Cestující by měli mít omezený alkohol na letištích, myslí si výkonný ředitel aerolinky Ryanair Michael O’Leary. Podle něj by neměli dostat víc než dva nápoje, než nastoupí do letadla. Pomohlo by to omezit agresivní chování a nepořádek během letu.
K násilnému chování opilých cestujících dochází kvůli alkoholu každý týden, řekl O’Leary deníku The Telegraph. „Nechceme lidem vyčítat, že se napijí,“ uvedl. „Ale nedovolujeme lidem řídit pod vlivem alkoholu, přesto je stále pouštíme do letadel, která lítají ve výšce 33 000 stop (10 kilometrů, pozn. red.),“ podivil se.
Členové posádky a další cestující se podle něj často stávají terčem opilých cestujících. Problém ještě zhoršují zpoždění letů, kvůli kterým se prodlužuje i doba pití na letištích. „Za starých časů lidé, kteří příliš pili, nakonec odpadli nebo usnuli. Ale nyní berou tito cestující současně také tablety a prášky,“ dodal. „Je to směs. Výsledkem je mnohem agresivnější chování, které je velmi obtížné zvládnout,“ upozornil.
Pro letecké společnosti je obtížné identifikovat opilé lidi u vstupu do letadla, zvláště když nastupují ve skupině. „Dokud se mohou postavit, tak projdou. Když pak letadlo vzlétne, vidíme to špatné chování,“ řekl.
Zaměstnanci Ryanairu už nyní přistoupili k prohledávání tašek na linkách z Velké Británie na Ibizu, což je jedna z největších „party destinací“, napsala BBC. Mezi další náročné destinace patří třeba některé z řeckých ostrovů.
Ryanair ale není jediná společnost, která má problémy s agresivními opilými cestujícími. Minulý měsíc například musela společnost Wizz Air uklidňovat opilý pár na palubě letu z Londýna na Kypr. Cestující si dokonce do letadla přinesli vlastní alkohol.
Japonská společnost All Nippon zase na začátku roku musela řešit incident během letu z Tokia do Seattlu. Opilý muž tehdy kousl letušku do ruky a letadlo se kvůli tomu muselo ještě nad Tichým oceánem obrátit. Podle serveru USA Today cestujících tvrdil, že si nic nepamatuje, protože byl pod vlivem prášků na spaní.
Británie kvůli častým incidentům chtěla omezit alkohol na letištích už v roce 2018. Tehdy po tom volal úřad pro civilní letectví (CAA). Deset letišť v zemi také zavedlo preventivní opatření, kterými se snažilo cestující odradit od nadměrné konzumace alkoholu. Patřilo mezi ně například letiště v Birminghamu, Manchesteru nebo Glasgow.