Okamurův poslanec je lichvář, rozhodl soud. Proti lichvě přitom ve Sněmovně bojoval!

Poslanec Jiří Kohoutek (SPD)  (psp.cz)

Poslanec Jiří Kohoutek (SPD) | FOTO: psp.cz

To se skutečně povedlo. Poslanec Jiří Kohoutek z hnutí SPD žaloval bývalou členku hnutí Jindřišku Líbalovou, která ho před sněmovními volbami označila za lichváře. U první instance uspěl, ale odvolací soud žalobu pravomocně zamítl. Komické je, že Kohoutek je přitom podepsán pod návrhem zákona proti lichvářským úvěrům. Proč nás ale u okamurovců něco překvapuje?

Jak píše web České televize, Kohoutek chtěl po Líbalové omluvu a dvacetitisícové odškodné. „Kohoutek v minulosti spoluvlastnil firmy, které poskytovaly lidem rychlé půjčky a podle odvolacího soudu měly nepřiměřeně vysoký úrok.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Kohoutek podle rozsudku, který má ČT k dispozici, do roku 2017 podnikal ve společnostech, které poskytovaly drobné rychlé půjčky. ‚Konkrétně společnost Time Financial CZ poskytovala půjčky ve výši 5000 Kč s úrokem 20 procent měsíčně a s měsíční splátkou 1000 Kč započítávanou na úrok. RPSN činila 791,61 procenta, roční úroková sazba 240 procent,‘ stojí v rozsudku. Klienti navíc kvůli zajištění dluhu podepisovali bianko směnky, kde nebyla vyplněna směnečná suma. ‚Nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,‘ konstatoval odvolací senát pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu.“ (ct24.ceskatelevize.cz)

Legrační je, že Kohoutkův podpis pod návrhem protilichvářského zákona mu spíš přitížil. „Žalobce jako spolunavrhovatel citovaného návrhu poslanců považuje za lichvářský takový úvěr, jehož RPSN by v současné době byla vyšší než 20 procent,“ píše se v rozsudku. Takže přítel lidu Kohoutek ta procenta při svém kšeftu dost slušně napálil, a přitom věděl, co dělá. Nebo mezitím prozřel a došlo u něj k morálnímu obrácení? Lidské duše jsou tajemné, jistě by se něco takového mohlo stát. Pak ale není jasné, proč se dál soudil a dožadoval se omluvy a odškodnění. Takže ne, asi se neobrátil. Je lichvář, a ještě navíc se nezdá, že by byl moc chytrý.

Tomio Okamura ovšem nějaké příliš bystré lidi ve svém spolku nepotřebuje. Ještě by ho ohrožovali. Ostatně on se ani se svým poselstvím k moc bystrým lidem neobrací, takže mu tohle personální obsazení úplně stačí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner