Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi podle agentury TASS. Západní země pokračují v dodávkách zbraní. Rusko v posledních dnech zesílilo svoje útoky na východě Ukrajiny a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí oznámil, že „začala bitva o Donbas“.
Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova ruské síly podnikají na východě země jen „pokusné operace“ s cílem otestovat ukrajinskou obranu. Ruské jednotky podle americké televizní stanice CNN ovládly město Rubižne v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Už několik dnů mají pod kontrolou i sousední Kreminnou. Na záběrech z Rubižného, města, kde podle údajů z předloňska žilo necelých 56 800 lidí, je vidět, že do velké míry bylo zničeno jeho centrum a severní části. Ruští vojáci a proruští separatisté se na záběrech pohybují bez omezení. Už ve středu večer gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že 80 procent území regionu je pod ruskou okupací. Agentura DPA připomíná, že před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, proruští separatisté ovládali asi 30 procent území Luhanské oblasti, jde o samozvanou Luhanskou lidovou republiku.
Podle vysokého představitele amerického ministerstva obrany ukrajinské letectvo doplnilo svou flotilu o dalších 20 operačních letounů díky přísunu náhradních dílů. Ačkoli představitel nechtěl upřesnit, která země díly pro letadla poskytla, ve středu uvedl, že USA a další země pracovaly na tom, „aby jim dodaly díly, které potřebují k tomu, aby je dostali do vzduchu“. Přísun náhradních dílů umožnil Ukrajině rozšířit svou flotilu provozuschopných vojenských letadel, a to navzdory pokračující ruské invazi. Nyní mají více letadel než před třemi týdny, uvedl činitel.
O den dříve tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela další stíhací letouny, které doplnily jejich stávající počet. Ve středu to však vysoký představitel obrany odvolal a uvedl, že Ukrajina neobdržela další letouny, ale ve skutečnosti obdržela letecké díly, aby mohla zprovoznit další ze svých stávajících letounů. Přesto představitel naznačil, že přinejmenším jedna země zvažuje zaslání dalších letadel Ukrajině.
Spojené státy ve středu představily nejnovější sérii sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině, tentokrát proti klíčové komerční bance a „globální síti více než 40 fyzických a právnických osob vedených ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem, kterého USA zařadily na seznam“. V tiskové zprávě americké ministerstvo financí uvedlo, že se zaměřuje také na „společnosti působící v ruském odvětví těžby virtuálních měn, které je údajně třetí největší na světě“, a poznamenalo, že je to poprvé, co „označilo společnost zabývající se těžbou virtuálních měn“. Kromě toho ministerstvo zahraničí zavádí řadu vízových omezení v reakci na ruskou válku a za „podkopávání demokracie v Bělorusku“.
Středeční opatření jsou posledními kroky Bidenovy administrativy, které mají potrestat Kreml a jeho pomahače za invazi na Ukrajinu na konci února. Válka si vyžádala životy stovek příslušníků armády a civilistů a podle amerických a evropských představitelů může trvat měsíce. Odborníci, kteří hovořili se CNN, uvedli, že sankce pravděpodobně okamžitě neodradí ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování agrese na Ukrajině.
Důležité informace:
- Někteří civilisté, kteří byli týdny uvězněni v obléhaném městě Mariupol, mohli odejít, ale podle úředníků jich bylo mnohem méně, než se očekávalo.
- Doněcký guvernér uvedl, že plánovali autobusy pro evakuaci 6 000 žen, dětí a starších lidí. Pavlo Kyrylenko však řekl, že jich mnoho neodešlo.
- Ukrajinští vyjednavači tvrdí, že jsou připraveni vést v Mariupolu rozhovory a pokusit se zachránit životy lidí, kteří tam uvízli.
- Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti ve městě – ocelárně – tvrdí, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny. Na videu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna říká, že jeho jednotky se nevzdají.
- Rusko se mezitím snaží v nové ofenzivě dobýt východní část Donbasu – podle britských zpravodajských služeb však ukrajinské síly několik útoků odrazily
-
Organizátoři tenisových turnajů v Česku nemohou Rusům ve startu bránit
Od tohoto týdne se konají v Česku tři tenisové challengery za sebou, a zatímco londýnský Wimbledon údajně nehodlá na svůj slavný grandslam na trávě pustit ruské hráče, v Praze a Ostravě se objevit můžou. Nová víza sice Rusové do Česka nedostanou, ale pokud v Česku dlouhodobě žijí nebo přijedou ze zemí schengenského prostoru, tak jim organizátoři nemůžou ve startu bránit.
-
Izrael dodá ukrajinským záchranářům ochranné přilby a vesty
Izraelský ministr obrany Benny Ganc dnes schválil dodávku ochranných přileb a vest pro ukrajinské záchranné služby. K tomuto kroku přistoupil poté, co telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem, informovala agentura Reuters.
