Rusové dál ostřelují východ Ukrajiny. Rakouský kancléř se setká s Putinem

Boris Johnson, Volodymyr Zelenskyj (Embassy of Ukraine to the UK / se souhlasem)

Boris Johnson, Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Embassy of Ukraine to the UK / se souhlasem

Rakouský kancléř Karl Nehammer v pondělí odcestuje do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Plánovaná schůzka je prvním moskevským setkáním mezi lídrem z Evropské unie a Putinem od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Rostoucí ztráty lidské síly při invazi na Ukrajině chce Moskva nahradit vysloužilci, kteří armádu opustili v posledních deseti letech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že je ochoten jednat s Moskvou o míru, přestože pokračují ruské útoky na civilní obyvatelstvo. 

„Nikdo nechce vyjednávat s lidmi, kteří mučí tento národ. To je pochopitelné. Ale nechceme ztratit příležitosti, pokud ji máme, k diplomatickému řešení,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle Kyjeva je už z boje vyřazeno 19.300 ruských vojáků. Ruské jednotky i tak pokračují v ostřelování východní Ukrajiny. Dnes zcela zničily civilní letiště v třetím největším ukrajinském městě Dnipru, oznámili ukrajinští představitelé.

Guvernér Charkovské oblasti Oleh Synjehubov dnes obvinil ruské síly z pokračujících útoků na civilní obyvatelstvo. Různá místa oblasti se podle něj stala terčem v dalších 66 případech dělostřelecké palby. „Dva lidé byli zabiti. Jak vidíte, ruská armáda pokračuje v ‚boji‘ s civilním obyvatelstvem, protože na frontě nemá žádná vítězství,“ napsal guvernér na facebooku.

Gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko odpoledne oznámil, že ruské ozbrojené síly dnes bombardovaly letiště ve východoukrajinském Dnipru, které se jim podařilo zcela zničit. „Nový útok na letiště v Dnipru. Nic z něj nezbylo. Samotné letiště a blízká infrastruktura byly zničeny. Rakety ale nepřestávají dopadat,“ napsal na sociální síti Telegram. Další regionální představitel uvedl, že při útoku na letiště utrpělo zranění pět pracovníků státní záchranné služby.

Premiér Petr Fiala během úvodního projevu (Kateřina Herodesová)

Do Kyjeva v sobotu dorazil k jednáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i britský premiér Boris Johnson, před ním se se Zelenským setkal rakouský kancléř Karl Nehammer. Už v pátek Kyjev navštívili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger. Pokračuje také zpřísňování sankcí.

„Je to skvělý signál, že lídři evropských států sem začali jezdit a nepodporují nás jen slovy,“ řekl Zelenskyj po setkání s Nehammerem. Ten ukrajinskému prezidentovi slíbil další podporu a zpřísňování protiruských sankcí. „Budeme pokračovat ve zpřísňování protiruských sankcí, dokud válka neskončí. Nyní jsme přijali nový balíček sankcí. Nebude poslední,“ prohlásil rakouský kancléř k pátému balíku sankcí, který EU přijala v pátek.

Nehammer má během návštěvy Kyjeva na programu také setkání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem a starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem. Rakouský kancléř rovněž navštíví město Buča nedaleko ukrajinské metropole, které zdevastovala ruská armáda a v němž se po jejím odchodu našly stovky zabitých civilistů.

Do Buči v pátek přijela i von der Leyenová s Borrellem a Hegerem. Šéfka Evropské komise podle agentury Reuters řekla, že ruské jednotky zřejmě na Ukrajině spáchaly válečné zločiny. Dodala, že spáchané činy se musí vyšetřit. Von der Leyenová je aktuálně ve Varšavě, kde se koná dárcovská akce Stojíme za Ukrajinou, kterou iniciovala von der Leyenová s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

(Týdeník FORUM)

Také britský premiér se dnes setkal s ukrajinským prezidentem v Kyjevě. Podle BBC řekl, že Británie stojí v čele protiválečné koalice, je lídrem ve vojenské pomoci Ukrajině a „lídrem v sankcích proti ruskému agresorovi“.

Prvními vysokými zahraničními představiteli, kteří od počátku ruské invaze na Ukrajinu dorazili do Kyjeva, se už v polovině března stali premiéři České republiky, Polska a Slovinska Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. U Kyjeva tehdy ještě zuřily boje, nyní už se většina ruských jednotek přesunula na východ a jihovýchod.

Důležité informace:

  • Rakouský kancléř Karl Nehammer v pondělí odcestuje do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  • Ruské rakety v pátek zasáhly vlakové nádraží v Kramatorsku. Počet známých obětí již vzrostl na 50 lidí, z toho pět dětí.
  • Británie posílá na Ukrajinu další protiletadlové a protitankové rakety, sdělil Boris Johnson a odsoudil útok na nádraží v Kramatorsku.
  • Těla 132 popravených civilistů se našla v ukrajinské vesnici Makariv, uvedl v pátek její starosta. Vesnice, ležící zhruba 40 kilometrů od západního okraje Kyjeva, byla podle něj zničena ze 40 procent, napsal server Ukrajinska pravda.
  • Obyvatelé Jahidného u Černihova sdělili BBC, že ruští vojáci drželi čtyři týdny ve sklepě 130 lidí.
  • Bitva o Donbas na východě Ukrajiny bude světu připomínat druhou světovou válku, říká ukrajinský ministr zahraničí.
  • Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro Sky News: „Máme značné ztráty vojáků a je to pro nás obrovská tragédie.“
  • Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potvrdila, že Ukrajina požádala Česko o pomoc s opravami poškozené techniky. Záležitost je podle ní předmětem jednání. Ukrajina ohledně toho oslovila i Slovensko, podle tamního ministra obrany Jaroslava Nadě zatím rozhodnutí nepadlo.
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg říká, že Aliance je připravena posílit podporu, ale neposkytuje podrobnosti o zbraních.
  • Po hlasování v New Yorku bylo Rusku pozastaveno členství v Radě OSN pro lidská práva kvůli údajným válečným zločinům.

Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:

  • Nehammer zamíří do Moskvy za Putinem jako první unijní lídr od invaze

    Rakouský kancléř Karl Nehammer v pondělí odcestuje do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, oznámil mluvčí rakouské vlády. Plánovaná schůzka je prvním moskevským setkáním mezi lídrem z Evropské unie a Putinem od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, píše agentura AFP. Nehammer podle mluvčího před cestou informoval špičky EU i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž v sobotu jednal v Kyjevě.

  • Bidenův poradce hájil reakci Západu na invazi za pochybností o efektivitě sankcí

    Dopady mezinárodních sankcí na ruskou ekonomiku jsou bezprecedentní a Spojené státy na ni budou dál vyvíjet tlak, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Reagoval mimo jiné na otázku, jak mezinárodní společenství uvažuje o podmínkách pro přímé zapojení do války na Ukrajině, kde dochází k „masovému zabíjení“. 

  • V Chersonu protestovali proti ruské okupaci

    V jihoukrajinském městě Cherson, které ruská armáda obsadila před několika týdny, dnes lidé demonstrovali proti ruské okupaci. Podle ruskojazyčné verze serveru BBC protest zřejmě rozehnala armáda. Proti ruské invazi demonstroval dnes také v centru Moskvy ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov.

  • V Hannoveru a Frankfurtu přišly stovky lidí na proruské a protiruské manifestace

    Stovky lidí se dnes v německém Hannoveru a Frankfurtu účastnily demonstrací proti ruské invazi na Ukrajinu. V obou městech manifestovalo i několik stovek Rusů, kteří protestovali proti údajné diskriminaci rusky mluvících občanů a také za mír.

  • Ukrajina identifikovala už 500 osob podezřelých z válečných zločinů

    Ukrajina doposud už identifikovala kolem 500 osob podezřelých z válečných zločinů spáchaných od začátku agrese, kterou Rusko zahájilo 24. února. Britské televizní stanici Sky News to dnes řekla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová.

  • Akademie věd už schválila 22 stáží pro Ukrajince a Ukrajinky, zájem je velký

    Do programu stáží, který před měsícem spustila Akademie věd ČR, se zatím přihlásilo přes 30 vědců a vědkyň z Ukrajiny. Akademie už schválila 22 žádostí o stáž. Na dotaz ČTK tak dnes odpověděl David Honys, který má v Akademii věd (AV) na starost mezinárodní spolupráce. Akademie chce v programu Researchers at Risk Fellowship do konce roku 2023 podpořit alespoň 50 stáží.

  • Ukrajinský ministr varoval před ruskými minami nastraženými třeba i v pračce

    Před minami nastraženými ruskými vojáky při ústupu z okupovaných míst varoval dnes podle agentury Ukrinform znovu důrazně ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj. Jednotky agresora podle něj zaminovaly nejen budovy, cesty a auta, ale jejich výbušná zařízení se našla dokonce i v pračce.

    „Tam, kde okupanti bydleli, zůstali přes noc, rozmístili nástrahy jak u vchodů do domů, tak třeba i u plotů. Výbušniny se nacházejí také v domech a bytech ukrajinských policistů, záchranářů a vojáků,“ řekl Monastyrskyj. Rusové přitom podle něj to, kdo v opuštěných bytech žije, zjistili, když je vykrádali.

  • Česko uprchlíkům z Ukrajiny udělilo 276.657 víz, v sobotu jich přibylo 2340

    Česko vydalo od počátku války na Ukrajině 276.657 speciálních víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí. V sobotu jich přibylo 2340. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Počet vydaných víz v posledních dvou týdnech klesá, oproti minulé sobotě je dostalo zhruba o 230 lidí méně. Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

    Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se dosud nahlásilo přes 161.000 lidí, v sobotu jich bylo necelých 1500. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se registrovat nemusí.

    Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Do České republiky dorazilo z Ukrajiny podle odhadu české vlády na 300.000 lidí.

  • Rusové na Ukrajině podle prokuratury zavraždili nejméně 177 dětí

    Během 45 dnů války zemřelo na Ukrajině v důsledku ruské agrese přinejmenším 177 dětí a dalších 336 utrpělo zranění. Uvedla to dnes ukrajinská generální prokuratura. Zároveň upozornila, že tento údaj rozhodně není úplný.

    Skutečné množství dětských obětí bude podle prokuratury nepochybně vyšší. Přesnější data totiž nelze vzhledem k pokračujícím bojům ověřit, což platí zejména v případě obléhaného Mariupolu a dalších míst na jihu a východě Ukrajiny. Aktuálně se rovněž prověřují počty z území osvobozených z dočasné ruské okupace.

    List Ukrajinska pravda v této souvislosti připomněl, že podle přibližného odhadu úřadů zahynulo v Mariupolu do 27. března kolem 5000 lidí. Mezi těmito oběťmi přitom bylo uváděno 210 dětí.

  • V osvobozené obci u Kyjeva objevili další hromadný hrob s desítkami obětí

    Nový hromadný hrob zřejmě s desítkami civilních obětí byl po stažení ruských jednotek objeven v sobotu v další osvobozené obci Buzova v Kyjevské oblasti. Podle agentury Reuters to dnes v televizi řekl jeden z místních činitelů.

    Představitel úřadů oblasti Dmytrivka u Kyjeva, do níž vedle dalších vesnic spadá i Buzova, Taras Didyč ukrajinské televizi řekl, že těla byla objevena v díře nedaleko benzinové stanice. Kolik obětí se v hrobě nachází, bude podle něj ještě třeba potvrdit. „Teď se vracíme k životu, ale během okupace… zemřelo mnoho civilistů,“ dodal.

  • Kyjev: Setkání prezidentů Putina a Zelenského teď není na pořadu dne

    Setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského není teď na pořadu dne, Kyjev se chce soustředit na boje proti ruské armádě na Donbase. Ukrajinské televizi to v sobotu řekl poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Podle něj je důležité, aby Ukrajina měla před schůzkou prezidentů co nejsilnější vyjednávací pozici.

    „Jednoduše řečeno, to setkání není záležitostí jednoho nebo dvou týdnů – to se nestane,“ řekl Podoljak. „Ano, je to těžké, každý den přicházíme o lidi i infrastrukturu. Ale Rusko se musí zbavit svých imperiálních iluzí,“ dodal.

  • Ruské síly ostřelují východ Ukrajiny, jejich ztráty mají nahradit vysloužilci

    Rostoucí ztráty lidské síly při invazi na Ukrajině chce Moskva nahradit vysloužilci, kteří armádu opustili v posledních deseti letech. Podle Kyjeva je už z boje vyřazeno 19.300 ruských vojáků. Ruské jednotky i tak pokračují v ostřelování východní Ukrajiny. Dnes zcela zničily civilní letiště v třetím největším ukrajinském městě Dnipru

  • Slovensko podle ministra obrany jedná s Ukrajinou o dodávce houfnic Zuzana

    Slovensko jedná s Ukrajinou o dodávce samohybných houfnic Zuzana. Na rozdíl od nedávno darovaného systému protivzdušné obrany S-300 by mělo jít o prodej. 

  • Kyjev ohlásil třetí výměnu zajatců s Ruskem

    Ukrajina dnes provedla třetí výměnu zajatců s Ruskem, díky níž se dostalo na svobodu 12 ukrajinských vojáků a 14 civilistů, oznámila místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Počet zajatců, které si mezi sebou dvě strany za více než šest týdnů od ruského útoku předaly, přesahuje 200.

  • YouTube deaktivoval kanál ruské dumy, Moskva ohlásila odstřižení celé platformy

    Platforma pro sdílení videí YouTube si podepsala vlastní rozsudek, prohlásila dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí poté, co server zakázal kanál dolní komory ruského parlamentu. Moskva tak vystupňovala výhrůžky adresované YouTubu, který společně s jeho mateřskou společností Google obviňuje ze snahy dezinformovat ruské obyvatelstvo. Ruské úřady blokují přístup k Facebooku nebo Instagramu, YouTube ale zatím zůstává v Rusku dostupný.

  • Maďarský premiér odsoudil masakr v ukrajinské Buči

    Maďarský premiér Viktor Orbán odsuzuje masakr v ukrajinském městě Buča, kde během ruské invaze zemřely stovky civilistů, a podpoří mezinárodní vyšetřování, které najde viníky tohoto krveprolití. Řekl to dnes šéf tiskového úřadu maďarského premiéra Bertalan Havasi.

  • Ruské útoky na Ukrajině poškodily víc než 300 zdravotnických zařízení

    Během ruské agrese bylo na Ukrajině podle oficiálních údajů poškozeno více než 300 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Úplně zničených je 21 nemocnic. 

  • Před ruskou ambasádou ležela těla na připomínku masakru civilistů v Buči

    Skupina lidí si dnes před ruským velvyslanectvím v Praze připomněla civilní oběti masakru v ukrajinské Buči a v dalších městech, která obsadila ruská armáda. Účastníci happeningu sugestivně ztvárnili záběry z fotografií, které před týdnem obletěly svět. Přímo na vozovce před ambasádou nehybně leželi staří i mladí figuranti polití umělou krví, někteří s rukama svázanýma za zády.

  • V krajském asistenčním centru ve Zlíně bylo registrováno 7833 lidí z Ukrajiny

    V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně bylo dosud registrováno 7833 lidí z Ukrajiny. Jde o údaj do půlnoci z pátku na dnešek, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Zlínské centrum je v provozu od 3. března.

    Počty uprchlíků jsou podle Javoříkové v posledních dnech nižší než na začátku fungování centra. Denně se tam registruje průměrně kolem stovky lidí, na začátku března jich byly i čtyři stovky. „Například v pátek si doklady vyřídilo 35 lidí,“ uvedla mluvčí.

    Za dobu fungování KACPU bylo zařízeno ubytování pro 602 lidí. V posledních dnech se podle Javoříkové ubytování zajišťuje průměrně pro deset, maximálně 20 lidí. „Jen za pátek jich však bylo 213, což je obrovské číslo,“ uvedla mluvčí. Ubytovací kapacita je podle ní dostatečná, pro uprchlíky se našlo ubytování na několika místech v kraji, například v domově mládeže v Kroměříži, hotelu v Brumově- Bylnici, státním zařízení v Luhačovicích nebo ubytovně ve Valašském Meziříčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články