Oko Jana Šibíka: Tichá kampaň generála Pavla

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Zatímco obytňák Andreje Babiše brázdí české země s nebývalým povykem provázen fotografy a televizními štáby, další z prezidentských kandidátů Petr Pavel se účastní řady akcí v různých koutech republiky až s překvapivou tichostí. Čas ukáže, která strategie je účinnější. Ovšem která je sympatičtější, to je zřejmé už teď.

Jedné z Pavlových akcí se zúčastnil fotograf Jan Šibík. „Byl to výšlap do nejzápadnějšího bodu České republiky nedaleko Krásné u Aše. Organizátoři ho nazvali symbolicky Cesta na Západ. Trasa vedla přes dnes již neexistující německou vesnici Mahring – Újezd, jejíž obyvatelstvo úřady v roce 1946 odsunuly a nakonec ji celou zbořily, protože ležela v hraničním pásmu. Dnes je tu jen malý památník. S Petrem Pavlem šlo pár desítek lidí. Žádné davy. Ani novináři. Dokonce si myslím, že jeho akce mají až překvapivě malou publicitu.“

Jak pochod probíhal?
Petr Pavel nezapře, že je bývalým vojákem, takže kráčel celou dobu v čele. Další účastníci se vedle něj střídali a bavili se s ním.

O čem?
Všichni se ho ptali na válku. Hodně je zajímalo, jestli zbraně, které dnes jednotlivé státy posílají na Ukrajinu, nebudou chybět a Petr Pavel jim vysvětloval, že jde jen o nepatrné zlomky výzbroje NATO, takže Alianci podpora Ukrajiny nijak neoslabí – a hlavně, že je nutná, protože Putin rozumí jenom síle.

Jak na tebe Petr Pavel coby prezidentský kandidát působil?
Úplně opačně než Andrej Babiš. Vážně, mohu to říct, protože jsem v posledních dnech fotil i kampaň bývalého premiéra. Zatímco Andrej Babiš je konfrontační a rozeštvává lidi, tak Petr Pavel působí velice slušně, snaží se být konsensuální. Vůči nikomu se nechová útočně, ani vůči Babišovi ne. Samozřejmě demonstruje své přednosti – kondici, vztah ke sportu. Proto se jeho akce odehrávají často v přírodě, účastní se výšlapů, v Praze jezdil po Vltavě na paddleboardu. A je pravděpodobné, že jeho výhodou bude i to, jak vypadá.

V jakém smyslu?
Ženy pro něj mají slabost, to je zřejmé. Dokonce i moje pětaosmdesátiletá maminka říká, jak jí je sympatický, že je to „hezkej chlap“.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články