Okamura se snaží využít čas, který mu zbývá. Chtěl by nás zavléct aspoň do nějaké závislosti na Rusku

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky

Běžný trik, který proruské síly používají. Ti lidé tvrdí, že nejsou proruští, ale chtějí jen dobro pro naše občany a mír. Tomio Okamura to dělá stejně. Tihle lidé se snaží rychle využít čas, který jim ještě zbývá. Až se ukáže, že Rusko nepotřebujeme, nebudou to mít jednoduché.

V rozhovoru pro Lidovky.cz ze sebe šéf SPD dělá uvážlivého a starostlivého přítele lidu, který ví, jak by se to mělo dělat. Odhalil, že správným přístupem pro řešení energetické krize je prý zlevňování, což by podle něj šlo okamžitě dojednat. Rusové nám totiž prý chtějí prodávat plyn a plynovod Nord Stream 1 je připraven. Takže podle Okamury teď není jiná alternativa než nakoupit plyn z Ruska, jak to dělají jiné země.

(Týdeník FORUM)

Aby toho nebylo málo, Okamura navrhnul také zrušení sankcí. Dušuje se ale, že rozhodně není na straně Ruska, ale má dojemnou starost, aby Rusko nevydělávalo na rekordních cenách energií a my nezůstali bez nich. Pak ještě musí, jak je u lidí podobného typu povinný rituál, jako mírová holubice pípnout, že cestou není dodávat zbraně na Ukrajinu, ale jedině mírová jednání.

Takže spousta keců, ale jádro je jasné. Napojit se na ruské potrubí, což samozřejmě znamená být k Moskvě moc a moc hodný. To je hezké, že Nord Stream 1 je podle Okamury připraven. Ona je dokonce připravena i ta turbína, jejíž servis proběhl v Kanadě. Rusko si ji ale odmítlo vzít zpět, ačkoliv tamní šéfové tvrdili, že bez turbíny to nepůjde. Vymýšleli si spoustu výmluv a pak to z nich vypadlo. Plyn nebude, dokud budou sankce. Takže všechny řeči o technických problémech byly jen zástěrka. Čiré vydírání.

Ukrajince by chtěl Okamura nechat napospas ruskému vražednému tažení a občas obecně politovat trpící civilisty. Zrušit sankce, které Rusko citelně postihují. Legrační je, jak se Okamura obává, že Rusko na sankcích vydělává, a přitom by tam chtěl ještě víc nakupovat. Že Rusko přes propad exportu plynu hodně vydělalo, protože stouply ceny, je pravda. Je to ovšem zřejmě poslední zima, kdy to Evropu musí zajímat. Velké německé společnosti už zjevně Rusko jako dodavatele plynu ze svých úvah odepsaly a podepisují dlouhodobé kontrakty na dovoz zkapalněného plynu ze Spojených států amerických.

Volodymyr Zelenskyj při návštěvě osvobozeného Izjumu (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Proruské síly potřebují využít krátící se čas, který ještě zbývá, aby se povedlo nás zavléct aspoň nějak do závislosti na chátrajícím východním impériu. Zatím na takovém vazalství nikdo nikdy nevydělal. Rusko nedává slevy zadarmo. Proč něco takového Tomio Okamura a jeho stranické loutky dělají, by nám mohli říct jen oni. Neřeknou pochopitelně nic a fráze už jsme slyšeli.

Jen se nám vybavuje, že Okamurův italský přítel Matteo Salvini chodil v tričku s Putinem a francouzská přítelkyně Marine Le Penová si půjčila na kampaň u ruské banky. Inu, řekni, mi, s kým se přátelíš, a já ti řeknu, kdo jsi.

Jednání zmíněné nerozlučné trojice a jejich něžný vztah k Rusku se dá vysvětlit jen klasickými důvody. Buď jsou hloupí, navedení, zaplacení, vydíraní, případně kombinace všeho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články