Zavedení elektronické evidence s sebou nepřineslo nic z výhod, o kterých mluvil ministr financí Andrej Babiš. Místo nárůstu tržeb o 100 % zvýšení jen o necelých 8 % a oproti slibovaným miliardám vybraných daní díky EET dochází spíše k většímu odlivu peněz do ciziny. Podnikatelům s vicepremiérem Babišem dochází trpělivost, první podává žalobu.

„Prakticky všechno, co Andrej Babiš nasliboval kolem EET, je jinak. Nevybralo se víc na daních, podnikatelské prostředí se výrazně pokřivilo. Kromě toho ministr Babiš plošně všechny podnikatele uráží, nadává jim do zlodějů a vrací náladu ve společnosti zpět do padesátých let. Už toho máme dost! Rozhodl jsem se proto podat na ministra financí žalobu, aby se před soudem oficiálně potvrdilo, že o elektronické evidenci mystifikoval,“ vysvětlil Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

Zavedení elektronické evidence proběhlo prakticky bez jakékoliv konstruktivní diskuze s podnikatelským sektorem. Ministr Babiš počátkem ledna 2017 tvrdil, že v gastronomii a ubytování vzrostly díky EET tržby o 100 %. Podle březnových čísel Českého statistického úřadu však došlo k nárůstu jen o necelých 8 %. Například v srpnu 2016 (kdy žádná evidence nebyla) byl růst vyšší. Nejvyšší kontrolní úřad také upozornil na to, že z celkových cca 100 miliard Kč daňových úniků připadá na živnostníky a drobné podnikatele 7 miliard. Zbytek tvoří velké firmy, kterých se často EET vůbec netýká. Po nejrůznějších problémech se zaváděním a provozem evidence také ministr Babiš operativně zákon o EET ohýbá a hledá výjimky pro nejrůznější skupiny podnikatelů. Toto potvrzuje, že zákon byl šitý horkou jehlou a navíc protlačen bez řádné debaty s opozicí a podnikatelskými kruhy.

Po zhruba půlroce od zavedení elektronické evidence se postupně ukazuje, že Andrej Babiš také často mění svá předchozí vyjádření a manipuluje s čísly a fakty:

Tvrzení Andreje Babiše: Skutečnost:
Nárůst tržeb v gastronomii bude až 100 %. ČSÚ: nárůst tržeb cca 8 %[1]. Tento nárůst kopíruje celoroční růst domácí spotřeby i příjmů z turistického ruchu.
EET je účinný nástroj v boji proti stínové ekonomice, který používá většina vyspělých států EET používá kromě ČR pouze Slovinsko a Chorvatsko (obě země mají přitom značně vyšší podíl stínové ekonomiky než ČR)[2]. Ze zemí G20 má pouze Itálie a Turecko mírnější formu registračních off-line pokladen.
EET zamezí daňovým únikům. NKÚ: z celkových cca 100 miliard Kč daňových úniků připadá 7 mld. na živnostníky (zbytek tvoří velké firmy, kterých se často EET vůbec netýká).[3]

Dle praxe z balkánských států nezamezí EET ničemu. EET neřeší daňové optimalizace, práce načerno, atd. EET naopak zatraktivňuje stínovou ekonomiku (např. soukromé kluby, darovací trhy) jako každá jiná překážka v podnikání.

Vybere se 18 mld. Kč. Tvrzení Andreje Babiše rozporují poslední statistiky i praxe z jiných zemí, kde se zavádělo EET nebo registrační pokladny.

První vlna ukazuje, že v kombinaci se snížením sazby DPH je daňový přínos nepříznivý. Na snížené sazbě, jako kompenzaci za EET, profitují především velké firmy a nadnárodní řetězce fastfoodů a hotelů. Místo většího výběru DPH dojde spíše k většímu odlivu peněz do zahraničí z vyšších zisků těchto firem.

Končí nebo zdražují nepoctivci. Končí se z důvodů extrémní byrokracie, kterou někdo již neunese. Náklady na EET se promítly i v cenách zboží a služeb. Nárůst inflace v gastronomii byl v prosinci 10x vyšší než v jiných oborech. A to i přes snížení DPH.
Narovná se konkurenční prostředí. EET jako asociální skrytý opak progresivní daně více postihuje menší firmy. V procentech mají ve vztahu k přidané hodnotě vyšší náklady. Sám Babiš toto nepřímo potvrdil tím, že chtěl nakonec vyjmout z EET podnikatele s obratem do 250 tis. Kč.

Pro část živnostníků je EET i mentálním nebo technickým problémem, což potvrzuje např. úpadek farmářských trhů.

 

„U Andreje Babiše jednoznačně platí, že tam, kde chybí argumenty, nastupuje arogance. Je ukázkovým ztělesněním rčení Zloděj křičí, chyťte zloděje!“ doplnil Buzek.

Samotný IT systém EET je ukázkou netransparentnosti, kdy byla zakázka za půl miliardy korun[4] zadána zcela bez výběrového řízení[5]. Navíc firmě sídlící v daňovém ráji, takže i v tomto případě se většina peněz daňových poplatníků nevrátí v Česku zpět do oběhu. Poslanecká sněmovna oficiálně označila ministra financí za lháře[6], Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že Ministerstvo financí pod vedením Babiše má v účtech chyby za více než 100 miliard korun[7].

Zdroje:

[1] https://www.novinky.cz/ekonomika/428899-trzby-restauraci-stouply-o-osm-procent-tvrdi-statistici-babis-oponuje-je-to-o-sto-procent.html

[2] http://forum24.cz/boleslav-buzek-eet-jako-lek-na-sedou-ekonomiku-nefunguje-nikde-na-svete/

[3] https://www.respekt.cz/komentare/prinos-eet-je-zahada-anebo-co-babis-vlastne-vyhral

[4] http://www.egov.cz/clanky/ucet-za-eet-ibm-si-prijde-az-na-pul-miliardy

[5] http://neovlivni.cz/system-pro-eet-doda-ibm-bez-souteze-babisovi-pomohla-slechtova/

[6] https://www.novinky.cz/domaci/437455-babis-lhar-citim-se-pospineny-rika-poslanec-ano-k-usneseni-snemovny-pravice-je-spokojena.html

[7] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nku-ministerstvo-financi-pod-vedenim-babise-ma-v-uctech-chyb/r~5759446628b611e7a8d6002590604f2e/?redirected=1494673605

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner