Útoky ruských sil na ukrajinská města pokračovaly i v neděli, v evropských městech se konaly akce na podporu Ukrajiny

Hlavní město Ukrajiny Kyjev (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Hlavní město Ukrajiny Kyjev | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Ukrajina dnes čtvrtý den vzdorovala ruské agresi, její síly na řadě míst čelily mohutným útokům. Moskva poprvé přiznala ztráty, které však neupřesnila, ale tvrdila, že jsou nesrovnatelně menší než ztráty na ukrajinské straně. Ruský prezident Vladimir Putin vystupňoval napětí uvedením jaderných sil do vysokého stupně bojové pohotovosti, na což mimo jiné kriticky reagovali šéf NATO Jens Stoltenberg a velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Čekají se zprávy o jednání představitelů Ukrajiny a Ruska na ukrajinsko-běloruské hranici.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov přiznal mrtvé, zraněné i zajaté ruské vojáky, počty ale nesdělil. Jsou však podle něj „mnohonásobně menší než počet zlikvidovaných nacionalistů“, čímž měl na mysli ukrajinské obránce.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes na facebooku napsala, že Rusko od začátku útoku na Ukrajinu přišlo o přibližně 4300 vojáků a také o 146 tanků, 27 letadel a 26 vrtulníků.

Situaci kolem války na Ukrajině sledujeme on-line

23:55 On-line pro tuto chvíli končíme. Informovat o dění vás budeme v dalších článcích.

23:36 BBC.com píše: Boris Johnson obvinil ruský zpravodajský kanál RT z „šíření“ materiálů, které „hodně poškozují pravdu“. Komentáře britského premiéra přišly poté, co EU dnes zakázala RT, dříve známou jako Russia Today, a Sputnik. Johnson vyzval úřad Ofcom, aby se zabýval tím, zda „neporušuje pravidla této země“. Premiér však dal jasně najevo, že rozhodnutí by mělo být ponecháno na nezávislém orgánu. Když mu bylo předloženo, že to zní, jako by ji zakázal, kdyby k tomu měl pravomoc, Johnson řekl: „Ano, ale rozdíl mezi námi a Ruskem je v tom, že tu moc nemám já, a to je správné. „A to, víte, je částečně to, za co bojujeme.“

22:05 Kujbyševský soud uznal Bogdana Litvina vinným z porušení části 8 článku 20.2 trestního zákoníku Ruské federace za zveřejnění výzvy k účasti na protiválečné akci ve skupině hnutí „Vesna“ a odsoudil ho k 25 dnům vězení. Soud konstatoval, že příspěvek zveřejnil Litvin, přestože ten to popírá.

21:55Podle průzkumu skupiny Rating z 26.-27. února věří ve vítězství Ukrajiny 70 % respondentů, 91 % podporuje Zelenského. Na celé Ukrajině jsou pesimistické nálady nízké a výrazně vzrostla důvěra v ukrajinské ozbrojené síly, uvádí podle Kyiv Independent Rating.

21:46 – Německý kancléř Scholz oznámil, že Německo postaví dva přístavní terminály na LNG, aby snížilo svou energetickou závislost na Rusku. „Události posledních dnů a týdnů nám ukázaly, že odpovědná a prozíravá energetická politika má zásadní význam nejen pro naše hospodářství a klima, ale také pro naši bezpečnost,“ řekl podle Kyiv Independent Scholz.

21:45Země Evropské unie poskytnou v rámci financování z Bruselu Ukrajině stíhací letadla

21:35Rada bezpečnosti OSN svolala mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN.

21:20Miroslav Kalousek navrhuje Andreji Babišovi, jak využít Čapí hnízdo v současné situaci.

21:14Kličkův mluvčí popírá, že by Kyjev byl „obklíčen“. Kyjevský starosta Vitalij Kličko v rozhovoru pro agenturu AP uvedl, že „Kyjev byl obklíčen“, ale je připraven bojovat. Jeho mluvčí uvedl, že se špatně vyjádřil a že taková informace je „lež a manipulace“, informuje Kyiv Independent.

21:09Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, se kvůli invazi na Ukrajinu zbaví všech svých aktiv v Rusku. Jde o podíly ve 47 firmách a vládní dluhopisy v hodnotě zhruba 25 miliard norských korun (62 miliard Kč). Informoval o tom dnes norský premiér Jonas Gahr Störe. Fond prodá například podíly v bance Sberbank a v energetických koncernech Gazprom a Lukoil, uvedla agentura Reuters.

„Rozhodli jsme se zmrazit investice fondu a začali jsme s procesem výprodeje (v Rusku),“ řekl dnes norský premiér. Státní fond spravuje příjmy z prodeje ropy vytěžené v Norském moři, ve správě má investice za zhruba 11 bilionů norských korun (zhruba 28 bilionů Kč) a drží podíly v přibližně 9200 firmách po celém světě. Má zaručit zisky z přírodního bohatství i poté, co éra fosilních paliv skončí. Peníze získané prodejem ropy investuje výhradně mimo Norsko.

21:07Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Jeho součástí je také vyloučení významných ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT či zákaz transakcí ruské centrální banky. Na sankční seznam rovněž přibudou více než dvě desítky ruských činitelů či oligarchů.

21:03 – Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že z Ukrajiny už kvůli ruské invazi uprchlo nejméně 368 000 lidí, podle eurokomisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové do zemí EU již z Ukrajiny od začátku ruské invaze zamířilo 300 000 uprchlíků.

Kvůli konfliktu na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty podporovanými Moskvou, který vypukl v dubnu 2014, své domovy muselo opustit přes 1,5 milionu lidí, dalších asi 900 000 jich uprchlo do zahraničí, většinou do Ruska.

20:59Fotbalová asociace FIFA uvedla, že odsuzuje použití síly ze strany Ruska při invazi na Ukrajinu. Zároveň vyjádřila solidaritu všem lidem postiženým děním na Ukrajině a vyzvala k urychlenému obnovení míru a k okamžitému zahájení konstruktivního dialogu. V zájmu řešení otázek souvisejících s fotbalem a v koordinaci s UEFA předsednictvo Rady FIFA – zahrnující prezidenta FIFA a šest prezidentů konfederací – jednomyslně rozhodlo o přijetí prvních okamžitých opatření v souladu s doporučeními Mezinárodního olympijského výboru (MOV), která budou platit až do odvolání.

Na území Ruska se nebudou hrát žádné mezinárodní soutěže, přičemž „domácí“ zápasy se budou hrát na neutrálním území a bez diváků. Členský svaz zastupující Rusko se bude účastnit všech soutěží pod názvem Ruský fotbalový svaz (RFU), nikoliv Rusko. V zápasech, kterých se účastní týmy Ruské fotbalové unie, se nepoužívá vlajka ani hymna Ruska. Pokud jde o nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale 2022, FIFA vzala na vědomí postoje, které prostřednictvím sociálních médií vyjádřily Polský fotbalový svaz, Fotbalová asociace České republiky a Švédský fotbalový svaz, a se všemi těmito fotbalovými svazy již zahájila dialog. FIFA bude i nadále v úzkém kontaktu, aby společně hledala vhodná a přijatelná řešení. O vyloučení Ruska zatím nebylo rozhodnuto.

20:54Rada bezpečnosti OSN bude dnes večer hlasovat o svolání výjimečného zvláštního zasedání 193členného Valného shromáždění OSN o vojenském útoku Ruska na Ukrajinu podle rezoluce „Uniting for Peace“.

20:51Kyjev už není možné evakuovat, město je obklíčeno, řekl jeho starosta Kličko.

20:49Roskomnadzor zařadil portál „Išči svojich“ („Hledej si své“) do svého registru zakázaných webových stránek. Webová stránka tvrdila, že ji vytvořilo ukrajinské ministerstvo vnitra, aby pomohlo příbuzným ruských vojáků, kteří se mohli zúčastnit speciální operace na území sousedního státu. K zablokování stránek došlo na základě rozhodnutí generální prokuratury. Stejnojmenný telegramový kanál je prozatím v provozu i nadále. Již dříve ruské ministerstvo obrany poprvé přiznalo ztráty ruské armády. „Bohužel jsou mezi nimi mrtví a zranění naši kamarádi,“ uvedlo ministerstvo. Počet mrtvých a zraněných nebyl upřesněn.

20:45Švýcarský prezident Ignazio Cassis v neděli prohlásil, že je „velmi pravděpodobné“, že neutrální Švýcarsko bude v pondělí následovat Evropskou unii (EU) a uvalí na Rusko sankce a zmrazí ruská aktiva v této alpské zemi.

Cassis v rozhovoru pro francouzskojazyčnou švýcarskou veřejnoprávní televizi uvedl, že v pondělí se sejde sedmičlenná Spolková rada a posoudí doporučení ministerstev financí a hospodářství. Na otázku, zda Švýcarsko – významné finanční centrum a centrum obchodu se surovinami – bude následovat EU a zmrazí ruská aktiva, odpověděl: „Je velmi pravděpodobné, že o tom zítra rozhodne vláda, ale nemohu předjímat rozhodnutí, která ještě nebyla přijata.“

20:42Vladimir Putin údajně odvolal Valerije Gerasimova z funkce šéfa ruského generálního štábu. Na Twitteru o tom informovala poslankyně Sofija Fedina. „Máme informace, že Putin odvolal náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil,“ napsala.

20:35100 000 Ukrajinců bylo mobilizováno během dvou dnů. Podle vrchního velitele Valerije Zálužného je 50 000 vojenských záložníků a 50 000 dobrovolníků územní obrany.

20:30Běloruská raketa zasáhla historickou budovu v Černihově. Podle agentury UNIAN šlo o balistickou raketu Iskander, která byla vypálena z Běloruska a zasáhla budovu z roku 1939 v centru Černihova, regionálního hlavního města 150 km severně od Kyjeva, uvedl Kyiv Independent.

20:10 – Ekonomka Danuše Nerudová komentuje vyjádření bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka k ekonomickým sankcím vůči Rusku.

20:06Ženy a děti na hraničních přechodech Ukrajiny se státy EU čekají až desítky hodin v mrazech a bez přístřeší. Mnohé rodiny to od odchodu z nebezpečných oblastí odrazuje nebo si jej nemohou dovolit. ČTK to sdělili dobrovolníci organizující převoz uprchlíků z polské a slovenské části hranice i někteří oslovení dopravci mezi Ukrajinou a ČR.

Podle dnešních údajů polské pohraniční stráže jen polskou hranici za dnešek do 15:00 překročilo na 57 000 uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem. Od začátku invaze tak počet uprchlíků do Polska překročil 213 000.

„Je strašné v médiích vidět jen čísla, ale už ne to, že ženy musejí na hranici spát s dětmi mezi nohami, aby byly alespoň trochu v teple,“ řekla ČTK dobrovolnice z Vídně, která funguje jako spojařka pro dobrovolné řidiče odvážející ženy a děti od hranice do provizorního ubytování v blízkých polských vesnicích. Za sobotu takto pomohla zajistit 14 lidí, z nichž osm byly děti. Zmínila i nedostatek jídla.

19:40Pavel Telička k dnešnímu projevu Petra Fialy na Václavském náměstí.

19:30Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, ponechá v pondělí své pobočky uzavřené. Zastavené zůstanou rovněž karetní transakce a internetové bankovnictví. Banka o tom dnes informovala ČTK. Důvodem je podle banky výrazný odliv vkladů klientů kvůli konfliktu na Ukrajině. Ve čtvrtek a v pátek se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Následně v pátek ve 14:00 banka pobočky uzavřela, u některých sledovali situaci na žádost personálu policisté a strážníci.

Banka uvedla, že na řešení mimořádné situace spolupracuje se svým akcionářem a průběžně informuje Českou národní banku. Centrální banka již v pátek uvedla, že situaci kolem Sberbank monitoruje a z pozice dohledu i řeší.

19:27Premiér Petr Fiala vítá rozhodnutí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen.

19:23Rusové dnes utráceli rubly, než ztratí významnou část své hodnoty.  

19:19Ruské agentuře TASS bylo pozastaveno členství v Evropské alianci tiskových agentur (EANA). Informoval o tom dnes výbor EANA. V prohlášení toto své rozhodnutí zdůvodnil tím, že TASS v současné době není schopen poskytovat nestranné zpravodajství.

„V podmínkách nových, ruskou vládou prosazených nařízení, jež se týkají médií a která silně omezují svobodu médií, je výbor EANA názoru, že se TASS dostal do rozporu s účelem EANA, jak je zakotven ve stanovách aliance,“ uvádí se v prohlášení. Výkonný orgán aliance se z tohoto důvodu a také s ohledem na výzvy některých členů vyloučit TASS z EANA jednomyslně rozhodl členství ruské agentury pozastavit. O tom, zda bude TASS skutečně vyloučen, rozhodne až valná hromada aliance.

Uvedeným rozhodnutím se TASS prozatím nedostane ke zdrojům, které EANA svým členům zpřístupňuje. Agentura se do rozhodnutí valné hromady o případném vyloučení nebude moci ani účastnit schůzek aliance. EANA sdružuje 32 evropských národních tiskových agentur. Od svého založení v roce 1956 slouží jako fórum pro spolupráci a výměnu informací a zkušeností mezi svými členy. K jejím hlavním aktivitám patří ochrana autorských práv a podnikatelského prostředí pro poskytování nezávislého a nezaujatého zpravodajství.

19:16Český zbrojařský průmysl je připraven maximálně navýšit a využít své kapacity, aby pomohl dosáhnout české armádě co nejvyšší bojové připravenosti. Je také připraven pomoci svými dodávkami Ukrajině. Po dnešním zasedání zástupců zbrojních firem s ministryní Janou Černochovou (ODS) to řekl předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR a předseda dozorčí rady České zbrojovky Lubomír Kovařík. České firmy podle něj již materiál na Ukrajinu dodávají.

Podle Černochové účastníci schůzky diskutovali například o možnosti, že by zbrojařské společnosti nějaký materiál Ukrajině darovaly. Zmínila také sbírku ukrajinské ambasády v Praze, ve které lidé mohou přispět na nákup vojenského materiálu. Podle ministryně v ní je již asi 55 milionů korun. Ministerstvo obrany by mohlo s využitím sbírky pomoci.

19:13V Praze dnes vznikly první dva informační kiosky pro obyvatele Ukrajiny, kteří utekli ze své země před ruskou agresí. Jeden je umístěný na hlavním nádraží, druhý na autobusovém nádraží na Florenci. Příští týden začne fungovat také asistenční centrum v městské knihovně, které bude uprchlíkům poskytovat komplexní služby. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V kioscích získají Ukrajinci informace od dobrovolníků, kteří jim pomohou s orientací ve městě a poradí jim, kam se obracet s jejich potřebami. V prvotní fázi budou kiosky otevřeny od 10:00 do 22:00, přičemž otevírací doba se může prodloužit podle aktuální situace. Na místě budou informační letáky jak v češtině, tak v ukrajinštině. Další kiosky by mohly přibýt na strategických místech v hlavním městě podle potřeby, napsal Hofman.

Asistenční centrum pomoci, které bude sídlit v objektu knihovny na Mariánském náměstí, zajistí Ukrajincům ubytování, sociální a zdravotní pomoc. Budou v něm pracovat zástupci složek integrovaného záchranného systému, ale například i pojišťoven a dalších institucí. Praha má v tuto chvíli pro uprchlíky z Ukrajiny připravených zhruba 3000 lůžek. Zástupci magistrátu zároveň vytipovávají další místa v ubytovnách i dalších objektech. Volné prostory může nabízet i veřejnost, a to prostřednictvím formuláře. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) apeloval na Pražany, aby projevili vstřícnost a toleranci jak samotným Ukrajincům, tak i k ruským rodinám, které žijí v Praze dlouhodobě a distancují se od současné ruské politiky.

19:10Ruské ministerstvo obrany dnes poprvé přiznalo, že při bojích na Ukrajině utrpěla ruská armáda ztráty. Mluvčí Igor Konašenkov, citovaný agenturou TASS, žádné konkrétní údaje neuvedl. Tvrdil ale, že ruské ztráty jsou „mnohonásobně menší než počet zlikvidovaných nacionalistů“, čímž měl zjevně na mysli Ukrajince bojující proti agresorům.

„Ruský vojenský personál prokazuje odvahu a hrdinství při plnění bojových úkolů speciální vojenské operace. Bohužel mezi našimi druhy jsou mrtví a zranění,“ prohlásil Konašenkov. Podle údajů Kyjeva jich je už přes 4000. „Ale naše ztráty jsou mnohonásobně menší než ztráty zlikvidovaných nacionalistů,“ pokračoval generál. Hned pak rychle dodal: „A ztráty mezi vojáky ukrajinských ozbrojených sil“.

Konašenkov také přiznal, že někteří ruští vojáci padli do zajetí. V této souvislosti tvrdil, že „ukrajinští nacionalisté“ několik zajatců mučí. Konašenkov v podobném očerňujícím duchu již dříve obvinil ukrajinské síly, že na předměstí Kyjeva poblíž letiště Hostomelu začaly „masově“ používat zakázanou munici s fosforem. V ukrajinských médiích nyní panují obavy, že by se ruské jednotky tímto obviněním mohly snažit zastřít vlastní použití této munice.

18:30Z pražské Liboce dnes vyjely tři kamiony s humanitární pomocí pro Ukrajinu, které vypravila humanitární organizace Člověk v tísni. Další dva se připojí na Slovensku. Kamiony vezou trvanlivé potraviny, spací pytle, karimatky, hygienické potřeby a podobně. Zajistila je nadace miliardáře Karla Komárka, zboží poskytly společnosti Rohlik.cz, Tesco, Bidfood a Alza. První konvoj veze pomoc v hodnotě přes deset milionů korun, pokračují i přípravy na odbavení dalších konvojů, uvedl v tiskové zprávě mediální koordinátor Člověka v tísni Tomáš Urban.

(Týdeník FORUM)

Kamiony by společně měly ukrajinskou hranici překročit v pondělí dopoledne. „Potřeby přímo v Ukrajině jsou obrovské. Vysíláme první konvoj humanitární pomoci do Lvova, který o něj požádal, a budeme v dodávkách pokračovat kamiony i po železnici. Děkujeme donorům, kteří zboží poskytli zdarma nebo s výraznou slevou a ve velkém množství podle požadavků ukrajinské strany,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Humanitární tým Člověka v tísni působí ve Lvově, kam proudí desítky tisíc vnitřně vysídlených osob, na místě se očekává další zhoršování humanitární situace. Další tým na slovenských hranicích s dalšími organizacemi zajišťuje lepší podmínky pro lidi čekající v kolonách, na místo převáží mobilní záchody nebo připravuje zateplený stan pro děti. Pracovníci Člověka v tísni také organizují pomoc na hranicích Ukrajiny s Rumunskem a dvoučlenný tým se blíží ke hranicím s Moldavskem.

18:28Společnost British Petroleum (BP) se zbavuje svého podílu v ropné společnosti Rosněfť. Z 50 procent ji vlastní ruská vláda. Firma se zabývá především těžbou ropy a zemního plynu a také výrobou ropných a petrochemických produktů.

18:20 – Rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina uvést do stavu pohotovosti ruské jaderné síly je agresivní rétorikou, jde o velmi nebezpečné chování. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání resortního krizového štábu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Nejsou informace o tom, že by hrozilo České republice bezprostřední nebezpečí.

Za nebezpečnou rétoriku a nepřijatelnou eskalaci stávající války na Ukrajině označili Putinův rozkaz generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová poznamenala, že Putinův krok dobře zapadá do známé metody Moskvy, která uměle vytváří hrozby, aby ospravedlnila svou agresi.

„Tento výrok ze strany Vladimira Putina je agresivní rétorika. Je to velmi nebezpečné chování,“ řekl Lipavský. Rusko podle něj jednostranně a bezdůvodně zaútočilo na Ukrajinu, a teď ještě navíc vyhrožuje Evropě jadernými zbraněmi. „To považuji za naprosto nepřijatelné. Zároveň nemáme informace o tom, že by nějakým způsobem naší zemi hrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí,“ dodal šéf české diplomacie.

18:09 – Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla dnes na twitteru:  „Prezident Zelenskyj, jeho vůdčí schopnosti, statečnost a odolnost ukrajinského lidu jsou pro nás všechny inspirací. S otevřenou náručí vítáme ty, kteří musí prchat před Putinovými bombami. Podporujeme naše východní členské státy při přijímání těchto uprchlíků a péči o ně.“

18:06Evropská unie kvůli šíření dezinformací zakáže fungování Moskvou podporované stanice RT (Russia Today) a internetového serveru Sputnik. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Státem vlastněná Russia Today a Sputnik a jejich přidružené společnosti už nebudou moci dál šířit lži, aby ospravedlnily Putinovu válku a zasévaly rozkol v unii,“ uvedla šéfka EK. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek zahájil vojenskou operaci proti sousední Ukrajině. Evropská komise podle von der Leyenové pracuje na tom, jak „mediálnímu stroji Kremlu“ co nejdříve zabránit v šíření „toxických a škodlivých dezinformací“.

17:59Německo dnes doporučilo svým občanům necestovat do Ruska a varovalo před cestami do jihoruských oblastí u hranic s Ukrajinou, kam ruská armáda podnikla invazi. Oznámilo to německé ministerstvo zahraničí. Návštěvu Ruska nedoporučují ani Švédsko s Estonskem. Německo rovněž varovalo své občany, že použití neruských platebních karet je v Rusku nyní velice omezené a že v ruském pohraničí s Ukrajinou platí mimořádný stav, což může mít dopad na veřejný život.

Agentura Reuters mezitím informovala, že také Estonsko vyzvalo své občany, aby přehodnotili návštěvu Ruska a aby zvážili návrat do vlasti. Estonsko rovněž nedoporučuje cestovat do ruských a běloruských regionů hraničících s Ukrajinou. Švédské ministerstvo zahraničí také doporučuje občanům této skandinávské země zvážit, zda je za nynější situace nutné do Ruska cestovat.

17:57 Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajnu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také vůbec poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Nová opatření by měli večer odsouhlasit ministři zahraničí zemí sedmadvacítky. Nový balík sankcí by se podle šéfky komise měl zaměřit také na běloruský režim, který ruské armádě umožňuje útočit na Ukrajinu ze svého území.

