Ombudsmanka postrádá respekt a úctu, zní z ODS

ČTK

Ombudsmanka Anna Šabatová | FOTO: ČTK

Návrh Anny Šabatové, aby nebylo možné vyhostit cizince, který v ČR požádá o mezinárodní ochranu, i když by měl padělané dokumenty, by měla projednávat vláda. To však ostře odmítají přední opoziční politici z ODS Jana Černochová a Jan Zahradil. Podle starostky Prahy 2  jsou návrhy Šabatové absurdní a nerespektují základní právní principy.

Černochové se nelíbí, že by stát ztratil kontrolu nad identitou osob, které se pohybují na jeho území. „Šabatová jde ještě dál a navrhuje, aby byl umožněn pobyt také osobám, které mají padělaný pas či se prokazují pasem někoho jiného! Tedy těm, kdo se prokazatelně pokoušejí o podvodné jednání,“ vysvětluje 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR. „Návrhy paní ombudsmanky Šabatové související s novou legislativní úpravou azylové politiky ČR opět prokazují, že paní ombudsmanka zcela postrádá respekt a úctu k našim základním právním principům a zásadám bezpečnosti a ochrany naší společnosti,“ dodává Černochová. Podle ní jsou tyto a jim podobné návrhy zcela absurdní a dokazují její vadný a pseudohummání přístup k problematice základních lidských práv.

Stejně kriticky se na adresu ombudsmanky vyjádřil i 1. místopředseda ODS Jan Zahradil. Myslí si, že návrh, který Šabatová prosazuje, je nepřijatelný a vláda by ho na svém středečním jednání měla smést ze stolu. „Zvláště dnes, kdy se bezpečnostní situace ve světě podstatně zhoršila, je nepředstavitelné, aby stát ztrácel kontrolu nad tím, kdo vstupuje na jeho území,“ říká europoslanec. „Dovedu si samozřejmě představit výjimky, ale nápad zavést plošnou toleranci padělaných dokladů hraničí se ztrátou soudnosti,“ myslí si Zahradil.

Proti návrhu se staví i Ministerstvo vnitra, které nechce dopustit rozmělnění uprchlické politiky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner