ANO vyhrálo v 10 krajích. Linhart a Němcová zabodovali v boji o senát

Repro ČT

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) | FOTO: Repro ČT

Ve 14 hodin se zavřely volební místnosti po celé České republice a začalo sčítání hlasů. Hnutí ANO vyhrálo v 10 krajích, z výsledků dalších stran ale není zatím jasné, kolik hejtmanských křesel by nakonec mohlo obsadit. Nejúspěšnější v senátních volbách byl Zbyněk Linhart na Děčínsku (bezpartijní za STAN), který s téměř 53 procenty hlasů získal senátorský mandát již v prvním kole, a Miroslava Němcová (ODS), která atakovala hranici padesáti procent a do druhého kola postupuje jako jasná favoritka.

Do druhého kola senátních voleb postupují kandidáti ANO a Starostů v deseti obvodech. Adepti STAN (a SLK na Českolipsku) vítězili v osmi z 27 obvodů, zástupci ANO ve třech. Kandidáti ODS jsou na prvních dvou postupových místech v devíti volebních obvodech, z toho v pěti na prvním místě. Zástupci KDU-ČSL se prosadili v šesti obvodech, v polovině z nich vítězili.

SLEDOVALI JSME ON-LINE:

18:50 Ze senátních kandidátů sociální demokracie postoupí z prvního místa místopředseda senátu Milan Štěch ve volebním obvodě Pelhřimov. Z druhého místa pak ředitel oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada ve volebním obvodě Příbram, místopředseda ČSSD Michal Šmarda ve Žďáru nad Sázavou a Radek Sušil v Karviné. Propadl ale například dosavadní senátor Jiří Dienstbier v Kladně, který skončil až šestý v pořadí. Uspěli i někteří senátoři, kteří byli v minulém volebním období zvoleni za sociální demokracii, tentokrát však za ni nekandidovali.

Ve Znojmě postoupil z druhého místa do dalšího kola senátních voleb člen ČSSD a dosavadní senátor Jan Grois, který ale tentokrát kandidoval za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu (SOM). Za pozornost stojí také to, že v senátních volbách na Pelhřimovsku neuspěl (skončil až na 4. místě) bývalý sociální demokrat a někdejší ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák, který ovšem tentokrát kandidoval za hnutí ANO. Naopak Miroslav Antl, který je nyní senátorem za ČSSD, postupuje do druhého kola z prvního místa, avšak za uskupení Za občany.

18:45 Andrej Babiš poděkoval voličům a zkritizoval média, která podle něj neustále kritizovala vládu kvůli postupu proti nemoci covid-19. „Měl jsem obavy,“ přiznal. Opozice podle něj má „spiknutí nenávisti“. Premiér sice hovořil jako vítěz, byl ale evidentně rozladěný.

18:21 Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Koalic je teď mnoho, je těžké určit procentuální zisk. Zatím to vypadá, že počet mandátů rozšíříme. Čekají nás těžká jednání. Spolupráce s politickými stranami ukázala, že toto je cesta, kterou si kandidáti i voliči chválí. Máme ambice i ve Středočeském kraji. Hnutí ANO je porazitelné, má personální nouzi. Občané jsou z toho unaveni, je to kraj, který má celou řadu problémů, a tyto manýry, které si dovoluji nazvat papalášstvím, chceme poslat k ledu.“

18:10 Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky volby do krajů ukázaly na přínos volebních koalic. Chce proto pokračovat v jednání o vytvoření koalice i pro sněmovní volby.

17:56 „Významně jsme posílili, výsledek jsme zlepšili o 50 % oproti výsledku před čtyřmi lety. Především je to dobrá zpráva pro Středočechy, protože to znamená změnu poměrů ve Středočeském kraji,“ řekl místopředseda ODS a lídr její středočeské kandidátky Martin Kupka a doplnil, že ještě dnes zahájí jednání se zástupci STAN o možné koalici. Těsně před sečtením posledních okrsků ve Středočeském kraji vítězí STAN (přes 22 %), následuje ODS (necelých 20 %) a až třetí je dosud vládnoucí ANO (necelých 19 %).

17:41 „My jsme s volebním výsledkem spokojeni. Jak bychom také mohli nebýt,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

17:33 V Praze 9 je sečteno. Vítězí zde současný senátor David Smoljak (STAN) s téměř 43 % hlasů, do druhého kola postoupil s 30 % také vojenský historik Eduard Stehlík za ODS, který výsledek krátce zhodnotil pro deník FORUM 24. „Voličům patří obrovské poděkování. Smekám. Je to pro mě velká zkušenost. Samozřejmě chci poblahopřát k výsledku panu Smoljakovi. Nicméně my vojáci to máme nastaveno tak, že jsme možná prohráli bitvu, ale v žádném případě neprohráváme válku. Domnívám se, že k vítězství nestačí jméno. Předpokládám, že lidé budou hodnotit ne podle jména, ale podle konkrétní práce. Já zvu všechny lidi k volbám. Mám co nabídnout,“ uvedl Eduard Stehlík v reakci na výsledky prvního kola voleb. S čím půjde do druhého kola, nechtěl prozradit. „Vojevůdci také neprozrazují své plány,“ odpověděl s nadsázkou historik.

17:28 K výsledkům voleb se vyjádřil bývalý premiér ČR Mirek Topolánek:

17:24 V souboji o to, zda větší počet krajských zastupitelstev opustí sociální demokraté, nebo komunisté, zatím výrazně vede KSČM. Zdá se, že přijde o zastupitele v devíti krajích a zůstane přítomna jen v zastupitelstvu Plzeňského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje a snad i Kraje Vysočina. ČSSD zřejmě vypadne z pěti zastupitelstev: ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Olomouckém kraji. Ve třech z nich dokonce zřejmě nezískala o moc víc než tři procenta hlasů. Není bez zajímavosti, že mezi ně patří Ústecký kraj, kde ČSSD bývala svého času velmi silná. Významné je i to, že sociální demokracie nejspíš nepronikne do zastupitelstva ve Středočeském a Olomouckém kraji, kde v minulosti mívala své hejtmany. Nejlepší výsledek komunistů se zatím pohybuje kolem šesti procent hlasů (v Ústeckém a v Moravskoslezském kraji), kdežto sociální demokraté budou mít ve dvou krajích (Pardubický kraj a Kraj Vysočina) dokonce dvouciferný výsledek. Všude jinde to ale bude výrazně horší.

17:20 Středočeská hejtmanka a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová dorazila do krajského volebního štábu ANO. S novináři se nebavila.

17:14Velmi si vážím hlasů, které jsem získala. Těší mě velká podpora a chci všechny poprosit o účast i ve druhém kole těchto senátních voleb. Uskuteční se za týden, v pátek 9. října a v sobotu 10. října. Teprve tam padne rozhodnutí,“ uvedla úspěšná kandidátka ODS, TOP 09 a STAN v Praze 1 Miroslava Němcová.

17:13 Napětí na Lounsku roste. Sečteno je 75 % hlasů. Dosavadní třetí Vladimír Drápal (za ODS) se přesunul na první pozici, následuje kandidát ANO Milan Rychtařík a Ivo Trešl za STAN. Všichni tři mají mezi 19 a 21 % hlasů.

17:06 V těsném souboji o druhou pozici ve Středočeském kraji odsunula ODS Babišovo hnutí. Po sečtení bezmála 80 procent hlasů je zisk ODS o dvě desetiny procenta vyšší než zisk ANO. Vítězící hnutí STAN i ODS navíc stavěly kampaň i na jasném vymezení se vůči ANO.

16:58 Ve Zlínském kraji je vyrovnaný souboj o první místo mezi ANO a KDU-ČSL.

16:50Kdyby TOP 09 obhájila současný počet mandátů v krajích, považovali bychom to za úspěch,“ řekla šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.

16:49 Jiří Pehe: „ČSSD směřuje celostátně pod 5 procent, ztratí všechny hejtmany a zhruba 10 senátorů. Předpokládám ale, že nás Jan Hamáček poučí, že udělali vše dobře a v nastoupeném kurzu, včetně spolupráce s ANO, a budou pokračovat až do hořkého konce strany ve sněmovních volbách.“

16:48 Bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný, který kandiduje do senátu za Trikolóru na Znojemsku, má zatím 2,63 procenta hlasů a je na posledním sedmém místě.

16:33 STAN v ostře sledovaném Středočeském kraji zatím vítězí nad ANO, které se tam špatně zapsalo se svou výrazně nepopulární hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Po sečtení 66 % hlasů je skóre 21,6 % pro STAN a 19,9 % pro ANO.

16:10 Napínavý souboj se odehrává v senátním volebním obvodu Louny. Při sečtených necelých 50 % hlasů vede s 22 % Ivo Trešl za STAN, následuje s 20 % Milan Rychtařík z ANO a Vladimír Drápal za ODS s 18 %.

16:00 Pavel Novotný si na twitteru chválí vysokou volební účast v Řeporyjích: „Řeporyje dnešk. final: Michael Žantovský 44,5, Václav Láska 35,7, Ludvík 12,1…. Volební účast 45,6! .. Martin Fenin gól a návštěvnost výstavy papoušků v kině je ohromující. Starosta spokojen, dostal negativní výsledky dnes, to je fuk čeho.“

15:52 Na Praze 5 se v druhém kole v boji o senát utkají současný senátor Václav Láska (klub Senátor 21) a Michael Žantovský (bezpartijní za TOP 09, ODS a STAN).

15:47 Z předběžných výsledků má radost europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09):

15:38 Předseda ČSSD Jan Hamáček při příchodu do Lidového domu hovořil s Českou televizí. Sociální demokraté podle něj udělali maximum pro to, aby oslovili voliče a v těchto volbách uspěli. Je přesvědčený o tom, že sociální demokraté by mohli udržet senátorský klub. V krajských volbách by pak podle Hamáčka považovali za velký úspěch, pokud by byl někde dvojciferný výsledek. Šéf ČSSD také věří, že by mohli pokračovat někteří ze současných čtyř hejtmanů sociální demokracie. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, se kterým ČT také hovořila, řekl, že je optimista. Volební manažer strany Michal Hašek při příchodu do Lidového domu prohlásil, že věří, že sociální demokraté za těch pět měsíců ukázali, že mají zůstat na politické mapě České republiky, a že on sám přijel s velkým očekáváním. Statutární místopředseda sociální demokracie Roman Onderka je rovněž optimistou a doufá, že nebude zklamaný. Myslí si, že třeba Kraj Vysočina by mohl být tím, kde by sociální demokraté mohli být úspěšní.

15:36 Do druhého kola senátních voleb na Praze 9 postupují David Smoljak a Eduard Stehlík.

15:28 Miroslava Němcová má velkou šanci stát se senátorkou již v prvním kole. „Moc děkuji všem občanům, že přišli k volbám. Vážím si férové soutěže v mém obvodu,“ řekla v reakci na průběžné výsledky. Pokud se skutečně stane senátorkou, chce se věnovat ochraně demokracie, médií, boji za drobné živnostníky a zemědělce.

15:19 Na Praze 1 sečteno 53 % hlasů. Miroslava Němcová zatím vede s 48,5 %.  

15:15 Jihomoravský kraj hlásí sečtení téměř 7 procent okrsků. Vede hnutí ANO s 23 %, na druhém místě je Česká pirátská strana s 14 % hlasů.

15:10 V Ústeckém kraji mají sečteno 7 procent okrsků. Na vedoucí pozici je hnutí ANO s 27 %, druzí, resp. třetí jsou STAN a Česká pirátská strana s 10 %.

15:05 První výsledky krajských voleb ve Středočeském kraji. Po sečtení sedmi procent okrsků zatím vede hnutí ANO s 22 % hlasů, druzí jsou STAN s 21 %.

14:57 První okrsky jsou sečteny také na Praze 9. V senátních volbách zatím vede David Smoljak, následuje Eduard Stehlík.

14:37 Sečteny jsou první okrsky v Praze 5 a Praze 1. Jasně v nich vítězí Michael Žantovský, resp. Miroslava Němcová.

14:30 Podle vyjádření Policie ČR se volby obešly bez větších problémů.

14:12Volby skončily. Ať ze získaných hlasů a povolebního vyjednávání vyplyne jakýkoli úkol, budu se snažit fungovat tak, abych měl výsledky a nemusel se za nic stydět. Jak jsem zvyklý i ze svého profesního života. A jak to ode mě očekáváte. Díky za podporu ODS,“ napsal kandidát občanských demokratů na jihomoravského hejtmana Jiří Nantl.

14:05 Nové odhady říkají, že by volební účast mohla být vyšší než v roce 2016, pravděpodobně až kolem 40 procent.

14:03 Politické strany zatím děkují voličům.

14:00 Zavřely se volební místnosti. Předběžnou účast odhaduje ČTK na třicet procent oprávněných voličů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner