Okamura se stále nabízí: SPD podpoří vládu s KSČM, garantem bude Zeman

ČTK

Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Tomio Okamura stále nabízí podporu Babišovy vlády společně s KSČM pod Zemanovým patronátem, pokud ji opustí sociální demokracie. Premiér přistupuje k výměně ministra kultury velmi laxně, a proto nelze záložní plán zcela vyloučit. Může však narazit na nastražené miny.

ČTK

Andrej Babiš sice rétoricky preferuje udržení vlády s ČSSD, ale fakticky pro to činí jen nezbytně nutné minimum. Neví, jak dopadne jeho další schůzka s prezidentem Milošem Zemanem, jestli vyhoví ČSSD se jmenováním Michala Šmardy, a netuší, co bude dál. Zato však avizuje, že počátkem srpna odjede s ostatními ministry na dvoutýdenní dovolenou, což by bylo naprosto neuvěřitelné v případě, že by jeho audience skončila bez výsledku.

Babiš: Prezident je vstřícný a ustoupil

„Buď to nějak dotáhneme, nebo se bude muset hledat nějaké nové řešení,“ řekl premiér deníku Blesk (20. 7. 2019). Jaké by mohlo být? „Nechci to říkat, to je na sociální demokracii,“ odvětil a jistě tím má na mysli, že Jan Hamáček znovu uhne, Šmardu stáhne a „státotvorně“ navrhne někoho pro Zemana přijatelnějšího.

Potom se nelze divit, že některým představitelům ČSSD už dochází trpělivost. Zásadní nesouhlas, že v případě nedotažení Staňkovy demise přijde pokračování nekonečných jednání až po prázdninách, vyslovila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Neumím si představit, že by premiér odjel na dovolenou uprostřed ústavní KRIZE. Vždyť jednoho ministra má už dva měsíce na odchodu a ke jmenování nového se neschyluje. S takovou se panu premiérovi může stát, že až se vrátí z dovolené, zjistí, že je bez koaličního partnera,“ reagovala rozhořčeně na Facebooku.

Vždy připravený Okamura

V této situaci, kdy nikdo neví, jak tento vleklý a teatrální spor dopadne, znovu vycítil příležitost Tomio Okamura. Předseda hnutí SPD je vždy připravený zaskočit za sociální demokracii, vůči jejímuž působení ve vládě se neustále vymezuje. Neúnavně se nabízí a ve spolupráci s KSČM nevidí žádný problém.

„Případná podpora vlády odborníků nominovaných ANO ze strany SPD je reálný politický projekt,“ sdělil Okamura deníku E15 (21. 7. 2019). Podmínky této spolupráce podle něj „samozřejmě musí brát v úvahu stanoviska komunistů jako strany podporující nynější koaliční vládnutí“. Klíčovým garantem jednání o takovém vládním půdorysu by byl prezident Miloš Zeman.

Hnutí SPD a KSČM k sobě mají ve sněmovně velmi blízko. Hlasují častěji s hnutím ANO než ČSSD. Shodly se například na zdanění náhrad církevních restitucí, podporují všeobecné referendum. Poutá je odpor vůči členství v EU a NATO a k zahraničním vojenským misím.

Filipův pragmatický veletoč

Reálnost programových průniků s Okamurou připouštějí i komunisté. „Z mého pohledu by při dalším rozhodování o případné toleranci menšinové vlády ANO podporované SPD bylo důležité, aby se výrazně nezměnilo programové prohlášení současného kabinetu,“ uvedla předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá.

Proti této toxické mesalianci neprotestuje ani pragmatický předseda KSČM Vojtěch Filip. I on připouští v rámci rekonstrukce vlády nahrazení sociálnědemokratických nominantů „odborníky“, přičemž v kuloárech se už hovoří o některých bývalých ministrech Zemanovy úřednické vlády.

O současných poměrech názorně vypovídá i Filipův veletoč. Už si zvykl na podporu velkokapitalisty a „vykořisťovatele dělnické třídy“, nyní jde ještě dál. Ještě loni začátkem dubna považoval spolupráci s SPD za téměř vyloučenou a varoval před přiblížením k předčasným volbám.

