Rozhodnuto: SPOLU a PirSTAN mají 108 mandátů, ANO padlo, ČSSD i KSČM jsou ze hry

Po sečtení více než 99 procent okrsků předstihla koalice SPOLU těsně hnutí ANO a stane se tak vítězem voleb. SPOLU má s Piráty a Starosty ve sněmovně pohodlnou většinu, celkem 108 mandátů. Kromě těchto subjektů se do dolní komory dostane už jen SPD, mimo sněmovnu jsou komunisté i sociální demokraté, těsně tam nepronikla Přísaha Roberta Šlachty. Andrej Babiš pogratuloval lídrovi SPOLU Petru Fialovi, s volební prohrou ale prý nepočítal. Celé dění jsme sledovali on-line.

Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Koalice dají ve Sněmovně většinu. Pod pěti procenty zůstaly dosavadní partneři ANO, tedy vládní ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu podporovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček už oznámil, že rezignuje. Volební účast se pohybuje kolem 65,5 procenta, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,84 procenta.

Koalice SPOLU a PIRSTAN se sešly a v sobotu večer oznámily, že podepsaly memorandum o tom, že budou výhradně navzájem vyjednávat o nové vládě. Petr Fiala požádá o schůzku prezidenta Miloše Zemana.

SLEDOVALI JSME ON-LINE:

20:05 Andrej Babiš řekl, že chce s nabídkou spolupráce oslovit koalici SPOLU. Konkrétnější ale nebyl. Odbyl i otázky, zda v souladu se svými staršími prohlášeními skončí jako poslanec či v politice jako takové.

19:45 „Výsledek je skvělý, takový jsme nečekali. Myslím, že voliče jsme působením ve vládě nezklamali. Pro mě to není jednoduchá záležitost. Stálo proti nám pět stran, které měly program jen jeden – odstranit Babiše. Je zázrak, že máme takový výsledek, ale s prohrou jsme nepočítali. Gratuluji panu Fialovi k mohutnému finiši,“ uvedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Výsledek voleb dle svých slov akceptuje. Hnutí ANO podle něj není „produkt na jedno použití a Česko čeká velmi těžké období“.

19:23 Šéf komunistů Vojtěch Filip rezignoval na funkci předsedy partaje.

19:12 Petr Fiala se nedomnívá, že by se měla opakovat situace z roku 2013, kdy ODS přinesla prezidentovi 101 podpisů a měla tak skládat vládu, přesto Miloš Zeman pověřil úřednickou vládu.

18:55 Podle Jiřího Ovčáčka přijme prezident Zeman zítra v 11 hodin premiéra Andreje Babiše.

18:50 Největším zklamáním letošních voleb je pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa výsledek a neúčast levice v budoucí sněmovně. Vojtěch to řekl po svém příchodu do volebního štábu v sídle komunistů v ulici Politických vězňů v Praze.

18:48 Lídryně uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS) Zuzana Majerová Zahradníková je zklamaná z volebního výsledku, podle kterého uskupení nepřekročilo pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. Řekla to ČTK ve volebním štábu na pražské Malé Straně. Nemyslí si, že by některá ze stran či koalic, které se do sněmovny dostaly, hájily zájmy pravicové TSS.

18:37 „Jsem opravdu vděčný, důvěru voličů beru jako závazek. Budeme dělat politiku, která každému člověku vrátí hrdost na Českou republiku,“ věří Petr Fiala. „Jsme tu i pro ty, kteří nás nevolili, nechceme rozdělenou společnost,“ zdůraznila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

18:34 V Paříži přišli k volbám do poslanecké sněmovny zejména mladí lidé, drtivou většinu hlasů tam získala koalice Pirátů a Starostů, sdělil ČTK český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann. Volit přišlo 533 lidí, 65 procent všech zapsaných na voličských seznamech.

18:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena.

18:25 „Už je to tady!“ uvítal skandováním předsedu ODS Petra Fialu dav jeho soukmenovců. „Zejména jsou tyto volby vítězstvím slušné a hodnotové politiky,“ řekl mimo jiné Fiala. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová následně řekla, že země bude „konečně mít slušného premiéra“. Jednání s koalicí PirSTAN podle Fialy proběhnou do 24 hodin.

18:22 Předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych považuje volební výsledek za příležitost ke změně ČSSD a jejího fungování. Strana by se měla víc zaměřit na mladé a také na zaměstnance. Ulrych, který kandidoval jako sedmička v Praze, to řekl novinářům. Podle něj se ČSSD za čtyři roky do vysoké politiky vrátí.

18:12 Předseda STAN vyjádřil přání, aby ve vládě zasedli zástupci obou stran. Šéf Pirátů připustil, že ve vedení strany dojde ke změně, výsledek totiž lze brát jako neúspěch Pirátů.

18:07 „Po dvaatřiceti letech jsme poslali komunisty do minulosti,“ řekl Vít Rakušan.

18:03 Jan Hamáček oznámil, že po neúspěchu ČSSD ve volbách rezignuje na funkci předsedy strany.

18:01 „Končí dominance Andreje Babiše a demokratické koalice ukázaly, že končí vláda chaosu. Ještě dnes začneme vyjednávat s druhou koalicí,“ řekl Ivan Bartoš na tiskové konferenci koalice PirSTAN.

17:54 Češi na Slovensku volili hlavně koalice SPOLU a Pirátů se Starosty, na třetím místě skončilo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků voleb do sněmovny na ambasádě v Bratislavě, které ČTK poskytla vedoucí konzulárního oddělení velvyslanectví Hana Jelínková. Platných bylo 408 hlasů, což je srovnatelný počet s předchozími volbami do sněmovny v roce 2017.

17:37 Vládu by měla sestavovat strana s největším poslaneckým klubem, což pravděpodobně bude ANO, řekl ČTK předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Odhad, jak bude vypadat vláda, v současné době nemá. Novinářům také řekl, že situaci hnutí ANO komplikuje neúspěch sociální demokracie.

17:25Kdo se spojí s Babišem, skončí jako ČSSD a KSČM. Už jsem to oslavila s rodinou,“ svěřila se senátorka ODS Miroslava Němcová. „Babiš sebral hlasy levicovým partnerům, nám se podařilo koncentrovat hlasy středopravých voličů,“ pochvaluje si místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

17:15 Radost předsedy Starostů Víta Rakušana.

17:08 Po sečtení více než 90 procent okrsků dotahuje koalice SPOLU vedoucí hnutí ANO, oba subjekty od sebe dělí necelá dvě procenta hlasů. SPOLU s koalicí Pirátů a Starostů by v tuto chvíli měly 105 poslanců.

17:00 Lídryně uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS) Zuzana Majerová Zahradníková stále věří, že ve volbách překročí pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny. Řekla to ČTK ve volebním štábu TSS na Malé Straně. 

16:55 „Mám obrovskou radost, klíčové je rychle postavit reformní vládu, v Praze jsme dosáhli historického výsledku,“ řekl novinářům europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. „Děkuji voličům, počkáme, až bude sečteno, věřím, že budeme mít více než 101 poslanců,“ přizvukuje místopředseda lidovců Jan Bartošek.

16:47 Volby do poslanecké sněmovny skončily také v ruské metropoli, kde na velvyslanectví odhlasovalo celkem 82 českých občanů, sdělila ČTK vedoucí konzulárního a vízového oddělení zastupitelského úřadu Jana Cimbolincová. V Moskvě zvítězila koalice SPOLU následovaná Piráty se STAN, SPD a ANO, dodala.

16:43 Pokud by hnutí ANO získalo kolem 28 až 29 procent, byl by to velký úspěch, řekla ve volebním štábu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). O povolební spolupráci bude podle ní vyjednávat premiér Andrej Babiš (ANO), dovede si ale představit spolupráci s jakoukoli demokraticky zvolenou politickou stranou. Babiš před volbami vyloučil možnost, že by k povolebním vyjednáváním přizval Piráty.

16:35 Po sečtení necelých 80 procent okrsků mají demokratické koalice celkem 102 poslanců, kromě nich by se do dolní komory parlamentu dostalo už jen hnutí ANO a SPD. ČSSD spadla pod hranici potřebných pěti procent, komunisté dokonce pod procenta čtyři. Přísaha se pohybuje také těsně pod pěti procenty.

16:25 Spolupráce hnutí STAN a Pirátů se podle místopředsedy Starostů a poslance Petra Gazdíka osvědčila a hnutí jí nemusí litovat. Smyslem této koalice podle něj bylo především to, aby se podařilo přitáhnout k volbám mladé lidi. Řekl to novinářům při svém příchodu do volebního štábu. „Koalice s Piráty měla svůj hluboký smysl. Chtěli jsme přitáhnout hlavně mladé k volbám. Chtěli jsme, aby oni si uvnitř určili svoji budoucnost,“ řekl Gazdík.

16:15 Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček věří, že sociální demokracii pomohou do sněmovny hlasy z Prahy díky kampani ministryně práce Jany Maláčové. 

16:12 Možné koalice podle volebních stran

16:09 Do volebního štábu SPOLU dorazil před 16. hodinou čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Novinářům řekl, že ideální by byla většinová koalice s Piráty a Starosty. Věří, že z koalice SPOLU se žádná ze stran neodtrhne. Prezidentovi Miloši Zemanovi přeje brzké uzdravení.

16:03 Po sečtení necelých 54 procent okrsků spadlo hnutí ANO pod 30 procent, SPOLU stoupá k 25 procentům. Sněmovna se naopak vzdaluje komunistům a sociálním demokratům, obě strany spadly pod pět procent. Šéf ČSSD Jan Hamáček v České televizi řekl, že v případě volebního neúspěchu skončí.

15:55 Zastoupení stran ve sněmovně

15:50 Zástupci koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, jsou optimističtí a věří v dobrý výsledek. Novinářům to po svém příchodu do štábu řekl místopředseda ODS Martin Baxa. Lidé podle něj chtějí změnu.

15:45 Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření a má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy, ze Slaného a Ostravska. V Brně se zabývala anonymním ohlášením bomby ve volební místnosti, které se nepotvrdilo. 

15:40 Po sečtení více než třetiny okrsků stále vede hnutí ANO se 30 procenty hlasů, následuje koalice SPOLU s 24 procenty a PirSTAN s 13,5 procenty.

15:25 Sečtena je více než pětina okrsků, hnutí ANO má zatím 30 procent hlasů, SPOLU necelých 24 procent. Poměrně ztrácejí Piráti a Starostové se 13 procenty, čtvrtá je SPD s 11 procenty.

15:22 Vysokou volební účast, která by mohla být vyšší než v minulých volbách, způsobilo podle prvního místopředsedy KSČM Petra Šimůnka množství televizních debat. Domnívá se, že komunisté v parlamentu budou i nadále. Řekl to dnes ČTK při příchodu do volebního štábu v sídle komunistů.

15:21 Výsledky voleb v jednotlivých okresech

15:20 Koalice Pirátů a STAN považuje v těchto volbách za nejdůležitější, aby společně s koalicí SPOLU získala ve sněmovně většinu. Novinářům to ve volebním štábu řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Vysoká volební účast by podle něj mohla oběma koalicím k úspěchu pomoct.

15:18 Průběžné výsledky voleb

15:17 Do štábu SPOLU přicházejí další politici, například Martin Červíček nebo Martin Baxa. K průběžným výsledkům se zatím nechtějí příliš vyjadřovat, čekají na ty finální.

