Ukrajinci zmasakrovali ruský konvoj při přechodu řeky. Pěkné prázdniny, vzkázali

Při útoku byly použity samohybné houfnice 2S1 Gvozidka (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Při útoku byly použity samohybné houfnice 2S1 Gvozidka | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ukrajinští dělostřelci hlásí v posledních hodinách mimořádný úspěch, upozornil Military-Portál.cz. Podařilo se jim zničit pontonový most přes řeku Severní Doněc právě v okamžiku, kdy se po něm přesouvala okupační těžká technika.

Dělostřelci ze 17. tankové brigády počkali s přesnou palbou, kterou měli zacílenou díky přesným údajům svého průzkumu, a podařilo se jim kromě samotného mostu zničit minimálně 32 obrněných vozidel, z toho nejméně šest tanků řady T-72B, čtrnáct bojových vozidel pěchoty BMP-1/BMP-2, sedm obojživelných obrněných transportérů MT-LB a pět dalších obrněných vozidel, jejichž identifikace je podle snímků, z nichž odhady pocházejí, nemožná.

Rusové navíc přišli o remorkér a dva pontonové mosty, neboť druhý se pokoušeli postavit po zničení toho prvního. Ukrajinští dělostřelci použili k útoku zřejmě 24 kusů samohybné houfnice 2S1 Gvozdika ráže 122mm.

Na snímcích pořízených z ukrajinského dronu nejsou vidět žádní mrtví ani zranění vojáci. Snímky podle toho, že vozidla již nehoří, pocházejí z doby několik hodin po útoku. Personální ztráty okupantů nelze kvůli tomu přesně určit, ale podle odhadu Military-Portál.cz jde minimálně o stovky raněných a mrtvých.

„Naši dělostřelci popřáli Rusům pěkné prázdniny. Někteří okupanti se vykoupali v řece a další spálilo květnové slunce,“ popřáli ironicky ruským okupantům Ukrajinci.

(Týdeník FORUM)

Číslo vychází z odhadu, že zničená technika byla plně obsazená. V takovém případě by padlo 12 tankistů, 140 vojáků z BMP-1/BMP-2 (tříčlenná posádka + sedmičlenný výsadek u BMP-2, u BMP-1 je to 3+8), 98 vojáků z MT-LB ( dvoučlenná posádka + výsadek jedenácti vojáků), k celkovému počtu je ještě připočteno 70 dalších vojáků z neidentifikovatelných obrněnců, posádka remorkéru a ženistů, kteří obsluhovali pontonový most.

Určit ztráty pěchoty nelze, protože není jasné, zda se v době dělostřeleckého útoku na mostě nějací pěšáci nacházeli. I tak se dostaneme na minimálně na 320 mrtvých a zraněných ruských vojáků během jediného útoku. Forbes odhaduje ztráty dokonce na jeden celý prapor, tedy přibližně 1000 vojáků.

Celou akci ze svého pohledu popsal na twitteru jeden z ukrajinských ženistů, který se podílel na prvotním průzkumu.