Olympionik Hradilek u výslechu. Jeho obchodní partner je vyšetřován kvůli praní špinavých peněz

Vavřinec Hradilek (Jan Kasl / RED BULL CONTENT POOL / se svolením autora)

Vavřinec Hradilek | FOTO: Jan Kasl / RED BULL CONTENT POOL / se svolením autora

Podvody spojené se státní agenturou CzechTourism, která spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, vyšetřuje policie. V kauze, která s tím nepřímo souvisí, je nyní prověřován i olympijský medailista, kajakář Vavřinec Hradilek.

Podle informací deníku FORUM 24 Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zatím požádala Hradilka o podání vysvětlení, populární sportovec zatím není mezi obviněnými. Nicméně, jeho obchodní partner z firmy BB Sport s.r.o. Martin Kráčalík je aktuálně vyšetřován v případu krácení daní a praní špinavých peněz. Tato kauza souvisí s pondělní razií v centrále ČEZ, kde policie od ranních hodin prováděla prohlídky kanceláří. V energetické společnosti totiž pracuje člověk, který byl s Kráčalíkem v těsném obchodním kontaktu.

()

Hradílek odmítá případ komentovat. „Nebudu se teď k ničemu vyjadřovat,“ uvedl. Sdílnější nebyl ani ředitel NCOZ Jiří Mazánek. „To se domluvte s mluvčím Ibehejem, tohle já komentovat nebudu. CzechTourism je stará věc, dva až dva a půl roku stará a kauza byla spojená s paní ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Informace k panu Hradilkovi poskytovat nebudu,“ řekl deníku FORUM 24. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že „věc je v procesním stádiu vyšetřování a k identitě fyzických osob se útvar zásadně nevyjadřuje“. Dne 24.11. mluvčí NCOZ svoje vyjádření upřesnil: „Úkony trestního řízení, které náš útvar (NCOZ) provádí od včerejšího dne (pozn.red.-23.11.), nesouvisejí s případem CzechTourism, kterým se skutečně už více než 2 roky zabýváme. Z vašeho včerejšího dotazu však toto nebylo vůbec zřejmé, neboť jste se konkrétně dotazovala na agenturu CzechTourism a vůbec jste se v mailu nezmínila, že vaše otázky směřují k úkonům trestního řízení, které provádíme od včerejšího dne.“

Co tedy mají Hradilek a jeho partneři společného se státní agenturou CzechTourism? Jde o přímé vazby. Ředitel státní agentury Jan Herget je podle obchodního rejstříku společníkem ve firmě BB Sport. Dalšími třemi společníky jsou zde právě Hradilek, již jmenovaný Martin Kráčalík a dále podnikatel Michal Novotný. 

Firma BB Sport je mimo jiné provozovatelem multifunkčního plovoucího baru s volejbalovým hřištěm Kayak Beach Bar v Praze na náplavce Rašínova nábřeží. Hlavní tváří tohoto projektu je právě stříbrný olympijský medailista z LOH 2012 v Londýně. Na webových stránkách baru je uvedeno, že koordinaci eventů a akcí má na starost společnost Seven Days Agency s.r.o., kterou vlastní Kráčalík.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Zajímavostí je, že bar na náplavce se prezentuje exkluzivním prodejem jablečných moštů společnosti Sadařství Vavřinec, ve kterém figurují jako společníci již zmínění Herget, Hradilek, Novotný a Kráčalík. 

Policie v roce 2020 obvinila 11 lidí z manipulace veřejných zakázek CzechTourism či podplácení. V hledáčku policie byla přitom tehdy i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), od níž si během razie v roce 2018 odnesli policisté z jejího bytu počítač. Ten jí podle informací iRozhlas.cz následně vrátili. 

Vavřinec Hradilek je nejen sportovec, ale také aktivista, který sympatizuje se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Často velmi tvrdě na svých sociálních sítích kritizuje premiéra v demisi Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články