17:52Rusko zatím nasadilo asi dvě třetiny sil, které vyčlenilo pro vojenskou invazi na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný zástupce amerického Pentagonu. Ten ve svém hodnocení ruského postupu na bojišti uvedl, že ruské jednotky kvůli odhodlané ukrajinské obraně postupují pomaleji, než očekávaly, a do jejich rukou zatím nepadlo žádné důležitější město. Rusko se ale může ze svých chyb poučit a poměr sil brzy zvrátit, poznamenal.

Podle činitele amerického ministerstva obrany zůstává za ukrajinskými hranicemi stále asi třetina připravených ruských jednotek, což podle něj „není nevýznamné“. Podle něj není zřejmé, jestli neočekávaně svízelný postup ruských vojáků způsobily chyby v plánování nebo provedení útoku. Svůj podíl ale na něm má zatím poměrně účinná ukrajinská obrana a také nedostatek paliva pro ruská vojenská vozidla.

Podle USA zatím Rusko vypálilo asi 320 balistických střel krátkého doletu, pozemní jednotky jsou asi 30 kilometrů od Kyjeva a 50 kilometrů od Mariupolu. Boj o ukrajinský vzdušný prostor podle představitele Pentagonu dál pokračuje, ukrajinský systém protivzdušné obrany je nadále funkční.

17:50 – Ukrajinští a ruští vyjednávači se setkají bez předběžných podmínek na bělorusko-ukrajinských hranicích u řeky Pripjať, oznámila dnes kancelář ukrajinského prezidenta na sociální síti. Na tomto jednání se telefonicky domluvili prezident Volodymyr Zelenskyj a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, uvedla kancelář. Zelenskyj později v prohlášení uvedl, že příliš nevěří v úspěch jednání s Rusy, ale že je potřeba to zkusit.

„Řeknu otevřeně, že jako vždy příliš nevěřím v úspěch této schůzky, ale ať to zkusí. Aby později ani jeden občan neměl ani jedinou pochybnost, že jsem se jako prezident snažil ukončit válku, když byla maličká, ale přeci jen šance,“ řekl Zelenskyj podle BBC a opět ujistil, že bude bránit stát a jeho hranice. Stát podle něj bude platit 100 000 hřiven měsíčně (asi 74 000 Kč) vojákům, kteří brání svou zem se zbraní v ruce – a že to říká proto, aby věděli, že vlast je jim vděčná. „Tak bude do té doby, dokud válka neskončí,“ dodal.

17:44Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany v Rusku a Bělorusku, aby se kvůli aktuální situaci vrátili zpět do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci po jednání krizového štábu ministerstva zahraničí to řekl ministr Jan Lipavský (Piráti).

Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula se vrátil se svým týmem do ČR. Úspěšně byl evakuován také generální konzulát ve Lvově. V součinnosti se Spojenými státy a Británií je Česko připraveno uvalit na Rusko další tvrdší finanční a hospodářské sankce, řekl Lipavský. O věci budou jednat šéfové diplomacií zemí Evropské unie od 18:00 on-line.

17:37 – Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová upozorňuje na velmi vysokou inflaci, která hrozí v Rusku.

17:34Ruská armáda při útoku na letiště Hostomel u Kyjeva zničila největší provozovaný nákladní letoun na světě An-225 Mrija. Zprávu, která se odpoledne objevila v několika médiích, potvrdil na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

„Toto byl největší letoun na světě, An-225 ‚Mrija‘ (v ukrajinštině ‚Sen‘). Rusko možná zničilo naší Mriju. Ale nikdy nedokáží zničit náš sen o silném, svobodném a demokratickém evropském státu. Zvítězíme!“ napsal Kuleba v příspěvku doplněném fotografií nepoškozeného letounu při startu. Už předtím o zkáze jedinečného letadla informovalo několik médií, která se přitom odvolávala na různé zdroje. Mimo jiné list Ukrajinska pravda napsal, že Mrija shořela v hangáru, který byl zasažen při ruském leteckém úderu při dobývání letiště Hostomel.

Státní zbrojní společnost Ukroboronprom v reakci na uvedenou zprávu na facebooku napsala, že An-225 bude obnoven. Podle odhadů by to mělo trvat pět let a náklady dosáhnout tři miliardy dolarů (téměř 66 miliard korun). Zatím není jasné, jaký je rozsah škod a jak letoun, nebo to, co z něj zbylo, nyní vypadá. Mriju vyvinuli konstruktéři v bývalém Sovětském svazu pro přepravu raketoplánu Buran a stroj poprvé vzlétl v roce 1988. Obří letoun se vzletovou hmotností 640 tun, délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru byl jediným exemplářem. Letadlo bylo stále v provozu, přičemž naložené uletělo přibližně 4000 kilometrů. Ukrajinská společnost ho pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Několikrát Mrija přiletěla i do Česka, pomáhala například s přepravou techniky české armády do zahraničních misí.

17:32Ukrajinský prezident Zelenskij nevěří v pozitivní výsledek jednání s Ruskem. „Ale pokusme se o ně, aby žádný občan Ukrajiny nepochyboval o tom, že jsem se jako prezident snažil zastavit válku, když ještě byla šance, byť malá,“ řekl ve videoposelství.

17:26 – Na dnešní demonstraci na podporu Ukrajiny, kterou svolal spolek Milion chvilek, dorazilo podle odhadů policie 70 000 až 80 000 lidí. Policisté nezaznamenali žádné narušení veřejného pořádku.

17:23Silný výbuch v Žytomyru nedaleko letiště. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra byly z Běloruska na Ukrajinu vypáleny kolem 17:00 rakety Iskander.

17:17 – Sociální pracovníci brněnského magistrátu ve spolupráci s Diecézní charitou Brno, Centrem pro cizince v JMK a dobrovolníky pouze za sobotu našli ubytování pro 500 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Aktuálně má nabídky na ubytování pro dalších 590 lidí bez započtení nabídek například od hotelů. ČTK to řekla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení brněnského magistrátu.

„Pouze za sobotu tým umístil přibližně 500 lidí s využitím kapacit v zařízení v Zastávce u Brna, které spadá pod ministerstvo vnitra. Ukrajinský konzulát zajistil ubytování dalším asi 150 lidem,“ uvedla Gardoňová. Magistrát spolupracuje s městskými částmi, má také 195 nabídek od jednotlivých lidí a celkem zvládne k dnešnímu odpoledni ubytovat dalších 590 lidí, nové nabídky ale stále přibývají. Lidé nabízejí k využití celé byty, ale i pokoje.

„Z komerční sféry k nám doputovaly nabídky na ubytování přibližně 300 osob, tam je ale zapotřebí upřesnit informace o jednotlivých místech a jejich vybavenosti,“ dodala Gardoňová. Jde podle ní o pokoje v hotelích i celá hotelová zařízení, která ale nejsou aktuálně v provozu.

17:04 – Ministr vnitra Vít Rakušan píše na twitteru, že Česko dnes bude v Bruselu za unijního jestřába. „Za malou chvíli na mimořádné Radě ministrů navrhnu zrušení udělování víz všem občanům Ruska, vyjma udělených z humanitárních důvodů. Je to sice radikální pozice Česka, ale na Putina se musí tvrdě,“ uvedl ministr Rakušan.

16:57 – Královéhradecký kraj v úterý 1. března otevře krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zejména bude mít na starosti příjem uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny a jejich rozmístění do ubytovacích zařízení. Centrum kraj zřídí ve spolupráci s krajským hasičským záchranným sborem a krajským ředitelstvím policie, řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Centrum by mělo pracovat v nepřetržitém provozu 24 hodin denně. Přesné umístění centra kraj zveřejní v pondělí. „Existuje více variant, nacházet se bude ale s jistotou v Hradci Králové,“ uvedl mluvčí. Do zajištění příjmu a pobytu uprchlíků budou zapojené vedle složek IZS i odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, Všeobecná zdravotní pojišťovna a také dobrovolníci.

Kraj ke zřízení asistenčního centra pomoci Ukrajině podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) přistoupil na základě závěrů ústředního krizového štábu. „Centrum zajistí příjem a pomoc ukrajinským občanům, kteří v našem kraji budou hledat dočasné útočiště,“ uvedl hejtman. Dodal, že po prvotních spontánních reakcích široké veřejnosti je třeba přistoupit k systémovému řízení krizové pomoci a předávání informací.

16:52 – Bývalý generální ředitel Komerční banky a investor Radovan Vávra k uklidňování ruské centrální banky ohledně toho, že v Rusku dojde hotovost.

16:46Ruské úřady dnes zatím zadržely ve 45 městech nejméně 1173 lidí, kteří demonstrovali proti válce na Ukrajině. Informoval o tom web OVD-Info, podle něhož jde o údaj zaznamenaný do 18:06 moskevského času (16:06 SEČ). Nejvíce protestujících, minimálně 591, policie dnes pozatýkala v Moskvě, uvedl mimo jiné OVD-Info. Podle agentury AP v centru Petrohradu zasáhla speciální policejní jednotka proti několika desítkám demonstrantů a některé odvlekla do policejních vozidel, přestože byl protest poklidný.

Dnešní protesty připadly na sedmé výročí vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Některé odpůrce ruské agrese na Ukrajině policie podle agentury Reuters zatkla nedaleko Kremlu u improvizovaného památníku na místě, kde byl Němcov zastřelen. Od 24. února, kdy ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina zahájila invazi na Ukrajinu, OVD-Info doposud registruje 4341 zadržených účastníků protiválečných akcí po celém Rusku. Portál OVD-Info se specializuje na monitorování policejních zásahů v Rusku a zveřejňuje seznamy zatčených.

16:42 – Odpojení jen některých ruských bank od mezibankovního systému SWIFT je ve stylu „chytrá horákyně“, kdy si Západ zřejmě stále nechává nějakou možnost s Ruskem obchodovat. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Až odpojení všech ruských bank od systému SWIFT podle něj zcela znemožní obchod s Ruskem. Odpojení od systému SWIFT se dá podle Daňka zřejmě čekat u bank, jejichž majiteli jsou oligarchové napojení na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská vodka bude mít na některých místech v USA problémy s prodejem (klimkin, wikimedia, CC0)

„Pokud by byly odpojeny všechny banky, znemožní to obchody. V úvahu by pak asi přicházelo jen přetahování peněz v kufru, což by neslo velká rizika a znamenalo by to návrat o desítky let zpět,“ řekl. Exportéři a firmy obchodující s Ruskem jsou podle Daňka nyní v obtížné situaci. „Většina lidí, kteří jsou na tom (obchodech s Ruskem) závislí, ale pochopila, že obchody s Ruskou federací asi nebudou mít smysl, ať už z hlediska obchodního, politického či lidského,“ uvedl.

Sám Daněk je předsedou představenstva výrazně exportně orientované elektrotechnické společnosti Atas elektromotory Náchod. Atasu se již krize dotkla. „Do odvolání jsem zastavil jakékoliv exporty do Ruska. Ročně se jednalo o dodávky v jednotkách milionů korun,“ řekl. Atas také zrušil na březen plánované jednání na Ukrajině o kooperaci při výrobě motorů.

16:35 – Dnešní demonstrace v Berlíně a v Praze

16:30 – Do rekreačního areálu v Doksech na Českolipsku a do penzionu v Kytlici na Děčínsku míří 500 matek s dětmi, které prchají z válkou zasažené Ukrajiny. Noclehy nabídla manažerka ubytování Jana Kalousová, kterou kontaktoval soukromý dopravce, Správa uprchlických zařízení a ukrajinská ambasáda, řekla dnes manažerka ČTK s tím, že autobusy momentálně stojí na hranicích různých zemí.

„Dala jsem na svůj facebookový profil výzvu, že pokud někdo má už tady v České republice třeba příbuzné nebo známé nebo o někom ví, že ho můžeme ubytovat,“ uvedla Kalousová. O část kapacit požádala právě ukrajinská ambasáda. „Jsme se všemi dotčenými neustále v kontaktu… První autobus měl dorazit už v 07:00, ale jsou někde na hranici a zatím snad odtamtud ještě ani nevyjeli,“ uvedla manažerka.

16:17 Projev premiéra Petra Fialy z dnešní demonstrace na Václavském náměstí na podporu Ukrajiny

16:11 – Do zemí Evropské unie již z Ukrajiny od začátku ruské invaze zamířilo 300 tisíc uprchlíků. Novinářům to dnes řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, podle níž se evropský blok musí připravit na miliony lidí prchajících před válkou. Johanssonová dnes probírá společnou strategii pomoci běžencům na mimořádné schůzce s ministry vnitra členských zemí.

„Jsem hrdá na to, jak evropští občané na hranicích předvádějí konkrétní solidaritu s Ukrajinci prchajícími před touto hroznou agresivní válkou,“ prohlásila Johanssonová. Unie se musí připravit na mnohem větší počty uprchlíků, než je dosavadních 300 tisíc, dodala. Ministři budou dnes podle ní diskutovat mimo jiné o aktivaci směrnice o dočasné ochraně, která umožňuje EU pružnější reakci v případě mimořádného přílivu uprchlíků. Pravidla přijatá v roce 2001 v reakci na uprchlickou krizi při konfliktech v bývalé Jugoslávii dosud unie nikdy nepoužila.

„Myslím, že je pravý čas na její využití, protože by poskytla uprchlíkům dostatečnou ochranu a také možnost dostat se do EU,“ řekla komisařka. Dodala, že předloží také plán finanční a další pomoci těm státům, které přijímají největší počty uprchlíků. Mezi ně patří zvláště Polsko a další země východního křídla unie, řadu Ukrajinců už přijalo i Česko.

16:04Za nebezpečnou rétoriku a nezodpovědné chování označil dnes šéf NATO Jens Stoltenberg rozkaz prezidenta Vladimira Putina uvést do stavu pohotovosti ruské jaderné síly. Ukrajina od Severoatlantické aliance zároveň dostane další podporu zejména v protivzdušné a protitankové obraně, řekl Stoltenberg v rozhovoru se stanicí CNN.

15:47 – Na demonstraci proti ruskému vojenskému napadení Ukrajiny se dnes odpoledne sešly v Berlíně zřejmě stovky tisíc lidí. Policie hovoří o více než 100 000 demonstrantech a organizátoři, kteří původně očekávali 20 000 lidí, nyní odhadují až 500 000 účastníků. Demonstrace je poklidná, žádné incidenty nejsou hlášeny.

Demonstrace nazvaná „Zastavte válku. Mír pro Ukrajinu a celou Evropu“ byla svolána na 13:00 na bulvár mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem. Již hodinu po začátku policie uvedla, že účastníků je přes 100 000. Přesnější odhad zatím nesdělila, počet demonstrantů ale uvádí v nižším šestimístném řádu.

Organizátorský svaz, který tvoří ekologické organizace, církevní spolky, občanské iniciativy a protiválečná sdružení, uvedl, že zájem veřejnosti překonal očekávání. Demonstrantů je podle pořadatelů až půl milionu. Účastníci, se kterými dnes ČTK hovořila, se shodovali, že dnešní protest je jeden z největších za poslední roky a že jasně překonává i předchozí velké demonstrace proti karanténním opatřením.

Lidé s vlajkami Německa, Evropské unie a Ukrajiny, ale i Běloruska či Kazachstánu, zaplnili nejen Ulici 17. června mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem, ale také přilehlý park Tiergarten, bulvár Unter den Linden a také silnice vedoucí k Vítěznému sloupu. Demonstranti jsou i u kancléřství a budov Spolkového sněmu včetně budovy Říšského sněmu, kde dnes mimořádně poslanci jednali o Ukrajině.

15:40 – Ukrajinský parlament vytvořil infografiku, ve které je vidět případy, kdy ruské jednotky na Ukrajině porušily mezinárodní humanitární právo.

 

14:38 – Na dnešní demonstraci na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí jako jeden z prvních vystoupil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který poděkoval vládě a českému národu za podporu, solidaritu a pomoc Ukrajině. Věří tomu, že jeho země v konfliktu s Ruskem zvítězí. Premiér Petr Fiala (ODS) následně poděkoval přítomným za podporu svobodné, nezávislé Ukrajiny a mimo jiné ocenil to, že svět přijal sankce, které „budou ruské vůdce bolet“.

Na úvod demonstrace přítomní drželi minutu ticha za lidi, kteří pokládají za Ukrajinu život. Ukrajinský velvyslanec poté přítomným oznámil, že Ukrajina přečkala další noc, která byla pro všechny tamní obyvatele a vojáky těžká. Tisíce lidí ji podle něj strávily v krytech, protože „kremelský tyran“ rozhodl, že má právo zahájit útok na demokratickou zemi. „Budeme ale bojovat za to, abychom zůstali nezávislou demokratickou zemí,“ prohlásil. Věří tomu, že Ukrajina v tom bude úspěšná.

„Česká vláda patří k těm, které usilují o co nejpřísnější sankce vůči Rusku,“ řekl následně demonstrantům premiér Fiala, podle kterého je potřeba zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, ničemu jinému než síle, rozhodnosti a odhodlanosti podle něj nerozumí. „Jsem rád, že svět přijal tvrdé, silné sankce, které budou ruské vůdce bolet. Děkuji za to, že nám v tomto úsilí vyjadřujete podporu,“ dodal Fiala.

15:32 – Za oběti konfliktu na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda, je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové odpovědný její ruský kolega Vladimir Putin. Čaputová se vyslovila za zavedení dalších sankcí vůči Moskvě a poděkovala České republice za pomoc s ukrajinskými uprchlíky, kteří vstoupili na Slovensko. Ukrajina podle ní také potřebuje evropskou perspektivu.

Ilustrační foto. (AdobeStock)

„Všechny oběti na Ukrajině jsou odpovědností Vladimira Putina. Pokud se Putin snažil nás rozdělit, tak to se mu to nepodařilo. Jsme odhodlaní bránit naše země a samozřejmě pomáhat Ukrajině. Je třeba dělat další kroky například prostřednictvím sankcí, abychom donutili prezidenta Putina usednout za jednací stůl, aby zastavil boje a aby byl nastolen mír,“ uvedla Čaputová před novináři na slovensko-ukrajinském hraničním přechodu Ubľa/Malyj Bereznyj.

Přes zmíněný přechod vstoupilo na Slovensko za poslední dny už několik tisíc občanů Ukrajiny, zejména žen a dětí. „Mnozí pokračují do dalších zemí, mnozí do České republiky Chci tímto říct velké díky České republice, jak se zmobilizovala. Vím, že jsou organizovány odvozy, protože mnozí z nich (uprchlíků-pozn. ČTK) mají příbuzné v Česku,“ řekla Čaputová.

Ukrajina si podle Čaputové zaslouží evropskou perspektivu. „Podporujeme Ukrajinu, aby vstoupila do Evropské unie. Ukrajina potřebuje velmi jasný symbol přijetí západním společenstvím. To, za co Ukrajina bojuje, není jen její územní celistvost, ale jsou to naše demokratické hodnoty. V tomto smyslu Ukrajina bojuje i za nás,“ řekla slovenská prezidentka. Hlava slovenského státu ocenila také pomoc obyvatel Slovenska při zvládaní migrační vlny. Bratislava se podle ní musí připravit na další vlny uprchlíků a na to, že mnoho z nich už na Slovensku zůstane.

Podle Čaputové se na zmíněném hraničním přechodu podařilo dohodnout s ukrajinskou stranou urychlení odbavovaní lidí, kteří utíkají před válkou. „Ti, kdo zde čekají na přijetí, jsou vyčerpaní z obrovského čekaní i z emocí strachu,“ řekl Čaputová. Podle slovenské policie přechod hranic, kde lidé čekají i deset hodin, zpomalují kontroly na ukrajinské straně.

15:25 – Rozkaz prezidenta Vladimira Putina uvést do pohotovosti ruské jaderné síly je nepřijatelnou eskalací stávající války na Ukrajině. Americké stanici CBS to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. „Znamená to, že prezident Putin pokračuje v eskalaci této války způsobem, který je zcela nepřijatelný a my musíme dál co nejrazantněji mařit jeho kroky,“ citovala velvyslankyni agentura Reuters.

15:23Dnešní demonstrace na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí

15:16 – Prezident Miloš Zeman by měl ukončit spolupráci se svým poradcem Martinem Nejedlým. Bylo by to namístě. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty by měl na Hradě skončit jak Nejedlý, tak prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Rakušan uvedl, že na přítomnost Nejedlého, který v minulosti vlastnil diplomatický pas, v prezidentově blízkosti, už delší čas upozorňuje zpravodajská komunita. „Pokud tento člověk má bezprostřední vliv na pana prezidenta a jeho názory, a vůbec fungování prezidentské kanceláře, tak to v pořádku není,“ řekl ministr vnitra. Šlachta řekl, že kolem obou prezidentových můžu panuje tolik kauz, že by v prezidentské kanceláři jednoznačně pracovat neměli. Poukázal na to, že třeba kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku.

Rakušan se také vyjádřil ke čtvrtečnímu projevu prezidenta Zemana. Prezident v něm mimo jiné vyjádřil plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Také přiznal, že se minulý týden mýlil, když pochyboval o ruském útoku na Ukrajinu. „Pro mě bylo milým překvapením, že se pan prezident omluvil, Nicméně pokud se ptáte, zda jeden projev vymaže to, jakým způsobem člověk přistupuje k nějakým strategickým otázkám naší země po dlouhá léta, tak to nikoli,“ řekl Rakušan. Kritici v minulosti Zemana obviňovali z přílišného proruského postoje.

14:43 – Na výročí zavraždění někdejšího vicepremiéra a disidenta Borise Němcova dnes u ruské ambasády v Praze protestovalo proti invazi na Ukrajinu na 300 lidí. Podle vyjádření přítomných policistů jsou před ambasádou někteří z protestujících vytrvale už ode dne invaze ve čtvrtek a přespávají před ní.

Na vstupní bráně do komplexu velvyslanectví Ruské federace vlaje velká ukrajinská zástava. Zdi okolo komplexu jsou posprejované nápisy jako „Velvyslanectví pekla“ nebo jsou potřísněné rudou barvou. Každý přednes ukrajinští, čeští i ruští řečníci zakončili ukrajinským vlasteneckým zvoláním „Sláva Ukrajině!“, na který dav protestujících odpovídal druhou polovinou zvolání „Hrdinům sláva!“. Protestující někdy ke zvolání připojili jako třetí část i „Rusko bude svobodné!“ nebo „Nechť je mír!“.

„Jsem ruský občan a dnes se za to stydím. Ruská válečná lodi, jdi se vymr* at!,“ uvedl dnes jeden z ruských řečníků. Vulgární prohlášení o ruské válečné lodi pronesl v den invaze jeden z ukrajinských pohraničníků Hadího ostrova, strategického bodu v Černém moři u hranic s Rumunskem, jako odpověď na výzvu ruských agresorů Ukrajincům vzdát se. V řádu hodin se stalo mezinárodním symbolem ukrajinského lidu vzdorujícího ruské invazi. Většina demonstrantů se následně přesunula na dnešní hlavní demonstraci proti ruské invazi, která se koná na Václavském náměstí.

14:40 – Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, uvedly agentury. Podle Putina se tak děje v reakci na agresivní prohlášení vedoucích představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na adresu Ruska.

„Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli síly (jaderného) odstrašování ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ řekl Putin podle agentury TASS během dnešní porady v Kremlu, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Putin si také postěžoval na to, že Západ přijímá nelegitimní sankce proti Rusku.

14:38Tisíce lidí se dnes po poledni sešly v horní části Václavského náměstí v Praze na demonstraci na podporu Ukrajiny a proti ruské invazi na Ukrajinu. Akci pořádá spolek Milion chvilek a vystoupit na ní má i premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Na protest dohlíží policie, která zastavila dopravu až po Vodičkovu ulici, z horní části náměstí se tak stala pěší zóna.

Mnozí účastníci mají podle zpravodajky ČTK na klopách modro-žluté stužky a nad hlavami ukrajinské vlajky a transparenty proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a válce. Nápisy na nich jsou v češtině, ukrajinštině i angličtině a lze na nich číst „Stop Putin“, „Nět vojně“, „Sláva Ukrajině“ nebo „Jsme s tebou Ukrajino“. V davu stojí i plačící lidé, někteří mají v rukách modré a žluté květiny a skupinky si navzájem kreslí na tváře ukrajinské vlajky. Akce připomíná pouliční party.

Organizátoři pražské akce v pozvánce na demonstraci uvedli, že bezbřehá agrese a rozpínavost ruského prezidenta Putina nesmí zůstat bez odezvy. Apelovali na lidi, aby nebyli lhostejní k osudu nezávislé suverénní Ukrajiny a jejích občanů. „Společný postup demokratických států a mezinárodních institucí a aktivita občanské společnosti je teď důležitější než dřív. Putinova touha po moci se, očividně, na hranicích Ruska nezastaví. Právě teď se bojuje o svobodu celé Evropy. Právě teď jde o bezpečí každého z nás,“ napsali.

14:35 – Sberbank CZ oznámila na svých internetových stránkách, že dočasně omezila všechny karetní transakce. Zároveň uvedla, že byla nucena z bezpečnostních důvodů uzavřít své pobočky. Ty uzavřela již v pátek ve 14:00. Internetové bankovnictví, které od pátečního poledne nefungovalo, je již částečně obnoveno, uvedla banka. Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, uvedla v pátek, že důvodem uzavření poboček byly bezpečnostní problémy na pobočkách. Ve čtvrtek a v pátek se totiž před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. V pátek také nefungovalo její internetové bankovnictví.

14:32 – Volební účast na dnešním referendu v Bělorusku o změnách ústavy už přesáhla 52 procent, tvrdí podle zpravodajského portálu Zerkalo ústřední volební komise. Hlasování, které má podle kritiků dál upevnit moc běloruského lídra Alexandra Lukašenka, už dříve běloruská opozice prohlásila za nezákonné. Někteří Bělorusové referendum využili k vyjádření nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajinu, na níž se Bělorusko podílí. Volební místnosti se uzavřou dnes po osmé hodině místního času (18:00 SEČ).

Vladimir Putin klade věnec u Hrobu neznámého vojína.  (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/kremlin.ru)

Na hlasovacích lístcích je jediná otázka: „Souhlasíte se změnami ústavy Běloruské republiky a jejími doplněními?“ Voliči pak mají udělat křížek u jedné ze dvou odpovědí. Opoziční představitelé již dříve voliče vybídli, aby lístek znehodnotili zaškrtnutím všech možných odpovědí.

Mezi navrhovanými změnami je například omezení počtu prezidentských funkčních období na maximálně dvě. Pravidlo se však bude vztahovat až na nově zvoleného prezidenta a podle kritiků tak v praxi umožní Lukašenkovi, aby se mu mandáty počítaly od nuly, až mu ten současný v roce 2025 vyprší. Díky změně neutrálního bezpečnostního statusu také budou moci být na běloruském území rozmístěny jaderné zbraně cizích zemí a cizí vojska.

Na sociálních sítích se objevují videa, na nichž hloučky lidí před volebními okrsky skandují protiválečná hesla na protest proti ruské vojenské operaci, která od čtvrtka probíhá na Ukrajině. K podobným protestům vyzvala i známá odpůrkyně běloruského režimu Svjatlana Cichanouská. „Pokud jste proti účasti Běloruska na vojenské agresi a přítomnosti ruských vojsk na našem území, přijďte 27. února k volebním okrskům a dejte najevo nesouhlas,“ napsala Cichanouská na sociální síti Telegram. Lidem, kteří nechtějí hlasovat, poradila, aby jen stáli ve frontě před volebními místnostmi. Dříve uvedla, že plebiscit podle ní v podmínkách politické represe a nesvobody médií není možný.

14:29 – Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, označil oponenty Moskvy na Ukrajině za „síly zla“. Podle něj nesmějí Rusové dovolit, „aby se jim vysmívaly temné a nepřátelské vnější síly“.

https://twitter.com/disclosetv/status/1497894875458588678

14:21Ukrajinská strana podle Moskvy souhlasila se schůzkou vyjednávačů na ukrajinsko-běloruských hranicích, což následně potvrdil i zdroj z okolí prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Jednání se má podle tohoto nejmenovaného zdroje uskutečnit bez jakýchkoliv předběžných podmínek. Ruská delegace nyní míří na dohodnuté místo.

Zelenskyj krátce před tímto oznámením telefonicky hovořil s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. obsah telefonátu ale nebyl oznámen. V ukrajinských médiích se před tím objevila varování, že se Lukašenko chystá přidat k ruskému útoku a vyslat na Ukrajinu příslušníky speciálních sil.

14:18 – V centru Kyjeva ozval hlasitý výbuch, jehož původ není znám.

14:16 – Aktualizované počty ruských obětí a dalších ztrát k 27. únoru podle ukrajinského ministerstva obrany.

14:13 – Premiér Petr Fiala (ODS) poděkoval občanům za spontánní pomoc, kterou v posledních dnech směřují k Ukrajině napadené ruskými vojsky. Po mimořádném jednání vlády uvedl, že děkuje za aktivity určené lidem z Ukrajiny. Současně by chtěl, aby to lidé dělali prostřednictvím humanitárních organizací, v koordinaci tak, aby pomoc byla účinná a někde nevznikal chaos, uvedl.

Vláda v pátek schválila poskytnutí 300 milionů korun na naléhavou humanitární pomoc pro Ukrajince, kteří musí kvůli ruskému vojenskému vpádu do země opustit své domovy. Ministerstvo vnitra chystá elektronický nástroj, který má nabídky pomoci koordinovat, jedná se o systém, do kterého budou mít přístup samosprávy a stát. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes v České televizi uvedl, že platforma by mohla být připravená dnes nebo v pondělí.

Češi mohou Ukrajině pomoct nabídkou ochranných přileb, neprůstřelných vest či bezpilotních letadel, ale také léků, zdravotnického materiálu či peněz. Na facebooku seznam zveřejnilo v sobotu ukrajinské velvyslanectví v ČR. Zveřejnilo také stránky, na kterých mohou Češi hlásit svoji pomoc uprchlíkům s bydlením či dopravou.

Ve třicítce sbírek na pomoc Ukrajině na portálu Darujme.cz se k sobotě vybralo 100 milionů korun. ČTK to sdělila Hana Morávková z Nadace Via, která dárcovský portál provozuje. Lidé přes něj mohou přispět například do sbírek Charity ČR, organizací ADRA, Post Bellum nebo Člověk v tísni. Člověk v tísni na pomoc zemi, která od čtvrtka čelí ruskému útoku, podle webu k sobotnímu ránu celkově shromáždilo 175 milionů korun, a to včetně příspěvků od drobných dárců přes dárcovský portál. Lidé pomáhají také hmotnými dary, další se vydali na polsko-ukrajinské hranice či na Slovensko s nabídkou dopravy do Česka.

14:09Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková prověřuje možnosti svého rezortu, co se týče pomoci Ukrajině

14:05Demonstrace na Václavském náměstí na podporu Ukrajiny

https://twitter.com/Michal_Klima/status/1497919659781333001/photo/1

14:02 – Předpokládaných 5000 uprchlíků z Ukrajiny by státní rozpočet přišlo asi na 1,5 miliardy korun. Pokud by jich dorazily desetitisíce, přišlo by to státní rozpočet na 15 až 20 miliard. V takovém případě by ale pomohla s penězi Evropská unie, protože by šlo o migrační vlnu velkého rozsahu. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Zatím se řídíme tím, abychom se dostali k tomu, co je definováno v tom oranžovém a červeném stupni ohrožení, tam se nepohybujeme v těchto částkách. Tohle je opravdu nějaká krajní situace, kde by, ale znovu říkám, byly aktivovány nějaké evropské zdroje, protože to už je migrační vlna velkého rozsahu,“ popsal ministr. Ujistil, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) řeší, jak dostat do rozpočtu ministerstva vnitra peníze, které bezprostředně pomůžou s humanitární krizí vyvolanou ruskou agresí vůči Ukrajině. „Tady se zatím budeme pohybovat v jednotkách miliard,“ dodal.

13:37Kyjev se dál brání ruské invazi, ve městě nejsou žádní ruští vojáci, ujistil dnes po poledni starosta hlavního města Vitalij Kličko podle agentury Reuters. Od začátku ruské invaze podle něj v ukrajinském hlavním městě je pohřešováno devět civilistů, včetně jednoho dítěte.

13:33 – Náměstek šéfa ukrajinských ozbrojených sil Jevgenij Mosjuk se obrátil v prohlášení na ruské vojáky na Ukrajině: „Dáváme vám šanci, abyste se vrátili ke svým rodinám a neztratili tu život a důstojnost. Složte zbraně, zvedněte ruce do vzduchu, aby naši vojáci a civilisté pochopili, že jste nás slyšeli. Tohle je vaše jízdenka domů. Jděte a braňte svou zemi, neničte tu naši“.

13:31 – Odpojení některých ruských bank od mezibankovního systému SWIFT výrazně omezí možnosti ruských firem, ale i jejich zahraničních obchodních partnerů od poskytování a přijímaní plateb za dodané zboží nebo služby. Nicméně vzhledem k existenci alternativních kanálů ale nenastane úplné zastavení mezinárodního platebního styku. Například dodávky plynu tak nemusí být úplně zastaveny. Bylo by ovšem morálním hazardem, pokud by například samy vlády členských států po uvalení sankcí zahrnujících ostřižení Ruska od systému SWIFT plynule přešly k platbám využívajícím alternativní platební kanály, uvedl ve vyjádření pro ČTK ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Řada firem přitom již s omezeními při obchodování s Ruskem počítá a některé ho považují za nutné. Zároveň se domnívají, že by je to výrazně nezasáhlo. „Jsem naprosto pro veškeré sankce pro Rusko. Jaké to bude mít dopady na naši firmu, to prostě uneseme, protože to, co dělají, je hrůza. To znamená, že nepočítáme dopady na nás, prostě chceme, aby Rusko bylo naprosto izolováno a aby válka na Ukrajině skončila,“ řekl ČTK Miroslav Havlíček, předseda představenstva společnosti Medin z Nového Města na Moravě. Firma je výrobcem zdravotnické techniky a v Rusku má svoji dceřinou společnost. Aktuálně podle něj dceřiná společnost nepociťuje žádné dopady. „A co se týče našeho ředitele, myslím si, že v tuto chvíli pobývá v Česku, takže by snad neměly být žádné komplikace ani ohrožení,“ dodal. Případné ztráty na ruském trhu jsou podle Havlíčka nutnou daní, kterou je třeba zaplatit, aby se Rusko izolovalo z celého kulturního a ekonomického světa.

„Dnes, kdybychom přestali dodávat do Ruska, tak okamžitě zboží, které máme, prodáme v jiném světě, je přebytek požadavků. Určitě by to pro naši firmu nebyl katastrofální stav,“ řekl již v sobotu ČTK majitel táborské společnosti Brisk vyrábějící zapalovací svíčky a snímače ovlivňující vstřikování paliva do motoru Mojmír Čapka. Jeho firma dodává do 80 zemí. „A výroba, která se tam (v Rusku) vyrábí, se stejně vyrábí v podstatě pro Rusko. To znamená, přestalo by se vyrábět a kapacita by se přesunula jinam,“ dodal. Odběratelem ruské produkce jeho firmy je podle něho především ruská automobilka AvtoVAZ.

13:19Česká vláda na svém dnešním zasedání schválila dodávku vojenského materiálu v hodnotě 400 milionů korun pro Ukrajinu. V České televizi to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Složení dodávky nechtěla upřesnit, jen řekla, že nejde o lehké zbraně. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v CNN Prima News řekl, že přeprava materiálu by se měla uskutečnit už dnes odpoledne.

Dnešní dodávka je vyšší než předchozí dodávka zbraní, kterou vláda schválila v sobotu. Ta měla hodnotu 188 milionů korun. Černochová v ČT řekla, že ukrajinská armáda obdrží dodávku schválenou v sobotu již za pár okamžiků. Armáda chvíli před tím na twitteru uvedla, že vlak se zbraněmi z Česka se už vykládá na místě určení.

„Pomáháme všude, kde to jenom jde. Včera měl dlouhý telefonát pan premiér s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jeho požadavek, prosba se dneska propsala do našeho usnesení, hlasování na vládě. Přesně pomáháme v duchu, v jakém nás Ukrajina žádá, jak potřebuje a budeme pomáhat dál,“ řekla Černochová.

13:17Maďarsko pomůže Slovensku s ukrajinskými uprchlíky, kteří dorazili na slovenské hranice, slíbil dnes šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Do Maďarska v posledních dnech dorazilo již 66 000 lidí z Ukrajiny, dodal ministr podle agentury Reuters.

Maďarsko by podle ministra uvítalo, kdyby Ukrajina a Rusko co nejdříve usedly k rozhovorům. Budapešť se již dříve nabídla jako místo, kde by se rusko-ukrajinská jednání mohla konat, a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes Budapešť spolu s Bratislavou a dalšími městy skutečně zmínil jako místa, kde by se rozhovory mohly vést.

13:12Ruská generální prokuratura připomněla, že ‚pomoc cizímu státu‘, který se staví proti bezpečnosti Ruska, je vlastizradou. Tato informace se objevila na kanálu agentury Telegram poté, co bylo oznámeno, že ruské ozbrojené síly provádějí speciální operaci na ochranu Doněcké a Luhanské lidové republiky. „Je třeba vzít v úvahu, že poskytování finanční, logistické, poradenské nebo jiné pomoci cizímu státu, mezinárodní nebo zahraniční organizaci nebo jejich zástupcům při činnostech namířených proti bezpečnosti Ruské federace obsahuje znaky trestného činu podle článku 275 trestního zákoníku Ruské federace (‚vlastizrada‘). Za tento trestný čin hrozí trest odnětí svobody až na 20 let,“ bylo uvedeno v prohlášení.

13:05 – Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News odsoudil útoky vůči ruským občanům, a hlavně dětem žijícím v tuzemsku. Doufá, že šlo o jednotlivé excesy. Ministerský předseda zároveň obhajoval páteční rozhodnutí vlády o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pátek uvedl, že ministerstvo má informace o tom, že v některých základních školách, které navštěvují žáci ukrajinské či ruské národnosti, se vyskytly konflikty. „Tohle jsou věci, které se dít nesmí. To určitě musím odsuzovat. U nás žije spousta Rusů, kteří nechtějí mít nic společného s putinovským režimem,“ řekl dnes Fiala. Obdobně se v sobotu vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ve čtvrtek ve Sněmovně apeloval v tomto směru na občany také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

12:57Bývalá ministryně financí Alena Schillerová nechce polovičaté sankce vůči Rusku, nýbrž absolutní.

12:54 Ruské tanky střílely v Sumské oblasti na východě Ukrajiny na autobus s civilním obyvatelstvem a nepouštějí k němu ambulanci, uvedla ukrajinská agentura Ukrinform s odkazem na vyjádření šéfa oblastní správy Dmytra Žyvyckého. Lékaři se na místo vydali pěšky a pokusí se poskytnout pomoc raněným, dodal Žyvyckyj.

„Rychlou pomoc k němu (autobusu) nyní nepouštějí. V okolí jsou nastražené miny, dojet k němu není možné,“ uvedl na sociální síti Telegram šéf oblastní správy. Rusko od čtvrtka, kdy zahájilo invazi na Ukrajinu, tvrdí, že jeho vojska na civilní cíle neútočí.

Z různých míst na Ukrajině ale přicházejí zprávy o ostřelování rezidenčních čtvrtí. V sobotu při ostřelování autobusu ruské síly zabily pět lidí v Charkovské oblasti, oznámil podle televize Hromadske představitel oblastní vojenské a civilní správy Pavlo Kyrylenko.

12:50 – V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu oznámil kancléř Olaf Scholz (SPD), že německým ozbrojeným silám poskytne dalších 100 miliard eur. „Jedna věc je jasná: budeme muset výrazně více investovat do bezpečnosti naší země, abychom takto ochránili naši svobodu a demokracii,“ uvedl Scholz ve vládním prohlášení na nedělním mimořádném zasedání Spolkového sněmu. Tyto prostředky by byly použity na nezbytné investice a projekty v oblasti vyzbrojování. Cílem je efektivní, moderní a vyspělý Bundeswehr, „který nás spolehlivě ochrání“, řekl Scholz. Hovořil o „národním úsilí“. Zvláštní fond pro Bundeswehr by měl být zajištěn v ústavě.

Scholz rovněž oznámil, že Německo bude „od nynějška – rok co rok – investovat do obrany více než dvě procenta hrubého domácího produktu“. Doposud to vláda odmítala. Kancléř hovořil o „Zeitewende“, zlomu, který začal ruskou invazí na Ukrajinu. V posledních dnech se objevila zvýšená kritika nedostatečného vybavení Bundeswehru. „Po více než deseti letech zanedbávání nemůže Bundeswehr pokračovat jako dosud,“ řekl ministr financí Christian Lindner listu Bild am Sonntag. Prostředky potřebné na tento účel by se musely ušetřit jinde. Politik strany Zelených Jürgen Trittin v rozhovoru pro SPIEGEL hovořil o „zjevných nedostatcích ve vybavení“. Tyto prostředky by byly použity na nezbytné investice a projekty v oblasti vyzbrojování. Cílem je efektivní, moderní a vyspělý Bundeswehr, „který nás spolehlivě ochrání“, řekl Scholz. Hovořil o „národním úsilí“.

12:43 – Dominikánské náměstí v Brně zaplnili dnes v poledne odpůrci ruské invaze na Ukrajinu. Na místě jsou asi 4000 lidí, další přicházejí, řekla ČTK mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Mezi účastníky jsou rodiny s dětmi, studenti, Ukrajinci i další cizinci žijící v Brně.

Vladimir Putin. (Profimedia.cz)

„Jsme svědky toho, jak křehká je svoboda a nezávislost jedné velmi blízké země,“ řekl ČTK režisér Břetislav Rychlík, který se shromáždění účastní. Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL) z výroků ruského prezidenta Vladimira Putina jasně plyne, že Ukrajinou jeho teritoriální ambice nekončí. „Všichni ti chlapi, kteří se zbraní v ruce brání Ukrajinu, brání Kyjev a další města, bojují i za nás,“ řekl ČTK Hladík. Zdůraznil, že Ukrajina musí dostat maximální podporu. Putina označil za diktátora.

Shromáždění svolala Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, jejíž zástupci poděkovali Čechům za podporu. Účastníci mají ukrajinské vlajky, stužky na klopách, případně modré a žluté balonky. Jako první z řečníků vystoupila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Putina připodobnila k Voldemortovi, padouchovi z knih o kouzelníku Harrym Potterovi. „Putin je pán zla, nic ho neopravňuje k tomu, aby obsadil suverénní stát,“ uvedla Vaňková.

12:42 – Podle UNHCR dosáhl počet lidí prchajících z Ukrajiny 368 000. Jak uvedla BBC již dříve, do Polska se od začátku konfliktu dostalo více než 150 000 lidí – zatímco více než 43 000 Ukrajinců uprchlo do Rumunska během tří dnů po ruské invazi.

12:33 – Ruský prezident Vladimir Putin podle premiéra Petra Fialy s námi vede hybridní válku.

12:27 – Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce dnes odpoledne na jednání ministrů vnitra zemí EU v Bruselu navrhnout zastavení vydávání vstupních víz ruským občanům do zemí Schengenu. Jde podle něj o oficiální pozici ČR. Zdůvodnil to tím, že ČR nyní víza Rusům nevydává, ale ti mohou na takzvané schengenské vízum přicestovat do jiné země EU a v konečné fázi se do Česka dostat.

Uvedl, že Česko již nyní nevydává nová víza Rusům žijícím mimo ČR. Netýká se to těch ruských občanů, kteří v ČR žijí. Ti, kteří v tuzemsku žijí, ale podle něj budou muset projít novou vlnou bezpečnostního prověřování, které bude velmi podrobné.

12:19 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský k Rusům, kteří se nebojí protestovat proti zločinné válce Vladimira Putina na Ukrajině.

12:13 – Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu hovořil se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Požádal ho, aby německému kancléři Olafu Scholzovi tlumočil i žádost České republiky, aby Německo podpořilo odstřižení Ruska od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Fiala to dnes řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Evropská komise se podle sobotního vyjádření její předsedkyně Ursuly von der Leyenové společně s lídry nejlidnatějších zemí EU, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na snaze odpojit vybrané ruské banky od systému SWIFT. Krok podporuje i Německo, které se zpočátku stavělo proti odstřižení Ruska od systému.

Státy EU v pátek schválily druhý balík sankcí proti Rusku v reakci na jeho útok proti Ukrajině. Evropský blok vedle omezení významných sektorů ruské ekonomiky zmrazí majetek prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova. EU rovněž zahájila přípravu dalšího balíku opatření, která mají ještě zásadněji ochromit ruskou ekonomiku. Moskva v reakci pohrozila odvetou.

„Státy z východní a střední Evropy a Pobaltí byly ty, které zdůrazňovaly, že je potřeba postupovat co nejtvrději,“ řekl Fiala. Na čtvrtečním summitu Evropské rady cítil jednotu. Sankce podle něj nikdo nezpochybňoval. Pouze některé státy chtěly jít ještě dál, uvedl ministerský předseda.

Schválené sankce považuje za velmi tvrdé. „Zasáhne to ruskou ekonomiku, bankovní sektor, odhaduje se až ze 70 procent. Je to namířeno na letecký průmysl, celá odvětví. Budou mít problémy obnovovat třeba technologie i pro těžbu ropy a další věci,“ řekl Fiala. „Když se k tomu ještě odstřihnou z velké části od systému SWIFT, Rusko to bude dostávat do problémů,“ dodal. Domnívá se, že aktuální podobou sankcí to nekončí. „Nemůže. Budou se hledat další formy sankcí,“ doplnil předseda vlády.

12:07 – Podle premiéra Petra Fialy je potřeba hledat všechny cesty, jak Ukrajině pomoci.

11:58 – Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR na mimořádném zasedání schválil, že česká reprezentace v březnu v play off kvalifikace o postup na mistrovství světa v Kataru nenastoupí do případného utkání proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Svaz následoval Polsko a Švédsko, které stejný krok oznámily v sobotu. FAČR o tom informovala na svém webu.

Ilustrační foto. (Pixabay.com/geralt)

Český tým se má ve své barážové větvi 24. března představit ve Švédsku a v druhém semifinále má Rusko hostit Polsko. O pět dní později se spolu mají ve finále o účast v Kataru utkat vítězové obou zápasů a v přípravném duelu také poražené celky. Zatím není jasné, jak FIFA, která světový šampionát pořádá, celou situaci vyřeší.

Předseda FAČR Petr Fousek už v sobotu prohlásil, že si nedovede představit, že by český tým proti ruskému výběru nastoupil. Procedurálně to ještě musel potvrdit výkonný výbor, který dnes rozhodnutí schválil jednomyslně. „Výkonný výbor pověřil předsedu Petra Fouska a generálního sekretáře FAČR Michala Valtra jednáním směrem k UEFA a FIFA ve věci rozhodnutí výkonného výboru nehrát případné utkání proti Rusku,“ uvedla FAČR v prohlášení. Fousek s Valtrem budou také s UEFA jednat o iniciativě některých okresních svazů, které nechtějí, aby se ruské kluby účastnily soutěží UEFA.

Výkonný výbor UEFA v pátek rozhodl, že ruské a ukrajinské kluby a národní týmy obou zemí budou v soutěžích UEFA až do odvolání hrát domácí zápasy na neutrální půdě. Zároveň přesunul finále Ligy mistrů z Petrohradu do Paříže. Není jasné, jak FIFA a UEFA situaci v „české“ větvi play off vyřeší. Jednou z možností je kontumace zápasů ve prospěch Ruska. V úvahu ale vzhledem k aktuální situaci připadá i vyřazení ruského týmu ze soutěže.

11:54Ukrajina podala žalobu proti Rusku u Mezinárodního soudního dvora. Rusko musí být pohnáno k odpovědnosti za manipulaci s pojmem genocida, která ospravedlňuje agresi. Ukrajina žádá o naléhavé rozhodnutí, které Rusku nařídí okamžité zastavení vojenských aktivit, a očekává, že soudní řízení začne příští týden.

11:50 – Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové dlouhodobým řešením drahých energií v důsledku ruského útoku na Ukrajinu je Green Deal.

11:41 – Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu změnil Evropu, Německo proto výrazně navýší investice do své armády, které přesáhnou dvě procenta výkonu ekonomiky. Dnes to na mimořádném zasedání německého Spolkového sněmu oznámil kancléř Olaf Scholz. Německo dosud neplní závazek dvou procent HDP na armádní výdaje, jak se NATO dohodlo. Kancléř uvedl, že německá armáda dostane dodatečných 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). „Je to pro naši vlastní bezpečnost,“ dodal o chystaném posílení obrany.

Scholz rovněž ujistil východní členy NATO, že Německo dostojí svým závazkům k jejich obraně. Slíbil, že v posilování obrany východního křídla aliance bude Německo pokračovat, mimo jiné v účasti na protiletecké obraně.

11:38 – Vláda na dnešním mimořádném jednání schválí další dodávku zbraní a vojenské techniky pro Ukrajinu. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Přeprava materiálu by se měla uskutečnit už dnes odpoledne, poznamenal. Vláda se sejde na mimořádném jednání dnes ve 12:30.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle Fialy požádal o konkrétní zbraně a zbraňové komplexy a vojenskou techniku. „Udělal jsem všechny nezbytné kroky, abych zjistil, jestli jsme zbraně schopni poskytnout. Zjistil jsem, že ano,“ řekl premiér. O vzájemné debatě informovali Fiala i Zelenskyj v sobotu večer.

11:33 – Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se vyjádřil k uprchlíkům z Ukrajiny a schopnosti evropských států jim pomoci.

11:29 – Francouzská cizinecká legie se rozhodla, že umožní svým vojákům, kteří pocházejí z Ukrajiny, vrátit se domů v plné bojové výstroji, aby se mohli zapojit do bojů proti Rusům.

11:26 – Premiér Petr Fiala v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin měl šanci na diplomatické řešení, odmítl ji. „On šel do války. A my teď musíme jednat tvrdě, protože on ničemu jinému nerozumí,“ prohlásil Fiala.

11:22Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku v uplynulých dnech výrazně zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla od čtvrtka, kdy začala rusko-ukrajinská válka, o 82 haléřů na 38,30 koruny za litr. Naposledy byl benzin dražší v září 2012. Nafta zdražila o 1,06 koruny na 37,51 koruny. Vyplynulo to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy tím ale zdražování paliv nekončí, v nadcházejícím týdnu zřejmě překročí cenu 40 korun za litr a budou nejdražší v historii.

Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny, což je v důsledku propuknutí války na Ukrajině, sdělil dnes ČTK Kovanda. Připomněl, že korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vzrostla na téměř 2400 korun, skoro nejvíce v historii. Podle Kovandy ropa ve světě ale nezdražuje kvůli ochromení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že její dodávky ochromí sankce nebo válečný útok, nebo oboje naráz. Řidiči v ČR se podle Kovandy zatím nemusí výpadku v zásobování palivy obávat. Plyn i ropa z Ruska přes ukrajinské území plynou a nejsou hlášeny jakékoli zásadnější problémy. Jak ale porostou jejich ceny, bude záležet na vývoji války na Ukrajině a na dopadu západních sankcí, uvedl ekonom.

V sobotu ale průměrná cena naturalu v ČR zaznamenala nejrychlejší tempo růstu za 12 let. Od pátku vyskočila o 43 haléřů, přičemž naposledy výrazněji zdražil benzin ze dne na den podle dat CCS 7. prosince 2010. Nafta proti pátku zdražila ještě více, o 65 haléřů na litr. „V jejím případě však jde o nejvýraznější jednodenní zdražení jen za období od začátku dubna 2021, kdy nastal ojedinělý, mimořádný výkyv v její ceně, jenž však byl spíše statistickou anomálií,“ dodal Kovanda.

11:18Exploze na předměstí Kyjeva.

11:14 – Rusko od začátku útoku na Ukrajinu přišlo o přibližně 4300 vojáků a také o 146 tanků, 27 letadel a 26 vrtulníků, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová na facebooku. Dodala, že ruské ztráty se upřesňují. Uváděná čísla nelze nezávisle ověřit. Rusko údaje o svých ztrátách neuvádí.

Na Ukrajině trvají boje s útočící ruskou armádou, postupující z různých směrů do nitra země, čtvrtým dnem. Obránci stále drží Kyjev, který se ruské jednotky snaží obklíčit, bojuje se o druhé největší město Charkov, ruské jednotky podle agentur postoupily u Chersonu na jihu země.

11:13Ministr vnitra Vít Rakušan se ve speciálním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál vyjádřil k počtu uprchlíků z Ukrajiny: „Zatím odhaduji, že jsme nepřekročili počet 2000 osob, které přišly na naše území. Zdá se, že Slováci a Poláci v pouštění jsou rychlí a benevolentní, takže dlouhé fronty se tvoří hlavně na ukrajinské straně,“ uvedl Rakušan. Vláda podle něho aktivovala tzv. oranžový stupeň a připravila ubytování pro 5 tisíc uprchlíků. „Pokud se ukáže, že kapacity jsou naplněny, tak aktivujeme červený stupeň, který počítá s rozmezím ubytování 5 až 25 tisíc lidí přicházejících do České republiky,“ dodal ministr vnitra.

11:00 – Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) jako jedna z mála neodebrala Rusku po válce na Ukrajině pořadatelství významné sportovní akce. Stále počítá s konáním letošního mistrovství světa mužů v deseti ruských městech, což kritizuje český svaz i přední beachvolejbalisté. V otevřeném dopise vyzvali federaci, aby následovala doporučení Mezinárodního olympijského výboru a zbavila Rusko organizace. Dopis podepsal Ondřej Perušič, jeho spoluhráč David Schweiner či nejlepší ženská dvojice.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Vzhledem k událostem posledních týdnů a velmi vlažnému, až alibistickému přístupu ze strany mezinárodní federace volejbalu a beachvolejbalu (dále jen FIVB), jsme se s významnou částí dalších hráčů rozhodli vydat otevřený dopis FIVB, ve kterém shrnujeme postoje všech podepsaných a apelujeme na FIVB, aby přehodnotila svá dřívější vyjádření a k problematice se postavila čelem,“ napsal Perušič na facebooku.

Otevřený dopis podepsalo během jednoho dne více než 40 hráčů, například i ženské jedničky Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová. Na federaci apeluje kvůli přeložení šampionátu z Ruska z přelomu srpna a září, na který Češi nepostoupili, i předseda svazu Marek Pakosta.

„Neumím si představit, že by po tomto bezprecedentním vojenském vpádu Ruska na Ukrajinu někdo na MS vůbec přijel, a pokud ano, nevím, jak by Rusko zabezpečilo bezpečnost jednotlivým výpravám a hráčům. Vedení Českého volejbalového svazu stojí jednoznačně za Ukrajinou a bude podporovat potenciální sankce, které budou aplikovány na ruský sport,“ uvedl Pakosta na svazovém webu.

FIVB dnes odebrala Rusku pořadatelství Ligy národů, ženský turnaj měla na konci června hostit Ufa a mužský v červenci Kemerovo. Situaci ohledně dalších volejbalových či beachvolejbalových akcí včetně MS bude podle prohlášení „nadále pečlivě sledovat“. Pokud mistrovství světa v Rusku zůstane, olympijští vítězové z Francie už ujistili, že na něm startovat nebudou.

10:55 – europoslanec Tomáš Zdechovský k běloruskému prezidentovi Lukašenkovi

10:49Ministerstvo vnitra Ukrajiny spustilo webovou stránku https://200rf.com/, kde mohou Rusové najít informace o svých příbuzných vyslaných na Ukrajinu. Pomocí této databáze je možné zjistit, zda jsou mezi zajatými nebo mrtvými.

10:45Rumunsko pošle na Ukrajinu palivo, munici, neprůstřelné vesty, vojenské přilby a další vybavení a potraviny v hodnotě tří milionů eur (asi 74 milionů Kč), oznámil dnes vládní mluvčí Dan Carbunaru. Bukurešť také nabídla, že se postará o léčbu zraněných Ukrajinců ve vojenských i civilních nemocnicích.

Rumunské sanitky ve spolupráci s ukrajinskými pohraničními úřady odvezou děti, těhotné ženy a staré lidi čekající v dlouhých frontách na překročení hranice do Rumunska na severovýchodním přechodu Siret, uvedl také mluvčí. Zrychlí se tak proces odbavování uprchlíků, dodal podle agentury Reuters. Ta připomněla, že místní úřady v pohraničních župách již vyslaly autobusy s jídlem, přikrývkami a zimním oblečením do ukrajinských obcí, které leží hned za hranicemi.

10:41 – Policie České republiky se vyjádřila k podnětům, které dostává v souvislosti s internetovými diskuzemi ohledně ruského napadení Ukrajiny.

 

10:28 – Mezinárodní federace juda (IJF) zbavila ruského prezidenta Vladimira Putina pozice čestného prezidenta a ambasadora. Reagovala tak na ruský útok na Ukrajinu. Putin judo od mládí provozuje a je držitelem černého pásu.

Ruský vliv v judu je enormní. Rumunský prezident IJF Marius Vizer je podle agentury DPA Putinovým přítelem a evropskou federaci EJU vede Rus Sergej Solovejčik. Oba svazy mají mnoho ruských sponzorů. EJU teprve nedávno představila tři nové partnery právě z Ruska.V sobotu IJF v reakci na ruskou invazi zrušila na květen plánovaný turnaj kategorie Grand Slam v Kazani.

10:26 – Rusko nebude moci od pondělí používat své devizové rezervy.

10:16 – Masarykova univerzita v Brně vypověděla smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. Důvodem je invaze Ruska na Ukrajinu. V prohlášení zveřejněném na stránkách univerzity rektor Martin Bareš uvedl, že jde o přerušení spolupráce s institucemi, které nijak nepostihne studenty ani akademiky s ruským občanstvím v Česku.

Eric Drooker

„Jde o ukončení Dohody o spolupráci z roku 2009 s Yugra State University, ukončení Dohody o akademické spolupráci z roku 2008 s Lobachevsky State University of Nizhny Novgorod a ukončení Smluv o výměně studentů z let 2012 a 2015 s Udmurt State University a National Research University Higher School of Economics in St. Petersburg,“ uvedla univerzita na stránkách. Informaci zatím vedení školy poslalo elektronicky, v pondělí pak odejdou dokumenty běžnou poštou.

Univerzita zdůraznila, že jde o ukončení spolupráce s institucemi a účelem vypovězení smluv není postižení studentů nebo akademiků s ruským občanstvím. „Je proto pro nás absolutně nepřijatelné spolupracovat v oblasti mezinárodních vztahů a vzdělávání s institucemi země, která opakovaně nerespektuje základní hodnoty civilizovaného světa. Jsme připraveni diskutovat o obnovení naší spolupráce pouze tehdy, když si budeme jisti, že principy demokracie, svoboda a respekt sdílený s evropskými zeměmi 21. století v Rusku definitivně zvítězily,“ uvedl Bareš v dokumentech odeslaných rektorům ruských univerzit.

10:06 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu, který je přístupný na sociálních sítích, vyzval svět, aby Rusko zbavil hlasovacího práva v Radě bezpečnosti OSN. Počínání Ruska, které ve čtvrtek zahájilo invazi na Ukrajinu, je podle ukrajinského prezidenta na hraně genocidy. Moskva ještě zintenzivní své útoky na civilní cíle, počínání sousední země je nyní hlavně pomstou, míní Zelenskyj.

„Chystají se (Rusové) ještě více bombardovat naše ukrajinská města, chystají se ještě více zabíjet naše děti. To zlo, které postihlo naši zemi, musí být zničeno,“ zdůraznil prezident, který se stále nachází v ruskými vojsky obléhaném Kyjevě.

Ruské počínání označil za pomstu, za úmyslně zvolenou taktiku ničení měst a ubližování lidem. A pachatelé těchto zločinů by měli být podle prezidenta pohnáni před mezinárodní soud. „Ruské zločiny proti Ukrajině nesou známky genocidy,“ prohlásil Zelenskyj. Ruská strana odmítá, že by útočila na civilní objekty, míří prý jen na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Slovy o údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny Moskva v minulých dnech zdůvodňovala svůj útok na Ukrajinu.

9:59 – Kyjev namísto Moskvou navrženého setkání v běloruském Gomelu, navrhnul setkání ve Varšavě, Bratislavě, Budapešti, Istanbulu nebo Baku. „Chceme mluvit, chceme ukončit válku,“ prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj ve videopřenosu.

9:48 – Část ruských sil, které pronikly do Charkova na východě Ukrajiny, se podařilo zničit, oznámil na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Ty uvádějí, že nešlo o početné jednotky, a vybízejí obyvatele, aby dali vědět, kde se nacházejí zbývající ruští vojáci, aby také mohli být zneškodněni.

Deník tyto informace doprovodil záběry ze sociálních sítí, na kterých je vidět několik ruských lehkých obrněných vozidel. Z jednoho se valí černý dým a okolo vozů postávají ukrajinští vojáci. O průniku ruských sil do druhého největšího ukrajinského města ráno na sociálních sítích nformoval poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko, kterého citovala agentura Reuters. Podle ukrajinské agentury Unian se ve městě odehrávaly pouliční boje.

9:32 – Rada bezpečnosti OSN se chystá v neděli hlasovat o svolání zvláštního zasedání Valného shromáždění kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Svolání nejvyššího orgánu OSN má přijít poté, co Rada bezpečnosti v pátek kvůli vetu Ruska neschválila rezoluci kritizující vstup ruských vojsk na Ukrajinu.

9:25 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval cizince, aby přijeli na Ukrajinu vytvořit legionářskou jednotku, která by se poté zapojila do boje proti ruské agresi. V prohlášení zveřejněném v Kyjevě po třech dnech tvrdých bojů ukrajinských sil s ruskou armádou, vyzval Zelenskyj lidi z celého světa, aby přišli a pomohli bránit ukrajinskou svrchovanost proti ruské invazi.

(Týdeník FORUM)

Na základě nařízení o vojenské službě v ozbrojených silách schváleného prezidentským dekretem v roce 2016, mají na Ukrajině cizinci právo vstoupit do tamní armády na základě smlouvy na dobrovolném základě, působit mohou také v řadách ukrajinské teritoriální obrany, uvedla ukrajinská média.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru vyzval všechny cizince ochotné bránit Ukrajinu, aby se zapojili do budoucí jednotky, kterou značil za Mezinárodní legii. „Společně jsme porazili (německého vůdce Adolfa) Hitlera a společně porazíme i (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ dodal Kuleba. Už v sobotu se na internetu objevovaly informace o běloruských dobrovolnících, kteří se na ukrajinské straně zapojili do bojů s ruskými invazními vojsky.

Britský list Daily Star nicméně varoval před přímým zapojením osob z členských států NATO do bojů proti Rusku. List dodal, že v obavě z ruské reakce pravděpodobně nebudou představitelé západních států nikoho povzbuzovat, aby šel jako dobrovolník bojovat na Ukrajinu.

9:22 – Ekonom Lukáš Kovanda komentuje nový balík ekonomických sankcí uvalený na některé ruské občany.

9:15 – Na pomník rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně někdo namaloval srdce v národních barvách Ukrajiny, tedy modré a žluté. Městská část Brno-střed jej nebude odstraňovat. Mluvčí radnice Kateřina Dobešová ČTK řekla, že pro to aktuálně není důvod. Stejný symbol se na pomníku objevil už v roce 2015. „Nejedná se o hanlivý nápis, který by někoho urážel. Nevidíme momentálně důvod, proč takovéto vyjádření solidarity s Ukrajinou rychle odstraňovat,“ uvedla mluvčí.

Symbol srdce v barvách Ukrajiny se na pomníku Rudé armády se sochou rudoarmějce na vrcholu objevil už v roce 2015 těsně před přípravami oslav 70. výročí konce druhé světové války. Tehdy autora pravděpodobně k činu vedlo obsazení Krymu Ruskem z roku 2014 a pokračující napětí mezi oběma zeměmi kvůli bojům se separatisty na východě Ukrajiny. Po roce 1989 byl pomník, který je dílem Vincence Makovského, Bohuslava Fuchse a Antonína Kuriala, poškozen několikrát, nejvíc v roce 2008, kdy jej vandalové polili barvou.

9:12 – Ukrajinské síly zneškodnily střelu s plochou dráhou letu, která byla vypálena ruským strategickým bombardérem z Běloruska, uvedla agentura Reuters s odvoláním na velitele ukrajinské armády. Ruští vojáci zablokovali města Cherson a Berďansk v jižní části Ukrajiny, oznámilo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany.

„Vzdušné síly ozbrojených sil Ukrajiny před pár minutami sestřelily řízenou střelu, vypálenou na ukrajinskou metropoli z běloruského území letounem Tu-22,“ uvedl na facebooku velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Použití této zbraně označil za další válečný zločin Ruska a Běloruska.

Ruská agentura RIA Novosti naopak oznámila obklíčení Chersonu a Berďansku ruskými vojsky. Podle agentury o tom informoval mluvčí ruského ministerstva obrany. Mluvčí zároveň zopakoval, že ruské ozbrojené síly nepodnikají údery proti městům a přijímají opatření s cílem „zachování života civilního obyvatelstva“. Z Ukrajiny ale v uplynulých dnech přicházely zprávy o ostřelování rezidenčních oblastí, například z Kyjeva či města Ochtyrka na východě země. Mluvčí ruského ministerstva obrany také sdělil, že ostřelování ukrajinského dobrovolnického pluku Azov vesnice Sartana u Mariupolu na východě Ukrajiny způsobilo civilní oběti.

9:05 – Generál ve výslužbě Petr Pavel vyzývá k finanční podpoře Ukrajiny.

9:01 Ruská delegace dnes přijela do Běloruska, kde by měla jednat se zástupci ukrajinské strany, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale vzápětí uvedl, že nehodlá se zástupci Moskvy vyjednávat v Bělorusku, které má podíl na ruské agresi proti jeho zemi, napsala agentura Reuters.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zelenskyj dodal, že zůstává otevřený možnosti rozhovorů na jiném místě, které se nezapojilo do agrese proti Ukrajině. Pokud by se tato jednání uskutečnila, byla by první od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, dodal Reuters.

Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že pozice prezidenta Zelenského zůstává stejná – akceptuje jen skutečné rozhovory, žádná ultimáta. Ruská delegace se do Běloruska vydala s vědomím, že je její cesta zbytečná, dodal Podoljak. Podle Peskova jsou v delegaci zástupci ministerstva zahraničí a obrany, ale také kanceláře prezidenta Vladimira Putina, kteří na své ukrajinské protějšky čekají v běloruském městě Gomel.

8:58Ruský úder zasáhl devítipatrovou obytnou budovu v Bucha, oběti nejsou známy. V Buči, městě v Kyjevské oblasti asi 30 kilometrů od Kyjeva, probíhají těžké boje.

8:52 – Podle politického geografa Michaela Romancova se Rusko snaží diktovat tempo a místo poznání případných jednání s Ukrajinou.

8:45 – Dva dánští novináři byli postřeleni v Ochtyrce. Deník The Daily Beast uvedl, že Stefan Weichert a Emil Mikkelsen byli zraněni střelbou ve městě v Sumské oblasti, ale nyní jsou v bezpečí a jsou ošetřováni v nemocnici.

8:41 – Ruská delegace přijela do Běloruska. Rusko je připraveno na jednání v Gomelu, Moskva nyní čeká na Ukrajince, uvedl podle agentury RIA Novosti mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

8:33 – Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza upozorňuje na ekonomické opatření, které bude Rusko hodně bolet.

8:18 – Vzdušné síly Ukrajiny srazily pumu s rozkládacími křídly, která byla vypuštěna z území Běloruska z letadla Tu-22, uvádí na twitteru ukrajinské velvyslanectví v České republice. „Jedná se o další vojenský zločin RF a Běloruska,“ zdůrazňuje.

8:15 – Západně od centra ukrajinského hlavního města Kyjeva se dnes ráno ozval výbuch a po zhruba 20 minutách následovaly další dvě exploze. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se krátce před explozemi rozezněly sirény varující před náletem. Po třetí noci ruských útoků, které přiměly tisíce obyvatel vyhledat útočiště v podzemních bunkrech, zůstává kontrola Kyjeva v rukou ukrajinské armády.

„Situace v Kyjevě je klidná, hlavní město je naprosto pod kontrolou ukrajinské armády a obrany. V noci došlo k několika střetům se skupinami sabotérů,“ napsal na oficiálním účtu na telegramu Mykola Povoroznyk, první náměstek městské správy Kyjeva.

„Kyjev nepadl a Ukrajina bojuje dál,“ napsal na twitter Euan McDonald, v Kyjevě sídlící redaktor ukrajinského zpravodajského serveru The New Voice of Ukraine, který vychází v angličtině.

8:13 – Český výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyjádřil podporu všem novinářům a novinářkám na Ukrajině. „Těm, kteří pracují pro místní média, i zahraničními novinářům působícím aktuálně na místě válečného konfliktu. Tito naši kolegové a kolegyně odvádějí v nesmírně těžkých podmínkách profesionální práci a zajišťují světové veřejnosti důvěryhodné zpravodajství. V současné době je jejich úsilí o to důležitější, že nejen ruská, ale i evropská veřejnost, čelí masivní kampani ruské propagandy,“ uvedla za Správní radu CZ IPI předsedkyně Veronika Sedláčková.

A dodala: „Jako žurnalisté pocházející ze země, kterou v minulosti po dvě dekády okupovala sovětská vojska, známe velmi dobře devastující dopady podobné vojenské agrese i vnucené propagandy na společnost. V této souvislosti též vyzýváme novinářky a novináře pracující pro média z Ruské federace, aby veřejně odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu a reportovali nezávisle a pravdivě.“

8:04 – Podle informací, které má předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, je radiační situace na Ukrajině normální.

7:58 – Společnost Meta Platforms, majitel Facebooku, a provozovatel internetových stránek pro přehrávaní videí YouTube zakázaly ruským státním médiím a dalším ruským kanálům získávat peníze z reklamy na jejich platformách. K tomuto kroku se rozhodly kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, informovala dnes agentura Reuters. Meta uvedla, že zakazuje ruským státním médiím provozovat reklamu nebo získávat peníze z reklamy na jejích platformách kdekoliv ve světě.

YouTube zakázal ruské státní mediální společnosti RT a dalším kanálům, včetně několika spojeným se sankcemi, vydělávat na YouTube. YouTube z velké části kontroluje umisťování reklamy. RT a několik dalších kanálů také už nebudou přístupné na Ukrajině, uvedl mluvčí YouTube Fashad Shadloo. Neupřesnil ale, které další kanály to budou. Ukrajinský ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov dnes na twitteru uvedl, že kontaktoval YouTube s žádostí, aby zablokoval propagandistické kanály, což je podle něj například Russia 24, TASS a RIA Novosti.

7:43 – Ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov píše na twitteru: „72 hodin odporu! Svět nevěřil. Svět pochyboval. Ale my jsme nezůstali jen u toho, my sebevědomě pokračujeme v boji s ruským okupantem! Ukázali jsme světu – nebojte se Ruska, buďte silní a odrazte ho! Podpora Ukrajiny musí být silnější! Vaše bezpečí závisí na nás!“

7:32 – Regionální guvernér Oleh Sinegubov na twitteru uvedl, že ukrajinské síly v Charkově bojují proti ruským vojákům. „Lehká vojenská vozidla ruského nepřítele pronikla do Charkova, včetně centra města,“ uvedl Sinegubov. „Ukrajinské ozbrojené síly nepřítele ničí. Žádáme civilisty, aby nevycházeli ven,“ doplnil.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

7:20 – Podle ukrajinské agentury Unian se v Charkově odehrávají pouliční boje. Poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko, kterého citovala agentura Reuters, uvedl, že technika ruské armády byla viděna v ulicích Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Video, které poradce zveřejnil, ukazuje několik lehkých vojenských vozů následovaných nákladními automobily, které se pohybují po jedné z ulic.

7:16 – Ministr obrany Oleksij Reznikov chválí úsilí ukrajinské armády při obraně země: „Bez této armády a našich lidí nebude Evropa nikdy v bezpečí. Bez nás žádná Evropa nebude.“

6:54 – Podle Kyiv Independent ruská vojska vstoupila do Charkova. „Došlo k průlomu lehké techniky včetně centrální části města,“ oznámil předseda Charkovské oblastní státní správy Oleg Sinegubov. Vyzval místní obyvatele, aby zůstali v krytech.

6:46 – Elon Musk pomáhá Ukrajině s internetovým pokrytím.

6:29 – Pomoc pro ukrajinskou armádu překročila česko-polské hranice.

6:19 – Kyjev je pod kontrolou ukrajinských vojenských sil a sil územní obrany. Mykola Povoroznyk, první zástupce vedoucího kyjevské městské státní správy, uvedl, že v noci došlo k několika střetům se sabotéry, píše Kyiv Independent.

6:05 – Česká republika na Ukrajinu posílá kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici.

5:50 – Bývalý americký prezident Donald Trump odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a uvedl, že se za Ukrajince modlí. Agentura Reuters dnes vyjádření označila za ostrý názorový obrat. Krátce před čtvrtečním útokem ruských vojsk totiž označil bývalý šéf Bílého domu počínání ruského prezidenta Vladimira Putina kolem Ukrajiny za chytré a geniální.

„Ruský útok na Ukrajinu je odpudivý. Modlíme se za hrdý ukrajinský lid. Bůh jim žehnej,“ uvedl Trump na konzervativní konferenci CPAC na Floridě. Pochvalně se bývalý americký prezident vyjádřil také o ukrajinském prezidentovi Volodymyrovi Zelenském, kterého označil za „odvážného“.

5:37 – Mezinárodní platební systém SWIFT se připravuje na zavedení nových opatření západních zemí zaměřených proti některým ruským bankám. Uvedl to v dnešním prohlášení provozovatel systému. Evropská komise (EK) se společně s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na odpojení vybraných ruských bank od systému SWIFT. „Spolupracujeme s evropskými orgány, abychom pochopili podrobnosti o subjektech, na které se budou vztahovat nová opatření, a připravujeme se na splnění zákonných pokynů,“ uvádí se v prohlášení.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes na twitteru uvedl, že Ukrajina je vděčná za nejnovější kolo finančních sankcí uvalených na Rusko Spojenými státy a jejich stoupenci. „Děkujeme našim přátelům za závazek vyřadit několik ruských bank ze systému SWIFT“ a za „ochromení aktiv ruské centrální banky“, uvedl.

21:50Ukrajina napadená ruskou armádou získala další vysoce postavené spojence: podporu jí vyjádřil britský princ William s manželkou Kate. Na twitteru napsali, že stojí na straně Ukrajinců, kteří statečně bojují za svou budoucnost. Členové britské královské rodiny se přitom téměř nikdy nevyjadřují k politickým otázkám, upozornila agentura Reuters. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému dnes zavolal i papež František, aby vyjádřil bolest nad utrpením napadené země.

21:44Ruská dělostřelecká palba zasáhla kyjevskou dětskou onkologickou nemocnici Okhmadyt, zabila jedno dítě a dvě zranila spolu se dvěma dospělými, uvedla TSN.

21:42Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil s premiérem Petrem Fialou o aktuální situaci na Ukrajině. Na twitteru dnes napsal, že obsahem rozhovoru byla konkrétní pomoc, nic bližšího k ní ale nesdělil. Podrobnější nebyl ani Fiala. Ukrajina čelí ruské vojenské invazi, jednotlivé země teď organizují pomoc, včetně dodávek zbraní a další munice.

21:30Dlouholetý vlastník fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič dnes oznámil, že předal „dozor a péči“ nad klubem správní radě klubové charitativní nadace. Ruského miliardáře, jenž londýnský tým koupil v roce 2003, vyzval v týdnu v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu ke vzdání se kontroly nad klubem jeden z členů britského parlamentu.

„Během mého téměř dvacetiletého působení v Chelsea FC jsem vždy vnímal svou roli jako správce klubu, jehož úkolem je zajistit, abychom byli co nejúspěšnější dnes, budovali budoucnost a zároveň hráli pozitivní roli v našich komunitách. Vždy jsem se rozhodoval s ohledem na nejlepší zájmy klubu. Těmto hodnotám jsem i nadále oddán. Proto dnes předávám správcům charitativní nadace Chelsea správu a péči o FC Chelsea. Věřím, že v současné době mají nejlepší předpoklady k tomu, aby se starali o zájmy klubu, hráčů, zaměstnanců a fanoušků,“ sdělil Abramovič.

21:27 – Magomed Tušajev, jeden z nejvyšších velitelů Ramzana Kadyrova, byl zabit při akci v Hostomelu.

21:13Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal rozhodnutí německé vlády poskytnout Ukrajině zbraně proti ruské agresi. „Německo se tak připojuje k České republice a dalším evropským zemím, které pomohou dodávkou vojenského materiálu Ukrajincům bojovat proti ruské agresi,“ oznámil český premiér na twitteru. Fiala rovněž očekává, že se Německo také přikloní k vyloučení Ruska z mezibankovního platebního systému SWIFT.

Příslušník amerického letectva připravuje střely Javelin před jejich dovezením na Ukrajinu (commons.wikimedia.org/Public Domain/Mauricio Campino)

20:52 – „Hotovo! Během dneška jsme připravili nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které daruje ukrajinskému státu. Ukrajinci nutně potřebují každou pomoc v jejich statečném boji proti ruským agresorům. Nemluvíme, konáme,“ uvedl na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

20:49Městští strážníci, dobrovolní hasiči, zástupci Technických služeb Břeclav i dobrovolníci dnes odpoledne připravili a vybavili byt pro deset dospělých uprchlíků z Ukrajiny. Na cestě už jsou tři ženy s šestitýdenním kojencem, řekl ČTK velitel Městské policie Břeclav Stanislav Hrdlička.

20:24Ministerstvo vnitra odhaduje, že z Ukrajiny do Česka přijelo nyní mezi 1000 a 2000 Ukrajinců. Oficiální cestou přes pobytová zařízení a žádosti o pomoc jich zatím prošly jenom stovky. Vláda má v první fázi připraveno 5000 míst, které je schopná a ochotná nabídnout, další místa bude poptávat u krajů. České televizi to po dnešním jednání krizového štábu ministerstva vnitra řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

20:06 – Středočeský kraj zajistil 13 autobusů pro uprchlíky z Ukrajiny, vyjedou dle situace na hranici, kde je nyní chaos. Na cestu se možná vydají už v neděli, záležet bude na dalším vývoji, řekl dnes ČTK středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Autobusy včetně řidičů poskytne několik dopravních společností, které působí na území středních Čech. Nebude to mít vliv na běžný provoz. Podle radního je cílem, aby se je pokud možno podařilo naplnit, aby pomoc byla efektivní. „Čekáme na další informace ústředního krizového štábu,“ doplnil Borecký.

19:33Německo mění svůj postoj. Na Ukrajinu pošle velký arzenál zbraní.Ruský útok znamená zlom. Je naší povinností ze všech sil pomoci Ukrajině bránit se proti invazní armádě Vladimira Putina. Proto našim přátelům na Ukrajině dodáváme 1000 protitankových zbraní a 500 střel Stinger,“ napsal na Twitter německý kancléř Olaf Scholz.

19:39Před velvyslanectvím SRN v Praze dnes požadovalo na 150 lidí odstřižení Ruska od globálního platebního systému SWIFT. Vytýkají německému sociálnědemokratickému kancléři Olafu Scholzovi (SPD) financování ruského prezidenta Vladimira Putina. Organizátoři uvedli, že nepřináleží k žádné skupině, ale jsou pouze občany Evropské unie, kteří se rozhodli vyjádřit nespokojenost s počínáním německého kancléřství.

19:21Čeští basketbalisté vyjádří při nedělním utkání kvalifikace mistrovství světa v Pardubicích proti Bulharsku podporu Ukrajině, která čelí vojenské agresi Ruska. Při hymně před zápasem nastoupí s modrožlutými stužkami, realizační tým s nimi bude na lavičce po celou dobu. Součástí ceremoniálu zřejmě bude minuta ticha za oběti konfliktu a v hledišti by se měly objevit ukrajinské vlajky. Pomoci napadené zemi mohou i fanoušci svou účastí na utkání, protože Česká basketbalová federace jí věnuje výtěžek ze vstupného.

19:11Premiér Petr Fiala se v neděli zúčastní demonstrace na Václavském náměstí na podporu Ukrajiny, sdělil mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka.

18:57Slovensko plánuje příští týden začít přímo na hranicích s udělováním práva pobytu uprchlíkům z Ukrajiny, pokud tito lidé budou chtít v zemi zůstat. Kromě toho stát připravuje poskytování příspěvků institucím a lidem, kteří Ukrajince ubytují. Novinářům to dnes řekl ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině podle něj na Slovensko zatím vstoupili hlavně ukrajinští občané, kteří míří za příbuznými.

18:32 – Další sankce na obzoru.

18:14 – Francie zadržela v Lamanšském průlivu loď, o níž se úřady domnívají, že patří ruské společnosti, na kterou se vztahují západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Ruské velvyslanectví ve Francii se podle agentury Ria Novosti dožaduje vysvětlení.

18:06 – V návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině dnes ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík uložil předsedovi Národní sportovní agentury (NSA) Filipu Neusserovi úkol, aby vyzval všechny sportovní svazy k neúčasti na vzájemných zápasech a jakýchkoliv sportovních soutěží s účastí ruských sportovních klubů. „Telefonicky jsem se dnes spojil také s polským ministrem sportu Kamilem Bortniczukem, se kterým jsem se dohodl na vzájemné koordinaci dalšího postupu národních reprezentací ve vztahu k ruské reprezentaci,“ řekl Petr Gazdík, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

17:47Během ruského ostřelování v oblasti Donbasu dnes zahynulo 19 civilistů, dalších 73 lidí bylo zraněno. Podle agentury Interfax Ukrajina o tom informoval představitel oblastní vojenské a civilní správy Pavlo Kyrylenko.

17:31 – Nově se ukrajinská armáda dá podpořit i v kryptoměně.

https://twitter.com/UKRinCZE/status/1497599955355291658

17:18Rada města Cheb doporučila zastupitelstvu vypovědět partnerskou smlouvu s ruským městem Nižnij Tagil. Sídlí v něm Uralvagonzavod – největší výrobce hlavních bojových tanků na světě. Vyplývá to ze čtvrtečních výsledků jednání rady města, oficiálního dokumentu radnice odsuzujícího ruskou agresi a z dnešního vyjádření starosty Chebu Antonína Jalovce (VPM) pro ČTK. Partnerskými městy jsou pro Nižnij Tagil i Františkovy a Mariánské Lázně. Cheb je připraven dát také přístřeší uprchlíkům z Ukrajiny. Odhadem je okamžitě schopen přijmout na 40 rodinných příslušníků v Chebu a okolí pracujících Ukrajinců.

17:06České firmy podnikající v Rusku si nemyslí, že země přistoupí k zabavování majetku zahraničních firem a osob. Obecně se shodují, že na vyhodnocení posledních prohlášení ruských představitelů je příliš brzy a i přes jakékoliv kroky Ruska by to neohrozilo jejich podnikání jako celek. Vyplývá to z vyjádření PPF, Brisk a Totex, které ČTK oslovila. Vyjádření dalších firem, včetně Škody Auto, ČTK zjišťuje. Podle loňského odhadu Svazu průmyslu a dopravy má v Rusku zastoupení přes 150 českých firem.

16:55Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil některým médiím v zemi, aby odstranila zmínky, které popisují vojenský útok Ruska na Ukrajinu jako „invazi“, „útok“ nebo „vyhlášení války“. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž úřad médiím pohrozil zablokováním a vysokými pokutami.

16:51 – Vladimir Kličko apeloval na demokratický svět, aby okamžitě pomohl zastavit válku Ruska proti Ukrajině.

16:44 – Ekonom Lukáš Kovanda přinesl velmi zajímavou informaci o tom, co chystá USA proti Rusku.

16:27Belgie v rámci snahy Severoatlantické aliance posílit své východní křídlo rozmístí v Rumunsku 300 vojáků. Podle agentury Reuters to dnes oznámil belgický premiér Alexander De Croo. Litevský ministr obrany dnes uvedl, že Nizozemsko vyšle dalších 70 vojáků do Litvy, aby posílilo pobaltské jednotky NATO.

16:18 – Francouzi podporují Ukrajinu.

16:11Mnoho Ukrajinců z České republiky přijelo na slovensko-ukrajinskou hranici vyzvednout své rodinné příslušníky či známé, kteří utíkají z válkou zasažené Ukrajiny. Vyplývá to ze zjištění ČTK na hraničních přechodech. Podle slovenské policie do země oproti předchozímu období proudí od jeho východního souseda mnohem více lidí. Uprchlíci na hraničních přechodech čekají dlouhé hodiny na odbavení, s sebou mají cestovní tašky, někteří se vydali na cestu jen se základními potřebami.

16:08 – Ukrajina se obrátila na Červený kříž se žádostí o pomoc při odstraňování mrtvol ruských vojáků, kteří zemřeli při pokusu zmocnit se Ukrajiny. „Apelujeme na Mezinárodní výbor Červeného kříže. Žádáme je, aby pomohli odvézt těla ruských vojáků do Ruské federace. Červený kříži, pospěšte si! Brzy bude mrtvol Rusů ještě víc!“ řekla Iryna Vereščuková, ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny. Podle Pozemních ozbrojených sil Ukrajiny bylo zabito již 3500 ruských okupantů.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

15:56Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes svou zprávou na twitteru vzbudil dojem, že Turecko souhlasilo s požadavkem Kyjeva zakázat ruským válečným lodím proplouvat úžinami Bospor a Dardanely. O takové opatření Turecko ve čtvrtek po zahájení ruské invaze na Ukrajinu požádaly ukrajinské úřady. Ankara zatím nepotvrdila, že k uzavření úžin skutečně sáhla. Rusko podle agentury Interfax zatím z turecké strany takovou informaci nedostalo.

15:48Česká republika od půlnoci na neděli úplně uzavře vzdušný prostor aerolinkám z Ruska. Dosud směla letadla nad územím ČR přelétat. České televizi to sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), následně informaci uvedl na twitteru a v tiskové zprávě. ČR již o půlnoci z pátku na sobotu zakázalo provoz všech ruských leteckých dopravců na svém území. Omezení se týkala linek, které by létaly na tuzemská letiště. Zároveň Rusko dnes uzavřelo vzdušný prostor pro letecké dopravce z České republiky, Polska a Bulharska.

15:35Rusko zakázalo plavbu v severozápadní části Černého moře, uvedla podle ukrajinské tiskové agentury Unian ukrajinská pohraniční stráž. Ruské síly podle ní oznámily, že přítomnost lodí v uzavřené části budou považovat za teroristickou hrozbu. Agentura Unian upozornila, že severozápadní břeh moře patří Ukrajině.

15:23 – Na ohlášené shromáždění na podporu Ruské federace dorazilo dnes před ruské velvyslanectví v Praze několik příznivců politiky prezidenta Vladimira Putina. Proti nim se postavily desítky převážně mladých lidí s ukrajinskými vlajkami a protiválečnými hesly. Policie na místě zadržela dva proruské sympatizanty, podezírá je z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Dalšího člověka zajistila kvůli možnému přestupku.

15:16Na sociálních sítí se objevují videa ruských jednotek bez paliva či jídla.

15:05 – „Nejsem odborník na zahraniční politiku, takže analýzu nechám na chytřejších lidech, než jsem já. Vím, jaké to je vyrůstat po válce, v okupované zemi, a vím, že ve válce a po ní nikdo nevyhrává. Všichni trpí,“ napsal na sociální síť Arnold Schwarzenegger.

14:56Pouze den poté, co radní Kuřimi na Brněnsku vyčlenili byty, které lze využít pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny, dorazila do města první rodina. Žena z Užhorodu přijela dnes okolo poledne se svými pěti dětmi, řekl ČTK starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN).

14:44Se stupňováním ukrajinské krize narůstá nebezpečí, že by se ruská armáda mohla zaměřit na satelity, aby přerušila komunikaci a služby amerického polohovacího systému GPS. Ohroženy mohou být přitom jak vládní, tak i komerční družice. Podle serveru Spacenews.com před tím varoval šéf amerického Národního úřadu pro průzkum (NRO), který je jednou z tajných služeb Spojených států.

14:31 – „Ruské síly v okupovaném Doněcku rozdávají svým tamním vojákům plynové masky,“ napsala na twitter ukrajinská novinářka. 

14:16 – Prohlášení Národní sportovní agentjury: V návaznosti na kroky Vlády ČR Národní sportovní agentura s okamžitou platností ode dne 26. února 2022 pozastavila veškeré procesy s vydáváním povolení ke vstupu pro sportovce z Ruské federace na území České republiky. Kvůli nutnosti jednotného postupu českého sportovního prostředí vůči mezinárodním utkáním s reprezentací Ruska svolává předseda NSA Filip Neusser na neděli konferenci s předsedy největších českých sportovních svazů.

