Okamura podal slabý výkon, jeho lži na podporu Sputniku by nemohly být průhlednější

Kolaborant Kremlu Tomio Okamura (FB Tomio Okamura)

Kolaborant Kremlu Tomio Okamura | FOTO: FB Tomio Okamura

Netrvalo dlouho a prokremelský populista Tomio Okamura vytáhl na podporu propagandistických zájmů Kremlu i Číny a zájmů kliky lobbistů a podnikatelů z okolí Miloše Zemana. Bohužel pro ně, Okamurovu lež o posuzování vakcín v Evropě neprohlédnou snad jen „kočičí“ profily z jeho seznamu virtuálních podporovatelů.  

„Je nutné nabídnout k dobrovolnému očkování lidem výběr i z vakcín ruských nebo čínských, pokud jsou ověřené. Podobně postupuje například sousední Rakousko,“ lže Okamura ve svém statusu z 10. března, ač dobře ví, že žádná taková vakcína není registrovaná pro evropský trh.

Sputnik V (profimedia.cz)

Rakousko „podobně“ nepostupuje ani náhodou. Žádnou výjimku Sputniku neudělí, informoval rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF. Na vlastní pěst se však ruský preparát pokouší dovézt a vydělat na něm vídeňský lékař Michael Zimpfer. Zájemci o aplikaci předmětného preparátu neznámých vlastností se budou muset zříci jakéhokoli nároku na odškodnění v případě, že by jim Sputnik V přitížil. Zimpfer navíc aplikaci podmiňuje sérií vyšetření a celkově si za aplikaci ruského přípravku hodlá účtovat 300 euro.

Proč by mělo být „nutné“ očkovat preparáty neznámých vlastností a pocházejícími z obskurních nedůvěryhodných zemí, Okamura nevysvětluje. Hned pětkrát ale zdůrazňuje, že vakcinace musí být dobrovolná. „Pane Okamuro, vakcinace je dobrovolná. Chápete to?“ chtělo by se dotyčným zatřást.

„O vakcínu Sputnik V je Evropě enormní zájem a evropská léková agentura (EMA) začala minulý týden konečně posuzovat ruskou vakcínu s názvem Sputnik V,“ vtírá se Okamura do přízně Hradu, aniž by svá slova o údajném zájmu čímkoli podložil.  Ve skutečnosti preparátu  Sputnik V nedůvěřují ani samotní Rusové. Podle výzkumu vlivného a respektovaného ruského Centra Levada se 62 procent Rusů nechce nechat očkovat Sputnikem. Když se Centrum Levada pokoušelo dobrat příčin, zjistilo, že tkví v tom, že je Sputnik státním produktem. Zkušenost totiž Rusy naučila držet si od nabídek státu odstup, připomínají ruští sociologové.

FORUM 24 (archiv)

Na pravou míru je třeba uvést i Okamurovu další poznámku, v níž jako správný manipulátor účelově zaměňuje kauzalitu. Není to Evropská léková agentura, kdo „konečně“ začal posuzovat Sputnik V, je to ruský výrobce předmětného preparátu, který až minulý týden podal žádost o posouzení. Skutečnost, že Rusko o podání žádosti od ledna lhalo, na věci nic nemění.

Nejšpinavější fabulace se však Okamura dopouští pokusem o diskreditaci evropského regulátora, jehož bez jakéhokoliv vysvětlení očerňuje slovy o politickém tlaku EU. Jak se EU pokouší opustit vědecká kritéria ve věci připouštění vakcín, Okamura neuvádí, nemluvě o tom, že si dotyčný zřejmě ani neuvědomuje, že Česká republika je součástí EU. Ve svém absurdním demagogickém veletoči naopak vyzdvihuje roli českého regulátora a poukazuje na možnost udělení výjimky Ministerstva zdravotnictví, ač je zjevné, že obě jmenované instituce čelí nebývalému politickému tlaku Hradu a Andreje Babiše. Šéfku SÚKL jmenuje státní tajemník a její pozice je v závislosti na ne/vyhovění moci teoreticky ohrožená. Zcela prokazatelně ohrožený je ministr zdravotnictví, o jehož odvolání by v závislosti na rozhodnutí o ruském přípravku Hrad podle Zemanových slov usiloval. Naopak rozhodování EMA případným tlakům jednotlivých národních vlád snadno odolá díky tomu, že v ní rozhodují experti z celé EU.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]