Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura v úterý neprosadil ve sněmovním petičním výboru doporučení plénu, aby přijalo zákon o obecném referendu umožňující i hlasování o vystoupení Česka z Evropské unie. Výbor projednával při zhruba dvouhodinovém veřejném slyšení petici zástupců hnutí k tomuto tématu, jejich argumenty vzal na vědomí.
Na veřejném slyšení se sešlo ve Sněmovně několik desítek lidí. Řečníci z jejich řad vesměs cíl petice podpořili. „Pointou není, zda členství něco přináší, nebo ne, ale umožnit rozhodnutí obyvatelům. Vládnoucí elity mají z rozhodnutí strach,“ řekl Okamura, který stojí v čele výboru.
S ohledem na účast pirátského náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka upozornil na to, že i Piráti měli ve volebním programu přijetí zákona o obecném referendu. Kolářík poznamenal, že Piráti dál s všelidovým hlasováním souhlasí, ale vzhledem k tomu, že vládní koalici tvoří pětice stran, v programovém prohlášení kabinetu není.
Poslanec SPD Jan Hrnčíř za autory petice uvedl, že EU se od myšlenky míru, spolupráce a suverenity vyvinula tak, že suverenita členských států už je jen v teoretické rovině. „Členské státy plně podléhají vůli orgánů Evropské unie,“ míní. Hrnčíř se vyslovil proti přijetí eura a kritizoval „zelené a levicové šílenství“.
Pro svůj návrh usnesení nakonec hlasoval jen Okamura, další pětice přítomných členů výboru z koalice a opozičního hnutí ANO se hlasování zdržela. „Chci být v Evropské unii, ale snažím se ji trochu změnit,“ podotkla lidovecká poslankyně Nina Nováková. Výbor nakonec na návrh zpravodaje Jakuba Jandy (ODS) „vzal na vědomí“ argumenty autorů petice hlasy všech přítomných členů.