Okamura zaútočil na reportéra České televize

ČTK

Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Na úterní tiskové konferenci se předseda SPD Tomio Okamura pustil do reportéra České televize Jakuba Pacnera. Místo odpovědi na otázky vytkl zástupci veřejnoprávního média údajné začerňování dokumentů, personální pochybení nebo složení hostů v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce, kam údajně neměl již pět let být pozván. Celá tisková konference z dolní komory byla na ČT 24 následně odvysílána.

„Nezaznamenal jsem žádné personální důsledky toho, že váš reportér Jiří Hynek řekl během září třikrát, že je Andrej Babiš bývalým premiérem. Zalhal v přímém přenosu. Takže se ptám České televize, zdali dostal třeba nějakou pokutu či byly ze strany ČT vyvozeny nějaké jiné osobní důsledky,“ obrátil se Okamura na zjevně zaskočeného reportéra.

Následně pokračoval možnou žalobou plzeňské průmyslové školy. V říjnu přinesla ČT 1 totiž informaci ohledně vyhrožování žákům, jestliže se Andreje Babiše zeptají na kauzu Čapí hnízdo. Ale vedení školy tvrzení odmítlo s tím, že neví o učiteli, který by tohle před žáky nadnesl. „Vím, že ČT tu reportáž z internetu stáhla, protože jste si uvědomili, že to byla nepravdivá reportáž, a teď se zahajují právní kroky proti České televizi. Ale měla by se k tomu vyjádřit a tyto lži a pochybení řešit.“

Závěrem vznesl podnět, proč by měli čeští koncesionáři platit poplatky, když on sám nebyl do Otázek Václava Moravce pozván již pět let. Vedení ovšem dlouhodobě argumentuje tím, že výběr hostů závisí na daném tématu a do diskuzního pořadu jsou zváni jiní zástupci hnutí. Sám Okamura je prý hostem jiných pořadů, ale zároveň nevyloučilo ani jeho pozvání v budoucnu. Předseda hnutí i tak připomněl, že bude trvat na návrhu zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní médium.

Pavel Hofman

Podle názoru některých politiků současně tlak na ČT stále sílí. Minulý týden bylo navíc v Poslanecké sněmovně opět odsunuto schvalování výročních zpráv k hospodaření za roky 2016 a 2017. „Jsem přesvědčen o tom, že skutečným důvodem těchto kroků bylo dostat ČT pod tlak. Ale také jsem přesvědčen, že je v Poslanecké sněmovně naštěstí dostatek poslanců, kteří na tuto hru nepřistoupí a budou logicky bránit, jak jen to bude v jejich silách, to, aby platila standardní demokratická pravidla,“ řekl posléze Martin Kupka (ODS) deníku FORUM 24. Další projednávání bylo naplánováno na čtvrtek 24. října.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner