Jurečka obhájil křeslo šéfa KDU-ČSL. Prvním místopředsedou se nově stal Bartošek

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (KDU-ČSL / se souhlasem)

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | FOTO: KDU-ČSL / se souhlasem

V sobotu dopoledne začal sjezd vládní KDU-ČSL, na kterém delegáti v ostravském hotelu Clarion volí její vedení pro další roky. Dosavadní šéf lidovců a ministr práce Marian Jurečka byl jediným kandidátem na předsedu strany. Získal 224 hlasů z celkového počtu 275 odevzdaných. Třicet delegátů se zdrželo a čtrnáct jich bylo proti. Dalších sedm delegátů hlasovalo podle zástupců volební komise nesprávně, když nevyplnili žádnou volbu a pouze potvrdili hlas. Jurečka tak zůstane v čele KDU-ČSL.

Prvním místopředsedou strany byl zvolen místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Získal 175 hlasů a porazil tak dosavadní první místopředsedkyni strany Šárku Jelínkovou, kterou volilo pouze 95 delegátů. Ta byla následně zvolena řadovou místopředsedkyní společně s poslancem Tomem Philippem, náměstkem brněnské primátorky Petrem Hladíkem a náměstkem moravskoslezského hejtmana Lukášem Curylem.

„To, co jsem říkal, platí. Je těžká doba a musíme přidat ještě na plynu, abychom dělali naši práci lépe, protože lidé to od nás očekávají,“ řekl po zvolení Jurečka. Bývalý ministr zemědělství v lednu 2020 v čele KDU-ČSL nahradil Výborného, který tehdy opustil pozici z rodinných důvodů. Lidovce dovedl do vlády, když společně s ODS a TOP 09 v koalici SPOLU zvítězili v loňských sněmovních volbách. Ve vládě získali posty ministrů práce, zemědělství a životního prostředí. 

SLEDUJTE ŽIVE:

„Jsme v situaci, která tady od druhé světové války nebyla. Mámy a tátové neví, jestli dokáží zaplatit energie, neví, jestli dokáží vyjít s náklady na bydlení, neví, jak zvládnou náklady svých dětí, které půjdou do školy. To je extrémně složitá situace. Lidé v této zemi od nás očekávají, že jim nejenom pomůžeme, ale že najdeme řešení, jak z té situace vyjít dobře,“ řekl Jurečka ve svém nominačním projevu před volbou předsedy. „Je potřeba se soustředit na resorty, ve kterých můžeme udělat spoustu práce,“ pokračoval.

„Příliš automaticky jsme si zvykli na to, že je tady mír, prosperita a nezaměstnanost. Naše zodpovědnost je tyto hodnoty bránit a opečovávat. Konečně vláda řekla, že bude dbát o bezpečnost, a budeme k tomu dělat konkrétní kroky,“ řekl Marian Jurečka ve svém nominačním projevu.

Sjezd podle něj má být i o tom, aby mohla strana debatovat, kam její politika bude směřovat. „První klíčová věc je otázka koalice SPOLU. Já říkám jasně, že pro toto volební období máme koaliční smlouvu a tu budeme naplňovat. Když se ukáže, že je koalice prospěšná, tak je logické, že si sedneme a řekneme, pojďme pokračovat.“

Místopředsedou zůstal Hladík, dále jimi jsou Jelínková, Philipp a Curylo

Řadovým místopředsedou KDU-ČSL zůstal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, nově jimi jsou senátorka a dřívější první místopředsedkyně Šárka Jelínková, poslanec Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Celkem hlasovalo 275 delegátů. Jelínková získala 225 hlasů, Philipp obdržel 198 hlasů, Hladík 163 a Curylo 159. Ve volbě neuspěli Robert Šťastný se 145 a Inga Petryčka s 88 hlasy. Navržena byla na sjezdu též Libuše Hubáčková, nakonec ale nekandidovala.

Dosavadními místopředsedy byli kromě Hladíka také Bartošek, který uspěl ve volbě prvního místopředsedy, europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec Ondřej Benešík.

Kromě voleb během sobotního programu zazněly projevy lidoveckých ministrů Anny Hubáčkové a Zdeňka Nekuly a předsedů klubů. Pozvání přijal mimo jiné také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, místopředseda poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Jan Olbrycht nebo bývalý premiér a člen lidovců Petr Pithart.

Se svými projevy vystoupili také předsedové všech koaličních stran – premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Fiala: Vláda funguje jako dobrý tým, čeká ji ale mnoho výzev

Vládní koalice funguje jako dobrý tým, čeká ji ale mnoho výzev, řekl ve svém vystoupení na sjezdu Petr Fiala. Zmínil energetiku, uprchlickou vlnu či inflaci. Prohlásil také, že ODS, lidovci a TOP 09 budou na podzim v řadě senátních obvodů kandidovat pod hlavičkou koalice SPOLU, která loni vyhrála parlamentní volby.

()

Fiala přiznal, že při prvních debatách o možné koaliční spolupráci ani sám nečekal, že spolupráce tří subjektů bude tak silná. „Přijel jsem sem dnes i proto, abych vám za tu spolupráci a podporu společného projektu poděkoval,“ řekl premiér.

Šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi, který na sjezdu post obhajuje, poděkoval za pracovitost, nasazení a za to, že drží slovo. Věří, že spolupráce bude nadále pokračovat stejně intenzivně.

K vládnímu působení uvedl, že kabinet čeká spousta úkolů a výzev. „Musíme změnit energetiku tak, abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu, aby firmy a domácnosti měly dostatek energií za přijatelnou cenu, musíme důstojně zvládnout uprchlickou vlnu a pomoci občanům, kteří nebudou schopni sami zvládnout inflaci a nastupující drahotu,“ poznamenal premiér. Pro ODS i KDU-ČSL je podle Fialy klíčové zejména to, aby rodiny s dětmi fungovaly co nejlépe a aby na ně ekonomické těžkosti doléhaly co nejméně.

Fiala uvedl, že se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 blíží k dohodě o společném postupu v řadě senátních obvodů v koalici SPOLU. Je si jist, že to, že v některých obvodech, obcích a městech budou nominanti zmíněných stran kandidovat proti sobě, spolupráci nenaruší.

Solidarita Čechů je obrovská

Šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová poděkovala lidovcům za spolupráci. Připomněla, že strany nespolupracují jen v krajích a obcích, ale též v Evropském parlamentu v Evropské lidové straně. Pro podzimní komunální a senátní volby strany nacházejí společné kandidáty, řekla. Vyzdvihla také to, jak koalice pomáhá mnoha tisícům Ukrajinců přicházejících po ruské agresi. „Solidarita Čechů je obrovská a i jim se za to patří poděkovat,“ řekla.

Píáristé Andreje Babiše Vladimír Vořechovský (vlevo) a Marek Hanč (Zbyněk Pecák / se souhlasem)

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je důležitá vzájemná spolupráce vládních stran na všech úrovních politiky. Neznamená to, že spolu budou ve všem souhlasit a prosazovat stejná řešení, ale musí si vzájemně naslouchat a hledat nejlepší řešení pro Česko. V souvislosti s Ukrajinou řekl, že vláda ukázala obrovskou jednotu a v jednání na evropském poli i odvahu.

Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis požádal na sjezdu lidovců přítomné senátory a poslance o to, aby český parlament uznal zločiny ruského vojska na Ukrajině za genocidu, jako to již přijali v Estonsku a Lotyšsku. „Jsem přesvědčen, že brzy budou následovat podobně silná odsouzení otřesných zločinů Ruska proti ukrajinskému lidu také v dalších zemích. Čím silnější bude reakce mezinárodního společenství, tím dříve se nám podaří ruské barbary zastavit a dostat je tam, kam patří, tedy před mezinárodní tribunál,“ řekl velvyslanec.

SOBOTNÍ ČÁST SJEZDU KDU-ČSL JSME SLEDOVALI ON-LINE:

 • Delegáti mají nyní pauzu na večeři. Od 19:50 jsou na programu návrhy změn stanov. ON-LINE přenos končí. Děkujeme za pozornost

 • Ve vedení lidovců zůstane europoslanec Zdechovský

  Členem předsednictva KDU-ČSL se nově stane předseda klubu lidoveckých europoslanců, kterým je aktuálně dosavadní místopředseda strany Tomáš Zdechovský. Lidovci večer schválí změnu stanov, oznámil na tiskové konferenci při sobotním sjezdu předseda strany Marian Jurečka.

 • Bartošek: Musíme se postarat o bezpečnost České republiky a vypořádat se s dalšími hrozbami

  „Naše role je naprosto klíčová. Musíme podpořit výstavbu bytů pro všechny. Jako klíčovou oblast vnímáme také oblast bezpečnosti. Vpád Ruska na Ukrajinu přepsal mapu od druhé světové války. Musíme přenastavit řadu procesů. Musíme se postarat o bezpečnost České republiky a vypořádat se s dalšími hrozbami,“ řekl na brífinku po volbě předsednictva lidovců Jan Bartošek.

 • Jurečka: Chceme být aktivními členy EU a NATO

  „Další témata, která tady rezonovala byla témata zahraniční politiky. Chceme využít aktuální situaci pro to, aby Česká republika ukázala, že je potřeba nadále pomáhat Ukrajině a zemím střední a výhodní Evropy, které jsou zasaženy tou uprchlickou krizí,“ řekl Jurečka. „Je tady jasný odkaz na naše postavení v rámci EU a NATO, kde chceme být aktivními členy,“ doplnil.

 • Chceme se velmi prakticky věnovat oblastem, které KDU-ČSL podporuje, uvedl Jurečka na tiskové konferenci po zvolení nového předsednictva

  „Máme za sebou podstatnou a důležitou část sjezdu. Musím říct, že dnešní sjezd jsme pojali trochu jiným způsobem. Máme tady sjezdové studio, abychom lidem přiblížili atmosféru,“ uvedl na začátku tiskové konference po zvolení nového předsednictva Jurečka. „Chceme se velmi prakticky věnovat oblastem, které KDU-ČSL podporuje. V příštích dnech představíme konkrétní další kroky pomoci, především rodičům, samoživitelkám a samoživitelům. Chceme také zároveň dělat další kroky, abychom pomohli dalším osobám.“

 • Premiér Petr Fiala pogratuloval Marianovi Jurečkovi ke znevuzvolení

 • Na programu je nyní volba Celostátního rozhodčího sboru, Celostátní revizní komise, členů Celostátního výboru, členů Celostátní konference

 • Delegáti budou vybírat ze šesti kandidátů na čtyři posty řadových místopředsedů. Vyhlášení výsledků je naplánováno na 16:40

 • Chci být provokativním prorokem, oznámil kandidát na místopředsedu Robert Šťastný

  Střední třída podle něj zchudne a proto by se chtěl v předsednictvu lidovců věnovat hlavně daním, energiím a bydlení.

 • Slibuji, že budu poctivě pracovat pro KDU-ČSL i naši společnost, řekl Philipp

  „Nemyslím si, že vím, jak všechno napravit. Proto jsem si vytkl tři body,“ uvedl ve svém nominačním projevu Tom Philipp. Konkrétně se jedná o zdravotnictví, větší propagaci KDU-ČSL v Čechách a růst lidoveckých odborných komisí.

 • Potřebujeme rebranding a nový strategický rámec, uvedl Petr Hladík v nominačním projevu

  „Stali jsme se nejzelenější stranou v České republice. Děláme zelenou politiku bez aktivizmu,“ prohlásil Petr Hladík ve svém nominačním projevu. „Čeká nás mnoho výzev, o kterých jsme tady hovořili. To všechno se zrychluje a pojede rychleji. Green Deal se zavádí a praktikuje rychleji než kdykoliv před tím.“ Do vedení podle svých slov kandiduje, protože strana potřebuje najít další směřování a dokázat přetavit působení ve vládě.

 • Nedaří se nám prodat náš program voličům, upozornil Curylo ve svém nominačním projevu

  Lukáš Curylo ve svém nominačním projevu představil čtyři priority, kterým by se ve vedení lidovců chtěl věnovat. „První oblast je oblast identity v rámci koalice SPOLU. Další je solidarita, spravedlnost a ekologická zodpovědnost,“ uvedl na sjezdu lidovců. „Pořád se nám náš program ale nedaří prodat našim voličům,“ upozornil.

 • Inga Petryčka ve svém nominačním projevu představila priority, kterým by se ve vedení KDU-ČSL chtěla věnovat

  „Nepočítám, že mě politika bude živit. Když jsme se ale rozhodla kandidovat, KDU-ČSL mi byla nejbližší. Staví totiž své činy na křesťanských a demokratických principech,“ uvedla další kandidátka na post řadové místopředsedkyně Inga Petryčka. Ve svém nominačním projevu představila priority, kterým by se chtěla věnovat – podpora žen v politice, podpora menšin a integrace cizinců, ochrana přírody. Odsoudila také ruskou agresi na Ukrajině, odkud pochází.

 • Šárka Jelínková pogratulovala Jurečkovi i Bartoškovi. Kandiduje na řadovou místopředsedkyni

  „Jsem ráda, že v KDU-ČSL vedeme čestné souboje. Nadále mám zájem o pozici v předsednictvu. Budu se těšit na vaši podporu,“ uvedla Jelínková.

 • Ukrajinský velvyslanec na twitteru pogratuloval Jurečkovi ke znovuzvolení

 • Následovat budou projevy zájemců o posty řadových místopředsedů

 • Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal se 175 hlasy Jan Bartošek

  „Dovolte mi, abych vám poděkoval za důvěru. Můj projev je pro mě plán práce na další dva roky. Dovolte mi, abych poděkoval Šárce Jelínkové za to, kolik práce v předsednictvu udělala,“ řekl po vyhlášení výsledků Bartošek.

 • Delegáti se odebrali do volebních místností. Jméno nového prvního místopředsedy lidovců by mělo být oznámeno v 15:35

 • Bartošek: Musíme otevřít otázku členství Ukrajiny do Evropské unie

  „Musíme otevřít otázku členství Ukrajiny do Evropské unie. Ukrajina si to zaslouží a právem do Evropy patří,“ řekl Bartošek. Ve svém projevu také představil pět priorit, kterým by se lidovci měli věnovat.

 • Balancování kolem pěti procent mě štve, uvedl ve svém projevu Bartošek

  „Balancování kolem pěti procent ho štve. Naším úkolem je zastavit poprat a nastavit růst. Musíme otevřít diskuzi, abychom si řekli, kdo jsme a kam jdeme. Musíme se bavit o volebním období, které je na deset let. Musíme říct této zemi, co pro ni uděláme,“ popsal kandidát na prvního místopředsedu. Důležitá je podle Bartoška také otázka obrany. „Obrana pro nás nesmí být sprosté slovo a musíme být silným členem NATO.“

 • Nesmíme zapomínat na plnění dlouhodobých cílů, uvedla Jelínková ve svém nominačním projevu

  „Naše vláda musí řešit řadu krizí, ale nesmíme zapomínat na plnění dlouhodobých cílů. V tom vidím moji roli. Občanům musíme ukázat, že se o ně postaráme, ale že se zároveň dokážeme postarat o válečné uprchlíky,“ uvedla Jelínková ve svém nominačním projevu.

 • Jelínková: Chci posunout sociální politiku směrem k našem vizím

  „Chci posunout sociální politiku směrem k našem vizím, chci krýt našemu předsedovi záda a také chci oslovit nové voliče a hlavně voličky,“ řekla ve svém nominačním projevu Šárka Jelínková. „Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit 500 korun k důchodu navíc za každé vychované dítě. Stojí před námi ale důležitější úkol. S Marianem a dalšími odborníky pracuji na důchodové reformě,“ doplnila kandidátka na 1. místopředsedkyni KDU-ČSL.

 • Na programu je volba 1. místopředsedy. Se svými nominačními proslovy teď vystoupí oba kandidáti Šárka Jelínková a Jan Bartošek

 • Předsedou KDU-ČSL byl znovu zvolen Marian Jurečka. Ve volbě získal 224 hlasů

  „Slibuji, že se budu snažit udělat to nejlepší, co je v našich schopnostech,“ poděkoval Jurečka po volbě předsedy lidovců

 • Volba předsedy KDU-ČSL odstartovala. Vyhlášení výsledků je naplánováno na 15:00

 • Věřím, že ze sjezdu odjedeme v tak dobré náladě, s jakou jsme sem přijeli, prohlásil Jurečka

  „Věřím, že ze sjezdu odjedeme v tak dobré náladě, s jakou jsme sem přijeli. Věřím, že KDU-ČSL ví, jaká je její role ve společnosti a že dokážeme řešení aplikovat rychleji, protože doba si to žádá,“ uvedl na závěr svého nominačního projevu Jurečka.

 • Jurečka: Když se ukáže, že je koalice SPOLU prospěšná, je logické, že si sedneme a řekneme, pojďme pokračovat

  „Příliš automaticky jsme si zvykli na to, že je tady mír, prosperita a nezaměstnanost. Naše zodpovědnost je tyto hodnoty bránit a opečovávat. Konečně vláda řekla, že bude dbát o bezpečnost a budeme k tomu dělat konkrétní kroky,“ řekl Marian Jurečka ve svém nominačním projevu.

  Sjezd podle něj má být i o tom, aby mohla strana debatovat o tom, kam její politika bude směřovat. „První klíčová věc je otázka koalice SPOLU. Já říkám jasně, že pro toto volební období máme koaliční smlouvu a tu budeme naplňovat. Když se ukáže, že je koalice prospěšná, tak je logické, že si sedneme a řekneme, pojďme pokračovat.“

 • Chystáme cílenou pomoc pro samoživitelky a samoživitele, oznámil Jurečka

  „Jasně jsme deklarovali, že naše pomoc bude cílená. V konkrétních dnech chystáme pomoc pro samoživitelky. Je to velmi zranitelná skupina, která potřebuje pomoci. Další takovou skupinou jsou lidé se zdravotním postižením. Budeme sledovat, jak se daří pomáhat,“ uvedl Jurečka na sjezdu KDU-ČSL.

 • Jsme v situaci, která tady od druhé světové války nebyla, prohlásil Jurečka ve svém nominačním projevu

  „Jsme v situaci, která tady od druhé světové války nebyla. Mámy a tátové neví, jestli dokáží zaplatit energie, neví, jestli dokáží vyjít s náklady na bydlení, neví, jak zvládnou náklady svých dětí, které půjdou do školy. To je extrémně složitá situace. Lidé v této zemi od nás očekávají, že jim nejenom pomůžeme, ale že najdeme řešení, jak z té situace vyjít dobře,“ uvedl Jurečka ve svém nominačním projevu. „Je potřeba se soustředit na resorty, ve kterých můžeme udělat spoustu práce,“ doplnil.

 • Delegáti mají momentálně přestávku na oběd. Program sjezdu KDU-ČSL bude pokračovat volbou vedení strany ve 14:00

 • Jurečka zůstal jediným kandidátem na šéfa KDU-ČSL

  Jediným kandidátem na předsedu KDU-ČSL zůstal současný lidovecký šéf a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Žádný další návrh delegáti na sjezdu v termínu nepodali. Straníci zvolí vedení po obědové přestávce.

 • Cenu předsedy KDU-ČSL obdrželi Rostislav Sochorec, Ludvík Motyčka a Václav Benda

 • Jurečka na twitteru poděkoval koaličním partnerům za to, že dorazili na sjezd lidovců

 • „Jsem hrdý na naši vládu a na premiéra Petra Fialu,“ prohlásil ve svém projevu Marek Výborný

 • Výborný: Velmi si vážím toho, že nové vedení mělo odvahu a šlo do rizika

  „Velmi si vážím toho, že nové vedení mělo odvahu a šlo v určité míře do rizika. Bez odvahy není vítězství. Máme reálnou možnost, aby Marian, Anička i Zdeněk naplňovali naše priority,“ řekl předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. „Máme historicky nejsilnější klub, ale ten počet je díky tomu, že jsme měli odvahu ke koaliční spolupráci. Musíme si zachovat pokoru a pracovitost.“

 • Svůj projev nyní přednese předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný

 • Chceme přinášet řešení, která jsou odpovědná a sociálně šetrná, řekla Jelínková

  „Senát dlouhodobě plní svoji roli ústavní pojistky. V jeho rozhodování je znát vyváženost rozumu a vyváženosti. Je potřeba, abychom všechny naše lidovecké vlastnosti uměli prodat. Většina z nás se soustředí na výkon, ale nesmíme zapomínat na to, abychom byli vidět,“ řekla předsedkyně senátorského klubu lidovců a nezávislých Jelínková.

  Ve svém projevu ubezpečila ukrajinského velvyslance, že senát přijal usnesení, ve kterém označil útok Ruska na Ukrajinu za válečný zločin.

 • Další projev bude mít předsedkyně senátorského klubu Šárka Jelínková

 • Jurečka: Chceme dělat dobrou sociální politiku

  „Jako lidovci jsme řekli, že chceme toto ministerstvo a já jsem řekl, že jdeme do toho. Má to smysl, protože chceme dělat dobrou sociální politiku, chceme pamatovat na firmy a abychom dokázali adresně pomáhat,“ prohlásil Marian Jurečka. „Nejsme ministerstvo na rozdávání sociálních příspěvků. Je důležité, abychom každému, do chce pracovat, tu možnost dali.“

 • K řečnickému pultíku se právě postavil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

 • Nadále budeme bojovat se suchem. Nečinnost by se nám krutě vymstila, uvedl Nekula

  „Nadále budeme bojovat se suchem. Nestavím se zády k žádnému opatření. Ukázalo se, že sucho je nepřítel, který nás neopouští. Nečinnost by se nám krutě vymstila,“ řekl ministr zemědělství Nekula.

 • Nekula: Nechci a nebudu zavádět socialistické praktiky

  Nekola podle svých slov nemůže zastropovat ceny potravin. Snaží se ale pomoct zemědělcům tím, že pojmenuje problém a popožene další státní instituce. „Moc kamarádů tím asi nezískám. Koneckonců jsem válečným ministrem zemědělství, i když jsem o to nestál,“ uvedl ministr.

 • Nikdy mě nenapadlo, že budu válečným ministrem zemědělství

  Zdeněk Nekula ve svém projevu na sjezdu lidovců nastínil jeho priority v resortu. Nesmí podle něj dojít k nedostatku potravin v České republice. Chce chránit české zemědělce, kteří se kvůli válce na Ukrajině dostali do potíží, nikoho ale podle něj nelze vodit za ruku.

 • Na sjezdu lidovců právě mluví ministr zemědělství Zdeněk Někula

 • Hubáčková ve svém projevu nastínila hlavní priority jejího ministerstva

  Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková ve svém projevu nastínila hlavní priority jejího ministerstva. Připomněla také havárii na řece Bečvě a prohlásila, že něco takového se již nesmí opakovat. Zaměřit by se Česká republika podle ní měla zaměřit na využití bioodpadu.

 • Se svým projevem vystoupí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

 • Marian Jurečka ve svém projevu upozornil na šíření dezinformací

  „Chci vás poprosit, abychom tomu byli schopni aktivně čelit. Mlčet v takové situaci znamená souhlasit s tím, co ve veřejném prostoru tvrdí někdo jiný. Šíření lží není alternativní názor. K tomu nesmíme mlčet a aktivně obhajovat naše kroky,“ řekl Jurečka.

 • Jurečka ve svém projevu označil ruského prezidenta za válečného zločince

  „Všichni víme, že doku bude Vladimir Putin v Kremlu, tak jsme ohroženi i my. To musíme mít na paměti. V určitých momentech je potřeba, aby někdy přišel biblický David a napráskal Goliášovi,“ řekl Jurečka na sjezdu lidovců v Ostravě.

 • Lidovci darovali 2,1 tuny trvanlivých potravin včetně ministerského medu pro potravinovou banku, která byla uspořádána před zahájením sjezdu

 • Jurečka ve svém projevu vzpomínal na říjnové volby

  „Říjnový večer, který jsme prožívali, byl něčím mimořádným. Podařil se nám výsledek, který mnohé z nás překvapil. Když jsme viděli, jak se podařilo uspět, tak se ukázalo, že spolupráce má každý ze subjektů koalice posílit,“ řekl předseda lidovců Jurečka. Vyzval také delegáty, aby na sebe byli hrdí, ale zůstali pokorní.

 • Jurečka je rád, že lidovci šli do koalice SPOLU

  „Jsem rád, že jsme do toho šli, i když jsme věděli, že to nebude jednoduché. Nevytváříme koalici, abychom se vzájemně rozplynuli. Nikdy se nesmí stát naše konflikty veřejnými,“ prohlásil Jurečka ve svém projevu.

 • Uplynulé období bylo podle stávajícího předsedy lidovců výjimečné

  „Uplynulé období bylo výjimečné. Při mém zvolení předsedou jsem řekl několik důležitých věcí – abychom vymetli poraženeckou náladu, abychom byli hrdou stranou,“ řekl v úvodu svého projevu Jurečka. „Myslím si, že jsme v období covidové krize prokázali, že jsme stranou, která umí konstruktivně debatovat.“

 • Právě mluví předseda lidovců Marian Jurečka

 • Na sjezdu lidovců mluví spoluzakladatel Hnutia kresťanských spoločenstiev Marián Čaučík

 • Videozdravici delegátům sjezdu zaslal i generální sekretář Evropské lidové strany Antonio López-Istúrize

 • Právě mluví místopředseda poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Jan Olbrycht

 • Bylo by dobré, kdybychom v senátu udrželi výraznou většinu, řekl Rakušan ve své videozdravici

  „Bylo by dobré, kdybychom v senátu udrželi výraznou většinu. Racionální spolupráce je něčím, co může být pro KDU-ČSL i Českou republiku přínosné,“ prohlásil Rakušan.

 • Jasně říkáme, že populistům nebudeme ustupovat, prohlásil Rakušan

  „Můžeme mezi sebou mít rozdíly, ale právě tím, že okolo nás probíhají největší krize posledního desetiletí, naše rozdíly nejsou tak viditelné. Myslíme si, že je normální pomáhat. Jsme schopni čelit populistům, kteří chtějí pomoc ukazovat jako něco, co do společnosti nepatří. Říkáme jasně, že populistům nebudeme ustupovat,“ uvedl ve své videozdravici ministr vnitra Vít Rakušan.

 • Podle Ivana Bartoše nesmí vláda zapomínat na dlouhotrvající problémy České republiky

  „Musíme se soustředit na řešení aktuálních krizí. Spolu se o to snažíme, ale nelze zapomínat ani na dlouhotrvající problémy,“ uvedl ve svém projevu Ivan Bartoš. „Děkuji za spolupráci a doufám, že bude probíhat i nadále. To je to, co naše země teď potřebuje.“

 • Jsem přesvědčen, že nyní je čas přenést naše volební slogany do reality, uvedl Bartoš

  „Jsem přesvědčen, že nyní je čas přenést naše volební slogany do reality. Není to snadný úkol, ale musíme ho zvládnout. Jsme na něj připraveni,“ řekl ve svém projevu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Pogratuloval lidovcům k výsledkům v říjnových volbách.

 • Právě mluví předseda Pirátů Ivan Bartoš

 • Na sjezdu KDU-ČSL právě ve videozdravici promluvila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová

  Ve své videozdravici předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová připomněla historii lidovců. „Vím, že se na vás můžu spolehnout,“ prohlásila.

 • Ukrajinský velvyslanec poděkoval předsedovi KDU-ČSL za podporu Ukrajinců, kteří do Česka prchají před ruskou invazí.

 • Ukrajinský velvyslanec vyzval český parlament, aby uznal válku na Ukrajině za genocidu

 • Vidíme faktickou porážku Ruska, které nemůže nic udělat proti síle ducha Ukrajinců, uvedl ukrajinský velvyslanec

  „Když padne Ukrajina, Putin půjde dále. Může někdo zaručit, že ruské tanky nepřijedou i sem? Zítra to budou dva měsíce od začátku ruské invaze. Okupanti prorokovali, že Ukrajinu zničí během několika dní. Náš odboj ale trvá už dva měsíce. Vidíme faktickou porážku Ruska, které nemůže nic udělat proti síle ducha Ukrajinců,“ prohlásil Perebyjnis. Poděkoval také České republice a vládě za pomoc.

 • Rusové nemají žádné zábrany, řekl Jevhen Perebyjnis

  „Minulý týden Česko oslavilo Velikonoce. Ukrajinci je oslaví až zítra. Oslavy se ale budou konat na pozadí nejtragičtější události v našich dějinách. Ruská armáda se neštítí střílet po ženách a dětech a neváhá ani při útocích na kostely. Rusové nemají žádné zábrany, které by je mohli zdržet při vraždění. Rusko je barbarská země s nenávistnou ideologií,“ prohlásil Jevhen Perebyjnis. Ve svém projevu poděkoval za pozvání účastnit se sjezdu KDU-ČSL.

 • Právě mluví ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis

 • Odpojení České republiky od fosilních paliv z Ruska je podle Pekarové nelehký úkol

  „V posledních týdnech jsme ukázali, že se umíme semknout v podpoře našeho přítele a země, která je kousek od nás. Čeká nás snaha odpojit se od závislosti na ruských surovinách. Je to velmi důležitý a nelehký úkol. Určitě ho ale zvládneme,“ řekla Pekarová Adamová. Poděkovala také všem, kteří se podíleli na úspěchu koalice SPOLU.

 • „Cesta, kterou jsme společně ušli, byla nesmírně přínosná,“ řekla Pekarová Adamová

  „Spolupráce, cesta, kterou jsme společně ušli, byla nesmírně přínosná. Spolupracujeme spolu i v Evropském parlamentu i v krajích a obcích. Určitě na to navážeme v letošních volbách,“ řekla předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09).

 • Se svým projevem právě vystupuje Markéta Adamová Pekarová (TOP 09)

 • Prezident nemá zpochybňovat Ústavu

  „My určitě chceme, aby prezidentem České republiky byl člověk, který nezpochybňuje Ústavu, respektuje ústavní tradice, je jednoznačně orientovaný prozápadně a demokraticky a bude to důstojná hlava státu, která bude společnost spojovat a ne rozdělovat,“ prohlásil premiér.

 • Podle Fialy se strany blíží dohodě v řadě senátních obvodů

  Podle Fialy se strany blíží dohodě v řadě senátních obvodů, kde budou kandidáti kandidovat pod hlavičkou SPOLU. Zároveň by podle Fialy měla koalice přijít se společným kandidátem na prezidenta.

 • Je dobře, že v aktuální situaci vládní koalice funguje, prohlásil Fiala

  „Je dobře, že v aktuální situaci vládní koalice funguje. Je před námi spousta úkolů. Musíme upravit energetiku tak, abychom nebyli závislí. Musíme pomoci našim občanům, kteří nebudou schopni zvládnout inflaci. Sdílíme spolu stejné hodnoty. Spolu máme šanci všechno zvládnout,“ prohlásil Petr Fiala (ODS).

 • Na sjezdu KDU-ČSL právě mluví premiér Petr Fiala

 • Úspěch koalice SPOLU je podle premiéra Fialy velkou zásluhou Mariana Jurečky

  „Jsem vděčný za to, že dnes můžeme spoléhat jeden na druhého. Mariane chtěl bych ti poděkovat na pracovitost, nasazení a za to, že držíš slovo. Úspěch koalice SPOLU je tvou velkou zásluhou. Děkuji za naši spolupráci,“ řekl premiér Fiala (ODS). Ve svém projevu také připomněl minulý sjezd v Brně, kde navrhl společnou koalici.

 • O společném kandidátovi na prezidenta by mělo být jasno do září

  „Pro nás je klíčové, abychom dokázali zvládnout prezidentskou volbu tak, že příští prezident bude důstojným reprezentantem naší země, který bude spojovat občany, bude mít sílu a energii dělat prezidentský mandát naplno,“ řekl Marian Jurečka před zahájením sjezdu. „Je pro nás důležité najít synergii ideálně na půdorysu celé vládní koalice, nebo minimálně na půdorysu koalice SPOLU,“ doplnil.

 • Poslanec Tom Philipp

 • Potravinová banka

  Od 07:30 u hotelu, kde probíhá sjezd, parkuje auto potravinové banky, do které mohou účastníci sjezdu předat zakoupené potraviny či drogistické zboží.

 • Markéta Pekarová Adamová od sjezdu očekává přátelskou atmosféru

  „Myslím si, že je vidět, že i z hlediska výsledků, kterých společně dosahujeme, teď je atmosféra opravdu na místě hodně pozitivní,“ prohlásila šéfka sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při příjezdu na sjezd KDU-ČSL.

 • Jdu poděkovat za velmi úspěšnou spolupráci

  „Jedu pozdravit stranu, která je součástí koalice SPOLU, se kterou jsme společně vyhráli volby a tvoříme vládu. A jdu poděkovat za velmi úspěšnou spolupráci a vyzvat k tomu, aby pokračovala dál,“ řekl novinářům při příjezdu Fiala.

 • Předseda Marian Jurečka přivítal delegáty a hosty

 • Začal sjezd KDU-ČSL

  Vládní KDU-ČSL pod vedením ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky si na víkendovém sjezdu v Ostravě zvolí nové předsednictvo. 

 • Premiér Petr Fiala dorazil na sjezd KDU-ČSL

  FORUM 24

 • Poslanec Hayato Okamura na sjezdu KDU-ČSL

 • Na sjezd dorazí i premiér Petr Fiala

 • Návrat do vlády

  Lidovci ve volbách v roce 2021 kandidovali s občanskými demokraty a TOP 09 v koalici SPOLU. S volebním výsledkem 27,79 procenta porazila koalice hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše a sestavila koaliční vládu s koalicí Pirátů a Starostů. KDU-ČSL má ve vládě tři ministry a v poslanecké sněmovně ji zastupuje 23 zákonodárců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]