Vojtěch ustoupil. Omezení akcí nad 500 lidí už neplatí pro demonstrace

Pavel Hofman

Demonstrace na Letné | FOTO: Pavel Hofman

Vládní omezení veřejných akcí na maximálně 500 účastníků kvůli riziku nákazy nemocí COVID-19 se od dnešních 15.00 výslovně nevztahuje na demonstrace podle shromažďovacího zákona. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava mimořádného opatření reaguje na diskuze z posledních dní, zda se zákaz na demonstrace vztahuje. V Praze a na dalších 145 místech se dnes budou konat protesty spolku Milion chvilek proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Vojtěch uvedl, že prioritou kabinetu je chránit zdraví občanů, ale vláda demonstrace nikdy nezakázala. „Abychom předešli pochybnostem, přicházíme s výjimkou ze zákazu akcí nad 500 osob pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím,“ napsal na Twitteru.

Demonstranti se dnes v Praze na Staroměstském náměstí plánovali sejít v omezeném počtu. Kvůli vládnímu nařízení chystali správní žalobu. Protestní akce se dnes budou konat také například v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě, Plzni, ve Zlíně a také v různých částech Prahy.

Organizátoři chtějí demonstracemi upozornit na nedostatečnou a pomalou finanční pomoc české ekonomice, netransparentní veřejné zakázky na zdravotnický materiál nebo na to, že vyplácení náhrad osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje.

Spolek také kritizuje návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Vláda jej minulý týden hlasy ministrů za hnutí ANO schválila. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu a jeho součástí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner