Okamurovi se hnutí nějak rozkládá, oddaní sekty jsou otřeseni ve víře, vila nedostavěna

Tomio Okamura a Tereza Hyťhová (vpravo) v dobách velké vlastenecké jednoty. (Facebook T. H.)

Tomio Okamura a Tereza Hyťhová (vpravo) v dobách velké vlastenecké jednoty. | FOTO: Facebook T. H.

Smyslem všech politických útvarů, které si Tomio Okamura založil, byl především osobní prospěch předsedy. Nějaká ta moc a hlavně dostavět tubusovou vilu. Na jeho projekty se nabalí další jedinci, někteří naivní, někteří protřelí. Pak to podle toho vypadá.

Relativně známý šiřitel putinovské propagandy Žarko Jovanovič bolestně sténá na svém facebooku, jak nám Okamurovo hnutí SPD upadá: „Je mi opravdu líto, ale politika SPD je sebevražedná a nepochopitelná. Dlouhodobě preferuje cizí před vlastním, izoluje se a je naprosto nekooperativní se zbytkem politického spektra, který by jim mohl být blízký. Na čelních místech kandidátek jsou umisťováni odpadlíci z jiných stran místo členů vlastních. Místo výchovy odborníků z vlastních zdrojů jsou preferováni externisté. Peníze z velké části odtékají jinam místo toho, aby tekly dovnitř hnutí. Většina zkušených veteránů dávno odešla nebo byli odejiti. Místo nich hnutí spoléhá na nováčky. Ty vrhá do boje s vědomím, že když odpadnou, snadno získají na jejich místo další. Výsledkem jsou stagnující preference hnutí, které vyhovují hrstce vyvolených, ale nedávají šanci na žádnou kvalitativní změnu celkové situace.“

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (Roman Černý)

Tak s tím „odtékáním peněz“ ho to musí obzvláště bolet, protože sám je roky v insolvenci a není jasné, z čeho vlastně žije. Že by peníze ale netekly „dovnitř hnutí“, nebude úplně pravda. Předseda Okamura jistě nestrádá, nevypadá na to. Jeho tubusová vila v Praze 6, které se říká Takešiho hrad podle zábavné japonské televizní show, je navržena švýcarským architektem Christianem Kerezem a má stát nejméně 20 milionů korun, jak zaujalo i deník Blesk. Na přítele lidu Okamuru to zřejmě přece jen bylo trochu moc, tak si na to vzal hypotéku. Dostavět se ten zázrak, jaký nemají ani na Bajkonuru, zřejmě musí, i kdyby si měl vůdce založit ještě několik dalších stran. O inteligenci příznivců hnutí svědčí i to, jak naletěli na po internetu šířený hoax, že se v Praze 6 začíná stavět mešita. Ještě že tam nevyrazili vlastními těly stavbu zlikvidovat. To by se Tomio asi moc a moc zlobil a žádal by o pomoc přinejmenším OSN.

Bezprostředním důvodem k pláči kremelského koštěte Jovanoviče je zřejmě rozhodnutí poslankyně Terezy Hyťhové opustit SPD a přidat se k podniku Trikolóra Václava Klause mladšího. Dne 27. července oznámila na svém facebooku odchod a zdůvodnila ho: „K tomuto kroku jsem směřovala delší dobu, tak jak jsem více a více poznávala skutečnou podnikatelskou podstatu SPD. Politiku vnímám jako souboj hodnot a hájení názorů, nikoli jako způsob obživy nebo pěstování ega některých jedinců. I nadále zastávám své vlastenecké cítění a názory a v tomto směru budu pracovat pro naše občany, jako tomu bylo doposud.“

Na to tedy přišla brzy. Co je Okamura zač a jaké poměry panují v jeho stranách, co si zakládá, je známo dlouho. Kritické myšlení ale nebude u paní poslankyně nejsilnější stránka, protože se vydala z bláta do… jiného bláta. Pokud si myslí, že zamířila někam, kde jde o hodnoty a nejedná se o projekt uspokojující ambice vůdce, bude zklamána. Politická budoucnost této jednotky taky nevypadá slavně. Mladoklausovci nemají ve svých řadách zrovna nadbytek bystrých lidí ani v čele, ani mezi stoupenci. Chtělo by to asi nějakou pořádnou finanční injekci, ale i ta je málo platná, když je projekt úplně hloupý. Plakátky mladoklausovců zatím působí dojmem, že je dělá nějaký žák 9. třídy, který není úplně úspěšný ve výtvarné výchově.

Zatím budeme sledovat, jak se wlastenské kruhy požírají mezi sebou. Sežraná část konkurenčního wlastenského spolku projde trávicím aktem toho jedině pravého wlastenského spolku, pak je strávena a zbytky skončí v rodné zemi. Jako vždycky. Tak to na světě chodí, chce se nám konzervativně poznamenat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner