Okamura vydával ve sněmovně za svůj text slovenského politika. Ať se omluví, píše Hamáček

Tomio Okamura (ČTK)

Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Slovenský historik, publicista a občanský aktivista Eduard Chmelár zveřejnil na svém facebookovém profilu sdělení, že místopředseda české poslanecké sněmovny Tomio Okamura přečetl ve svém projevu v dolní komoře parlamentu jeho text o Bělorusku, který však vydával za svůj vlastní. Předseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteru napsal, že by se Okamura měl omluvit, ten to později udělal.

Chmelár uvedl, že náhodou poslouchal projevy ze sněmovny v den mimořádné schůze 19. srpna, když najednou uslyšel slova, která mu byla povědomá, a jak píše, „nevěřil vlastním uším“. Jednalo se o jeho text z časopisu Argument, který Okamura přečetl, aniž by zmínil, že projev není z jeho hlavy. Je to patrné ze stenozáznamu jednání poslanecké sněmovny.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Nejsem ješitný ani úzkostlivý na své texty, stává se mi poměrně často, že někdo použije nějakou mou myšlenku, vyznávám zásadu, že v informační společnosti se mají myšlenky šířit, ne vlastnit, ale toto je asi trochu příliš. Potěšilo mě, když se bývalý český ministr zahraničních věcí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vyjádřil o mé analýze, že s ní absolutně souhlasí a že doufá, že si ji ‚přečtou i čeští politici a komentátoři, kteří tamější situaci prezentují velmi černobíle a bez bližšího porozumění‘, ale takto to asi nemyslel…,“ napsal Chmelár.

Na to reagoval Hamáček: „Očekávám, že Tomio Okamura se omluví slovenskému pedagogovi a politikovi Eduardu Chmelárovi za to, že jeho text z časopisu Argument o Bělorusku vydával za svůj vlastní a autentický projev ve sněmovně,“ uvedl šéf ČSSD.

Chmelár je známý svými protiamerickými postoji a je oblíbencem některých dezinformačních webů, například kremelského Sputniku. V roce 2003 organizoval na Slovensku pochod proti válce v Iráku. Je čestným předsedou strany Socialisti.sk.

Okamura později reagoval na Twitteru. „Ve svém projevu ve Sněmovně k situaci v Bělorusku jsem citoval z veřejně dostupného zdroje, a zapomněl jsem v přímém přenosu uvést autora, tímto se mu omlouvám a zároveň ho chválím za výbornou analýzu situace v Bělorusku. V projevu jsem uvedl, že vycházím z různých komentářů,“ sdělil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner