Na Václaváku lidé slavili i v dešti. Připomínku 17. listopadu na Národní třídě chtěli narušit Vrabelovi demonstranti

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí (Pavel Hofman / FORUM 24)

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Pietní akce, demonstrace, pochody, koncerty či konference připomněly o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bylo nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady. Celodenní oslavy uzavřel Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Večer na Národní třídu dorazili demonstranti, kteří předtím byli před Českou televizí. Situaci musela uklidňovat policie.

Ve čtvrtek v 10:45 se premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) setkali s dalšími představiteli, členy a podporovateli koalice SPOLU na piazzettě Národního divadla, odkud společně vyšli na Národní třídu. Tam předsedové tří vládních stran položili věnec a květiny a uctili tak památku u pamětní desky 17. listopadu.

()

Už ve středu na stejné místo položila kytici slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,” řekla novinářům. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim.

V hlavní roli Národní třída

Jen v Praze dohlížejí stovky policistů na 21 shromáždění a pochodů; vzpomínkové akce probíhají také v dalších městech. Mezi hlavní dějiště patří tradičně prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 pořádkové síly tehdejšího komunistického režimu násilně potlačily studentský průvod. Kromě předsedů vládních stran tam uctívají památku kandidáti na prezidenta a další politici, položit květiny a zapálit svíčku přicházejí jako každý rok i řadoví občané.

Na Národní třídě je po celý den slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Připravil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.

Modlitba pro Martu v 17:11

Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny Paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.

V Opletalově ulici se ve 14 hodin sešli účastníci protestního průvodu k budově České televize, který pořádají organizátoři demonstrací Česká republika na 1. místě. Před 16. hodinou pak dorazili demonstrovat před budovu České televize za umožnění vystoupení ve vysílání ČT. „Česká televize úzce spolupracuje s Policií ČR. V uplynulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu,“ řekla deníku FORUM 24 už dříve tisková mluvčí televize Karolína Blinková.

Andrej Babiš (ANO) a Miloš Zeman (ČTK)

Další dva průvody vyšly v Praze ve tři hodiny odpoledne. Pochod s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny vyjde z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Ve stejný čas se na svou cestu vydali účastníci jedenáctého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení! v rámci Festivalu svobody. Ti vyrazili z Kampy přes Karlův most a Národní třídu až do Kampusu Hybernská. V půl čtvrté vyrazil z Albertova na Václavské náměstí Pochod za demokracii, který pořádá společenství nezávislých občanů. Toho se účastní například Dana Drábová, Jiří Hrdina, Jan Hřebejk nebo Ester Janečková.

Na Václavském náměstí od 16:30 proběhl Koncert pro budoucnost. Vystoupila například ruská feministická skupina Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, zpěvačka Annet X nebo slovenský hudebník Pišta Kráľovič známý jako VFLCRVM.

OSLAVY 17. LISTOPADU JSME SLEDOVALI ONLINE:

 • Extremisté chtěli narušit pietu, situace se uklidnila

  Proruští demonstranti skandovali protivládní hesla a snažili se vyvolat konflikty. Policie ale situaci měla pod kontrolou a nyní dál probíhají oslavy a lidé chodí zapalovat svíčky.

 • Proruští demonstranti na Národní

  Na Národní třídu dorazilo několik účastníků pochodu k České televizi. S občany, kteří přišli oslavit 17. listopad, se dohadovali zejména kvůli pomoci Ukrajině. Situaci musela uklídňovat policie.

 • Karnevalový průvod v Praze připomíná válku na Ukrajině, jdou desítky masek

  Desítky lidí v maskách se v Praze účastní 11. ročníku Sametového posvícení, které má tentokrát kvůli válce na Ukrajině odlišnou podobu. V předchozích deseti letech byla akce spíše satirickým karnevalem, letos se ale pořadatelé chtěli obejít bez satiry. Motto akce zní Výlet ještě neskončil. Odkazuje na to, že řada ukrajinských rodin je téměř devět měsíců na nuceném útěku ze své země. Do práce na maskách se zapojilo mnoho z nich, včetně ukrajinských výtvarnic.

 • Na Kavčích horách demonstrace už skončila

  Na Kavčích horách skončila demonstrace. Na celou akci dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku.

 • Dalších několik tisíc účastníků shromáždění vyrazilo z Albertova na Václavské náměstí

  Několik tisíc účastníků pochodu dorazilo na Kavčí hory a provoz na magistrále i Nuselském mostě byl obnoven. Dalších několik tisíc účastníků shromáždění vyrazilo z Albertova na Václavské náměstí. Provoz po trase Karlovo náměstí, Vodičkova, Můstek bude omezen, píše Policie ČR na Twitteru.

 • Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost, zahrají i Pussy Riot

  Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, který již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Pětihodinový program, který je také připomínkou důležitosti demokratických hodnot a občanské sounáležitosti, nabídne desítky hudebních čísel. Převážně domácí muzikanty letos doplní ruská punková kapela Pussy Riot, která patří k významným kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. Už na začátku koncertu se na Václavském náměstí shromáždily tisíce lidí.

  Před vystoupením ruské feministické kapely vystoupí také třeba Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, kapely Čhave Romane, pražské rapové duo PAST, Ondřej Ruml po 19:00 zazpívá Modlitbu pro Martu, která před 33 lety na Václavském náměstí po dlouhých letech útisku zazněla poprvé znovu veřejně z úst Marty Kubišové.

 • Vrabel chtěl od ČT půjčit prodlužovačku. Nic nedostal

  Podle Ladislava Vrabela se objevily určité technické problémy. „Potřebuju to řešit. Poprosil jsem lidi z ČT, kteří jsou s námi, aby nám otevřeli televizi a dali nám prodlužovačku a elektřinu. Řekli nám, že jsou na to malí pánové. ČT se nechce dohodnout a spolupracovat, aby demonstrace proběhla poklidně,“ cituje Vrabela iDnes.cz.

 • K památníku na Národní třídě přišla řada prezidentských kandidátů

  K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. Jako první dorazil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Krátce po poledni pak dorazila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Zhruba o půl čtvrté pak přišel také generál Petr Pavel. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.

 • Petr Pavel dorazil na Národní třídu

  Památku 17. listopadu přišel uctít i prezidentský kandidát Petr Pavel. Podle jeho slov se musíme snažit, aby demokracie zůstala demokracií. A pokud možno bez přívlastků. “Kdykoliv se nám to může drolit, případně vymknout z ruky,” varoval Pavel s tím, demokracie je ohrožena v poslední době čím dál tím víc. „Mnozí politici vidí úspěch v tom, že rozdělí společnost a na základě toho se dostanou k funkcím. To je podle mě velké riziko,“ dodal. Minulost podle jeho slov nezměníme, můžeme se z ní ale poučit.

 • Pochodu za demokracii se účastní stovky lidí, podporují Ukrajinu

  Pochodu za demokracii se v Praze účastní stovky lidí. Vyjadřují také podporu napadené Ukrajině. V 15:30 vyrazili z ulice Na Slupi a chtějí jít přes Karlovo na Jungmannovo náměstí. Má jít o tichou akci, žádné proslovy se nechystají. ČTK to řekl organizátor Matěj Hlavatý. Účastníci před začátkem pochodu zaplnili celou ulici Na Slupi, další lidé se připojují z bočních ulic. Nesou české a ukrajinské vlajky, někteří mají také vlajku Evropské unie. Na transparentech je například heslo “Vzpomínat nestačí”.

 • Tisíce demonstrantů míří z centra Prahy k budově ČT, zablokovali magistrálu

  Účastníci protestu, který svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel, chtějí demonstrovat “za umožnění vystoupení ve vysílání ČT”. Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie uzavřela magistrálu ve směru z centra a dopravní podnik odklání i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.

 • Demonstranti dnes po 14:00 vyrazili z Opletalovy ulice směrem k České televizi

  V pražské Opletalově ulici poblíž Hlavního nádraží se dnes odpoledne sešli účastníci protestního shromáždění, které svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Krátce po 14:00 se vydali na pochod, přes magistrálu chtějí dojít k budově České televize, kde chtějí demonstrovat “za umožnění vystoupení ve vysílání ČT”.

  Na křižovatce Politických vězňů a magistrály demonstranty krátce zastavila policie a řešila jejich další postup. Policisté z magistrály poté ve směru z centra města začali odklánět dopravu a poté umožnili demonstrujícím další pochod.

 • Rektoři na Albertově děkovali studentům a zdůraznili nutnost péče o svobodu

  Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Rektoři a zástupci akademiků i studentů po poledni ve svých projevech také připomněli odvahu studentů z obou let a poděkovali současným vysokoškolákům, kteří pomáhali ukrajinským uprchlíkům i při zvládání dopadů covidu-19. Vyzdvihli také, že je třeba pečovat o svobodu i vzájemné porozumění ve společnosti.

 • Místo Letné pár písní Ortelu

  Necelá stovka lidí dorazila na protivládní setkání, které dnes na pražské Letné uspořádalo Hnutí PES. Akce, která měla být zahájená v poledne, začala s hodinovým zpožděním poté, co přestalo pršet. Cíl naplnit Letnou, který si vytkl Jakub Olbert z Hnutí PES, však ani po odložení naplněn nebyl, zjistil zpravodaj ČTK na místě.

  Přítomným z pódia zahrál několik svých písní zpěvák Tomáš Hnídek, vystupující pod jménem Tomáš Ortel. Častěji ale z pódia zněla reprodukovaná hudba.

 • Někteří účastníci akcí si myslí, že vláda dělá z lidí otroky

  Zdroj: Pavel Hofman / se svolením

 • Zaplněný Albertov

  Stovky lidí se dnes dopoledne i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Atmosféra je poklidná. 

  Program začal v 10:00 vystoupením studentských spolků. Na místě jsou také stánky, v nichž se prodávají stužky z trikolory a občerstvení. Před proslovy zazněla státní hymna.

  Právě na Albertově se 15. listopadu 1939 konalo poslední rozloučení se studentem lékařské fakulty Janem Opletalem, který byl smrtelně zraněn při demonstraci proti německým okupantům. Pohřební průvod přerostl ve studentskou manifestaci. Německé bezpečnostní složky zareagovaly tak, že v noci na 17. listopadu obsadily vysokoškolské budovy a přes tisícovku studentů odvlekly do koncentračních táborů. Všechny české vysoké školy byly uzavřeny. Den 17. listopadu byl později vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

 • Vzkaz předsedkyně poslanecké sněmovny

 • Česká hymna na Národní

  Přesně ve 13 hodin zazněla na Národní třídě česká hymna v podání operní pěvkyně Marty Klučkové.

 • Ministr financí zavzpomínal.

 • Pekarová má jasno, kdy skončila sametová revoluce

  Sametová revoluce podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) skončila až odchodem posledního ruského vojáka z České republiky. 17. listopad, který sametovou revoluci odstartoval, patří k nejvýznamnějším státním svátkům, řekla dnes na Národní třídě u pamětní desky.

  Dnes si podle Pekarové připomínáme nejen tento den, ale vše co následovalo v těch dalších týdnech a měsících. “To je vlastně prapočátek toho, jak dnes můžeme žít, že žijeme v demokracii a svobodě. A za to bychom měli být vděční, že díky tomu můžeme svobodně cestovat nebo studovat, to co chceme, a ne to co musíme, nebo že můžeme pracovat, kde chceme,” dodala.

  Sametová revoluce podle ní skončila až okamžikem, kdy z Československa odešel poslední okupační voják, který tady od roku 1968 byl. “Do té doby nebylo jisté, jestli se to nebude znovu zvrtávat. A proto bychom i s ohledem na to, co se děje na Ukrajině, měli Ukrajincům pomáhat tu válku vyhrát. Ta výhra bude, až odejde poslední okupační voják z Ukrajiny,” podotkla.

 • Prezidentští kandidáti na Národní

  K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů. Jako první dorazil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer (nezávislí) a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.

  Pro Babiše 17. listopad v první řadě znamená svobodu pohybu, žádné výjezdní doložky. “Dále svobodu slova, svobodné volby a možnost podnikat,” řekl novinářům. Několik lidí na něj při pokládání květin pokřikovalo. Babiš nezakrývá komunistickou minulost, uvedl ale, že byl řadový člen strany. K údajné spolupráci s komunistickou státní bezpečností dodal, že pracoval v podniku zahraničního obchodu a jako takový byl StB sledovaný. Nikdy ale nic nepodepsal, zopakoval dnes. Soud mu podle jeho slov dal třikrát zapravdu.

  ()

  Středula však řekl, že lidé, u kterých byla potvrzena spolupráce s StB, by měli podobná místa obloukem míjet. “Nevěřím jim, protože se s režimem spolčili. Pracovali pro něj aktivně, nikoliv pasivně. Myslím si, že by se měli spíš stydět a omlouvat se takřka každý den,” řekl. Zdůraznil, že je potřeba si vážit svobody slova nebo práva demonstrovat. “Toto nebylo před rokem 1989. Když tady někteří v Palachově týdnu protestovali, tak je hnali a zavírali,” dodal.

  Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zdůraznil, že je třeba předávat budoucím generacím odkaz 17. listopadu 1939 i 1989. Obě výročí podle něj ukazují na důležitost svobody a demokracie i na význam odvahy. “Je to i vize do budoucna. Svoboda není nikde bez odvahy,” řekl.

  Janeček by jako prezident na Národní třídu 17. listopadu pravidelně chodil. “Pro mě je to asi nejdůležitější svátek naší země, protože je to svátek svobody a odvahy,” uvedl Janeček. Svobodu je ale podle něj nyní potřeba chránit. “V roce 1989 jsme přešli z totalitního režimu do země svobody. Nyní jsme v situaci, kdy nějakým způsobem hrozí opak. Například aktivity ministerstva vnitra ohledně omezování svobody slova jsou strašně nebezpečná věc,” řekl.

  Hilšer přirovnal sametovou revoluci v roce 1989 k současnému úsilí Ukrajiny ubránit se ruské agresi. “Musíme si uvědomit, že svoboda a demokracie není samozřejmost, bude nás stát ještě úsilí, abychom si je zachovali,” řekl. Čeští politici podle něj musí bránit tomu, aby si demokratické rozhodování v zemi uzurpovaly různé zájmové skupiny na úkor občanů.

  Fischer řekl, že 17. listopad získává nový význam v aktuální situaci, kdy Ukrajina čelí ruské agresi a v Bělorusku jsou tvrdě pronásledováni odpůrci režimu. “To, že žijeme ve svobodě a míru, není samozřejmost,” řekl. Podle něj se znovu ukazuje, že je třeba svobodu chránit, a to i před budoucími hrozbami, mezi nimiž budou sociální problémy nebo klimatická změna.

 • Protest proti vládě proběhl místo na Letné před Úřadem vlády

  Zdroj: Pavel Šmejkal / se svolením

 • Jurečka debatoval se studenty

  K pamětní desce 17. listopadu na pražské Národní třídě dorazil dnes dopoledne také předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poděkoval všem, kteří přes 40 let dokázali vzdorovat komunistickému režimu i za cenu osobních obětí. Díky podle něj patří i těm, kteří okolo 17. listopadu 1989 projevili odvahu a začali jasně říkat své názory.

  “Pro nás všechny je to jasný vzkaz, že demokracie a s ní spojená svoboda není samozřejmost. Měli bychom v našich životech být schopní tyto hodnoty nést, umět se za ně aktivně postavit a předávat je další generaci,” uvedl Jurečka.

  Ministra na místě oslovil také zástupce studentů, kteří v předchozích dnech na vysokých školách stávkovali za klima. Předal mu jejich požadavky. Jurečka uvedl, že je připraven se se studenty kdykoliv setkat.

 • Nepřestanu být vděčný, říká Fiala

  Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu a nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie. Ukazuje na to, že je třeba o svobodu a demokracii pečovat, řekl dnes na pražské Národní třídě premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal.

  Vojtěch Laštůvka / se svolením

  Fiala připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci proti komunistickému režimu v roce 1989. “Sedmnáctý listopad je v mnoha směrech svátkem mladých lidí. Byli to studenti, kdo se postavili nacistické okupaci, byli to studenti, kteří spustili v roce 1989 ten řetěz událostí,” řekl.

  “Vím, že jsou pro mladé lidi svoboda a demokracie samozřejmost, ale současně jsou si vědomi jejich hodnoty,” uvedl premiér. Podle něj je pro zachování demokracie důležité, aby v ni věřili právě mladí. Fiala vyjádřil přesvědčení, že naprostá většina mladých lidí takové hodnoty zastává.

  Fialu nezneklidňují ani protesty, které se proti jeho vládě dnes chystají. “I protesty a vyjadřování radikálních názorů patří k demokracii. To mě nezneklidňuje, naopak to ukazuje sílu naší demokracie,” řekl. Podle něj je demokracie kritickou diskusí, při níž ale lidé musí dodržovat zákonná pravidla.

 • Premiér vyrazil na Národní

  Petr Fiala, společně například s ministryní obrany Janou Černochovou, se již brzy připojí ke korzujícím lidem na Národní třídě.

 • Piráti na Národní třídě

  K pamětní desce na Národní třídě dnes kolem 10:00 dorazili představitelé Pirátů. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského dnešek připomíná, že svoboda není zadarmo. Předseda Pirátů Ivan Bartoš připomněl, že 17. listopad je nejen svátkem boje za svobodu a demokracii, ale také svátkem studentů a jejich boje proti zavírání vysokých škol. Zmínil Bělorusko, kde před 14 dny byly uvězněni pedagogové za to, že komunikovali na sociálních sítích.

  Svátek podle Lipavského připomíná, že český národ musel vynaložit nějaké úsilí, aby svobodu získal. “U nás to byla naštěstí sametová revoluce, v jiných zemích to tak jednoduché nebylo, ale v řadě zemí svoboda, demokracie a lidská práva nefungují tak, jak by měly, nemají například svobodu slova. I to si můžeme dnes připomínat,” dodal s tím, že právě dnes bude předávat medaile ministra zahraničí lidem, kteří se zasloužili o demokracii a za budování moderního českého státu.

  “Je potřeba vést dialog, a když se někomu děje bezpráví, tak je potřeba mu pomoci. Připadá mi, že některé věci se zapomínají a jiné se relativizují. Když se podíváme na hrůzy druhé světové války, tak právě ta netečnost a tolerance bezpráví vedla následně k těm hrůzám. Myslím, že by se o tom mělo mluvit, aby se ukázalo, že se některé věci opakují,” uvedl Bartoš.

 • Doba není jednoduchá, řekl Vystrčil

  Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Při připomínce 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů.

  “Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost,” řekl Vystrčil. Parafrázoval přitom knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, že kdo ovládá minulost, ovládne budoucnost. Podle Vystrčila je třeba připomínat pravou tvář komunistického totalitního režimu, který znemožňoval lidem svobodně se vyjadřovat nebo studovat.

  Podle předsedy Senátu je i dnes na Národní třídě cítit určitá nejistota, protože doba není jednoduchá. Apeloval proto na snahu o společná řešení. “Pokud to nebudeme dělat, bude hledání správných řešení pomalejší,” řekl.

  Vystrčil také zdůraznil, že je potřeba spolupracovat i s okolními státy a společně se snažit uchovat svobodu, demokracii i suverenitu. “Je třeba pomáhat těm okolo nás, kteří o svobodu a demokracii bojují, nebo je jim kradeno území,” řekl.

 • Nahý Putin

  Před památníkem 17. listopadu v Praze se objevila instalace, která s nápisem „Naked killers“ (nazí vrazi) představuje ruského diktátora Vladimira Putina, na jehož klíně sedí běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Sochu přinesl spolek Kaputin.Pavel Hofman / se svolením

 • Věnce z Hradu

  “Na Národní třídě položí zástupce Kanceláře prezidenta republiky kytici se stuhou prezidenta republiky. K Hlávkově koleji následně položí zástupce Kanceláře prezidenta republiky věnec prezidenta republiky. Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana proběhne ve 12:00 hodin na I. nádvoří Pražského hradu rozšířené slavnostní střídání Hradní stráže, v jehož průběhu zazní státní hymna České republiky v podání Hudby Hradní stráže,” stojí v oficiálním vyjádření Pražského hradu.

 • Šéf ČSSD varuje před ohroženou demokracií

  Předseda ČSSD Michal Šmarda si dnes dopoledne na pražské Národní třídě připomněl památku 17. listopadu 1989. Po položení květin u památníku varoval, že demokracie je v ohrožení vždy, když je ohrožena společenská soudržnost. Česká společnost podle něj musí najít sílu i k překonání současné krize.

  Šmarda uvedl, že 17. listopad 1989 je pro něj momentem, kdy se česká společnost osvobodila od toho, co ji utlačovalo. I dnes ale česká společnost stojí před hrozbami spojenými s extremismem, které mohou posunout zemi od demokratického zřízení, varoval. “Jako sociální demokrat vždycky vidím to, že demokracie je ohrožena, když je narušen sociální smír a soudržnost společnosti,” řekl.

 • Netradiční vzkaz pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba.

 • Pokládání věnců u Hlávkovy koleje

  Zdroj: Pavel Šmejkal / se svolením

 • Uctění památky

  Představitelé STAN dnes před 10:00 položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Doprovázelo je překřikování příznivců a odpůrců vlády. Letošní výročí sametové revoluce má podle předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana nový rozměr, protože se kousek od českých hranic válčí a země je v krizi, kterou Evropa od druhé světové války nezažila.

  Pavel Hofman

  “Největším nebezpečím pro demokracii jsou líní demokraté, to znamená lidé, které ten systém berou jako samozřejmost a konzumují ty výdobytky, které demokracie přináší. Ale ve chvíli, kdy přichází nějaké problémy, konfrontace, tak nejsou ochotni se za něj postavit,” uvedl Rakušan po položení květin u pamětní desky. Podle něj je v současné situaci hlavní zaktivizovat právě ty “líné demokraty”.

  Rakušan rovněž zmínil, že 17. listopad je i výročím událostí z roku 1939, kdy se stateční studenti postavili nacistické totalitě. Jeho přítomnost doprovázeli někteří přítomní lidé výkřiky: “Hanba vládě” a “Rakušan fašista”. Podle Rakušana je výdobytkem demokracie i to, že si každý může vykřikovat co chce.

 • Připomínka let minulých

  Na Národní třídě se objevily i “pozůstatky” komunistických dob. Přítomní se tak mohli podívat na antony Veřejné bezpečnosti, v nichž si tehdejší strážci zákona vydobývali respekt.

  Pavel Hofman
  Anton Veřejné bezpečnosti
 • Hlávkova kolej

  Zdroj: Pavel Šmejkal / se svolením

 • Hlávkova kolej

  Každoročně se 17. listopadu před Hlávkovou kolejí na Praze 2 scházejí ti, kteří si chtějí připomenout památku zavražděného studenta lékařství Jana Opletala v roce 1939 a jeho statečný boj za svobodu. Nejinak tomu je i letos. Na místě se objevil například senátor Jiří Drahoš či kandidát na prezidenta Tomáš Zima.

  Pavel Šmejkal / se souhlasem
  Senátor Jiří Drahoš
 • Bezpečnostní informační služba

 • Kytky od kolaborantů sem nepatří

  Tehdejší premiér na Národní třídě před rokem svůj brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce. Pietní místo však hlídali policisté a výrazné incidenty nenastaly. Protestující měli například transparent s nápisem “Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!”.

 • Sekta je tu, zaznělo

  Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dnes ráno po 08:00 položil květiny u pamětní desky 17. listopadu, který se podle něj pojí se svobodou vyjadřování názorů nebo možností cestovat. Několik lidí na Babiše při pokládání květin křičelo.

  Babiš podle svých slov přišel vzdát úctu lidem, kteří bojovali proti totalitnímu režimu a hlavně demonstrantům, kteří byli na Národní třídě zmláceni komunistickou policií. “17. listopad pro mě v první řadě znamená svobodu pohybu, žádné výjezdní doložky, dále svobodu slova, svobodné volby a možnost podnikat,” řekl novinářům.

 • Babiš tentokrát za světla

  Zdroj: Pavel Hofman

 • Expremiér na Národní

  Nejočekávanějším příchodem se hned po ránu stal ten Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO totiž poslední roky volil návštěvu na Národní třídě ještě za tmy, aby se vyhnul názorovým střetům se svými odpůrci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články