15:15 V Německu hlasovalo v letošních českých parlamentních volbách asi 1350 voličů. ČTK to dnes sdělili zástupci velvyslanectví v Berlíně a generálních konzulátů v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově, kde krajané mohli volit. Zájem o hlasování byl tedy podobný jako před čtyřmi lety. 

15:10 Po sečtení hlasů v přibližně desetině okrsků vede hnutí ANO se třiceti procenty, následuje koalice SPOLU s necelými 24 procenty a PirSTAN se 13 procenty. Těsně kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny se pohybují sociální demokraté, Přísaha a komunisté.

14:55 Zkušený poslanec ODS Marek Benda ve volebním štábu koalice SPOLU.

Zbyněk Pecák

Marek Benda ve volebním štábu koalice SPOLU

14:54 Zájem Čechů žijících v Británii o sněmovní volby byl tak velký, že se před velvyslanectvím v Londýně tvořily dlouhé fronty, řekl ČTK český konzul v Londýně Pavel Duchoň. Hlasování bylo totiž pomalejší než jindy kvůli možnosti kroužkování preferenčních hlasů pro kandidáty. V Londýně se volební místnost uzavírala ve 12:00 hodin místního času (13:00 SELČ), ale v tu chvíli byla ještě před budovou poměrně dlouhá fronta zájemců o hlasování. Personál ambasády proto podle Duchoně přítomné v souladu se zákonem pustil dovnitř, aby mohli ještě hlasovat, teprve poté bránu uzavřel.

14:50 Po sečtení více než dvou procent hlasů vede hnutí ANO s 31 procent hlasů, SPOLU má 23 procent a koalice PirSTAN necelých 13 procent. Průběžná volební účast je na 62 procentech.

14:43 V Belgii byl o české parlamentní volby nižší zájem než o předchozí hlasování ve volbách prezidentských. K urnám na velvyslanectví v Bruselu dorazilo v pátek a dnes necelých 1100 lidí, což je proti volbám hlavy státu v roce 2018 přibližně o polovinu méně. Ubylo zejména lidí, kteří hlasovali na voličský průkaz.

14:37 Hlasy z prvního okrsku byly při letošních sněmovních volbách zveřejněny ve 14:22, stejně jako při minulých volbách do dolní komory parlamentu v roce 2017. Nejrychleji sečteno měli v obci Žimutice na Českobudějovicku.

14:30 Výsledky voleb může ovlivnit voličská účast, která by podle dosavadních odhadů mohla být vyšší než zhruba 61 procent v minulých volbách.

14:25 ANO obhajuje 78 poslaneckých mandátů, jeho vládní partner z ČSSD 15 míst, stejně jako KSČM, která kabinet podporovala. ODS obhajuje 25 křesel, Piráti 22 míst, KDU-ČSL deset, TOP 09 sedm a STAN šest mandátů, dohromady 70 míst. SPD obhajuje zbylých 22 křesel.

14:15 Podle průzkumů by v dolní komoře mělo mít zastoupení nejméně sedm stran, další tři se pohybovaly kolem vstupní pětiprocentní hranice – KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

14:00 V Česku se právě uzavřely volební místnosti. Průběžné výsledky hlasování budou k dispozici už odpoledne, celkové nejspíš večer.

13:56 Do pražského štábu koalice SPOLU dorazil dlouholetý poslanec ODS Marek Benda, hlásí z místa reportér deníku FORUM 24. „Vidím to dobře, jsem optimistou,“ nechal se slyšet.

13:55

13:50 Lidé mohou v letošních volbách do poslanecké sněmovny vybírat z 22 stran a hnutí. O 200 poslaneckých křesel usiluje 5242 kandidátů, na jedno poslanecké křeslo tak připadá přibližně 26 zájemců.

13:40 Výsledky letošních voleb do sněmovny budou napínavé i z toho důvodu, že dopředu není jasné, kolik stran do dolní komory parlamentu pronikne. Kolem potřebné pětiprocentní hranice se pohybují komunisté, ČSSD i hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]