Oko Jana Šibíka: Piloti vrtulníků předvedli při hašení požáru v Českém Švýcarsku úžasný výkon

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Přes tisíc hasičů bojuje více než týden s požárem v národním parku České Švýcarsko. Oheň spálil přibližně 1060 hektarů lesa, nadále se však nešíří a je pod kontrolou.

Jen v pondělí se zásahu zúčastnilo osmnáct vrtulníků (dvanáct z Německa, po jednom z Polska a Slovenska). „Sledoval jsem, jak nabírají vodu z Labe, a jejich výkon mi přišel úžasný nebo dokonalý, nevím, jak to přesně popsat,“ vypravuje fotograf Jan Šibík. „Myslím tím hlavně schopnosti pilotů, kteří nalétávali nějaké dva metry nad vodní hladinu, aby nabrali vodu. Po čtyřech nebo pěti hodinách si na chvíli odpočinuli. A znovu vzlétli. Při všem neštěstí, které požár způsobil, to bylo ohromující divadlo, které si nenechaly ujít stovky diváků.“

Hasiči natáhli neuvěřitelných 78 kilometrů hadic, které propojily dvě stě cisteren. A zatímco zasahovali dnem i nocí na hranici vyčerpání, našli se „táborníci“, kteří pronikli do dosud ne zcela dohašené oblasti a rozdělali si tu ohýnek. Mentální pochody některých lidí jsou stěží popsatelné. (DH)

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články