Okamura opět straší migrací a odmítá pomoc ČR v Sýrii

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury Radim Fiala a předseda hnutí Tomio Okamura (ČTK)

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury Radim Fiala a předseda hnutí Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Na začátku středečního programu schůze Poslanecké sněmovny byla zařazena rozprava o stanovisku dolní komory k rostoucímu antisemitismu v České republice, ale zatímco řadoví poslanci debatovali o umírnění vzrůstajících xenofobních tendencí, sám místopředseda dolní komory Tomio Okamura z SPD hovořil o podle něj eskalující migrační krizi.

Před zahájením aktuální schůze Sněmovny mluvil Okamura mimo jiné o údajné hrozbě tureckého prezidenta Erdoğana, který by mohl otevřít hranice a vpustit do unijních zemí milion syrských uprchlíků, pokud Evropská unie nepřistoupí na jeho požadavky. Na mysli měl finanční příspěvek EU s cílem pomoci v oblasti, který v loňském roce za ČR schválila dolní komora v čele s vládním hnutím ANO.

„Hnutí SPD nechce, abychom dopadli stejně jako islamizovaná západní Evropa, kde se mnohdy lidé bojí vyjít na ulici, aby je nepobodali či nezavraždili imigranti. Odmítáme masovou imigraci a požadujeme možnost kontroly našich hranic, aby se sem nemohli dostat nelegální imigranti a teroristi,“ opakoval Okamura ničím nepodložená tvrzení.

Podle šéfa SPD navíc nejenom opozice, ale i vládní strany celou situací bagatelizují, když jejich návrhy odmítají: „Hnutí SPD předložilo už i návrhy zákonů na zákaz nenávistné islámské ideologie a zákaz islámského zahalování, což nám bohužel Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM a další strany ve sněmovně blokují,“ dodal a zopakoval, že by podle jeho hnutí Česká republika neměla v oblasti vůbec pomáhat.

Naopak ministr zahraničí Tomáš Petříček vystoupil na letošní tematické konferenci v Bruselu s tím, že je schválená finanční spoluúčast ČR ve výši 250 milionů na unijní pomoci z celkových 14 miliard korun krokem správným směrem.

Podle šéfa diplomacie má jít nejenom o výraz české solidarity, ale také čin posilující současně i bezpečnost České republiky: „Naše pomoc směřuje především nejpotřebnějším, ženám a dětem. Chceme se zaměřit na zlepšení zdravotnictví, poskytování vzdělávacích služeb, praktickou pomoc v terénu pro uprchlíky,“ uzavřel tak sociálnědemokratický ministr důvody, proč bylo podle něj loňské schválení dobrým rozhodnutím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]