Olomoucký hejtman Košta nesměl na sněm ANO. Pustili ho jen mezi veřejnost

Oto Košta (ANO Olomouc)

Oto Košta | FOTO: ANO Olomouc

Pouze z části vyhrazené pro veřejnost mohl dnes sledovat celostátní sněm ANO v Praze olomoucký hejtman a člen ANO Oto Košta, kterého chtějí jeho spolustraníci spolu s koaliční ČSSD a ODS v pondělí odvolat z funkce. Lídr loňské kandidátky ANO v Olomouckém kraji po příchodu do předsálí vzbudil rozruch v řadách novinářů i pořadatelů sněmu a nakonec zůstal mimo část určenou pro účastníky sněmu, protože nebyl na seznamu pozvaných hostů.

„Před časem mi přišel mail, který oznamoval konání sněmu. Považoval jsem za naprosto automatické, že senátoři, poslanci a hejtmani za ANO se zúčastní sněmu minimálně jako hosté. Tak jsem potvrdil účast a udělal si rezervaci v hotelu,“ řekl dnes ČTK Košta.

Hejtman tvrdí, že mu v pátek telefonovala manažerka hlavní kanceláře ANO Erika Duchanová a vyptávala se, zda má opravdu namířeno do Prahy na sněm. „Dozvěděla se to prý někde v tisku. Řekl jsem, že ano. No a upozornila mě, že tedy já jako jediný z hejtmanů jsem pozván nebyl. Zareagoval jsem, že stejně na sněm pojedu, protože jak známo, veřejnost má přístup a já veřejnost jsem,“ podotkl Košta.

Košta měl plánu na směnu hovořit s některými spolustraníky. „Na sněm jsem proto odjel a zařadil jsem se tam mezi veřejnost. Domnívám se, že jsem persona non grata, čili je logické, že jsem jako jediný z hejtmanů nebyl pozván na volební sněm,“ řekl Košta. Sněmu ANO se podle Košty účastní všichni hejtmani s výjimkou jihomoravského. „Vznikl poprask, jenom když mě (organizátoři sněmu) viděli. Nikam jsem se necpal a u vchodu jsem se zeptal, kam můžu jít. Asi čtvrtý člověk, protože si to dávali z ruky do ruky, což byla Erika Duchanová, mi řekla, že se můžu postavit bokem,“ uvedl.

Košta se zatím nerozhodl, zda kvůli nepozvání na celostátní sněm i snahám spolustraníků o odvolání z funkce zváží další členství v ANO. „Je to teď emočně velmi vypjatá doba a není dobré činit jakákoliv rozhodnutí. Vyčkám na zastupitelstvo a podle výsledku se s odstupem doby rozhodnu,“ dodal Košta.

Olomoučtí krajští zastupitelé v pondělí projednají návrh krajské rady na odvolání hejtmana Košty, kterého by měl v čele úřadu nahradit krajský předseda ANO a poslanec Ladislav Okleštěk. ANO už na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci kvůli nespokojenosti s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. Tvrdí, že nepochybil, a snahu o své odvolání přisuzuje mocenským ambicím některých lidí. S kritikou hejtmana pak přišli i jeho tři náměstci z ANO a koaliční ČSSD a ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]