Oligarcha vs. generál. Týdeník FORUM přináší prezidentský průzkum rok před volbami

Andrej Babiš vs. Petr Pavel (Lucie Batko / profimedia.cz / FORUM 24)

Andrej Babiš vs. Petr Pavel | FOTO: Lucie Batko / profimedia.cz / FORUM 24

Podle průzkumu společnosti Kantar CZ pro Týdeník FORUM a deník FORUM 24 by měl v této chvíli bývalý premiér Andrej Babiš v prezidentské volbě vážného protikandidáta generála Petra Pavla. Když měli respondenti vybírat z kandidátů pro ně přijatelných, byli to právě tito dva, kteří získali nejvíce sympatií.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 17.–19. ledna mezi 800 respondenty, občany ČR staršími osmnácti let. Ti, kteří deklarovali svoji ochotu jít k volbám, poté odpovídali nejprve spontánně na to, koho by si přáli za prezidenta. Zde se ukázalo, že pro poměrně velkou část lidí je prezidentská volba na počátku roku 2023 ještě poměrně vzdálená.

Dále lidé označovali jednotlivé vybrané osobnosti a to, jak jsou pro ně přijatelné či ne. V Týdeníku FORUM najdete konkrétnější informace o tom, jak sympatie souvisí například s hlasem ve sněmovních volbách v říjnu 2021 nebo v prezidentských volbách v roce 2018. Mezi další kritéria patří věk, vzdělání nebo velikost bydliště.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

V jedné z otázek respondenti vybírali jedno konkrétní jméno z těch kandidátů, které označili jako přijatelné. Zde získal Babiš 26 procent hlasů, Petr Pavel by dostal 15 procent. Následuje předseda SPD Tomio Okamura (9 procent), senátoři Jiří Drahoš (8 procent), Marek Hilšer a Pavel Fischer a rektorka Danuše Nerudová s pěti procenty. Senátorka Miroslava Němcová pak má čtyři procenta a předseda senátu Miloš Vystrčil tři. „Zde je ale část kandidátů, kteří nepůjdou proti sobě. Můžeme říci, že nebude zároveň kandidovat paní Němcová a pan Vystrčil,“ vysvětlil pro Týdeník FORUM analytik společnosti Kantar CZ Pavel Ranocha.

Ukazuje se také, že stále sehrává významnou roli známost a neznámost kandidátů. Zde má logicky velkou výhodu právě Babiš. Zároveň to ale znamená, že zejména u některých kandidátů, kteří zatím ani jasně neřekli, zda se budou prezidentského klání účastnit, se může situace zásadně změnit.

Do průzkumu byli zařazeni ti, kteří oznámili nebo připustili možnost kandidatury: Andrej Babiš, Petr Pavel, Marek Hilšer, Miroslav Kalousek, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Jiří Drahoš, Miroslava Němcová, Tomio Okamura, Miloš Vystrčil, Josef Středula, Vladimír Dlouhý, Karel Janeček a Lenka Bradáčová.

Průzkum společnosti Kantar CZ pro Týdeník FORUM se konal ve dnech 17.–19. ledna a zúčastnilo se ho 800 občanů starších 18 let. Polovina lidí byla dotazována metodou CAWI (kvótní výběr), druhá polovina metodou CATI (náhodný výběr).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články