Poslanci poslali do Rady ČT Lipovskou, Matochu a Veselého

Sněmovna zvolila do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Výsledky druhého kola tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Poslanci vybírali členy rady ze šestice kandidátů. Neuspěli psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma.

Ke zvolení bylo dnes nutných 97 poslaneckých hlasů. Lipovská jich obdržela 114, Matocha 108 a Veselý 111. Douda získal 60 hlasů, Holý 72 a Klíma 70. V březnovém prvním kole volby poslanci vybrali do 15členné televizní rady někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.

Za začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize označil výsledek dnešní volby předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nese za to stoprocentní plnou odpovědnost sociální demokracie,“ uvedl. Jako menší vládní strana podle něho mohla takovému výsledku zabránit. Místopředseda klubu ČSSD Ondřej Veselý reagoval, že sociální demokracie nemá páku na to, aby za někým šla za volební plentu a říkala mu, koho zaškrtnout.

Poslanec STAN Petr Gazdík mluví o politizaci Rady ČT. „Ve stínu vykrádání obecních rozpočtů dnes demagogická část politického spektra definitivně ovládla kontrolu veřejnoprávních médií. Považuji to za alarmující stav a ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie,“ sdělil v tiskové zprávě. Piráti se obávají ohrožení objektivity zpravodajství. „Pokud by zvolení radní nejednali odborně a nestranně, může být ohrožena objektivita zpravodajství. Vyvážené politické debaty se mohou stát minulostí,“ uvedl v tiskové zprávě pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Kontroverze v minulosti vzbudila kandidatura Lipovské, kterou nominovala Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Kardinál Dominik Duka tehdy v reakci uvedl, že ekonomická odbornost Lipovské může být pro televizní radu prospěšná a že případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit.

Sněmovna vybírala členy Rady České televize za šestici lidí, kterým skončil mandát 26. března. Jednalo se o bývalého předsedu Jana Bednáře a řadové členy Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivanu Levou a Vlastimila Venclíka. Bednář, Beniak, Dostál, Hauser a Venclík se ucházeli o pozici v televizní radě i nyní, volební výbor je ale už dříve do finálního klání neposlal.

Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Sledovali jsme online:

Ke zvolení bylo dnes nutných 97 poslaneckých hlasů. Lipovská jich obdržela 114, Matocha 108 a Veselý 111. Douda získal 60 hlasů, Holý 72 a Klíma 70.

12.40 Poslanci schválili, že volba bude tajná, a provedli hlasování. Výsledek bude znám ve 14:30, kdy se Sněmovna sejde po přestávce.

14.00 Do Rady České televize byli v tajné volbě zvoleni ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Lubomír „Xaver“ Veselý. Informaci přinesl Deník N s odvoláním na pět členů volební komise. Oficiálně budou výsledky zveřejněny ve 14:30.

14.15 Původně citovaný zdroj zmiňoval i Hanu Dohnálkovou, stávající předsedkyně Rady Českého rozhlasu však zvolena nebyla.

14.40 Začátek konce veřejnoprávní televize, komentoval výsledek volby předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Stoprocentní odpovědnost za to nese ČSSD, řekl. Měli možnost tomu zabránit a neudělali to, konstatoval.

14.42 Jste členové vládní koalice, zopakoval Kalousek směrem k ČSSD, s tím, že na ANO mohli tlačit otázkou setrvání v koalici.

14.46 Michal Klíma: Děkuji všem poslancům, kteří mi dali hlas. Vážím si toho. Na těch, kteří byli zvoleni, leží velká zodpovědnost za to, aby udrželi nezávislost České televize a aby se nenaplnilo negativní očekávání, které bylo s jejich volbou spojováno.

 

14.33 Ivan Bartoš (Piráti): V Radě ČT mají sedět kompetentní odborníci, kteří budou chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Takové lidi jsme s Piráty podporovali. Bohužel rada bude doobsazena lidmi na základě výsledků nedůstojného politického handlu. O to víc budeme hlídat její činnost.

14.36 Kardinál Dominik Duka: Gratuluji nominantce ČBK Haně Lipovské k úspěšné kandidatuře. Oceňuji její statečnost a pokoru, s jakou po několik měsíců dokázala čelit vyloženě nenávistné a naprosto nepochopitelné kampani některých zájmových skupin. Podobný dík patří i poslancům, že těmto křiklounům nepodlehli.

14.50 Miroslava Němcová (ODS): Volba je výsledkem spojenectví hnutí ANO s KSČM, bez které si ani neškrtne, komentovala obsazení televizní rady rozechvělým hlasem.

15.02 Černý den pro svobodu českého mediálního prostředí, konstatovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. ČT bude pod ohromným tlakem, řekla a připomněla, že jde o kandidáty ANO, KSČM a okamurovců, kteří v minulosti prokázali, že nejsou zastánci svobodných médií. V zájmu zmíněných stran při volbě radních bylo, aby ČT byla změněna v krotkého pejska na krátkém vodítku, konstatovala předsedkyně TOP 09.

15.08 Žádná dohoda s hnutím ANO ohledně volby nebyla možná, usilovala o krotkého pejska, zopakovala ve svém vystoupení Markéta Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner