Olga Sommerová: Prožila jsem 40 let v totalitě a nechci to zažít znovu

Eric Drooker

Dokumentaristka Olga Sommerová bude kandidovat za TOP 09 ve sněmovních volbách. Místopředsedkyně strany LES bude na šestém místě pražské kandidátky. Spolu s ní bude za TOP 09 kandidovat dalších šest členů strany LES. V rozhovoru pro FORUM 24 prozradila, proč se rozhodla kandidovat a jaké má obavy ze současného vývoje v České republice.

Paní místopředsedkyně, proč jste se rozhodla přijmout místo na kandidátce TOP 09?

Já TOP 09 považuji v poslední době za stranu, která jde zřetelně po demokratické linii. Snaží se o zachování demokratických principů. Samozřejmě je také proti oligarchizaci politiky, která je tady pro nás zastoupena jménem Andrej Babiš. Do sněmovny jsem se rozhodla kandidovat proto, že chci změnit svůj životní styl po dlouhých letech občanského angažmá. Hodně jsem se angažovala i svými filmy jako dokumentaristka. Teď uvidím, jestli se mi podaří alespoň tou kapkou v oceánu něčemu pomoct.

Jak důležité jsou podle vás nacházející sněmovní volby?

Já mám z vývoje po parlamentních volbách velké obavy. Já se velmi bojím o naší demokracii a o svobodu. A nedovedu si představit, že po takové  době, kdy jsme zažili nejdelší čas v demokracii, se zase máme vrátit zpátky. I kdyby to byla nějaká soft totalita. Já jsem tu totalitu zažila čtyřicet let a mám z ní vyloženě husí kůži. Už bych to nechtěla znovu opakovat. Pro mě je Andrej Babiš nositelem absolutně nedemokratických principů. On neví, co je to demokracie. A protože má velkou mediální a finanční moc, tak se obávám toho, abychom se nevrátili tam, kde už jsme jednou byli. Pro mě je svoboda to nejdůležitější, co může být.

FORUM24, Pavel Hofman

Na kandidátce ale budete až na šestém místě. Nemáte obavy, že by to nemuselo stačit na vstup do sněmovny?

Já žádné obavy nemám. Já se bojím jen toho, abychom neztratili svobodu a demokracii.

Myslíte, že by vám mohly pomoci preferenční hlasy?

Já vůbec nechci, aby mi něco pomáhalo. Já to beru osudově. Buď to vyjde, nebo ne. A hotovo dvacet. Já se svého občanského angažmá nevzdám. Dokud budu dýchat.

Vy jste místopředsedkyní strany LES. Proč nekandiduje předseda Martin Bursík, který má s vysokou politikou zkušenosti?

To není otázka pro mě. To je otázka na Martina Bursíka. On je u nás velký odborník přes ekologii, které se věnuje. To je velmi důležité, tak ať to dělá. Nikde není psáno, že když už jednou v politice byl, že tam musí být znovu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner