Generál Blaško opakuje mýtus, že jsme vykořisťovaná montovna

Hynek Blaško a Tomio Omamura. (Facebook)

Hynek Blaško a Tomio Omamura. | FOTO: Facebook

Generál vyslaný Tomiem Okamurou a SPD do světa jako europoslanec pronesl některá klišé, která jsou součástí extremistické demagogie.

Hynek Blaško se vyslovil v Parlamentních listech (17. 7.) ke všemu možnému a mimo jiné došlo i na uprchlické kvóty. Ty už sice dávno nejsou na stole, protože údajně nedemokratická Unie na nich už netrvá, ale tentokrát jde o něco jiného.

Generál se rozhořčil, protože podle něj kdysi koloniální mocnosti drancovaly své kolonie a následkem toho máme v Evropě migrační vlnu. My jsme podle něj žádné kolonie neměli, tak proč bychom se měli podílet na nějakém řešení? Nechme teď stranou. že Německo také nemá nic společného se Sýrií, odkud mnoho uprchlíků do země přichází, protože tam nemělo žádné kolonie, neválčí tam, nemá tam žádné zájmy. Zajímavé je to zdůvodnění. Nám prý také nikdo nepomáhá, naopak, jen nám zlá Unie ještě škodí.

Generál pravil: „Oni drancovali přírodní zdroje, obohatili se a nám tedy dají co? Nedají nám nic. Když přijmeme euro, tak v podstatě poneseme celý dluh. Oni si u nás drancují, udělali si z nás kolonii, montovnu, takže od nás vyvádějí obrovské zisky. Nic u nás nezůstává a chtěli by, abychom jim za to byli vděční? To je přece legrační.“

Legrační je leda generál Blaško, respektive jeho názory. Nebo by to aspoň legrační bylo, kdyby to tolik lidí nebralo vážně.
Že jsme montovna, je mýtus, který se opakuje tak často, že tomu věří i lidé, kteří si o naší zahraniční orientaci nemyslí nic špatného. Že jsou věci dost jinak už vysvětloval třeba v lednu v deníku Echo 24 Miroslav Singer. Stačí se prostě podívat na základní čísla. Vodítkem může být třeba to, jak u nás roste zaměstnanost vysokoškoláků a hlad po nich na pracovním trhu.

Jaromír Balda. (ČT)

Singer napsal: „Nejsme montovna, ale s velkou rezervou jsme nejprůmyslovější ekonomikou EU. Průmyslová produkce vyžaduje větší váhu fyzického kapitálu než služby – a tento kapitál se k nám dostal a byl zafinancován z větší části zvenčí. Máme také díky tomu mezi posttransformačními ekonomikami dlouhodobě nejvyšší zahraniční investice vzhledem k jakkoli měřenému rozměru české ekonomiky. Jenže vlastník, investor si u fyzického kapitálu také vyžaduje výnos, větší podíl na přidané hodnotě.“

Podle Singera jsou čísla taková, že od začátku tisíciletí přibylo 600 tisíc zaměstnaných. Zaměstnanců, co mají jen základní vzdělání přibylo o třetinu (asi 150 tisíc), se středoškolským bez maturity (většinou vyučení) asi o desetinu (200 tisíc), s maturitou asi o 13 až 14 procent (250 tisíc) a s vysokoškolským vzděláním je jich skoro dvakrát tolik (o 700 tisíc více).

To znamená, že ekonomika si ze všeho nejvíc žádá kvalifikované pracovníky, nikoli nějaké bezduché lidské roboty, co umí jen stát u pásu.

Stejně tak by se dala rozebírat další tvrzení, třeba to, že z údajných montoven nic nemáme, když přitom třeba vyspělá automobilka dává práci ohromnému množství lidí a stejně tak práci subdodavatelům. Na úroveň, kdy jsou podniky schopné obstát na světovém trhu, se mohly dostat díky velkým zahraničním investicím a „dovezeným“ znalostem. Bez takové injekce, kdybychom zvolili nějakou „českou cestu“, bychom naše  zpoždění za vyspělým světem nikdy nedohnali.

Do podobné zaostalosti by nás ale dostali právě různí národovci, kteří sní o izolaci od okolí a pošilhávají po inspiraci v ještě zaostalejších částech planety.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]