Olga Sommerová: Spasitel nespokojených Andrej Babiš mi připomíná krysaře

Olga Sommerová (archiv)

Olga Sommerová | FOTO: archiv

Režisérka Olga Sommerová má obavy o českou demokracii. Právě proto se rozhodla jít do volebního klání na kandidátce TOP 09. V rozhovoru pro deník FORUM 24 zmiňuje zásadní věc: po čtyři roky jsme tu poslouchali slova o tom, že bude líp. Jenomže to ve skutečnosti znamenalo, že bude líp šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Olgo, proč kandidujete na kandidátce TOP 09, když se veřejně hlásíte k Liberálně-ekologické straně Martina Bursíka?

Proč vůbec kandiduju? Obávám se o naši demokracii, tedy o svobodu, bez které nelze žít. A ta je nám poslední čtyři roky ukrajována kus po kuse zákazy, příkazy, špehováním. S elektronickou evidencí tržeb a kontrolním hlášením vykvetlo udávání, staronový koníček malých českých lidí. Rozvrácená společnost, které chybí vize, společná mravní idea a sebevědomí, je pak náchylná naslouchat populistům, jako je Babiš a Okamura, kteří chtějí národ ještě více rozvrátit, aby otevřeli dveře imperiálnímu Rusku, a upevnili svou totalitární moc, což jim slibuje vliv a peníze, ještě více peněz, ještě více moci. A jejich nezadržitelná chuť vystoupit z Evropské unie a NATO, které chrání naši malou zemi, ve 20. století dvakrát okupovanou zleva i zprava, je naprosto logická. České země by se pak opět staly ptáčkem k sezobnutí, anebo zavřeným do klece totalitního režimu. Proč TOP 09? Je to jediná strana, která jednoznačně deklaruje naši příslušnost k vyspělému Západu, k Evropské unii. A jediná, která za žádných okolností nepůjde do holportu se stranou jednoho vůdce, s ANO.

Liberálně ekologická strana, jejíž jsem první místopředsedkyní, se s programem TOP 09 shoduje nejen v prozápadním demokratickém směřování, v podpoře lidských práv, ale i v programu ochrany životního prostředí, abychom svým dětem a dětem jejich dětí předali rozkvetlou zem, křišťálovou vodu a čistý vzduch, ne vydrancované lesy a půdu. LES také vytvořil pro společný program s TOP 09 Memorandum o ochraně přírody, krajiny a klimatu, které sepsali velevážení ekologisté včetně tří bývalých ministrů životního prostředí.

V poslední době vystupujete i jako poměrně výrazná kritička Andreje Babiše. Co bylo pro vás tím momentem, kdy jste si řekla, že hnutí ANO nebo konkrétně jeho předseda představují riziko pro Českou republiku?

Volební heslo Andreje Babiše BUDE LÍP znamenalo:  bude lépe pro Andreje Babiše. Lidem je totiž HŮŘ, zatím ne ekonomicky, ale i to se může stát. Hůř je celé naší společnosti, protože je znepřátelená, protivníci nediskutují, ale sprostě se napadají na sociálních sítích i při volebních kampaních. Občanům nemůže být dobře, když chybí naděje, kterou přináší jistota stabilní vyspělé demokracie. Spasitel nespokojených Andrej Babiš mi připomíná krysaře z novely Viktora Dyka Krysař, kdy krysařova kouzelná píšťala dovede ctihodné občany města Hammeln do propasti hory Koppel. Smysl lustračního zákona z roku 1991 spočívá v tom, že vedoucí funkce ve veřejné správě, justici, armádě, policii a veřejnoprávních médiích mohou vykonávat jen ti, kteří nebyli příslušníky nebo spolupracovníky StB, funkcionáři KSČ od okresního tajemníka výše, příslušníky Lidových milicí nebo členy akčních výborů či prověrkových komisí. A kolik jich teď máme v parlamentu? Nemá smysl vyjmenovávat všechny Babišovy kauzy hraničící s trestním stíháním, které se na něj navalily jedna za druhou. Ale Babiš stále vykřikuje svou mantru: Lžete!, i když on sám lže, až se mu od úst práší. Zloděj volá: Chyťte zloděje! Ale lidu to nestačí. Lid ho bude volit, a můj rozum nad tím stojí v úžasu.

Měla jste s Babišem nějakou osobní zkušenost?

Na začátku jeho kampaně v roce 2013 jsem doprovázela Věru Čáslavskou na Čapí hnízdo, kde měla Věra křtít medvědy. Křest se nekonal, medvíďata už byla pokřtěna, ale Andrej Babiš s námi rozmlouval, protože jeho záměrem bylo získat pro svou kampaň známé osobnosti. Když jsme se loučili, Věra mu řekla: Vy máte oči jako bazilišek! Nikdy jsem na její slova nezapomněla, protože tehdy mi přišla neuctivá, ale když jsem se podívala do wikipedie, říkala jsem si, Věra to odhadla přesně. Podle antického mínění je bazilišek had, který má na své hlavě bílý diadém. Baziliška vždy nalezneme na poušti, a to díky jeho destruktivním schopnostem, kterými z jakékoli krajiny za pár chvil vytvoří poušť. Všichni hadi slyší na jeho syčení, je tedy jakýmsi vládcem hadů. Bazilišek se ale na rozdíl od nich pohybuje ve vertikálním směru se vztyčenou hlavou. Jeho dech rozbíjí skály a spaluje trávu. Kromě toho všeho je bazilišek nejjedovatějším tvorem vůbec. Tradovalo se, že pokud je bazilišek probodnut kopím jezdce na koni, tak je otráven nejen jezdec, ale i kůň. Bazilišek má schopnost svým pohledem zabíjet nebo měnit v kámen živé bytosti.

Co je pro vás nejdůležitějším tématem nastávajících voleb? Podle čeho poznáme, že dopadly dobře anebo špatně?

Babiš představuje pro naši demokracii zkázu, a já jen doufám, že česká demokratická společnost včetně některých politiků, zaštítěná jmény Masaryk a Havel bude mít tu sílu jeho moc rozložit, schroustat a vyplivnout.

Co nám hrozí, když dopadnou volby špatně?

Ať dopadnou jakkoliv, je třeba, aby se síly demokratických politiků a občanské společnosti spojily a bojovaly v duchu étosu revoluce roku 1989 proti totalitářům, komunistům, populistům a oligarchům, kteří by si z naší země a jejích občanů rádi udělali pašalík, území, kde mohou neomezeně vládnout. Budeme bojovat, ale taky se modlit: Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám, ni budoucím!

Sledujete i ve svém okolí, že by se lidé v oblasti umělecké tvorby odvraceli od západní orientace a hájili východní autoritativní režimy?

Ne, moji přátelé a kolegové jsou osobnosti, kteří ve své tvorbě a ve svém životě vyznávají svobodu. Kulturní a vzdělaní lidé obecně jsou překážkou pro jakoukoliv demagogickou manipulaci.

 V čem je pro vás nebezpečný vliv ruské propagandy?

Patřím ke generaci, která zažila ruskou okupaci v srpnu 1968. Myslím, že tenhle šok byl pro mě, a nejenom pro mě zásadním životním zážitkem, který formoval mé příští postoje, moji absolutní nedůvěru v jakýkoliv úmysl ruské imperiální říše. Když nás Rusové v roce 1945 takzvaně osvobodili, zároveň nás ideologicky a mocensky okupovali. Moje krédo zní: Kam bota ruského vojáka šlápne, tam teče krev, a nikdy odtamtud neodejde. My měli kliku, že od nás ruská armáda v roce 1991 odešla, ale zároveň tady ruské tajné služby navázaly na činnost sovětských zpravodajských důstojníků, a aktivně působí na diplomatických postech, v privátních společnostech a obchodních komorách. Prokremelské dezinformační weby se snaží vzbuzovat mezi občany nejistotu a zlobu vůči hodnotám západní demokracie, aby si načechraly půdu pro budoucí mocenský vliv. Je třeba vědět, že jsme pro ruského medvěda stále žádoucí kořistí. A proto je pro nás životně nutné členství v Unii a v Severoatlantické alianci.

V čem je pro vás nebezpečný vliv čínské propagandy? 

Miloš Zeman a jeho podruzi se rozhodli, že nás Čína bude okupovat ekonomicky jako investor, a posléze i politicky. Ale vzhledem k tomu, že Zeman už nebude příštím českým prezidentem, otevřené dveře, jimiž proudí ideologický vliv čínské Komunistické strany se snad přizavřou.

Můžeme nějak pomoci v potlačování lidských práv v Číně?

Lidská práva jsou univerzální a nedělitelná. Jak praví Hemingway: A proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.

Proč by Česká republika měla podle vás zůstat v Evropské unii? 

O našem setrvání není třeba pochybovat, vždycky jsme patřili k Západu, a to i tehdy, když jsme byli čtyřicet let okupováni brutální východní mocí. Členství v Evropské unii nás chrání ekonomicky i politicky. Jenomže my se nesmíme jenom ptát, čím může být Unie prospěšná nám, ale čím můžeme být my prospěšní Unii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]