Okupante, jdu si pro tvou duši, vzkazuje mytický ukrajinský stíhač Rusům 

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pověsti o bojovém pilotovi s krycím označením „Duch Kyjeva“ se šíří po celé Ukrajině. Letec by měl mít na svědomí přinejmenším deset ruských bojových strojů a rozhodně nehodlá se svým posláním končit. Nyní se objevila první fotografie létajícího hrdiny a také ostrý vzkaz všem, kdo chtějí okupovat jeho zemi. 

Zveřejněním fotografie doposud „imaginárního“ letce ukrajinská armáda ukázala, že má ve svém středu piloty, kteří jsou schopni i na zastaralých letadlech uspět proti modernějším ruským strojům. „Duch Kyjeva“ je se svými deseti sestřely na stroji MIG-29 považován za nejúspěšnějšího ukrajinského bojovníka v oblacích. 

Celkově bylo podle informací The Mirror sestřeleno 11 ruských letounů, 11 vrtulníků a dva bezpilotní letouny, zatímco Ukrajina údajně přišla o osm klasických letounů a tři bezpilotní.

Tím ovšem výčet zdaleka nekončí, obzvlášť pokud na Ukrajinu budou dále směřovat zbraně, které by pomohly ochránit zdejší vzdušný prostor. Navíc je stále potřeba počítat i s „Duchem Kyjeva“. Tohle letecké eso totiž poslalo Rusům jasný vzkaz: „Ahoj, okupante, jdu si pro tvou duši!“

()

Podle odborníků je taková postava ve válečném konfliktu velmi důležitá. Samuel Cranny-Evans, výzkumný analytik think-tanku Royal United Services Institute zabývajícího se obranou a bezpečností, uvedl, že ať už je existence „Kyjevského ducha“ pravdivá, nebo ne, je to fantastická propaganda.

Ukrajina ovšem vidí vzory hned v několika mužích. Vedle prezidenta Volodymyra Zelenského, který přes stálé ohrožení života odmítá zemi opustit, to jsou i například bratři Kličkové. Legendy světového boxu se totiž také rozhodly bránit hlavní město Kyjev se zbraní v ruce.

Rusko při začátku agrese mělo k dispozici 1 172 bojeschopných letounů, včetně téměř stovky stíhaček Su-35S Flanker o rychlosti 1 700 km/h, uvedl britský deník. Ukrajina měla ovšem pouze 124 bojeschopných letadel. Mezi nejmodernější patřilo 36 letounů MiG-29 Fulcrum z 80. let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články