Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi podle agentury TASS. Západní země pokračují v dodávkách zbraní. Rusko v posledních dnech zesílilo svoje útoky na východě Ukrajiny a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí oznámil, že „začala bitva o Donbas“.
Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova ruské síly podnikají na východě země jen „pokusné operace“ s cílem otestovat ukrajinskou obranu. Ruské jednotky podle americké televizní stanice CNN ovládly město Rubižne v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Už několik dnů mají pod kontrolou i sousední Kreminnou. Na záběrech z Rubižného, města, kde podle údajů z předloňska žilo necelých 56 800 lidí, je vidět, že do velké míry bylo zničeno jeho centrum a severní části. Ruští vojáci a proruští separatisté se na záběrech pohybují bez omezení. Už ve středu večer gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že 80 procent území regionu je pod ruskou okupací. Agentura DPA připomíná, že před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, proruští separatisté ovládali asi 30 procent území Luhanské oblasti, jde o samozvanou Luhanskou lidovou republiku.
Podle vysokého představitele amerického ministerstva obrany ukrajinské letectvo doplnilo svou flotilu o dalších 20 operačních letounů díky přísunu náhradních dílů. Ačkoli představitel nechtěl upřesnit, která země díly pro letadla poskytla, ve středu uvedl, že USA a další země pracovaly na tom, „aby jim dodaly díly, které potřebují k tomu, aby je dostali do vzduchu“. Přísun náhradních dílů umožnil Ukrajině rozšířit svou flotilu provozuschopných vojenských letadel, a to navzdory pokračující ruské invazi. Nyní mají více letadel než před třemi týdny, uvedl činitel.
O den dříve tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela další stíhací letouny, které doplnily jejich stávající počet. Ve středu to však vysoký představitel obrany odvolal a uvedl, že Ukrajina neobdržela další letouny, ale ve skutečnosti obdržela letecké díly, aby mohla zprovoznit další ze svých stávajících letounů. Přesto představitel naznačil, že přinejmenším jedna země zvažuje zaslání dalších letadel Ukrajině.
Spojené státy ve středu představily nejnovější sérii sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině, tentokrát proti klíčové komerční bance a „globální síti více než 40 fyzických a právnických osob vedených ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem, kterého USA zařadily na seznam“. V tiskové zprávě americké ministerstvo financí uvedlo, že se zaměřuje také na „společnosti působící v ruském odvětví těžby virtuálních měn, které je údajně třetí největší na světě“, a poznamenalo, že je to poprvé, co „označilo společnost zabývající se těžbou virtuálních měn“. Kromě toho ministerstvo zahraničí zavádí řadu vízových omezení v reakci na ruskou válku a za „podkopávání demokracie v Bělorusku“.
Středeční opatření jsou posledními kroky Bidenovy administrativy, které mají potrestat Kreml a jeho pomahače za invazi na Ukrajinu na konci února. Válka si vyžádala životy stovek příslušníků armády a civilistů a podle amerických a evropských představitelů může trvat měsíce. Odborníci, kteří hovořili se CNN, uvedli, že sankce pravděpodobně okamžitě neodradí ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování agrese na Ukrajině.
Důležité informace:
- Někteří civilisté, kteří byli týdny uvězněni v obléhaném městě Mariupol, mohli odejít, ale podle úředníků jich bylo mnohem méně, než se očekávalo.
- Doněcký guvernér uvedl, že plánovali autobusy pro evakuaci 6 000 žen, dětí a starších lidí. Pavlo Kyrylenko však řekl, že jich mnoho neodešlo.
- Ukrajinští vyjednavači tvrdí, že jsou připraveni vést v Mariupolu rozhovory a pokusit se zachránit životy lidí, kteří tam uvízli.
- Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti ve městě – ocelárně – tvrdí, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny. Na videu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna říká, že jeho jednotky se nevzdají.
- Rusko se mezitím snaží v nové ofenzivě dobýt východní část Donbasu – podle britských zpravodajských služeb však ukrajinské síly několik útoků odrazily
-
Podle ukrajinské armády Rusko chystá referendum o Chersonu na 27. dubna
Ukrajinská armáda podle ruskojazyčné verze BBC uvedla, že se Rusové chystají 27. dubna uspořádat referendum o vzniku takzvané Chersonské lidové republiky. Černomořský přístav Cherson je jediným velkým městem, které ruské síly dokázaly od začátku invaze na Ukrajinu dobýt. "V Chersonské oblasti okupanti zintenzivnili přípravy referenda. Datum konání imitace všelidového hlasování určili na 27. dubna," uvedlo operační velitelství Jih ukrajinské armády ve svodce ke středečnímu dění. Rusové se podle něho snaží bez ohledu na platné zákony a předpisy uspíšit legitimizaci okupační moci.
-
Boris Johnson: Jednání s Ruskem o ukončení války pravděpodobně ztroskotají
BBC: Britský premiér naznačil, že jednání s Ruskem o ukončení války pravděpodobně ztroskotají. Boris Johnson prohlásil, že jednání s ruským prezidentem Putinem je jako vyjednávání s "krokodýlem, když má vaši nohu v čelistech". V rozhovoru s novináři během letu do Indie britský premiér naznačil, že Putin může chtít vyjednávat pouze v případě, že na Ukrajině získá silnou pozici. Varoval však, že ruský vůdce by pak mohl usilovat o nový útok na hlavní město Kyjev.
-
Macron v televizním duelu obvinil Le Penovou ze závislosti na Rusku
Dlouho očekávaná debata finalistů francouzských prezidentských voleb rychle přerostla v konfrontaci kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Současný prezident Emmanuel Macron obvinil svou soupeřku Marine Le Penovou, že její zájmy jsou spjaty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
"Myslím, že jste byla jedním z prvních evropských politiků, kteří v roce 2014 uznali výsledek anexe Krymu," řekl Macron krajně pravicové političce. "Proč jste to udělala? A říkám to dnes večer s vážností, protože pro naši zemi je to špatná zpráva: protože jste závislá na ruské moci a jste závislá na Putinovi," prohlásil šéf Elysejského paláce.
-
Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak prohlásil, že by rád uspořádal jednání s Ruskem v Mariupolu bez jakýchkoli podmínek
Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak prohlásil, že by rád uspořádal "zvláštní kolo jednání" s Ruskem v obléhaném městě Mariupol bez jakýchkoli podmínek. Podoljak na Twitteru uvedl, že tuto nabídku činí, "abychom zachránili naše kluky, Azov [prapor], vojáky, civilisty, děti, živé a zraněné".
Mariupol zůstává v obležení ruských vojsk. Někteří civilisté, kteří jsou v pasti již několik týdnů, mohli ve středu odejít - podle úřadů jich však bylo mnohem méně, než se doufalo. -
Indický výrobce oceli Tata Steel přestane obchodovat s Ruskem
Společnost Tata Steel přestane kvůli ruské invazi na Ukrajinu obchodovat s Ruskem. S odvoláním na dnešní prohlášení největšího indického výrobce oceli z hlediska tržeb o tom informovala agentura Reuters. Společnost dováží z Ruska uhlí pro výrobu oceli.
"Tata Steel nemá v Rusku žádné provozy ani zaměstnance. Vědomě jsme se rozhodli přestat obchodovat s Ruskem," uvedl podnik. Všechny závody společnosti Tata Steel v Indii, Británii a Nizozemsku si zajistily alternativní dodávky surovin, aby ukončily svou závislost na Rusku, uvedla společnost.
-
V Mariupolu zemřela žena, která přežila holokaust
V Rusy obleženém ukrajinském Mariupolu zemřela 91letá žena, členka tamní židovské komunity, která v dětství přežila holokaust. Na svých internetových stránkách o tom informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Vanda Objedková v poslední etapě života strádala zimou a nedostatkem vody.
-
NATO by se mohlo zapojit do průchodu z Mariupolu
Victoria Nulandová, zástupkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti, uvedla, že „existuje určitá naděje, že by Rusové mohli umožnit“ bezpečný průchod civilistů a zraněných vojáků z okupovaného Mariupolu, informuje The Kyiv Independent.
-
Rusko aktualizuje svoji strategii pro působení ve WTO
Omezení vůči ruským společnostem ze strany západních zemí jsou nezákonná a v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Pověřil proto vládu, aby do 1. června připravila aktualizovanou strategii pro působení Ruska ve WTO.
Putin pronesl svá slova na jednání vlády o rozvoji kovoprůmyslu v zemi. Upozornil, že západní země zakázaly Rusku nakupovat komponenty potřebné k výrobě válcovaného kovu, ocelových plechů a dalších produktů.
-
Na jarmarku v Ústí nad Labem se vybralo přes 37 000 Kč
Na jarmarku, který dnes pořádala skupina ukrajinských uprchlic v ústeckém hotelu Vladimir, se vybralo přes 37 000 korun. Peníze věnují běženkyně ukrajinské armádě. Na trh, kde bylo možné koupit například domácí pečivo či šperky, přišlo zhruba 100 lidí, zjistila na místě ČTK.
-
Obráncům Mariupolu docházejí síly
Mariupol již nevydrží dlouho vzdorovat ruským útokům, varoval tamní velitel ukrajinských sil a požádal svět o pomoc s evakuací. V jiných částech Donbasu se ruské síly snaží prolomit ukrajinské obranné linie a intenzita bojů stoupá. Odeslání stovky protiletadlových raket Ukrajině ohlásila norská vláda. Do Kyjeva jako další z evropských politiků přijel předseda Evropské rady Charles Michel. Počet uprchlíků z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle OSN překročil hranici pěti milionů. Rusko podle Kremlu předalo Ukrajině návrh dokumentu s jasnými formulacemi. Podle Kyjeva jde o ruské protiargumenty k ukrajinskému návrhu z istanbulského kola mírových rozhovorů.