Olympiáda ukázala, že zahraniční politika je stále naší slabinou

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zahájení olympijských her v Pekingu mělo být jakýmsi diplomatickým políčkem Číně. Zástupci mnoha států Evropské unie totiž odmítli účast na ceremoniálu, aby poukázali na porušování lidských zpráv v asijské velmoci. Česká republika se také přidala, i když jen tak „napůl“.

V pondělí totiž Český olympijský výbor potvrdil, že náš velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík si zahájení olympiády ujít nenechal. Vyslali jsme tak místo jasného sdělení spíš rozpačité oznámení. Oznámení o tom, že problémy se zahraniční politikou máme i po změně vlády.

(Týdeník FORUM)

Přitom zrovna v postoji k Číně bylo velmi důležité, aby se Fialův kabinet „ukázal“. Lidská práva jsou totiž jednou z jeho priorit, zmíněných i v programovém prohlášení vlády. Je ovšem vůbec vinou ministerstva zahraničí, potažmo Jana Lipavského, že jsme opět neukázali razanci, o níž tak často slýcháme?

Do jisté míry by se dala účast velvyslance označit jako chyba české diplomacie. Ta zaváhala hned dvakrát. V momentě, kdy Tomšíkovi oznámila, že je rozhodnutí o účasti na zahájení olympiády na jeho úvaze. Podruhé, když o jeho přítomnosti na slavnostním ceremoniálu odmítla podat zprávu.

Bylo by však v pořádku, kdyby ministr zahraničí nakazoval velvyslanci, kam může chodit? Rozhodně ne. Mělo by být samozřejmé, že nás ve světě zastupují lidé, kteří ctí zahraniční politiku určenou vládou. V tomto případě se ovšem ukazuje, že Tomšík spíše plnil přání prezidenta Zemana.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ten velvyslance pověřil, aby místo něj v Číně reprezentoval Českou republiku, která by tak působila na zdejší politiky dojmem, že olympiádu v Pekingu podporuje a lidská práva pro ni nejsou tématem. Znovu se tak projevilo, jak Hrad zasahuje do zahraniční politiky, jakkoliv k tomu nemá žádnou pravomoc.

Dokud se vměšování prezidenta nezastaví, zřejmě si na nás budou ve světě stále ukazovat. Už za vlády Andreje Babiše jsme vysílali jasné signály, že u nás máme několik pohledů na prezentaci naší země za hranicemi. Současný kabinet by si však měl dát záležet na tom, aby se toto vnímání našeho postoje k důležitým světovým problémům změnilo. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články