Omluvte se za ostudný dopis, vyzval britský právník Zemana kvůli Mynářovi

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Tak se o nás zase ve světě mluví. Jak už jsme si ale bohužel zvykli, když je to v souvislosti s naší hlavou státu, nebývají to slova chvály. Nejinak je tomu i tentokrát, ačkoliv v tom Miloš Zeman je tak trochu bez viny. Ostudu ve Velké Británii totiž udělal prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Přesto nyní právník ze Spojeného království žádá Zemanovu omluvu.

Kancléř, kterého provází mnoho skandálů a jeho setrvávání ve službách hlavy státu je mnohými kritizováno, napsal dopis UEFA. Disciplinární komisi Evropské fotbalové asociace vynadal, že udělila českému fotbalistovi Ondřeji Kúdelovi desetizápasový trest. 

Obránce pražské Slavie, které je Mynář velkým fanouškem, byl nařčen fotbalistou Glasgow Rangers Glenem Kamarou z rasismu. Ten je v západním světě vnímán velmi citlivě, a proto se postihy za něj zcela vymykají standardním trestům. Ten pro Kúdelu byl skutečně přísný, protože neexistují důkazy, že bek Pražanů skutečně hráče tmavé pleti rasisticky urážel.

FORUM 24 (archiv)

Reakce Vratislava Mynáře ovšem byla nečekaná a nepřijatelná. Využil totiž své funkce a disciplinární komisi UEFA napsal dopis, v němž se ohání i stanoviskem Miloše Zemana. Právě to zřejmě pořádně naštvalo právníka hráče, který měl být při zápase Evropské ligy označen za “opici”.

Aamer Anwar se vyjádřil velmi ostře a jasně. „V době, kdy se snažíme apelovat na Slavii, aby veřejně vystoupila proti rasismu jejích fanoušků, může tenhle ostudný dopis roznítit jen další nenávist,“ je přesvědčen právník Glena Kamary. 

Rozhodně ví, o čem mluví, protože právě z tábora slávistických příznivců mu přicházejí zprávy plné nenávisti, nadávek a výhrůžek. „Hysterický dopis ze sídla českého prezidenta tvrdí, že symbolický desetizápasový trest pro Kúdelu za rasismus proti Glenu Kamarovi padl, aby naplnil zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů,” říká Anwar. “Český prezident by se měl za tato slova okamžitě omluvit,“ stojí si za svým britský právník.

Miloš Zeman a Vratislav Mynář  (ČTK)

Ten evidentně nevěděl, jak to na Hradě funguje. Konkrétně ohledně omluv prezidenta za jeho nepřijatelné výroky, lži a výmysly. Vzhledem k tomu, že však pro deník expres.cz zareagoval Jiří Ovčáček, už má zřejmě Anwar jasno,

„Samozřejmě to nepřichází v úvahu. Pan prezident se nebál komunistů za minulého režimu, byl proto třikrát vyhozen z práce, a nebojí se ani těchto výhrůžek. Musíme za svobodu bojovat, ne se krčit a třást strachy,“ sdělil tiskový mluvčí prezidenta.

Jaksi ovšem pozapomněl zmínit, že dopis není podepsán Milošem Zemanem, ale Vratislavem Mynářem, tedy i žádost o omluvu míří na špatnou adresu. Nebo je to už na Hradě dnes bráno tak, že se prezidentovým jménem může ohánět každý a odpovědnost za to žádnou nemá?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]