Okamura na teroristický útok pravicového extremisty v Halle reagoval výlevem proti islámu

repro FB

Předseda SPD Tomio Okamura | FOTO: repro FB

Český xenofobní obchodník se strachem Tomio Okamura, stylizující se do role ochránce českého národa před muslimy, v obsáhlém statusu opakovaně vytváří konstrukce o souvislosti mezi teroristickým útokem ve východoněmeckém městě Halle a vyznavači náboženství, proti němuž vystupuje. Nad jeho žonglováním se slovy přitom zůstává rozum stát.

Okamura neměl právě lehký úděl. Jak se ukázalo,  v Halle útočil 27letý Němec s vyholenou hlavou. Video, které sám pořídil kamerou na přilbě, zachycuje jeho střelné zbraně, a dokonce i výbušné nálože. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a „arabáše“.

S Okamurou ale nehne ani náraz do zdi. Závažné zjištění, že vraždil Němec – tedy žádný přistěhovalec –, přechází a zároveň od něj odvádí pozornost formulací „Ať už je pachatelem útoku kdokoli (…)“.

Vzápětí se Okamura zabývá blíže neurčenými útoky muslimů na Židy a údajně nesnášenlivým islámem. Ať už člověk povahu zmíněného náboženství nahlíží jakkoliv, je zjevné, že s aktuálně diskutovaným útokem nemá nic společného, a pokud přece, tak jedině na straně obětí. To ale Okamurovi nebrání v tom, aby střelbu na synagogu a na stánek s kebabem označil za důsledek „migrační politiky EU a nesnášenlivosti islámu“ – jako by snad německý pachatel musel napřed imigrovat do vlastní země.

Okamura význam v tu chvíli už zjevné skutečnosti, že útočil Němec, relativizuje a jedním dechem od ní znovu odvádí řeč, aby se opětovně krkolomně vrátil k islámu, protože „I kdyby byli pachateli neonacisté, je dobré připomenout, že mezi muslimy a nacisty (…).“

Nic z toho, co v reakci na středeční teroristický útok předvedl Okamura, si nedovolili ani funkcionáři AfD, kteří ve svém statusu násilí a antisemitismus bez dalšího zavrhli.

repro video irozhlas.cz

Okamura politikařil už nad březnovým útokem na mešity v novozélandském městě Christchurch. „Akce bohužel vyvolává reakci,“ napsal s tím, že podle něj tento útok i útoky muslimů „jsou důkazem toho, že sen ‚elit‘ o multikulturní společnosti je nebezpečný a vražedný“. Tedy nikoli zatracování skupin obyvatel a vyvolávání strachu, ale už sama existence potenciálních obětí může podle Okamury za to, že je někdo postřílí.

Na pravou míru věc uvedl bezpečnostní expert Andor Šándor, když tehdy v reakci na útok s více než 50 obětmi chladil vášně populistů a naopak jim připsal díl viny. „Ani si nemyslím, že příznivci teorií o střetu civilizací by měli dnes slavit. K otázce, jestli se něco podobného může stát v ČR, bych rád uvedl, že možné to je, pokud se nezmění rétorika některých stran k muslimské menšině.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner