Boj okamurovců za práva neočkovaných vyšuměl. Očkované zvýhodňuje stále více zemí

Tomio Okamura  (FB)

Tomio Okamura | FOTO: FB

Český demagog a populista Tomio Okamura ještě na sklonku loňského roku opakoval jako kolovrátek, že neočkovaní mají mít stejná práva jako očkovaní, pročež je nepřípustné zapovídat jim jakýkoliv vstup kamkoliv, kam budou vpuštěni očkovaní. Jenže – ouha, čím dál více zemí na svá území vpouští očkované bez testu i karantény, a Okamura, jako by mu náhle došlo, že vzdor proti očkování zanedlouho vyjde z módy, od své rebelie raději potichu upouští.  

Okamura si zjevně spočítal, že až jeho neočkované ovečky budou před volbami trávit půlku letní dovolené v karanténě, nebo jako jedny z mála budou stát fronty na testy, svému někdejšímu idolu poté u voleb asi sotva poděkují, že je programově utvrzoval v jejich vzdorovitém postoji.

Sotva první země Evropské unie vyhlašovaly termíny očkování, Tomio Okamura během klábosení v jednom z Babišových rádií prohlásil cosi v tom smyslu, že neočkovaní mají mít ve všem stejné podmínky jako očkovaní. Naproti tomu poskytování výhod očkovaným posléze na sociálních sítích dezinterpretoval jako diskriminaci lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat.

FORUM 24 (archiv)

„Vláda chystá něco jako očkovací pas, který bude vstupenkou. Je to zavádění totality! Ti, kteří se nebudou chtít očkovat, budou dle vlády občané druhé kategorie,“ stavěl na hlavu budoucí možnost vpouštět na koncerty a sportovní utkání jen očkované zájemce nebo ty s negativním testem. Ježe pak si zjevně uvědomil, že si s touto vypočítavou rebelií šlápl na hrábě.

Okamura couvá doslova na poslední chvíli. Evropská komise totiž předpokládá, že v létě bude už 70 procent obyvatel zemí Evropské unie očkovaných. Ruku v ruce s tím první země už nyní zjednodušují podmínky vstupu na svá území očkovaným osobám. Při návratu z rizikových oblastí do Česka, Německa a některých dalších zemí však ani pro ně neplatí žádná výjimka z povinného testu nebo karantény.

 

Přehled zemí, které vycházejí vstříc očkovaným:

Polsko: Očkovaní nemusejí do karantény

Čeští občané cestující do Polska by si měli ověřit aktuální situaci ohledně platných omezení na stránkách českého velvyslanectví. Povinná karanténa po příjezdu do Polska se nevztahuje na studenty ani na řidiče kamionů. Podstoupit ji nemusejí ani ti, kdo předloží osvědčení o očkování proti koronaviru vakcínou registrovanou k použití v Evropské unii.

Slovinsko: Stačí předložit doklad o očkování

Slovinsko bez dalšího vpouští jak očkované, tak i uzdravené, pakliže jedno z toho doloží náležitým mezinárodním potvrzením. Ostatním hrozí desetidenní karanténa.

Rumunsko: Dvě dávky vakcíny nahrazují test i karanténu

Povinná karanténa či předložení potvrzení o negativním testu při vstupu do Rumunska odpadají pro očkované osoby. Platí ale podmínka, že od aplikace druhé dávky muselo uplynout nejméně 10 dní.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Dánsko, Švédsko i Řecko: Zavedou očkovací pasy

Dánsko chce ulehčit situaci hlavně lidem na služebních cestách. Zavádí proto digitální „koronavirový pas“ obsahující data proběhlých vakcinací. Digitální „očkovací pas“ hodlá v létě zavést i Švédsko a Řecko. Posledně jmenovaná země tak chce obnovit turistický ruch, přičemž dojednává podmínky s jednotlivými zeměmi.

Gruzie: Očkovaným umožní vstup bez testu i karantény

Podmínkou pro volný vstup do Gruzie pro cestující, kteří do země přilétají, je doklad o plném očkování.

Madeira: I tady platí výhody pro očkované či pro uzdravené

Osoby očkované oběma dávkami vakcíny proti koronaviru nebo ti, kdo se již uzdravili, mohou bez dalšího i na Madeiru. Stačí předložit mezinárodní očkovací průkaz dokládající očkování proti covid-19 nebo lékařské potvrzení, že předmětnou nemoc již prodělali. Ostatní musejí předložit negativní PCR test.

Zdroj: Německý autoklub ADAC a agentura DPA

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]