14:11 Ruské vojenské jednotky podle Kremlu v pátek pozastavily ofenzivu na Ukrajině, aby umožnily prostor k vyjednávání. Dnes ale boje obnovily, protože Ukrajina vyjednávat odmítla. Podle tiskových agentur to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

14:04 Reportéry České televize (ČT) a CNN Prima News na Ukrajině, která čelí útoku ruských jednotek, dočasně zadržela policie kvůli podezření ze špionáže. Štáb Primy následně donutila opustit ukrajinské území, sdělili dnes ČTK zástupci televize. Na potíže štábu ČT upozornil server iDNES.cz.

13:55Rusko uzavřelo vzdušný prostor pro letecké dopravce z České republiky, Polska a Bulharska. S odvoláním na ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija o tom dnes Informuje agentura Interfax. Je to odveta za stejné rozhodnutí, které kvůli ruské invazi na Ukrajinu tyto tři země učinily vůči ruským leteckým společnostem v pátek.

13:33K ruským sportovcům, kteří se vyslovili proti invazi na Ukrajinu, se přidal i slavný hokejista Alexandr Ovečkin. Šestatřicetiletý útočník Washingtonu prohlásil, že má na Ukrajině mnoho přátel, a doufá, že ruská vojenská akce brzy skončí.

Kapitán Washingtonu Capitals a ruský hokejový reprezentant Alexander Ovečkin. (Michael Miller / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

13:26Odpůrci Ruska pravděpodobně v noci na dnešek poničili v Kuřimi na náměstí Osvobození sochu rudoarmějce sprejem. Případem se zabývají policisté. ČTK to řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN). Nápis sprejem vyjadřující se hanlivě na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina se objevil také na podchodu na nádraží v Brně-Ždenicích.

13:14 – Slovensko od dnešního poledne vyhlásilo v zemi stav mimořádné situace. Činí tak v souvislosti s příchodem lidí, kteří utíkají před boji na Ukrajině. Informovala o tom před polednem agentura TASR, podle níž o tomto kroku rozhodla na dnešním jednání vláda. „Cílem vyhlášení mimořádné situace je vytvořit podmínky pro přijetí nezbytných opatření k zamezení a zmírnění následků mimořádné události v souvislosti s hromadným přílivem cizinců na území Slovenské republiky,“ cituje agentura slovenskou vládu.

13:02Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. O rozhodnutí vlády dnes na tiskové konferenci informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.

12:53Rozhodnutí vyloučit Rusko z globálního platebního systému SWIFT bude učiněno do několika dnů, řekl dnes agentuře Reuters guvernér jedné z centrálních bank v eurozóně. Obdobně hovořila také litevská premiérka Ingrid Šimonytéová, která uvedla, že západní partneři se přibližují k rozhodnutí Rusko od systému odstřihnout. Tento krok se podle médií zřejmě rozhodla podpořit nově také Itálie, která byla dosud proti.

12:40Rusko by mohlo v reakci na sankce přijaté Západem kvůli ruské invazi na Ukrajinu zabavit majetek podniků a občanů ze Spojených států, zemí Evropské unie a dalších států. Uvedl to dnes bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady. Za nespravedlivé označil páteční rozhodnutí pozastavit členství Ruska v Radě Evropy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki (Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

12:31Z Ukrajiny do Polska uprchlo od začátku ruské invaze tento týden už zhruba 100.000 lidí. Podle agentury Reuters to dnes novinářům řekl náměstek polského ministra vnitra Pawel Szefernaker. Zástupkyně vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Kelly Clementsová v rozhovoru se CNN v noci na dnešek uvedla, že válka z Ukrajiny vyhnala tento týden do okolních zemí už přes 120.000 lidí, nejvíce právě do Polska.

12:16Pracovníci slovenského velvyslanectví v Kyjevě se dnes ráno evakuovali do Rumunska, oznámil dnes slovenský ministr zahraničních věcí Ivan Korčok. K evakuační koloně se přidali také pracovníci ze slovinského diplomatického úřadu na Ukrajině.

11:41 – Starosta Lvova u hranic s Polskem uvedl, že ukrajinské síly odrazily ruský útok na město. Andrej Sadovyj napsal v aplikaci Telegram, že Rusko vysadilo asi 60 vojáků a tři vrtulníky v Brodech, malém městě vzdáleném asi 56 kilometrů od Lvova. „Ozbrojené síly odrážejí okupanty! Držíme situaci pod kontrolou,“ dodal.

11:35Dřevený kostelík svatého Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, který tam byl ve třicátých letech minulého století převezen z území dnešní Zakarpatské Ukrajiny a znovu postaven, bude v neděli mimořádně přístupný veřejnosti. ČTK to dnes řekla starostka obce Michaela Šebelová. Podle ní mohou lidé památku využít v době bojů na Ukrajině k modlitbě či zamyšlení.

11:26Ruské síly v rozporu se svými tvrzeními nemají pod kontrolou město Melitopol na jihovýchodě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to dnes řekl náměstek britského ministra obrany James Heappey. Zdůraznil přitom, že podle britského zhodnocení situace se Rusům zatím nepodařilo na Ukrajině ovládnout žádný z cílů stanovených na první den invaze, která začala ve čtvrtek.

11:15 – „S bandity se nehraje,“ napsal polský prezident Andrzej Duda k rozhodnutí polské reprezentace neodehrát barážový zápas ve fotbale v Moskvě. „Nebudeme hrát s Ruskem,“ prohlásila polská reprezentace.

11:11Zaměstnanci ukrajinského velvyslanectví v Moskvě se evakuují do Lotyšska. S odvoláním na lotyšské ministerstvo zahraničí to dnes uvedla agentura Reuters. Zda pracovníci ukrajinské diplomatické mise už do této pobaltské země přijeli, mluvčí lotyšské diplomacie z bezpečnostních důvodů odmítl sdělit.

10:55Stovky lidí dnes znovu vyšly v Sydney protestovat proti ruské invazi na Ukrajinu, menší protest se konal i v australské metropoli Canbeře před ruskou ambasádou. Někteří Australané požadovali i zapojení NATO do války na Ukrajině. Manifestace se konaly i v Tokiu, uvedla agentura Reuters. Na podporu Ukrajiny jsou dnes opět svolány demonstrace i v řadě evropských měst.

Ruská invaze na Ukrajinu (ČTK/AP/Sergei Grits)

10:46Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.

10:38Polský premiér Mateusz Morawiecki a litevský prezident Gitanas Nauséda dnes budou v Berlíně jednat s německým kancléřem Olafem Scholzem o sankcích proti Rusku. Na twitteru to oznámil mluvčí polské vlády Piotr Müller. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba přitom dnes vyzval k úplné izolaci Ruska, včetně embarga na nákup ruské ropy, informovala agentura Reuters.

10:31Čtyři desítky žen a dětí, kteří jsou na útěku před válkou na Ukrajině, najde útočiště v Krnově na Bruntálsku. Ubytování a další nutnou pomoc jim poskytne tamní charita. Uprchlíci míří do Krnova z města Nadvirna v Ivano-Frankivské oblasti, což je partnerské město Krnova. Představitelé českého města už před časem oznámili, že chtějí městu Nadvirna poskytnout finanční pomoc tři miliony korun. O daru budou ještě jednat zastupitelé.

10:05Nikdy by si nepomyslela, že Rusko na Ukrajinu zaútočí. Sama v Rusku studovala a oba národy považuje za tak blízké, jako jsou si blízcí Češi a Slováci. Nejvíce obav má nyní o dvaaosmdesátiletou matku, která na Ukrajině zůstala. Všichni byli v šoku, nebyli na to připravení, řekla v rozhovoru s ČTK ukrajinská zdravotnice Halyna Lecyková, která pracuje na 1. chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

09:53 – „Kulomety, samopaly, odstřelovací pušky, pistole a odpovídající munice v hodnotě 188 milionů. Vláda v sobotu schválila další pomoc Ukrajině, která čelí ruskému útoku. MO bezprostředně zajistuje i dopravu na místo, které určí ukrajinská strana. Naše pomoc nekončí,“ informuje na twitteru ministryně obrany Jana Černochová.

09:14 – Pomoc se blíží na Ukrajinu.

08:53 – Z Francie na Ukrajinu míří zbraně a vybavení. Prezident Zelenskyj na Twitteru uvedl, že v sobotu brzy ráno hovořil s francouzským prezidentem Macronem.“Protiválečná koalice funguje!“ řekl podle ukrajinské hlavy státu Macron. V sobotu francouzský prezident zveřejnil video, v němž prohlásil: „Válka bude trvat – musíme se na ni připravit!“.

08:46 – Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Svoboda projevu je v ústavněprávní rovině zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity,“ uvedl Stříž.

07:58Moldavsko se snaží vystupovat vůči Rusku neutrálně, kvůli ruskému útoku ale očekává příjezd dalších tisíců uprchlíků z Ukrajiny. ČTK to řekl analytik Mihai Mogildea z kišiněvského Ústavu pro evropské politiky a reformy (IEPR). Moldavsko také pozorně sleduje situaci v Podněstří, separatistickém regionu, kde působí na 2000 ruských vojáků. Kvůli konfliktu na Ukrajině země vyhlásila výjimečný stav.

07:28 – Ukrajinský prezident Zelenskyj opět ukazuje, že zůstal v Kyjevě a vyzývá občany, aby nevěřili falešným zprávám o tom, že jim radí se vzdát. Naopak hlava státu burcuje k obraně vlasti. „Na sociálních sítích jsou informace, že jsem vyzval armádu, aby složila zbraně,“ řekl ukrajinský prezident. „Jsem zde, nesložili jsme zbraně, budeme bránit vlast,“ dodal Zelenskyj.

06:52 – Po bouřlivé noci plné sirén a střelby lidé v Kyjevě hovoří o děsivě tichém ránu – tak tichém, že je z dálky slyšet cvrlikání ptáků, píše BBC. Olexander Scherba, ukrajinský velvyslanec v Rakousku, uvedl, že východ slunce dnes ráno znamenal konec noční střelby. „V Kyjevě vyšlo slunce. Střelba v mém okolí ustala. Připadá mi to jako konec filmu o upírech,“ řekl.

06:31Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se v pátek vyhnul přímé reakci na ostře formulované prohlášení šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina. Podle jeho slov by americké sankce uvalené na Moskvu kvůli ukrajinské krizi mohly „zničit“ americko-ruskou týmovou práci na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

06:13Ukrajinci v pátek zaplavili internet, aby našli jeden konkrétní recept – na molotovův koktejl. Reagovali tak na páteční výzvu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové, aby civilisté pomohli „odolávat“ ruským invazním silám.

05:30Na Ukrajinu dorazila kolona kamionů naložených municí a zbraněmi, které Polsko předalo Ukrajině, uvedla média s odvoláním na ukrajinský generální štáb a polského ministra obrany. „Podporujeme Ukrajince, jsme solidární a rozhodně odmítáme ruskou agresi,“ uvedl ministr Mariusz Blaszczak.

04:51Vláda Spojených států je připravená pomoci ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému opustit Kyjev a zabránit tak, aby byl zajat nebo zabit postupujícími ruskými silami. Prezident však zatím odmítá opustit Kyjev i zemi, informoval dnes list The Washington Post, jehož zprávu zaznamenala i některá ruská média.

02:57Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena požádala Kongres, aby kvůli konfliktu na Ukrajině uvolnil 6,4 miliardy dolarů (přes 140 miliard korun). Část peněz chce administrativa vydat na humanitární a bezpečnostní pomoc Kyjevu a okolním zemím, uvedla dnes agentura AP. Někteří zákonodárci ale čekali výrazně vyšší požadavek.

Ruský voják, ilustrační foto (Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

02:32Ruské vojenské velení ohlásilo, že ovládlo město Melitopol na jihu Ukrajiny, uvedla dnes agentura Interfax. Rovněž zprávy místních médií potvrzují, že ruské jednotky jsou ve městě.

SOBOTA – 00:36 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu podle místních médií varoval, že obránce Ukrajiny čeká těžká noc, těžší než byl uplynulý den. Rusko bude útočit, ale nelze ztratit Kyjev, zdůraznil.

„Musím říci naprosto otevřeně, že tato noc bude těžší než den. Údery dopadají na hodně měst našeho státu, na Černihiv, Sumy, Charkov, na Donbas, města jižní Ukrajiny. Zvláštní pozornost patří Kyjevu. Nesmíme přijít o hlavní město,“ zdůraznil šéf státu podle agentury Interfax-Ukrajina.

23:58Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN podle očekávání vetovalo návrh rezoluce odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu. Čína, Indie a Spojené arabské emiráty se zdržely hlasování, zbývajících jedenáct členů Rady bylo pro rezoluci. Její návrh předložený Spojenými státy a Albánií mimo jiné požadoval okamžité stažení ruských vojáků z Ukrajiny.

22:50Francie se chystá vyslat čtyři stíhačky Mirage-2000 a 200 vojáků do Estonska jako posily pro jednotky Severoatlantické aliance v Pobaltí po ruské invazi na Ukrajinu. Paříž chce také urychlit přesun taktické skupiny 500 vojáků do Rumunska, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na Elysejský palác. V obou případech jde o reakci na ruskou invari na Ukrajinu.

22:46 – Ruský tenista Andrej Rublev po vyhraném zápase vyjádřil svůj názor na invazi Ruska na Ukrajinu.

22:33Česká společnost Avast, která se zabývá kybernetickou bezpečností, dnes varovala před lidmi, kteří se snaží zneužít chaosu kolem ruské invaze na Ukrajinu k získaní kryptoměn. Podvodníci se na sociálních sítích vydávají za Ukrajince v nouzi a žádají kryptoměny, napsala firma na svém blogu.

22:30Srbsko podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, ale nepřidá se k sankcím, které na Rusko uvalily Evropská unie a Spojené státy kvůli jeho agresi vůči sousední zemi. Oznámil to dnes srbský prezident Aleksandar Vučić, který postup Moskvy opatrně označil za chybu.

22:15 – Ruskou agresi vůči Ukrajině lze zastavit pomocí spojeného evropského úsilí, uvedl dnes polský prezident Andrzej Duda po summitu takzvané bukurešťské devítky (B9), kterou tvoří země východního křídla NATO. Podporu Ukrajině za všechny členy uskupení vyslovil i rumunský prezident Klaus Iohannis.

(Týdeník FORUM)

Videosummit B9 se konal v týž den jako summit NATO, které oznámilo, že v reakci na ruskou agresi posiluje své východní křídlo a v případě potřeby rozmístí v Evropě další jednotky. Lídři aliančních zemí zároveň ve společném prohlášení tvrdě odsoudili ruskou invazi a označili krok ruského prezidenta Vladimira Putina za „hrozivou strategickou chybu“.

22:10Vláda Spojených států se chystá uvalit sankce na ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova jako další krok reagující na útok Moskvy na Ukrajinu. Informaci amerických médií při pravidelném brífinku potvrdila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Učinila tak jen několik hodin poté, co se na zmrazení majetku Putina a Lavrova dohodly členské země Evropské unie.

22:03 – Sportovní program polské televize TVP se rozhodl nevysílat soutěže s ruskými závodníky. Jakmile při dnešním MMA zápasu nastoupil ruský účastník, stanice odpojila přenos a nahradila ho protestní smyčkou.

21:51 – Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija slíbila pomoc ukrajinským uprchlíkům.

https://twitter.com/UdzenijaAlex/status/1497301908834463750

21:39 – Ministryně obrany Jana Černochová intenzivně jedná s ukrajinským velvyslancem.

21:31Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodla formálně ukončit proces přistoupení Ruska k organizaci, který je ale od roku 2014 pozastaven. Uzavře také svoji moskevskou kancelář. Vyplývá to z dnešního prohlášení OECD.

21:19Z Ukrajiny dál přicházejí rozporuplné informace o vojenské invazi, kterou ve čtvrtek zahájilo Rusko. Ruské síly podle ministerstva obrany v Moskvě dnes zaznamenaly další úspěchy a zničily velké množství ukrajinské výzbroje a vojenských infrastrukturních cílů. Představitel kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak ovšem prohlásil, že napadená území jsou pod ukrajinskou kontrolou.

21:03České dráhy dnes večer vypravily dva humanitární vlaky určené pro uprchlíky z Ukrajiny. Spoje s celkovou kapacitou 1400 míst míří do polského města Přemyšl na polsko-ukrajinském pomezí. Dnes jej nevyužil nikdo, kdo by se potřeboval urychleně vrátit na Ukrajinu. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Ve vlacích tak cestovali jen průvodčí, zdravotníci Červeného kříže a štáb České televize. Humanitární spoje vezly i 700 dek a velké množství balené vody. Vše určené pro cestující, kteří jimi pojedou zpátky do Česka.

20:48 – Ukrajinský prezident Zelenskyj vyvrací fámy, že společně s některými spolupracovníky utekl z Kyjeva.

20:27 – Rusko ode dneška částečně omezí přístup k sociální síti Facebook, oznámil cenzorský úřad Roskomnadzor. Platformu Moskva obvinila z cenzury ruských médií a porušování práv ruských občanů. Úřad neupřesnil, jak bude omezení v praxi vypadat, píše agentura Reuters. Roskomnadzor v prohlášení uvedl, že síť Facebook ignoruje jeho žádosti, aby zrušila restrikce uvalené na stránky čtyř ruských médií – agentury RIA Novosti, armádní televize Zvezda a webových stránek gazeta.ru a lenta.ru.

20:15Sázkové kanceláře Sazka, Tipsport a Chance stáhly z nabídky sázky na všechny ruské soutěže včetně Kontinentální hokejové ligy (KHL). Fortuna se zavázala výnosy z ruských soutěží posílat na Ukrajinu.

19:58 – Varování z ukrajinské ambasády v České republice.

19:44Nadační fond Neuron a společnost IOCB Tech nabízejí dva miliony korun jako pomoc mladým vědcům a vědkyním z Ukrajiny. Jednotliví příjemci mohou dostat až 200.000 korun na platbu prvních nákladů, například ubytování, a vytvoření zázemí v České republice. Zástupci Neuronu a IOCB Tech to uvedli v dnešní tiskové zprávě.

19:38Na Václavském náměstí v Praze se dnes sešlo asi 200 lidí, aby protestovali proti válce na Ukrajině. Lidé s sebou měli ukrajinské vlajky a transparenty odsuzující ruskou invazi. Rusko ji zahájilo ve čtvrtek ráno. Ruská vojska dobyla část ukrajinského území a přiblížila se hlavnímu městu Kyjev.

(Týdeník FORUM)

19:24 – Ukrajina obvinila ruské válečné lodě, že dnes nedaleko ukrajinského přístavu Oděsa ostřelovaly a zasáhly tanker Millennial Spirit plující pod moldavskou vlajkou a nákladní loď Namura Queen s panamskou vlajkou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. Incidenty se odehrály druhý den ruské agrese vůči Ukrajině.

„Před deseti minutami jsme se dozvěděli, že se povedlo zachránit celou posádku, ale dva lidé byli vážně zraněni a jsou na cestě do nemocnice,“ sdělil Reuters už dopoledne zástupce ředitele moldavského námořního úřadu Vadim Pavalachi k informaci o zasažení tankeru.

18:56Psi, kočky a fretky, které si do České republiky nyní přivezou občané Ukrajiny, nebudou pro vstup do země potřebovat mikročip nebo tetování, veterinární označení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Nutná bude desetidenní karanténa a do 72 hodin prohlídka soukromého veterináře pro vyloučení vztekliny. O úpravě podmínek dnes v tiskové zprávě informovala Státní veterinární správa.

18:42Summit NATO dnes jednoznačně potvrdil vůli členských států aliance maximálně podpořit Ukrajinu a dát jasně Rusku najevo, že jeho agrese vůči Ukrajině není přijatelná. Po jednání summitu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS), který se ho on-line zúčastnil společně s prezidentem Milošem Zemanem. 

18:39 – „Kolona s municí, kterou předáváme Ukrajině, už dorazila k našim sousedům. Podporujeme Ukrajince, jsme solidární a rozhodně jsme proti ruské agresi,“ napsal na twitter polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

18:33 – Státy Evropské unie dnes schválily druhý balík sankcí proti Rusku v reakci na jeho útok proti Ukrajině. Evropský blok vedle omezení významných sektorů ruské ekonomiky zmrazí majetek prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Po jednání unijních ministrů zahraničí to uvedl lotyšský ministr Edgars Rinkévičs. EU rovněž zahájila přípravu dalšího balíku opatření, která mají ještě zásadněji ochromit ruskou ekonomiku.

17:44 – Slovenský parlament dnes téměř jednomyslně odsoudil agresi Ruska vůči Ukrajině, označil ji za nevyprovokovanou, neodůvodněnou a neoprávněnou. Rusko slovenští poslanci vyzvali k okamžitému zastavení vojenské operace a bezpodmínečnému stažení ozbrojených sil z Ukrajiny. Parlament to uvedl v prohlášení.

17:26 – Premiér Petr Fiala vyjádřil postoj naší vlády.

17:22 Vzdělávací systém se podle neziskové organizace EDUin musí připravit na to, že kvůli útoku Ruska na Ukrajinu přijde do Česka pravděpodobně větší počet ukrajinských dětí. Podle mediálního koordinátora společnosti Člověk v tísni Tomáše Urbana může jít nejméně o tisícovky. Ministerstvo školství by proto mělo počítat s tím, že ve školách přibyde dětí s odlišným mateřským jazykem, které budou potřebovat ve vzdělávání větší podporu.

17:19Výbor ministrů Rady Evropy dnes rozhodl pozastavit ruské členství v této instituci. Oznámil to italský ministr zahraničí Luigi di Maio, jehož země výboru předseda. Podle něj se jedná o „nezbytný krok“ po vojenské agresi Ukrajiny, která představuje vážné porušení mezinárodního práva, citovala šéfa italské diplomacie agentura Reuters. Rusku hrozí až vyloučení z organizace se sídlem ve Štrasburku.

17:03 – Miroslav Kalousek pochválil vládu.

16:51Na Ukrajině po vpádu ruských vojsk dochází pohonné hmoty, zdravotnický materiál i hotovost a invaze by nakonec mohla ze země vyhnat i pět milionů lidí, uvedly dnes humanitární agentury OSN. Odhadují, že do Polska může zamířit více než milion uprchlíků, další až dva miliony do jiných evropských zemí, napsala agentura Reuters.

