Okamura označuje Piráty za komunisty. Před lety tento režim vychvaloval, tak co mu nyní vadí?

Předseda SPD Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Vyjádření kandidátky na post šéfa Pirátské strany Janky Michailidu k jejímu vřelému vztahu ke komunismu rozpoutalo debatu na na politické scéně. Ozval se i Tomio Okamura, který je vždy rád, když může zkritizovat zástupce Pirátů. Tentokrát však upozornil spíš na své časté změny názorů.

Překvapivé sdělení Michailidu o tom, že je komunistka, nahnalo vodu na mlýn všem, kteří dlouhodobě upozorňují na levicové smýšlení Pirátů. Ačkoliv se od jejích slov distancovalo hned několik výrazných členů strany, více jsou slyšet kritické hlasy.

Mezi nimi se vyjímá třeba příspěvek Tomia Okamury, který na sociální síti napsal, že se opět potvrzuje, že jsou Piráti komunistická strana a přidal k tomu velmi nepovedenou grafiku.

Není ovšem jasné, zda šéf SPD bere názor členky Pirátské strany jako závadný, nebo mu naopak imponuje. Byl to totiž právě Tomio Okamura, kdo v roce 2012 psal ve svém blogu o tom, že komunismus je „nejdemokratičtější systém, který svět poznal“.

()

Podle tehdejšího kandidáta na prezidenta, který sháněl voliče mezi příznivci jakéhokoliv režimu, byla před deseti lety KSČM demokratická legální parlamentní strana, která nikdy nestála za „miliardovými zlodějnami jako většina vládních stran“ a která se snaží demokratickou cestou dospět k socialismu.

Zároveň se prý dostatečně distancovala od zvěrstev, která komunisté páchali na našich občanech. „Stačí se mrknout na web KSČM, a kdo chce, tak rychle příslušná usnesení najde. Komunisté se v nich nejen omlouvají všem obětem represí KSČ, ale také se od jakéhokoli násilí a diktatury distancují,“ tvrdil v roce 2012 Okamura.

Vzhledem k tomu, že mu nevadilo ani podporovat vládu Andreje Babiše, která spoléhala na komunistické hlasy, zřejmě chtěl šéf SPD Michailidu spíše pochválit. Jen mu zřejmě přišlo trapné tak rychle měnit názor na Piráty. Nebo snad už nejsou komunisté tak cool, když je k ničemu nepotřebuje?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]