„Jde o součást rozsáhlé snahy Izraele poskytnout humanitární pomoc, která zahrnuje vytvoření polní nemocnice, přijímání uprchlíků a imigrantů, poskytnutí potravinové a lékařské pomoci a další kroky,“ uvedl úřad ministra obrany v prohlášení, které citoval izraelský deník The Jerusalem Post.
-
Zelenskyj a Navalnyj podpořili Macrona
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii Emmanuela Macrona a vyzval nacionalistickou kandidátku Marine Le Penovou, aby přiznala, že se mýlila. V rozhovoru se stanicí BFM TV tím narážel na vřelé vztahy, které Le Penová v minulosti udržovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který nařídil současnou ruskou invazi na Ukrajinu. Centristického prezidenta Macrona dnes podpořil také vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj.
-
Dotace na bydlení pro uprchlíky
Obce, kraje a jejich organizace mohou ode dneška žádat o dotace na pořízení a opravy bydlení pro válečné uprchlíky. Na byt na osobu mohou získat až 120 000 korun, na místo v obecní či krajské ubytovně až 40 000 korun. Ministerstvo pro místní rozvoj v dotačním programu má zatím téměř miliardu korun. Resort to dnes sdělil ČTK. Náklady na vytvoření bydlení se žadatelům proplatí zpětně za období od 24. únoru, tedy od začátku ruské invaze. Peníze je možné čerpat do konce listopadu. Žádosti se přijímají do konce května.
-
Ostravští zastupitelé schválili peníze na pomoc uprchlíkům
Ostravští městští zastupitelé dnes schválili další finanční podporu na zajištění humanitární pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Milion korun dostane od města Dobrovolnické centrum Adra a dalších 390 000 korun pak obecně prospěšná společnost Moment, která provozuje v krajské metropoli Centrum výdeje humanitární pomoci. Peníze budou použity k úhradě mzdových a provozních nákladů dobrovolnických center pomáhajících na území města. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).
-
Ukrajinci zastavili postup Ruska na Slovjansk
Ukrajinští vojáci zastavili postup ruských sil z města Izjum na severovýchodu Ukrajiny směrem na nedaleký Slovjansk. Oznámil to dnes podle agentury Reuters poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Panují obavy, že kvůli dlouhému nedostatku humanitární pomoci budou obyvatelé Izjumu čelit stejnému osudu jako lidé z města Buča v Kyjevské oblasti, kde je Rusko obviněno z válečných zločinů, píše server BBC.
„Soustředili tam (Rusové) své síly, snaží se tam postoupit, ale zatím se jim to nedaří,“ uvedl Arestovyč ve videoproslovu k situaci u Slovjansku, který se nachází zhruba 45 kilometrů jihovýchodně od Izjumu. Podle poradce se dosud drží i ukrajinské síly v obléhaném Mariupolu, a to navzdory ustavičným ruským útokům na železárny a ocelárny Azovstal, které se staly útočištěm pro obránce města.
-
Rusko předalo Ukrajině v rámci vyjednávání návrh dokumentu
Rusko předalo Ukrajině v rámci vyjednávacího procesu návrh dokumentu s jasnými formulacemi, řekl dnes podle agentury Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že míč je nyní na ukrajinské straně a Moskva čeká odpověď. Mluvčí ruského prezidenta zároveň znovu obvinil Kyjev, že se odchyluje od dříve dohodnutých věcí, což podle něj má neblahý vliv na mírové rozhovory. Kyjev jeho slova označil za tradiční ruskou taktiku s cílem vyvíjet nátlak.
Server Ukrajinska pravda v souvislosti s dnešními výroky kremelského mluvčího napsal, že zatím není jasné, o jaký návrh se jedná a kdy byl předán. Kancelář ukrajinského prezidenta na její dotaz sdělila, že ruské protiargumenty k ukrajinským návrhům ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu prostuduje.
-
Vývoz ruské ropy a uhlí
Vývoz ruského uhlí se v dubnu propadl o více než 20 %, uvádí podle ruského server Kommersant ruské ministerstvo energetiky. Dodávky ruské ropy měly klesnout za pouhý týden o 25 %, píše Bloomberg.
-
Banky v eurozóně zvládnou odpisy související s Ruskem
Všechny velké bankovní společnosti v eurozóně jsou schopny plnit požadavky na kapitálové rezervy i v případě, že budou muset odepsat veškerá svá aktiva spojená s Ruskem. Uvedl to dnes šéf bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Andrea Enria. Útok ruských vojsk na Ukrajinu a související sankce ze strany západních zemí už přiměly některé evropské banky, aby Rusko opustily, nebo o takovémto krok začaly uvažovat.
-
Rusko plánuje provést nucenou mobilizaci na okupovaných územích
Rozvědka ukrajinského ministerstva obrany tvrdí, že Rusko plánuje provést nucenou mobilizaci na okupovaných územích a poslat Ukrajince bojovat proti vlastní zemi. Informuje o tom ukrajinský server The Kyiv Independent.