16:40Prezident Miloš Zeman navrhl vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT, jinak hrozí během několika dnů okupace celé Ukrajiny. Nad podobou současných sankcí vyjádřil pochybnosti, přijaté „černé listiny“ označil za legrační. Zeman to řekl na dnešním summitu zemí B9, tedy členských zemí NATO ze střední a východní Evropy. Zúčastnil se ho on-line. Přepis Zemanova vyjádření zveřejnil Pražský hrad na svém webu.

16:35Skladatel a zpěvák Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina. „Puškinovu cenu jsem dostal za písně a ne za válčení,“ napsal dnes Nohavica na dotaz ČTK. Události na Ukrajině označil za hrozné. Naopak slovenský spisovatel Ján Štrasser se ocenění veřejně vzdal. Reagoval tak na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

16:30České dráhy dnes večer vypraví z Bohumína dva zvláštní vlaky do města Przemyśl u polsko-ukrajinské hranice. Jsou určeny pro lidi, kteří se potřebují vrátit na Ukrajinu. V sobotu umožní cestu uprchlíkům z Ukrajiny do Česka. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Dráhy už dnes avizovaly, že umožní ukrajinským občanům, kteří se budou chtít vrátit do své vlasti, bezplatnou přepravu ve svých vlacích.

16:18 – Irský ministr zahraničí Coveney odsuzuje výroky svého ruského kolegy Lavrova, který se pokouší ospravedlnit ruskou invazi na Ukrajinu tím, že přirovnává zkušenosti tamní ruskojazyčné menšiny k irské historii kolonialismu pod vládou britského impéria.

16:14Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem prohlásil, že Rusko je ochotno jednat na vysoké úrovni s Ukrajinou. Podle agentury Reuters to uvedla čínská státní televize CCTV a později to novinářům potvrdil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. 

16:00 – Ukrajinský pilot MiGu-29 získal první den vzdušných soubojů šest vítězství nad ruskými piloty. Už se mu říká „Duch Kyjeva“.

15:48Česko uzavře kvůli konfliktu na Ukrajině svůj vzdušný prostor letadlům všech ruských aerolinek, řekl Kupka. Stejný krok dnes učinilo i Polsko.

15:44Slovácké divadlo připravuje v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu hru o ruských dezinformacích. Inscenace Vzlet a pád Jurije Gagarina v režii uměleckého šéfa divadla Lukáše Kopeckého by měla mít premiéru v květnu. Herci uherskohradišťské scény ji začnou zkoušet v příštích dnech, sdělil dnes herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

15:37Prezidenti Ruska a Číny v telefonátu označili sankce Západu za nepřijatelné. Peking Moskvě sdělil, že její kroky respektuje, uvedl Kreml.

15:35Vláda spustila druhý ze čtyř stupňů připraveného plánu pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Počítá tak v tuto chvíli se zajištěním 5000 lidí. Na tuto podporu a zabezpečení by podle odhadů mohlo být potřeba 1,5 miliardy korun. Kabinet s uvolněním peněz souhlasil. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

15:24 – Ukrajinská vojenská vozidla vjíždějí do Kyjeva, aby ho bránila před blížícími se ruskými jednotkami, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Kyjevský starosta Vitalij Kličko již dříve uvedl, že město „vstoupilo do obranné fáze“. Vláda vyzývá obyvatele Kyjeva, aby udělali vše, co je v jejich silách, aby se postavili na odpor ruským jednotkám, včetně výroby Molotovových koktejlů a použití zbraní.

14:58 – Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo osm dezinformačních webů. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě. Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

14:49Ruští výsadkáři obsadili strategické vojenské letiště Hostomel, které se nachází na okraji Kyjeva, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Tvrdí zároveň, že při dobývání letiště ruští vojáci zlikvidovali 200 příslušníků ukrajinských sil a ruské vojsko posléze odřízlo ukrajinskou metropoli ze západu. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko podle agentury Reuters prohlásil, že město vstoupilo do obranné fáze. Ukrajinské ministerstvo obrany mezitím prohlásilo, že během současných bojů bylo na Ukrajině zabito více než 1000 ruských vojáků, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru)

14:39Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes definitivně rozhodne o omezení leteckého provozu některých ruských společností nad Českou republikou. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní míru omezení domlouvá Česko s Polskem.

14:32Česká armáda může vyslat až 580 vojáků začleněných do sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance kamkoli na alianční území. Rozhodla o tom na dnešním mimořádném jednání česká vláda, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vláda podle ní také schválila možnost, aby se po českém území pohybovaly ozbrojené síly spojeneckých zemí z NATO. Česko jim poskytne například možnost tankovat na letištích. Rozhodnutí vlády souvisí s postupem NATO, které ve čtvrtek aktivovalo své obranné plány.

14:28 – Vláda na dnešním mimořádném jednání rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Po zasedání to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Bude to doporučovat dalším zemím. Krok vláda avizovala po čtvrtečním zasedání Bezpečnostní rady státu. Je reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu.

14:01Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, dnes ve 14:00 uzavřela své pobočky v Česku. ČTK to řekla mluvčí banky Radka Černá. Podle ní jsou důvodem bezpečnostní problémy na pobočkách. Ve čtvrtek a dnes se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o jejím fungování. Kolem dnešního poledne nefungovalo internetové bankovnictví Sberbank CZ.

13:45Polsko uzavře svůj vzdušný prostor letadlům, která patří ruským leteckým společnostem. Oznámil to dnes premiér Mateusz Morawiecki. Varšava tento krok podnikla v souvislosti s krizí na Ukrajině, proti které ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo vojenskou operaci. Informují o tom polská média.

13:20Německo kvůli ruskému útoku na Ukrajinu vysílá k posílení ochrany východních členů Severoatlantické aliance korvetu, další vojenská loď vypluje do Středomoří. Dnes to na tiskové konferenci řekl mluvčí německého ministerstva obrany Christian Thiels. Uvedl také, že německá armáda chce pomoci s posílením vzdušné obrany východních států NATO.

13:06Senát vyzval k vyloučení Ruska i Běloruska z mezinárodních organizací kvůli agresi proti Ukrajině. Vybídl dnes k uvalení co nejtvrdších sankcí na Rusko. Doporučil současně, aby se konfliktem na Ukrajině zabýval Mezinárodní trestní soud v Haagu. Stanovisko jednomyslně podpořilo všech 50 přítomných senátorů.

12:57Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zasedl k jednacímu stolu, uvedl server RBK Ukrajina. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov předtím podle agentury TASS řekl, že Moskva je připravena vyjednávat s Kyjevem teprve poté, až Ukrajina složí zbraně, a že Zelenskyj promarnil své dřívější příležitosti k jednání.

Ilustrační foto (ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak)

12:54Turecko nemůže uzavřít úžiny Bospor a Dardanely pro ruská válečná plavidla, jak o to kvůli ruskému útoku na Ukrajinu požádal Kyjev. Podle deníku Hürriyet to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Zdůvodnil to tím, že mezinárodní dohoda upravující proplouvání lodí těmito úžinami zaručuje i v době války návrat plavidel na jejich domovskou základnu. Ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar uvedl, že od Ankary očekává pozitivní odpověď na žádost o uzavření úžin.

12:48Tvrdší a konkrétnější sankce vůči režimu Vladimira Putina, než ke kterým dosud přistoupila Evropská unie, požadovali dnes někteří čeští senátoři kvůli ruské agresi proti Ukrajině. Chtěli doplnit návrh senátního stanoviska, podle něhož by měl senát odsoudit napadení Ukrajiny Ruskem a vyzvat mezinárodní společenství obecně k přijetí účinných sankcí.

12:41Ministerstvo práce připravuje podporu pro rodiny ukrajinských pracovníků v Česku, kteří odjedou na Ukrajinu bránit vlast. Pomoc má zabránit propadu domácností po výpadku jednoho z příjmu. Mimořádnou dávku by mohli případně získat také uprchlíci. Nutné ale budou legislativní úpravy. Novinářům to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

12:35Sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, jsou sice tvrdé, ale mohly by být ještě přísnější. Řekl to dnes v televizi lotyšský prezident Egils Levits. Rusko označil za zločinecký režim, který je potřeba izolovat stejně jako Severní Koreu, informovala agentura DPA.

12:33Slovensko poslalo na hranice s Ukrajinou 500 vojáků na pomoc policistům. Podle ministra vnitra Romana Mikulce na slovenské straně hraničních přechodů není nápor lidí a Ukrajinci po přechodu hranic o pomoc slovenské úřady nežádají. Bratislava dá peníze na humanitární pomoc pro Ukrajinu a na jiná opatření pro případ migrační vlny v souvislosti s útokem ruské armády na Ukrajinu. Na pomoc uprchlíkům se připravily slovenské nemocnice.

Vladimir Putin (AdobeStock)

12:23Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ. Ve čtvrtek a dnes se před některými jejími pobočkami tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o jejím fungování.

12:18Nejvyšší státní vyznamenání Hrdina Ukrajiny udělil prezident Volodymyr Zelenskyj 13 pohraničníkům, kteří podle tvrzení Kyjeva zemřeli ve čtvrtek při obraně Hadího ostrova v Černém moři. Na ostrov zaútočili ruští vojáci, kteří Ukrajince vyzývali, aby složili zbraně, obránci ostrova ale jejich ultimátum podle neověřené nahrávky vulgárním způsobem odmítli.

12:16Moskva je připravena vyjednávat s Kyjevem teprve poté, až Ukrajina složí zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle Lavrova dříve promarnil příležitost s Ruskem jednat.

12:04 – Na jihovýchodě Ukrajiny zesílily boje o Mariupol, blíží se k němu ruské tanky. Informuje o tom server RBK Ukrajina s odvoláním na starostu tohoto strategicky důležitého přístavu. Boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými vojáky se odehrávají 15 kilometrů od města, řekl jeho starosta Vadym Bojčenko.

11:56Hrozící odchod profesionálních ukrajinských řidičů kvůli všeobecné mobilizaci patrně povede k výpadkům v dopravě, zejména pak v autobusové. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). O situaci a jejím případném řešení chce jednat přímo s autodopravci. Problémy by v případě odchodů ukrajinských šoférů vznikly i kamionové dopravě. Ukrajinci tvoří důležitou část profesionálních řidičů v Česku, těch je přitom v zemi dlouhodobě nedostatek.

11:48 – Volodymyr Zelenskyj se včera k účastníkům summitu EU připojil z bunkru v Kyjevě, odkud řídí obranu své země proti ruské agresi. „My jako Západ máme zatím našlápnuto k tomu, abychom se pod zem propadli hanbou…“ myslí si europoslanec Jiří Pospíšil.

11:40Finále fotbalové Ligy mistrů se místo Petrohradu odehraje 28. května v Paříži. Evropská fotbalová unie UEFA zareagovala odebráním pořadatelství ruskému městu na vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu. Na mimořádném zasedání výkonný výbor UEFA také rozhodl, že ruské a ukrajinské kluby a národní týmy obou zemí budou v soutěžích UEFA až do odvolání hrát na neutrální půdě.

11:34 – Mezinárodní lyžařská federace FIS zrušila pro zbytek sezony Světového poháru všechny závody konané v Rusku včetně víkendového skikrosu v Sunny Valley.

11:28 – „Kolem budovy hlavního nádraží se začali stahovat ukrajinští vojáci. Ve městě se střílí. Jakákoli evakuace je teď krokem do prázdna. Lidé nastupují do vlaku, a až pak se ptají, kam míří,“ píše na twitteru Andreas Papadopulos.

11:15 – Dlouholetý spojenec Ruska Čína stále odmítá označit ruskou akci proti Ukrajině za invazi. Na každodenním tiskovém brífinku v Pekingu mluvčí Wang Wenbin zopakoval postoj Číny, která sice respektuje územní celistvost všech zemí, ale zároveň chápe „legitimní obavy Ruska v bezpečnostních otázkách“. Dodal, že Čína stále uznává Ukrajinu jako legitimní stát a věří, že dveře k politickému řešení se na Ukrajině stále nezavřely.

11:10Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově na východě země jsou slyšet hlasité výbuchy, píše agentura Reuters s odvoláním na svědka.

11:01Festival Dvořákova Praha zrušil vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Důvodem je jeho podpora ruské zahraniční politiky, uvedli pořadatelé.

10:54Rusko připravilo soubor odvetných sankcí, řekla podle agentury TASS šéfka horní komory ruského parlamentu. Rusko podle ní zná slabiny západních zemí.

10:50 – Informace od zpravodaje České televize z Kyjeva.

10:44 – Mezi signály, že ukrajinské hlavní město je stále více ohroženo, patřilo páteční oznámení armády, že ve čtvrti Kyjeva vzdálené asi 5 km severně od centra města byla spatřena skupina ruských špionů a sabotérů. Policie vyzvala lidi, aby nevycházeli ze stanice metra v centru města, protože se v oblasti střílelo, píše AP News.

10:42Ukrajinská agentura pro jadernou energetiku uvedla, že zaznamenala zvýšenou míru radiace v místech uzavřené atomové elektrárny Černobyl. Informovala o tom agentura Reuters. Odstavenou elektrárnu na severu Ukrajiny ve čtvrtek obsadili ruští vojáci.

10:40Na pražském letišti jsou dál rušeny všechny lety na Ukrajinu. Dnes neodletí žádný z šesti plánovaných spojů do Kyjeva, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Dopravci budou rušit spoje i v následujících dnech. První dva lety už byly kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině zrušeny ve čtvrtek.

10:38Vyškov chce zaslat na humanitární pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi, půl milionu korun. Usnesli se na tom na mimořádné schůzi radní. Zastupitelům doporučili, aby záměr schválili na nejbližším jednání, které je v plánu 2. března.

Vitalij Kličko, starosta Kyjeva (Sven Teschke / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 DE)

10:33Vláda bude podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) hledat separátní kroky, které by doprovodily sankce EU proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Rakušan to dnes bez bližších podrobností řekl senátorům na jejich mimořádném zasedání, na kterém má horní komora ruskou agresi odsoudit a podpořit protiruské sankce. Rakušan navrhne vládě uvolnit 1,5 miliardy korun na řešení nové uprchlické krize, v první vlně počítá s přijetím kolem 5000 Ukrajinců. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předloží vládě návrh, podle něhož bude možné vyslat české vojenské pohotovostní síly kamkoli na území NATO.

10:20 – Kyjevem znovu zní sirény.

10:12Rusko zakázalo britským aerolinkám vstup do svého vzdušného prostoru. Oznámila to dnes ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. Tento krok je odvetou za zákaz letů ruské společnosti Aeroflot do Británie, informovala agentura Reuters.

10:06V obytné čtvrti na severu Kyjeva se ozývá střelba, uvedla místní média. Ministerstvo obrany požádalo obyvatele, aby zůstali doma a hlásili pohyby ruské techniky. Střelba byla podle agentury AP dnes slyšet také u vládní čtvrti v centru ukrajinské metropole.

09:55Ruský rubl po čtvrtečním propadu na rekordní minimum dnes posiluje, zotavují se i ruské akcie. Hlavní index moskevské burzy RTS kolem 09:30 SEČ vykazoval růst zhruba o 24 procent po propadu o více než 38 procent předchozí den. Za čtvrtečním propadem stálo zahájení ruského útoku na Ukrajinu.

09:39 – Ruské jednotky měly podle posledních informací vstoupit do Kyjeva.

09:27 – Podle ukrajinské armády se ozbrojené síly účastní bojů na předměstí hlavního města Kyjeva v Dymeru a Ivankově, kam postoupilo velké množství ruských obrněných vozidel.

09:20Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zlikvidovalo 118 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury, hlásí také zničení 18 tanků a obrněných vozidel.

09:17Zvuk střelby na obytných předměstích Kyjeva.

09:11 – V senátu začala mimořádná schůze k Ukrajině. Přítomen je velvyslanec Perebyinis, ministryně obrany Černochová, ministr vnitra Rakušan a ministr zahraničí Lipavský.

09:07 – Starosta Kyjeva Vitalij Kličko nechal otevřít sklady se zbraněmi. Ty se rozdávají civilistům, kteří chtějí bránit hlavní město.

09:04Zahraniční závodníci včetně českých reprezentantů Nikol Kučerové a Daniela Pauluse nenastoupili na protest proti vpádu Ruska na Ukrajinu do kvalifikací na víkendové závody Světového poháru ve skikrosu v Sunny Valley. Dvě kvalifikační jízdy absolvovali pouze domácí lyžaři.

08:48 – Hackeři vyhlásili válku Rusku.

08:35 – Ministr zahraničí Jan Lipavský na tiskové konferenci připomněl, že dnes bude společně s dalšími šéfy diplomacie zemí EU schvalovat nové sankce, které včera předjednali premiéři. Sankce, které v noci na dnešek odsouhlasili na mimořádném summitu lídři zemí Evropské unie, jsou podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) velmi tvrdé. Rusko tvrdě zasáhnou, míní. Neformálně se začíná mluvit i o třetím balíku sankcí na úrovni EU, řekl šéf české diplomacie na tiskové konferenci po dnešním jednání resortního krizového štábu. Ministr také sdělil, že pro Ukrajinu jsou připraveny další formy pomoci, včetně finanční podpory. Protestující proti válce v Rusku označil Lipavský za statečné. „Naše historická zkušenost nám velí, abychom dnes stáli na straně Ukrajiny,“ řekl šéf české diplomacie. Zároveň informoval, že ČR kvůli bezpečnostní situaci zavírá generální konzulát ve Lvově. 

08:27Ukrajinská metropole Kyjev dnes ráno vyhlásila letecký poplach, místní úřady vyzývají obyvatele, aby se přesunuli do nejbližších protileteckých krytů. Podle listu The New York Times se varovné sirény rozezněly rovněž ve Lvově na západě země. Na Kyjev v noci na dnešek dopadly nejméně dvě ruské rakety. Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek pozdě večer varoval, že ukrajinská metropole je patrně hlavním cílem ruské invaze, k městu se podle zpráv médií probíjí ruské tanky, kterým nyní zřejmě ke Kyjevu zbývá asi 30 kilometrů.

08:01Sankce, které v posledních dnech na Moskvu uvalily západní země, nejsou dostatečné, řekl dnes ráno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Důkazem je podle něj stále pokračující ruská agrese proti jeho zemi. Dodal, že svět nadále pozoruje dění na Ukrajině zpovzdálí, uvedla ukrajinská média.

07:36 – „Ukrajina má za sebou těžkou noc a před sebou těžký den. RUS oficiální zdroje sleduji nepřetržitě léta. Podivuhodné ticho. Žádné nadšené tirády o úspěších, o nadšených civilistech vítajících „osvoboditele“. Zdá se, že to nejde snadno. Slibné, ale při pohledu na Putina děsivé zároveň,“ píše na twitteru politický geograf Michael Romancov.

07:26 – Tvrdé boje o město Sumy.

07:15 – Noc v Kyjevě byla náročná.

06:57Tři ukrajinští pohraničníci přišli v noci na dnešek o život, když jejich stanoviště v jihovýchodní Záporožské oblasti zasáhla ruská raketa, píše deník The New York Times s odkazem na ukrajinskou pohraniční stráž.

06:36Nejnovější zprávy z ukrajinského generálního štábu: Letiště Hostomel ovládají kyjevské síly. Těžké boje probíhají severozápadně od hlavního města, most přes řeku Teteriv zničen, aby zastavil ruský postup. Ukrajinský systém protivzdušné obrany zabránil po čtvrté hodině ranní dvěma náletům na Kyjev, píše na twitteru novinář Christopher Miller.

06:17Ukrajinské ministerstvo obrany na twitteru oznámilo, že podle jeho odhadů dosáhly ruské ztráty za první den invaze na Ukrajinu až 800 vojáků, zničeno bylo sedm ruských letadel, šest vrtulníků, 130 obrněnců a přes 30 tanků. Zároveň uvedlo, že přesnou bilanci uvede později. Z prohlášení nebylo jasné, zda jde o mrtvé, či zraněné. Poradce šéfa prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč uvedl, že podle zdrženlivého odhadu ukrajinských služeb bylo zabito 450 ruských vojáků a důstojníků, Ukrajinci podle něj také přes dvě desítky ruských útočníků vzali do zajetí, napsala agentura Unian.

05:55Cílem ruské invaze na Ukrajinu je Kyjev, uvedl ve čtvrtek pozdě večer ukrajinský generální štáb. Hranice podle něj překročily již dvě třetiny z nashromážděných ruských vojsk. Podle americké stanice CNN, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele, se ruské jednotky nacházejí asi 30 kilometrů od metropole.

05:11Stanoviště ukrajinské pohraniční stráže v jihovýchodní Záporožské oblasti zasáhla raketa. Na místě jsou mrtví a zranění, píše agentura Reuters s odkazem na ukrajinské pohraničníky.

04:31 – V Rusku zatýkají účastníky demonstrací proti válce na Ukrajině.

04:07Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že jeho čtvrteční telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl upřímný a rychlý. Macron vyzval šéfa Kremlu k zastavení vojenských operací na Ukrajině, protože jej o to požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterému se s Putinem nepodařilo spojit, píše agentura Reuters.

03:56Kyjevem dnes nad ránem otřásly dva silné výbuchy. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka se jednalo o ruské střely s plochou dráhou letu či balistické rakety, informovala agentura Unian.

2:20 – Nový Zéland v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu oznámil cílený zákaz vstupu ruským činitelům a zákaz obchodu s ruskými vojenskými a bezpečnostními složkami. Japonsko a Austrálie sdělily, že své sankce vůči Rusku posílí. 

PÁTEK 01:20Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o život 137 ukrajinských občanů, vojáků i civilistů. Dalších 316 Ukrajinců bylo zraněno. V projevu krátce před čtvrteční půlnocí to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

23:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu podepsal dekret vyhlašující všeobecnou mobilizaci. Mobilizace se má realizovat 90 dnů počínaje dnem nabytí účinnosti výnosu.

Mobilizace se bude týkat Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti, a záložníků. Vztahuje se na území celé Ukrajiny s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, které zčásti ovládají separatisté.

(Týdeník FORUM)

21:40 Šéfové unijních států zároveň rázně odsoudili dnešní ruský útok na Ukrajinu a vyzvali Moskvu k jeho okamžitému ukončení. Vyzvali rovněž k přípravě dalšího balíku sankcí, který se bude týkat i Běloruska, z jehož území Rusko na Ukrajinu také útočí. Lídři vyjádřili podporu Ukrajině, které jsou podle nich unijní země připraveny poskytovat další politickou, finanční a humanitární pomoc.

