Omezíme akce, zavřeme školy, řekl Prymula v soukromé televizi. Vládní komunikace je tragická

Roman Prymula a koronavirus (ČT/F24)

Roman Prymula a koronavirus | FOTO: ČT/F24

Ministr zdravotnictví Roman Prymula opět v soukromých médiích spekuluje o tom, co se zakáže a omezí. Není to rozhodně první případ (někdy opatření avizuje přes vládní iDNES.cz) a je to skutečně zajímavý způsob, jak se má údajně zlepšit boj proti COVID-19. Milovník kamer Prymula prostě zase vnáší do věcí chaos a nejistotu a sám sebe pasuje do pozice toho, kdo bude o všem rozhodovat. Tím ovšem nezískává ani důvěru občanů, ani legitimitu, protože není od věci připomínat, že pan Prymula nebyl zvolen v žádných volbách.

Prymula v pořadu CNN Prima News prohlásil, že volnočasové aktivity budou omezeny zhruba na deset až dvacet osob a že rozhodnutí zveřejní ve středu nebo v pátek. Tak hned máme opět jasněji, že? Zejména v tom, že vláda ani půl roku poté, co se v České republice objevil první případ nového koronaviru, nemá jasný plán, jak postupovat.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Novinky ohledně opatření se dozvídáme náhodně, to je známo již od března. Stejně jako to, že pan plukovník Prymula si myslí, že o všem rozhoduje on sám, protože tu nejspíš máme stanné právo nebo ho už brzy vyhlásí. Čeho bychom si ale rozhodně měli všimnout, to je (ne)aktivita našeho pana premiéra Babiše, toho, co ještě před dvěma týdny vykřikoval na konferenci ve slovinském Bledu, že jsme v boji proti novému koronaviru nejlepší („We are best in covid!“).

Babiš se totiž nově od nepopulárních rozhodnutí i od prekérní situace distancuje. Již 23. března sice explicitně převzal veškerou politickou zodpovědnost (na video se podívejte zde), nyní však například pro deník Právo sdělil, že „situace se podcenila“, a dodal: „Protože nejsem epidemiolog, tak už toho nechám. Pro mě z toho všeho plyne jasné ponaučení, že se k epidemickým opatřením vyjadřovat už nebudu.“

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ilustrační foto) (ČTK)

Takže si to shrneme. Premiér země se nebude vyjadřovat k opatřením, o kterých rozhoduje jeho vláda, protože není epidemiolog. Očekáváme tedy, že se nebude vyjadřovat ke školství, protože není učitel, k dopravě, protože neřídí autobus, ani k problematice obrany, protože není voják. Tentýž premiér převzal politickou zodpovědnost, pletl se původnímu ministrovi zdravotnictví do práce a výsledkem této zodpovědnosti byl konec podřízeného ministra.

Babiš navíc dobře ví, že Prymula nemá problém stoupnout si před kamery a oznamovat jakákoli nepříjemná opatření, a to i za cenu toho, že jej Babiš vzápětí potopí podle toho, jak se mu to bude hodit. Zbývá jen několik dní do voleb, které pro hnutí ANO nevypadají nejlépe. A tak přinejmenším do října nám tu bude vládnout osamocený plukovník, zatímco předseda vlády bude doufat, že na něj se zapomnělo. Už je líp!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]