Omezme vliv Ruska na Balkáně, navrhl italský ministr zahraničí

Antonio Tajani (European People´s Party, wikimedia, CC BY 2.0)

Antonio Tajani | FOTO: European People´s Party, wikimedia, CC BY 2.0

Evropa by měla zvýšit svou přítomnost na západním Balkáně, aby omezila vliv Ruska. Před dnešním pokračováním jednání ministrů zahraničí zemí NATO v rumunské Bukurešti to podle agentury Reuters prohlásil šéf italské diplomacie Antonio Tajani. V úterý ministři diskutovali především o další pomoci Ukrajině a shodli se na tom, že zemi napadenou Ruskem budou podporovat tak dlouho, jak to bude potřebovat.

„Stabilita na západním Balkáně je důležitá pro mír,“ zdůraznil dnes Tajani a dodal, že je zapotřebí „zastavit Rusy“ v tomto regionu. „Potřebujeme více Evropy,“ uvedl dále někdejší šéf europarlamentu a poznamenal, že je nutné ochránit všechny země západního Balkánu a v blízkosti Ukrajiny, která se už tři čtvrtě roku brání ruské vojenské agresi. Zdůraznil rovněž nutnost spolupráce. „Jednota je důležitá a je to silný vzkaz Rusku,“ pronesl Tajani.

(Týdeník FORUM)

Podle Reuters se ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance dnes budou snažit uklidnit země nacházející se v sousedství Ruska, které mají strach z destabilizace v důsledku konfliktu na Ukrajině, jež v únoru rozpoutala Moskva. Ruská invaze znamená rovněž omezení dodávek energií a zvýšení jejich cen.

Na programu budou dnes rozhovory s partnerskými zeměmi Gruzií, Moldavskem a Bosnou a Hercegovinou. Ty podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga čelí tlaku Ruska. „Podnikneme další kroky, abychom jim pomohli ochránit jejich nezávislost a (abychom jim pomohli) posílit schopnost bránit se,“ uvedl Stoltenberg v úterý.

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström před začátkem dnešního jednání novinářům řekl, že Švédsko a Finsko dosáhly pokroku na cestě k dohodě s Tureckem o přijetí severských zemí do NATO. Finsko a Švédsko o vstup do NATO požádaly letos na jaře v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Ankary, která je viní z podpory kurdských skupin, jež Turecko pokládá za teroristické. Jejich vstup do aliance dosud neratifikovalo ani Maďarsko.

Důležitým tématem druhého a závěrečného dnes jednání ministrů zahraničí NATO budou také vztahy s Čínou. Ty podle aktuálního strategického konceptu aliance představují pro NATO výzvu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články