Soud v kauze Čapí hnízdo pokračuje. Andrej Babiš se z jednání omluvil

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Jednání na Městském soudu v Praze ke kauze Čapí hnízdo pokračuje. Na programu dne jsou výslechy dalších svědků, konkrétně například auditora Rostislava Otřísala nebo účetní Věry Knobové. Andrej Babiš k soudu nedorazil. Jana Nagyová je přítomna. Filip Koutný, někdejší šéf oddělení finanční správy banky HSBC, v pondělí vypověděl, že Čapí hnízdo mělo být původně Babišovým privátním projektem. Andrej Babiš jeho výpověď  následně označil za nepravdivou.

V úterý dopoledne soudce Jan Šott vyslechl advokáty Gabrielu Knapovou a Václava Knotka. Oba dva jsou ovšem vázáni mlčenlivostí vztahující se na skutečnosti spojené s akciemi Farmy Čapí hnízdo. Václav Knotek mohl i přes svou mlčenlivost sdělit, že v únoru 2008 na dotaz Nagyové uvedl, že akcionáři Farmy Čapí hnízdo jsou fyzické osoby, tím pádem nemá nic společného s holdingem Agrofert.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Dále proběhly výslechy auditora Rostislava Otřísala, který roku provedl na Čapím hnízdě audit, a hlavní účetní Farmy Evy Knobové. Oba dva soudu řekli, že o majitelích společnosti Farma Čapí hnízdo nic nevěděli. Jako poslední v dopoledním bloku předstoupil před soud jezdecký instruktor Ladislav Kmoníček, který na Farmě pracuje jako manažer. Podle advokáta Andreje Babiše nejsou úterní svědci klíčoví a pouze dokreslují situaci. 

V pondělí soudce Jan Šott vyslechl zaměstnance banky HSBC, která v minulosti poskytla úvěr na realizaci projektu Farma Čapí hnízdo. Babišův holding Agrofert se za úvěr zaručil. Filip Koutný, někdejší šéf oddělení finanční správy banky, který dostal výpověď tři měsíce po tom, co u policejního výslechu mluvil v neprospěch Andreje Babiše, potvrdil, že majitelem projektu Farma Čapí hnízdo byl předseda hnutí ANO. Opakovaně mělo na jednáních zaznívat, že jde o „srdeční záležitost pana generálního“. Andrej Babiš výpověď Koutného následně označil za nepravdivou, nevěrohodnou a založenou na domněnkách. 

Čapí hnízdo mělo být původně Babišovým privátním projektem, což se Filip Koutný dozvěděl od finanční ředitelky holdingu Agrofert Petry Procházkové. „Původní informace, kterou jsem od paní Procházkové i od svých kolegů vyrozuměl, byla, že projekt začal jako soukromé sídlo pana Babiše a postupem času se rozrostl na poněkud dramatickou velikost. Tuším, že celkové financování z banky HSBC přesáhlo 450 milionů korun,“ řekl Koutný.

Jan Šott v pondělí dopoledne potvrdil, že Andrej Babiš mladší bude muset do konce listopadu podstoupit další psychologická a psychiatrická vyšetření pro další posudek o zdravotní způsobilosti. Andrej Babiš ml. již dříve soudu řekl, že s tím nemá problém. Na základě této nové skutečnosti bylo potřeba přidat další líčení, a to ve dnech 19. až 22. prosince. Soudce uvedl, že by do konce prosince mohly proběhnout závěrečné řeči.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Oba obvinění vinu odmítají. Hrozí jim až desetileté vězení, státní zástupce jim v obžalobě navrhl podmíněné a peněžité tresty. 

Jana Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS). V případě, že by Nagyová zvítězila, získala by imunitu. Tím pádem by nebylo možné v trestním řízení dále pokračovat. Případ by již nemělo v rukou státní zastupitelství, ale samotný soud, který by musel rozhodnout o dalším postupu. 

Dění u soudu sledujeme on-line:

 • Pátek bude podle Bruny dramatický

  „Dnešek nám ve výsledku neublížil,“ zhodnotil Eduard Bruna úterní líčení a zároveň lákal novináře na pátek, který bude podle jeho slov dramatický.

 • Soudce Šott ukončil dnešní jednací den. Pokračovat se bude ve čtvrtek 29. září v 9 hodin

 • Smluvní vztahy mezi Agrofertem a Čapím hnízdem

  Haspeklo řekl, že smluvní vztahy mezi Agrofertem a společností Farma Čapí hnízdo určitě nad rámec půjček a úvěrů existují. Týkají se například marketingu a reklamy.

 • Posledním svědkem je Jiří Haspeklo

  Jiří Haspeklo je bývalým předsedou představenstva Imoby, akciové společnosti. Zároveň je místostarostou za ANO v Benátkách nad Jizerou a dlouholetým členem vedení holdingu Agrofert. Farmu Čapí hnízdo navštěvoval v souvislosti s akcemi Agrofertu. S Andrejem Babišem se nikdy nebavil o areálu Farma Čapí hnízdo a neví, zda se tam předseda hnutí ANO dlouhodobě zdržoval. 

  Vypověděl, že neví, že by společnost Imoba vlastnila nemovitosti, které by využíval Andrej Babiš.

  Zároveň nedokázal vysvětlit, jak mohlo dojít k situaci, že tolik firem z holdingu Agrofert mělo na Čapím hnízdě zadanou reklamu.

 • Svědek Eduard Kovařík zaměstnával Janu Nagyovou

  Kovařík vypověděl, že Janu Nagyovou zná téměř 30 let. Obžalovaná je jeho bývalou zaměstnankyní. Pracovala u něj mezi lety 2000 a 2007 nebo 2008, v době před Čapím hnízdem. Nagyová měla v jeho firmě Eutrain na starost poradenství v oblasti EU a hospodářských soutěží pro klienty.

  Ke kauze Čapí hnízdo svědek neměl čím přispět.

 • Šelepa kontroloval faktury

  Přestože na Farmu jezdil přibližně jednou do měsíce, kontrolních dnů nebyl součástí. Ty se totiž týkají technických detaily a pro Šelepu by to byla podle jeho slov ztráta času. 

 • Vypovídá svědek Ladislav Šelepa

  Ladislav Šelepa je soudním znalcem a pro Farmu Čapí hnízdo zpracoval znalecký posudek nacenění Farmy. Dlouhodobě spolupracoval s bankou HSBC. Dokumentaci, ze které vycházel prý získal od Josefa Nenadála.

  Podle svých slov nevěděl o tom, že by měl Agrofert nebo Andrej Babiš s Farmou Čapí hnízdo společného něco více než to, že Agrofert garantoval za úvěr. Tehdy ani nevěděl, že společnost žádá o dotaci.

  Svědek řekl, že Andreje Babiše ani jeho rodinu nezná.

 • Eduard Bruna chce přesné informace

  Eduard Bruna se ptá, jak má Mojžešíka považovat za verifikovaného experta, když si na mnoho údajů ze zpracovávání zprávy nevzpomíná.

 • Jako další předstoupil Karel Mojžešík

  Karel Mojžešík, externista ROP Střední Čechy, zpracoval další expertní posudek na způsobilost společnosti Farma Čapí hnízdo k nároku na evropskou dotaci. Projekt podle jeho názoru nesplňoval potřebné náležitosti.

  V posudku se zaměřoval na životaschopnost projektu, jeho ekonomiku jako celek, protože řešit jen části by podle svědka nemělo smysl. Stejně jako svědkyně Havlíková vycházel při své práci z poskytnuté dokumentace.

  „Řekli nám, že na tento projekt máme být hodní,“ prohlásil Mojžešík s tím, že by zpětně hodnotil, že byl zájem na úspěchu projektu.

  O tom, že by Farma Čapí hnízdo nějak souvisela s Agrofertem a Andrejem Babišem, nic nevěděl.

 • Vyjádření Jany Nagyové

  Jana Nagyová řekla na závěr výslechu Havlíkové, že se k obsahu posudků neměla možnost vyjádřit. Poprvé je viděla až při trestním řízení, jak již zmínila dříve. O výpovědi svědkyně pronesla, že některé informace nesedí, jelikož je měla sama Nagyová písemně vykomunikované s úřadem ROP.

 • Expertní posudek, nikoli znalecký

  Advokát Andreje Babiše Eduard Bruna se s Havlíkovou zastavil nad znaleckým posudkem, který svědkyně měla vypracovat na pověření ROP Střední Čechy. Chtěl znát její kompetence, které Havlíkovou opravňují k sepsání posudku. Svědkyně mu popsala výběrový proces. Postupně se dostali k tomu, že jde o posudek expertní, nikoli znalecký.

  Svědkyně Havlíková před soudem vysvětluje své vzdělání, praxi a kompetence.

 • Přínos multifunkčního areálu pro region

  Svědkyně před soudem řekla, že tehdy projekt zhodnotila jako přínosnější pro investora než pro region. Obhájci se ovšem pozastavili nad tím, zda je způsobilá projekt hodnotit v rámci jeho přínosu pro region.

 • Začerněná místa ve smlouvách

  Za problematické svědkyně považuje také skutečnost, že společnost Imoba žádala o stavební povolení v areálu Farmy nebo začerněná místa ve smlouvách. Začerněny měly být například informace o společnosti Imoba.

 • Soukromý objekt na Čapím hnízdě

  Součástí areálu měl být i objekt pro soukromé ubytování. Svědkyně předpokládá, že jde o statkářskou vilu, kterou Andrej Babiš koupil jako chalupu.

 • Vědělo se, že je Andrej Babiš do projektu zapojen

  Podle Havlíkové nebyla tajná informace, že je Andrej Babiš i Agrofert zapojen do projektu Farma Čapí hnízdo. O souvislosti mezi Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo se na úřadě vědělo. Svědkyně prý tehdy četla i rozhovor s paní Babišovou, která Čapí hnízdo prezentovala jako rodinnou chalupu.

  Navíc zmínila, že součástí dokumentace, kterou zpracovávala byla nájemní smlouva mezi Farmou a společností Imoba. Ta měla být vlastníkem pozemků a Farmě je pronajímala.

 • Soudce vyslechne Ivanu Havlíkovou

  Ivana Havlíková, externí posuzovatelka ROP Střední Čechy, vypracovala posudky na Farmu Čapí hnízdo, v době, kdy žádala o padesátimilionovou dotaci. 

  Andreje Babiše ani Janu Nagyovou osobně nezná. Při své práci s nikým z Farmy nekomunikovala, zpracování posudku vycházelo z projektové dokumentace.

  Havlíková popsala průběh zpracovávání posudků na Čapí hnízdo jako nestandardní. Připomínky se totiž řešily na úrovni vedení úřadu (ROP). V souvislosti s tím zmínila úřednici Pecháčkovou, která již před soudem svědčila dříve. Řekla, že smyslem posudku nebylo vyloučit projekt, ale, pokud měl nedostatky, byla snaha je doplnit a zprůchodnit, aby projekt na dotaci dosáhl.

  Popsala, že necítila tlak na svou osobu nebo na změnu posudku, ale na řešení připomínek a nedostatků.

 • Jednání pokračuje

  Andrej Babiš nedorazil ani na odpolední část. Jana Nagyová sedí na straně obhajoby.

 • Soudce Jan Šott přerušil hlavní líčení do 12.30 hodin

 • Agrofert jako strategický partner Farmy

  Advokát Bartončík přečetl otázku z přípravného řízení. Svědek tehdy vypověděl, že se na chodu Čapího hnízda fakticky podílel ředitel Farmy Jan Gavenda a předseda představenstva František Šlingr.

  Vazby mezi Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo popsal pouze tak, že po stájích byly rozmístěny cedulky, na kterých stálo, že Agrofert je strategickým partnerem Farmy, o ničem jiném svědek neví.

 • Vztah se společností Farma Čapí hnízdo a.s. vyloučil

  Kmoníček svůj vztah se společností Farma Čapí hnízdo a.s. vyloučil. Andrej Babiš se podle svědka průběžně na Čapím hnízdě objevoval, například při konferencích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články