O necelý týden později, kdy se hroutilo koaliční vyjednávání ANO s ČSSD, bylo všechno jinak. Do hry vstoupil prezident Zeman, který si pozval šéfy KSČM a SPD do Lán. Filip po jednání se Zemanem pochopil situaci a obrátil, že komunisté jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s hnutím SPD. Totéž padlo od Okamury.

Sešel jsem se už s Filipem, Okamurou a Babišovi jsem doporučil, aby jednal s těmito dvěma stranami, tedy SPD a KSČM,“ prohlásil prezident. „Doporučení, které jsem mu dal, bylo velmi jednoduché, protože možností moc není. Řekl mi, že můj postoj je zásadní, a já to s potěšením přijal,“ dodal. V té době už ČSSD odepsal a nevěřil, že se vrátí k jednání.

Jenže Hradem už tehdy preferovaná varianta nakonec zkrachovala, jelikož se proti ní zvedl nečekaně silný odpor v hnutí ANO. Z jeho interního průzkumu navíc vyplynulo, že si verzi menšinové vlády ANO tolerované SPD a KSČM přeje jen 34 procent členů hnutí. Jaká jsou dnes z pohledu Andreje Babiše pro a proti spolupráci s SPD?

PROTI: Hrozící chaos, ztráta prestiže 

Stále hrozí komplikace uvnitř klubu ANO, loni se proti spolupráci s SPD postavilo minimálně 24 poslanců. I přes autokratické řízení Babišova hnutí jde o riskantní operaci, která by mohla vést k jeho drolení a dalšímu poklesu voličské podpory.

Dále by poklesla už tak tristní mezinárodní prestiž premiéra Babiše a České republiky, mohly by nastat potíže v europarlamentní frakci ALDE, jíž je ANO součástí.

Babiš tuto koalici zatím odmítal, protože se oficiální spolupráce s nevyzpytatelným Okamurou obává. Radikální šéf SPD by sice, jak sám říká, přímo do vlády s „trestně stíhaným premiérem“ nešel, nechal by si ale jistě za její toleranci tvrdě zaplatit. Být závislý na dvou kontroverzních subjektech se značným vydíracím potenciálem je hazard, který by mohl dříve či později skončit předčasnými volbami.

Proti této spolupráci jsou i někteří významní představitelé KSČM. „Krajní pravici vládnoucí s populistickým oligarchou už by šlo těžko podpořit,“ napsal na Facebooku Jiří Dolejš. Zatím není jasné, jestli není podobných „rebelů“ mezi komunisty mnohem víc.

Negativem je i přes přetrvávající mocenský pakt další zvýšení vlivu Hradu, který by si diktoval nejen personální, ale jistě i ekonomické a zahraničně geopolitické požadavky. Hrozí další vychýlení orientace země směrem na Východ, čemuž se Babiš do této doby alespoň opticky do jisté míry bránil.

PRO: Ovládnutí vnitra

Šéf ANO chce už jen kvůli svým osobním problémům za každou cenu udržet post předsedy vlády. Proto ho může svádět představa zariskovat a hodit všechny potenciální minusy spolupráce s SPD za hlavu. Na vnitřní kritiky by zatlačil, koupil je či zastrašil. S Hradem by vyobchodoval garanci podpory. Měl by většinu minimálně 112 hlasů ve sněmovně, čímž by legitimizoval současnou neoficiální spolupráci.

ČTK

Pro premiéra je rovněž lákavé, že by se mohl znovu vrátit do formátu první menšinové vlády ANO, kterou si velmi pochvaloval. Fakticky by v ní sice mohl posílit vliv mimoparlamentní „hradní strany“, ale to by se dalo nějakými zákulisními čachry ustát.

Především by ale znovu získal pod kontrolu Ministerstvo vnitra, což je vzhledem k vyšetřování jeho kauz nadále klíčová kóta. Babiš si jistě v pudu sebezáchovy s touto lákavou myšlenkou pohrává. V této konstelaci je ovšem tolik nastražených min, včetně sílícího veřejného odporu, že by se mu mohla osudově vymstít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner