Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi podle agentury TASS. Západní země pokračují v dodávkách zbraní. Rusko v posledních dnech zesílilo svoje útoky na východě Ukrajiny a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí oznámil, že „začala bitva o Donbas“.
Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova ruské síly podnikají na východě země jen „pokusné operace“ s cílem otestovat ukrajinskou obranu. Ruské jednotky podle americké televizní stanice CNN ovládly město Rubižne v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Už několik dnů mají pod kontrolou i sousední Kreminnou. Na záběrech z Rubižného, města, kde podle údajů z předloňska žilo necelých 56 800 lidí, je vidět, že do velké míry bylo zničeno jeho centrum a severní části. Ruští vojáci a proruští separatisté se na záběrech pohybují bez omezení. Už ve středu večer gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že 80 procent území regionu je pod ruskou okupací. Agentura DPA připomíná, že před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, proruští separatisté ovládali asi 30 procent území Luhanské oblasti, jde o samozvanou Luhanskou lidovou republiku.
Podle vysokého představitele amerického ministerstva obrany ukrajinské letectvo doplnilo svou flotilu o dalších 20 operačních letounů díky přísunu náhradních dílů. Ačkoli představitel nechtěl upřesnit, která země díly pro letadla poskytla, ve středu uvedl, že USA a další země pracovaly na tom, „aby jim dodaly díly, které potřebují k tomu, aby je dostali do vzduchu“. Přísun náhradních dílů umožnil Ukrajině rozšířit svou flotilu provozuschopných vojenských letadel, a to navzdory pokračující ruské invazi. Nyní mají více letadel než před třemi týdny, uvedl činitel.
O den dříve tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela další stíhací letouny, které doplnily jejich stávající počet. Ve středu to však vysoký představitel obrany odvolal a uvedl, že Ukrajina neobdržela další letouny, ale ve skutečnosti obdržela letecké díly, aby mohla zprovoznit další ze svých stávajících letounů. Přesto představitel naznačil, že přinejmenším jedna země zvažuje zaslání dalších letadel Ukrajině.
Spojené státy ve středu představily nejnovější sérii sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině, tentokrát proti klíčové komerční bance a „globální síti více než 40 fyzických a právnických osob vedených ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem, kterého USA zařadily na seznam“. V tiskové zprávě americké ministerstvo financí uvedlo, že se zaměřuje také na „společnosti působící v ruském odvětví těžby virtuálních měn, které je údajně třetí největší na světě“, a poznamenalo, že je to poprvé, co „označilo společnost zabývající se těžbou virtuálních měn“. Kromě toho ministerstvo zahraničí zavádí řadu vízových omezení v reakci na ruskou válku a za „podkopávání demokracie v Bělorusku“.
Středeční opatření jsou posledními kroky Bidenovy administrativy, které mají potrestat Kreml a jeho pomahače za invazi na Ukrajinu na konci února. Válka si vyžádala životy stovek příslušníků armády a civilistů a podle amerických a evropských představitelů může trvat měsíce. Odborníci, kteří hovořili se CNN, uvedli, že sankce pravděpodobně okamžitě neodradí ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování agrese na Ukrajině.
Důležité informace:
- Někteří civilisté, kteří byli týdny uvězněni v obléhaném městě Mariupol, mohli odejít, ale podle úředníků jich bylo mnohem méně, než se očekávalo.
- Doněcký guvernér uvedl, že plánovali autobusy pro evakuaci 6 000 žen, dětí a starších lidí. Pavlo Kyrylenko však řekl, že jich mnoho neodešlo.
- Ukrajinští vyjednavači tvrdí, že jsou připraveni vést v Mariupolu rozhovory a pokusit se zachránit životy lidí, kteří tam uvízli.
- Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti ve městě – ocelárně – tvrdí, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny. Na videu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna říká, že jeho jednotky se nevzdají.
- Rusko se mezitím snaží v nové ofenzivě dobýt východní část Donbasu – podle britských zpravodajských služeb však ukrajinské síly několik útoků odrazily
-
Předseda Evropské rady Charles Michel na Ukrajině
Předseda Evropské rady Charles Michel přijel na Ukrajinu a navštívil Borodianku dříve obsazenou Ruskem.
https://twitter.com/KyivPost/status/1516829945103847428
-
Tata Steel ukončuje spolupráci s Ruskem
Indická ocelářská společnost Tata Steel ukončuje spolupráci s Ruskem.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1516828403684581389
-
Ukrajinu opustilo pět milionů lidí
Podle OSN opustilo Ukrajinu od začátku války již pět milionů lidí.
-
Ukrajina podle USA nedostala vojenské letouny
Ukrajina zatím od spojenců dostala jen náhradní díly pro vojenské stíhací letouny, aby s jejich pomocí posílila své vzdušné síly, ale neobdržela celá letadla. Oznámil to dnes podle agentury AP mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby, který tak opravil své úterní tvrzení.
-
Šachový velmistr Kasparov nastínil podmínky pro svržení Putina
Ruský šachový velmistr Garri Kasparov, který patří mezi hlasité kritiky ruského prezidenta Vladimira Putina, nastínil podmínky, které by podle něj mohly vést ke svržení ruského vůdce při "palácovém převratu". Ruská veřejnost i státní elity podle něj musí pochopit, že válka je prohraná, a to společně se sílící sociální a ekonomickou nespokojeností vytvoří správné podhoubí, napsal zpravodajský server Business Insider.
-
Zelenskyj: EU je připravena uvalit na Rusko ropné embargo
Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval EU, aby uvalila „úplné embargo“ na ruskou ropu a plyn, a řekl předsedovi Evropské rady, že ropné embargo by mělo být součástí šestého balíčku sankcí proti Rusku, píše The Kyiv Independent.
-
Rusko úspěšně vyzkoušelo mezikontinentální raketu
Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Prezident Vladimir Putin vzápětí prohlásil, že tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí ohrožovat Rusko. Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj Putin ohlásil v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. Pentagon podle agentury Reuters označil zkoušku ruské rakety za rutinní, nepředstavující ohrožení USA. Rusko o testu předem vyrozumělo Spojené státy.
-
Německo hodlá ukončit dovoz ruské ropy
Německo do konce letošního roku zastaví dovoz ropy z Ruska. Podle agentury Reuters to dnes řekla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková po schůzce s resortními kolegy z pobaltských zemí. Podobně se už koncem března vyjádřil německý ministr hospodářství Robert Habeck.
-
V ČR získalo zaměstnání 24 000 lidí z Ukrajiny
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku zaměstnání podle dostupných údajů 24 000 Ukrajinců a Ukrajinek s vízem k dočasné ochraně. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce. Lidé se speciálním vízem ke strpění a k dočasné ochraně mohou od 21. března v ČR pracovat bez povolení, práci mohou získat volně bez překážek.
-
Japonsko oficiálně zrušilo Rusku doložku nejvyšších výhod
Japonský parlament dnes formálně schválil zrušení doložky nejvyšších výhod pro Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Odebrání významného obchodního statusu je nejnovějším krokem Japonska proti Moskvě a je součástí seznamu sankčních opatření, který minulý měsíc představil premiér Fumio Kišida, uvedla agentura AP.