Statutární místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek na sociální síti X kritizoval slavnostní otevření pařížské katedrály Notre-Dame, kterou před více než pěti lety poničil požár. Podle něj podobné stavby vznikaly za cenu obětí „běžného obyvatelstva“ a přirovnal to k dnešním technologickým projektům, ze kterých podle něj těží jen elity. Jeho slova vyvolala ostré reakce lidí včetně některých politiků. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek připomněl, že Zaorálek je bývalým ministrem kultury.
V sobotu večer byla v Paříži slavnostně otevřena opravená katedrála Notre-Dame. Na akci dorazila řada světových lídrů, včetně nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dveře katedrály se otevřely poté, co na ně pařížský arcibiskup Laurent Ulrich symbolicky třikrát udeřil berlou.
Akci se ale podivil Zaorálek. „Čemu se to vlastně klaníme v té dnešní slávě kolem chrámu Notre-Dame? Katedrála byla stavěna od 12. století, kdy, jak ukazují čerství nositelé Nobelovy ceny Acemoglu a Robinson, šlo na stavbu náboženských budov až 20 procent produkce Francie. Zatímco živořící lid se dožíval v průměru 25 let, všechno bohatství z rozmachu technologií spolykala úzká elita stavějící ohromující chrámy drtící běžné obyvatelstvo,“ tvrdil.
„Není divu, že se s Trumpem prý přijede kochat i Elon Musk. Jeho rakety k Marsu ukazují stejným směrem jako včerejší katedrály a dávají šanci na únik vybrané elitě, která už nebude chtít mít nic společného s upadajícím lidstvem,“ dodal.
Na jeho výrok reagoval Kalousek. „Sledujeme úchvatný ceremoniál v Paříži, kde špičky světové politiky oslavují znovuotevření katedrály Notre-Dame, jednoho ze symbolů duchovního dědictví Evropy, její kultury, tradic a hodnot. A pak si přečteme tohle…“ upozornil a připomněl, že Zaorálek byl ministrem kultury. Tuto funkci zastával od srpna 2019 do prosince 2021 ve druhé vládě Andreje Babiše (ANO).
„Co by Lubomír Zaorálek řekl na to, že Rusko dává na zbrojení 40 procent! A nepostaví za to ani zemljanku, natož dechberoucí katedrálu. Všechno to vynakládá jen na barbarské ničení a vraždění. On je fakt úplně mimo. Ve všem!“ vzkázala senátorka Miroslava Němcová (ODS).
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Zvoník u Matky Boží, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard Kč). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.
Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.