Okamuru hlídají svalovci se sluchátkem v uchu. Ochranku ale nemá, tvrdí SPD

Tomio Okamura (ČTK)

Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Tomio Okamura zaplavil své sociální sítě fotografiemi z kontaktní kampaně. Mají dokazovat, že kamkoli přijede, má „obrovskou podporu“. Co už tolik vidět není, je fakt, že fotky s rozjásanými příznivci jsou pořizovány pod přísným dohledem Okamurova bezpečnostního doprovodu. Hnutí SPD přesto trvá na tom, že Okamura žádnou soukromou ochranku nevyužívá. A na policejní ochranu od státu Okamura jako místopředseda sněmovny nemá nárok. Kdo mu to tedy kryje záda?

Letní příspěvky na facebookovém profilu Tomia Okamury mají často podobný mustr: šéf SPD na fotkách mezi lidmi na náměstí některého z českých a moravských měst, na vesnické zábavě nebo na pivním festivalu obklopený skupinami příznivců a s popiskem „skvělá atmosféra“, „obrovská“ či „fantastická podpora“ a podobně.

Fotografie však mají i další opakující se aktéry. Jsou to dobře stavění muži v pozadí, kteří od šéfa SPD nikdy nejsou dál než na několik metrů, při focení s fanoušky mu doslova kryjí záda a občas jim zpod límce košile vykoukne kabel a do ucha vede sluchátko.

Jak snímky ukazují, stejní ochránci se po boku Okamury objevili třeba na tak vzájemně vzdálených místech, jako jsou Brno, Ostrava či Prostějov. Těžko šlo tedy o příznivce SPD, kteří šli náhodou kolem.

SPD: Ne ochranka, ale tátové od rodin

Ochranka na akcích vrcholného politika není ničím výjimečným, jako místopředseda poslanecké sněmovny však Tomio Okamura podle platného vládního nařízení z roku 2009 nemá nárok na trvalou policejní ochranu od státu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

To, že by Okamuru aktuálně chránila policie, teoreticky přesto možné je: „V případě existence reálného nebezpečí nebo hrozby může policie poskytovat tzv. krátkodobou ochranu osoby podle § 50 zákona o policii. Tento způsob zajištění bezpečnosti se neváže k žádnému výkonu funkce, ale ke konkrétnímu ohrožení dané osoby,“ říká Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

SPD ale trvá na tom, že ochranku Okamura nevyužívá. „Nemá. Nevím o tom, že by ji měl,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Sám Okamura už v červenci při zahájení volební kampaně SPD na Letné novinářům řekl, že „muži v černém“, kteří ho tam obklopovali, nejsou ochranka.

„Ne, tady kolega je naším voličem. To je trošku jinak. To je táta od rodiny. Jsem rád, že mám kolem sebe spoustu lidí, kteří fandí SPD a kteří mě doprovodí. Oni mě třeba i doprovází a pomůžou,“ citoval tehdy Okamuru server Seznam Zprávy.

Faktem je, že minimálně jeden člen ochranky z Letné podle fotografií z facebooku doprovázel Okamuru už při jeho výjezdech před rokem, loni v létě a v září. A letos znovu, minimálně na jedné akci v červenci. Letos, jak bylo řečeno, počet jeho doprovodu narostl minimálně na dva členy ostrahy, i když sám Okamura tvrdí, že žádnou nemá.

Okamura bez nároku na ochranu

Pohled na volební účet okamurovců ukazuje, že za bezpečnostní služby během kampaně zaplatila SPD necelých 30 tisíc korun, většinu z toho firmě SP-Solutions, která se zabývá profesionální ostrahou objektů a osob – včetně politiků.

FORUM 24 (archiv)

Majitel firmy Jiří Votápek v roce 2019 potvrdil, že jeho společnost zajišťuje ochranu i pro jednoho „nejmenovaného tuzemského politika“. „Zkrátka jsem byl ve správný čas na správném místě a příležitost byla na světě,“ komentoval to v rozhovoru pro časopis Naše Praha. Ten mimochodem dlouhou dobu až do letoška vydával kandidát za SPD do sněmovních voleb v Praze a jeden z hlavních autorů volebního marketingu SPD Jan Čížek.

Na dotaz HlídacíPes.org nechtěl Votápek bezpečnostní služby poskytnuté SPD komentovat.

Ať už jsou ale nekompromisně vyhlížející muži se sluchátkem v uchu na setkáních Tomia Okamury s jeho příznivci kdokoli, jisté je, že realita může někdy vypadat úplně jinak, než jak ji šéf SPD ukazuje na svém facebooku.

Když byl kupříkladu o minulém víkendu Okamura na akci krnovského pivovaru Nachmelená opice, pořadatelé si zpětně stěžovali, že o tom, že si tam přijede dělat kampaň, nevěděli a nesouhlasili s tím: „Náš pivovar je apolitický a vůbec nesympatizuje s hnutím SPD. Pane Okamuro, na akci Vás nikdo nezval a naopak jste nebyl obsloužen a požádán o opuštění areálu,“ napsal pivovar na facebooku.

Okamura však na svém profilu popřel, že by k takovému konfliktu došlo, i v Krnově prý vyhověl „desítkám žádostí o společnou fotografii“. I zde mu ale bezpečí – podle těchto fotografií, které následně pověsil na svůj facebook – pojistili anonymní muži se sluchátkem v uších.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]