Omikron je tady. Přibylo 20 tisíc nových případů, nemocnice ale zvládají

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Vlna nové varianty covidu-19 s názvem omikron je v České republice. Za pondělí přibylo 20 270 nových případů pozitivně testovaných lidí, což je o 13 tisíc víc než před týdnem. Zatím však v nemocnicích ubývá hospitalizovaných.

Výrazně stoupla i incidence, na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených, o 121 víc než o den dříve. Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

()

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, nyní je to 80 procent. Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50 000 případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Za celou dobu epidemie překročil 20 000 denní počet nově potvrzených případů osmkrát. Sedmkrát to bylo loni na přelomu listopadu a prosince. Rekord, 27 937 potvrzených případů, drží 25. listopad 2021. V posledním měsíci loňského roku pak epidemie zpomalovala, nově nakažených začalo v mezitýdenním srovnání přibývat po Novém roce.

Vláda kvůli omikronu upravila protikoronavirová pravidla. Od pondělí se až na výjimky dvakrát týdně testují všichni pracovníci, po pozitivním antigenním samotestu mají automaticky pět dní karanténu. Tu mohou dřív ukončit negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit. Laboratoře v pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví provedly téměř 134 000 testů, asi o 27 000 víc než před týdnem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]