Na začátku středečního programu schůze Poslanecké sněmovny byla zařazena rozprava o stanovisku dolní komory k rostoucímu antisemitismu v České republice, ale zatímco řadoví poslanci debatovali o umírnění vzrůstajících xenofobních tendencí, sám místopředseda dolní komory Tomio Okamura z SPD hovořil o podle něj eskalující migrační krizi.

Před zahájením aktuální schůze Sněmovny mluvil Okamura mimo jiné o údajné hrozbě tureckého prezidenta Erdoğana, který by mohl otevřít hranice a vpustit do unijních zemí milion syrských uprchlíků, pokud Evropská unie nepřistoupí na jeho požadavky. Na mysli měl finanční příspěvek EU s cílem pomoci v oblasti, který v loňském roce za ČR schválila dolní komora v čele s vládním hnutím ANO.

„Hnutí SPD nechce, abychom dopadli stejně jako islamizovaná západní Evropa, kde se mnohdy lidé bojí vyjít na ulici, aby je nepobodali či nezavraždili imigranti. Odmítáme masovou imigraci a požadujeme možnost kontroly našich hranic, aby se sem nemohli dostat nelegální imigranti a teroristi,“ opakoval Okamura ničím nepodložená tvrzení.

Podle šéfa SPD navíc nejenom opozice, ale i vládní strany celou situací bagatelizují, když jejich návrhy odmítají: „Hnutí SPD předložilo už i návrhy zákonů na zákaz nenávistné islámské ideologie a zákaz islámského zahalování, což nám bohužel Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM a další strany ve sněmovně blokují,“ dodal a zopakoval, že by podle jeho hnutí Česká republika neměla v oblasti vůbec pomáhat.

Naopak ministr zahraničí Tomáš Petříček vystoupil na letošní tematické konferenci v Bruselu s tím, že je schválená finanční spoluúčast ČR ve výši 250 milionů na unijní pomoci z celkových 14 miliard korun krokem správným směrem. Podle šéfa diplomacie má jít nejenom o výraz české solidarity, ale také čin posilující současně i bezpečnost České republiky: „Naše pomoc směřuje především nejpotřebnějším, ženám a dětem. Chceme se zaměřit na zlepšení zdravotnictví, poskytování vzdělávacích služeb, praktickou pomoc v terénu pro uprchlíky,“ uzavřel tak sociálnědemokratický ministr důvody, proč bylo podle něj loňské schválení dobrým rozhodnutím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Dominika Jeřábková
Dominika Jeřábková
Další články autora