21:38 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy podle závěrů dnešního summitu míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele.

Závěry dnešního summitu zveřejnil předseda Evropské rady Charles Michel. Další detaily sankcí lídři ještě projednávají, finální podobu by pak zítra v Bruselu ve tři hodiny odpoledne měli oficiálně schválit ministři zahraničí.

20:55 Ve 47 městech v Rusku lidé demonstrovali proti Putinovi a jeho válce. Policisté na protestech zatkli více než tisíc lidí.

20:20 Premiér Petr Fiala (ODS) krátce před 20. hodinou přistál v Bruselu, kam zamířil na mimořádné zasedání Evropské rady. Hlavy států Evropské unie probírají situaci na Ukrajině v reakci na nevyprovokované a neodůvodněné vojenské akce Ruska, které hrubě porušují mezinárodní právo a ohrožují evropskou a celosvětovou bezpečnost a stabilitu. Jednání sledujeme na místě, o výsledcích budeme informovat.

20:10 Před ruskou ambasádou v Praze demonstrují asi dva tisíce lidí.

20:06 Joe Biden: USA uvalily sankce na ruské banky, které dohromady drží aktiva zhruba za 1 bilion dolarů.

19:55 Prezident USA Joe Biden: Rusko z této krize vyjde výrazně oslabené, demokratické země naopak výrazně posílené. USA se spojenci omezí schopnost Ruska být součástí globální ekonomiky. Cílem nových sankcí je maximalizovat dlouhodobý dopad na Rusko.

19:45 Rusové mohutně ostřelují přístavní město Mariupol. Město v ranních hodinách dobyli, Ukrajinci je ale později z oblasti vyhnali. Nyní se okupanti pokoušejí o další zvrat.

19:33 Dana Drábová na twitteru: Nenechme se vykejvat. Teď jsou podstatnější problémy než Černobyl. Ten nás věru neohrozí.

18:56 V Praze a dalších městech v České republice protestovaly tisíce lidí proti ruské agresi.

18:40 Černobyl je údajně v rukou okupantů.

18:15 Premiér Petr Fiala odletěl na mimořádné jednání do Bruselu.

18:06 Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského zastavila armáda ruské útoky. Ukrajinci nyní tvrdě bojují s ruským výsadkem na letišti poblíž Kyjeva. S Rusy tam údajně bojují specialisté Ukrajinské armády, kteří za sebou mají výcvik NATO.

17:35 Ukrajinský prezident: Pokud nám dnes nepomůžete, zítra zaklepe válka na vaše dveře.

17:24 České dráhy nabídly vypravení zvláštních evakuačních vlaků z Ukrajiny do ČR s kapacitou 6000 míst.

17:04 Andrej Babiš: Nebudeme v této věci vládě opozicí. Hnutí ANO podporuje Petra Fialu a jeho vládu v krocích souvisejících se situací na Ukrajině.

16:58 Ruští vojáci se pokoušejí obsadit černobylskou elektrárnu, ukrajinští vojáci zde podle prezidenta bojují s nasazením životů.

16:50 Veškerá média v Rusku dostala upozornění, že o válce musí uvádět jen informace, které jim dají oficiální úřady. Jde o mnohdy zcela zkreslené informace. Pokud tak neučiní, stát je odojí.

16:35 Petr Pavel: Rusko nenapadlo jen Ukrajinu. Napadlo principy západního světa, a tudíž napadlo i nás. Musíme Ukrajině ukázat, že v tom není sama. Jednotně uplatnit veškeré myslitelné sankce vůči Rusku a Ukrajině poskytnout pomoc: humanitární, materiální, finanční i dodávky zbraní a munice.

16:16 Petr Fiala v Poslanecké sněmovně: K přátelům se nesmíme stavět zády, i za cenu vlastního nepohodlí. Musíme jednat společně, rozhodně, tvrdě a morálně. Jménem ČR budu večer v Bruselu navrhovat co nejtvrdší postup vůči Rusku.

16:05 Čeští poslanci zahájili svoji mimořádnou schůzi přivítáním ukrajinského velvyslance v Praze při poslechu hymny Ukrajiny.

Česká televize
Jednání poslanecké sněmovny

15:45 V Moskvě a několika dalších městech v Rusku protestovali lidé proti Putinem vyvolané válce. Policie je pozatýkala.

15:40 Rychetský: Za rozpoutání války by bylo na místě postavit Putina před tribunál

15:24 Přinášíme fotogalerii: Na Václavském náměstí se protestuje proti ruské agresi

15:21 Překvapivá zpráva: Mezinárodní lyžařská federace (FIS) prozatím neplánuje navzdory vpádu Ruska na Ukrajinu zrušení Světových pohárů, jež se tento víkend mají konat na ruském území. V plánu jsou závody ve skikrosu v Sunny Valley na Uralu a soutěž akrobatických skokanů v Jaroslavli.

15:11 Podle CNN je údajně plánem Rusů obklíčit Kyjev a donutit vedení země k odstoupení.

14:58 Komentář Pavla Šafra: Putin je zločinec a patří před soud v Haagu. Útok na Ukrajinu je útok na nás a podle toho jednejme

14:45 Vedení Ukrajiny zveřejnilo obavy, že Rusové chystají letecký výsadek poblíž vládní čtvrti v Kyjevě s cílem zajmout vedení země.

14:15 Česko pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů, oznámil premiér Fiala.

14:04 Ministryně obrany Jana Černochová: Armáda ČR je připravena na všechny scénáře.

14:02 Petr Fiala: Odvoláváme souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a v Brně.

13:56 Petr Fiala po jednání Bezpečnostní rady státu: Nejsou jakékoliv informace o hrozbě pro Českou republiku. Naše země je připravena na výpadky zemního plynu. Máme dostatečné zásoby.

13:42 Francouzský prezident Emmanuel Macron: Francie stojí po boku Ukrajiny. Její svoboda je i naše svoboda. Události dnešní noci jsou historické. Ovlivní naše životy. Ovlivní uspořádání. Budeme chránit naše občany doma i na Ukrajině. Budeme řešit všechny dopady této krize. Nevzdáme se jednoty a demokracie.

13:36 Ukrajinská armáda svádí těžké boje s ruskými okupanty u letiště Hostomel, které se nachází nedaleko Kyjeva. Uvedla to kancelář ukrajinského prezidenta.

13:29 – Ukrajina tvrdí, že některá její vojenská velitelská střediska byla zasažena ruskými raketovými údery. Kousek od Kyjeva, ve městě Brovary, bylo podle úřadů při sérii raketových úderů zabito nejméně šest lidí.

13:24 – Ve Washingtonu se u ruského velvyslanectví sešli lidé na protest proti invazi na Ukrajinu. Protestující nesli vedle amerických vlajek také ukrajinské vlajky s nápisy „Putin shoří v pekle“ a „Už nikdy více”.

13:20 – Oficiální twitterový účet Ukrajiny vyobrazil ruského prezidenta Vladimira Putina jako pokračovatele Adolfa Hitlera.“Tohle není ‚mem‘, ale naše a vaše současná realita,“ uvedl oficiální účet země.

13:15 Britský premiér Boris Johnson: Nedovolíme, aby Ukrajina přišla o svoji svobodu. Toto tažení musí pro Putina skončit nezdarem. Neútočí na Ukrajinu, ale na svobodu a demokracii.

13:10 Slovensko má připravených 1500 vojáků, kteří mají posílit hlídky na hraničních přechodech s Ukrajinou.

13:05 Před ambasádou RF v Praze se sešly desítky lidí. Protestují proti invazi a Putinovi. Podporují Ukrajinu. Dva mladí muži postříkali zeď ambasády červenou barvou.

12:39 – Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie chtějí na dnešním večerním summitu schválit nové sankce, které budou mít pro Rusko masivní následky. Shodli se na tom ve společném prohlášení, v němž odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému ukončení. Země EU jsou také okamžitě připraveny poskytnout humanitární pomoc lidem na Ukrajině a napadenou zemi dále podporovat politicky a finančně.

12:36Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude závist na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měl ruský útok „vyčistit zemi od nacistů“ a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters. Kremelský mluvčí dále sdělil, že nikdo nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj „nepřijatelné“ používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.

12:10 – Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil projev prezidenta Miloše Zemana k dění na Ukrajině zasažené ruskou vojenskou agresí. Je dobře, že si uvědomuje důležitost společného postupu a že hlavní političtí představitelé mluví stejně, napsal na twitteru. Napsal také, že se spolu s prezidentem v pátek zúčastní videokonferenčního jednání lídrů Severoatlantické aliance.

12:07 – Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval na projev Miloše Zemana. „Pan prezident popsal situaci přesně a jeho razantní postoj sdílím. Dneškem definitivně končí romantické představy o Rusku. Nedělejme si iluze. Rusko, které 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, není to Rusko, které nás pomáhalo osvobozovat za 2. světové války,“ napsal na twitteru.

12:01 Severoatlantická aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom dnes na mimořádném zasedání velvyslanci aliančních zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Počínání Moskvy podle nich ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. Zároveň bude i nadále podporovat Ukrajinu v její legitimní snaze chránit vlastní suverenitu, dodali zástupci aliančních států ve společném prohlášení.

12:00 Evropská unie zatím asi nepodnikne kroky k tomu, aby odpojila Rusko od mezinárodního platebního systému SWIFT. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní evropští diplomaté. EU nyní pracuje na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho útok na sousední Ukrajinu.

11:50Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimum se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu korun).

11:49 – Ukrajina se podle polského prezidenta Andrzeje Dudy stala obětí brutálního, nevyprovokovaného a neopodstatněného útoku ze strany Ruska. Duda Ukrajině slíbil, že ji její západní spojenci nenechají bez podpory.

11:37 – Během ruského útoku na Ukrajinu zahynulo zatím přes 40 ukrajinských vojáků. Podle ruskojazyčné verze BBC to dnes oznámil poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Podle agentury Unian rovněž uvedl, že u východoukrajinského Charkova probíhají těžké boje, přičemž armáda odrazila tankový útok. Ukrajinu mezitím zasáhla druhá vlna raketových útoků, píše Reuters.

11:33Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera poskytne pomoc lidem, kteří prchají z Ukrajiny před válkou. Slováky předseda vlády vybídl, aby pro ně měli pochopení a soucit. Heger to řekl novinářům po jednání bezpečnostní rady státu. Slovensko-ukrajinská hranice o délce 98 kilometrů je vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob.

11:23Kraje jsou připravené spolupracovat s vládou na řešení událostí spojených s děním na Ukrajině. Podle Asociace krajů ČR mohou být problémy vzniklé z konfliktu bezprecedentní. Česko by se mělo připravit na možnou migrační vlnu a na případnou energetickou krizi. Na zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje to řekl předseda asociace Martin Kuba (ODS). Uvítal by, kdyby asociace byla zapojena do Bezpečnostní rady státu. Podle Kuby nyní nikdo nedokáže odhadnout, kam až současný konflikt na Ukrajině může dospět.

„Evropa a celý svět se nachází v situaci, která od druhé světové války nebyla. Byl bych rád, aby Asociace krajů ČR byla zapojena do bezpečnostní rady státu,“ prohlásil jihočeský hejtman.

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem)

11:10 Rusko se dopouští zločinu proti míru, jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. V televizním projevu to dnes uvedl prezident Miloš Zeman. Podle prezidenta je na čase sáhnout k výrazně důraznějším sankcím proti Rusku, než byly plánovány. Omezen by měl být bankovní styk, uvedl.

Zeman vyjádřil plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. S premiérem Petrem Fialou (ODS) se zúčastní on-line summitu NATO. Občany prezident vyzval ke klidu.

10:44Ukrajina přerušuje diplomatické vztahy s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co ruská vojska ráno napadla jeho zemi. Podle ukrajinské hlavy státu utrpěl nepřítel vážné ztráty. Zelenskyj také podle agentury Reuters nabídl zbraně k obraně vlasti všem lidem, kdo je budou chtít.

10:33Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko navrhl zprostředkovat přímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Minsku, informovala agentura Ria Novosti.

10:26 – V cestovatelském systému Drozd je registrováno zhruba 150 Čechů na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Lipavského jde víceméně o občany, kteří dlouhodobě v zemi žijí. Před invazí nevyjádřili přání odejít, není jasné, jakým způsobem se toto nyní promění, dodal šéf české diplomacie.

10:24 – Rusko po letech pracně budované stability přináší do Evropy válku, chaos a utrpení nejen nevinných ukrajinských, ale i vlastních občanů a Evropanů, prohlásil na tiskové konferenci po jednání resortního krizového štábu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Ačkoli se Západ snažil o vyřešení situace diplomatickou a mírovou cestou, Rusko si vybralo cestu války,“ řekl s tím, že jsme svědky neobhajitelné, ničím nepodložené a nevyprovokované agrese Ruska vůči Ukrajině,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

10:23 – Rusko útokem na Ukrajinu před zraky celého světa porušilo základy mezinárodního práva, bude za to čelit tvrdým sankcím. Dnes to v prohlášení před zasedáním německého bezpečnostního kabinetu prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Dodala, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se nikdy nepodaří porazit ukrajinskou touhu po svobodě a demokracii.

„Milí spoluobčané, dnes ráno jsme se probudili do úplně jiného světa,“ řekla na úvod Baerbocková. „Vojenským útokem na Ukrajinu porušila ruská vláda před zraky světa základní pravidla mezinárodního řádu. Samo Rusko si tuto cestu vybralo. My jsme v posledních měsících využili každou možnost pro diplomatické a mírové řešení ruské krize,“ zdůraznila. Baerbocková o sporu mezi Kyjevem a Moskvou a Západem a Ruskem hovoří výhradně jako o ruské krizi, protože podle ní situaci vyhrotil Kreml.

10:18Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) reagoval na slova ruského v Praze Alexandra Zmejevského, který byl včera předvolán k podání vysvětlení na ministerstvo zahraničí v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Vina je podle ambasády na straně Západu. Ruského velvyslance Zmejevského jsem měl „na koberečku“ několikrát. Nikdy to nebylo milé jednání. Jane Lipavský, teď už bych jen podepsal dokumenty, po kterých by si ještě dnes Zmejevský sbalil kufry.“ reagoval Petříček na twitteru.

10:17Podle Číny nemají zahraniční média pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi, oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. To také konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy. Japonsko naopak „jednostranné akce Ruska“ vůči Ukrajině rezolutně odsoudilo. Austrálie oznámila rozšíření sankcí vůči Rusku; uvalit sankce na Moskvu je připravena také Jižní Korea.

10:15 – Obydlená část Čuhujiva v charkovské oblasti se podle agentury Bellingcat stala terčem ruských útoků. Ty měly pravděpodobně směřovat na poblíž ležící letiště. Zda jsou v místě nějaké oběti, zatím není jasné.

10:13Evropské akcie zahájily dnešní obchodování výrazným propadem, panevropský index STOXX Europe 600 odepisoval přes tři procenta a dostal se nejníže od loňského jara. Zároveň je v pásmu korekce, což znamená, že z lednového maxima už klesl o více než deset procent. Trh reaguje na ruskou invazi na Ukrajině.

10:02 – „Pouze Rusko je teď odpovědné za oběti na životech a lidském utrpení na Ukrajině! Putin si vybral cestu válečného zločince! Doufám, že jednou skončí před Mezinárodním trestním tribunálem,“ reagoval na ruskou agresi pro deník FORUM 24 europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

09:55 – K zemím, které dnes s rozhodností kritizovaly ruský vpád na Ukrajinu, se připojili také balkánští členové NATO Chorvatsko a Slovinsko. „Co nejrozhodněji odsuzujeme ruskou agresi proti Ukrajině,“ napsal chorvatský premiér Andrej Plenković na twitteru. Ničím nevyprovokované útoky jsou podle něj vážným porušením mezinárodního práva. Zároveň vyzval Rusko, aby útoky okamžitě zastavilo.

09:50„Ruskou invazi nelze označit jinak, než akt agrese vůči suverénnímu státu. Útok Ruska nemůže zůstat bez odpovědi,“ prohlásil premiér Petr Fiala na krátké tiskové konferenci. 

09:40Běloruská armáda se neúčastní ruské vojenské operace v Donbasu, prohlásil dnes podle agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

09:34 – „Putin je novodobý Hitler,“ prohlásil bývalý ukrajinský prezident a současný poslanec Petro Porošenko. Také řekl, že „dnešní den je tragický“, ale že Ukrajina zvítězí. Promluvil před parlamentem v době, kdy poslanci vedou v Kyjevě krizové rozhovory. Situace v ukrajinském parlamentu je napjatá, uvnitř je mnoho ozbrojených lidí, řekl pro BBC ukrajinský novinář, který je v budově.

09:14 – Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes zareagoval na invazi ruských vojsk na území jeho země. Podle jeho slov se jedná o snahu Vladimira Putina zničit ukrajinský národ. Perebyjnis proto vyzval spojence, aby na Rusko uplatnili nejpřísnější sankce. Napadená země se podle jejího velvyslance v České republice bude bránit za použití všech dostupných prostředků. Ukrajinská vojenská morálka je podle něj vysoká.

09:13Podle Číny nemají zahraniční média pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. To také konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy.

09:01 – Ukrajina požádala Turecko o uzavření úžin Bospor a Dardanely pro ruská plavidla. Podle agentury Reuters to sdělil ukrajinský velvyslanec v Ankaře. O možnosti, že Kyjev k takovému kroku v případě invaze sáhne, hovořil ukrajinský velvyslanec Vasyl Bodnar už ve středu. „Vyzýváme k uzavření vzdušeného prostoru a úžin Bospor a Dardanely. Příslušný požadavek jsme předali turecké straně. Zároveň žádáme sankce na Rusko,“ řekl Bodnar na tiskové konferenci.

08:52České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy. Konzulární pomoc občanům podle resortu poskytuje generální konzulát ve Lvově.

08:49Poté, co Rusko oznámilo vojenskou operaci v zemi, byly slyšet exploze a sirény náletu ve městech po celé Ukrajině. Korespondenti agentury AFP viděli občany v Kyjevě, jak míří do podzemních stanic metra, aby se ukryli, protože úřady vyhlásily stanné právo

08:40 – Česká reakce na ruský útok na Ukrajině by měla být co nejtvrdší, došlo k bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi. České televizi to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Očekává, že NATO nyní požádá Česko o posílení východního křídla aliance. O situaci v těchto chvílích jedná krizový štáb ministerstva obrany, zasedá na generálním štábu.

„Bohužel se naplnil ten úplně nejhorší scénář z těch možných scénářů, které byly,“ řekla ministryně. České instituce podle ní nyní svolávají své krizové štáby, zasedat bude Bezpečnostní rada státu, severoatlantická rada a uskuteční se telefonáty mezi jednotlivými zeměmi. „Můj osobní názor je, že by naše reakce měla být co nejtvrdší, protože skutečně došlo k zcela bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi a je to země, ke které náš jako Českou republiku váže nejen část naší historie, ale možná i společný osud,“ řekla.

08:35 – „Prezident Putin opět přináší do Evropy válku. Evropská unie stojí za Ukrajinou. Cílem Ruska není jen Ukrajina, ale celá Evropa a celý mírový řád. Dnes představíme další sankce. Těsně spolupracujeme s našimi partnery, jako jsou USA, Velká Británie, ale také Japonsko. Sankce míří na to, aby Rusko nemělo možnost financovat válku. Vyzývám Rusko, aby okamžitě zastavilo válku,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Tohle jsou nejtemnější chvíle od Druhé světové války. Nastavíme nejtvrdší sankce, které byly doposud použity. Uděláme maximum, aby ruské vedení mělo co dělat s absolutní izolací,“ přidal se Joseph Borrell, šéf unijní diplomacie.

08:29 – Následky ruského bombardování.

08:27Po ruském útoku na Ukrajinu se tvoří zácpy na výjezdu z Kyjeva, z něhož se snaží odjet jeho obyvatelé. Metropole i druhé největší ukrajinské město Charkov zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako bombový kryt. Informovaly o tom zpravodajský portál Meduza a stanice BBC.

08:20Na uživatelská data a firemní sítě na Ukrajině zaútočil ve středu odpoledne nový škodlivý kód HermeticWiper. Virus, který maže pevné disky, byl instalovaný na stovkách zařízeních v zemi. Uvedla to bezpečnostní firma Eset. Firma zatím nesdělila, kdo za útoky stojí.

08:15„Jsou ostřelována mírumilovná ukrajinská města. Jedná se o agresivní válku. Ukrajina se bude bránit a zvítězí. Svět může a musí Putina zastavit. Jednat je třeba teď, okamžitě,“ sdělil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

08:03Ostřelování se odehrává napříč Ukrajinou, řekl podle agentury Reuters poradce ukrajinského ministerstva vnitra. Ve městě Brovary v Kyjevské oblasti byl podle něj jeden člověk zabit a další je zraněný. Ukrajinské ministerstvo vnitra už dříve informovalo o stovkách „obětí“ ruského útoku z řad civilistů i vojáků, počty mrtvých nebo raněných nebyly zřejmé.

07:58 – Metro v Kyjevě slouží jako protiraketový kryt.

07:57 – Na Downing Street bude jednat tým pro krizové situace Cobra. Výsledek oznámí britský premiér Boris Johnson.

07:55Letecká základna v ukrajinském městě Čuhujiv.

07:48 – Zpravodajka BBC pro východní Evropu Sarah Rainsfordová, která je v Kramatorsku v ukrajinském Donbasu, říká, že obyvatelé jsou „šokováni a zděšeni, když si představí, co by mohlo přijít“. Situace v oblasti je podle ní „zcela nepřehledná“.

07:39Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska, uvedla ráno ukrajinská pohraniční stráž. Hlásí útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva, těžké vojenské techniky i ručních zbraní. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

07:36 – „Na ruský barbarský útok musíme odpovědět rázně,“ napsala na twitter předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

07:30Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odsoudila protiprávní agresi Ruské federace vůči Ukrajině a dala najevo „plnou podporu a solidaritu ukrajinskému lidu i vedení země“. Čaputová to uvedla na sociální síti v reakci na zahájenou vojenskou operaci Ruska na Ukrajině.

07:23 – Ukrajinský parlament vyhlásil stanné právo.

07:21 – Svědectví na sociálních sítích hovoří o rostoucí panice. Někteří lidé píší, že jsou nahnáni do protiatomových krytů a do sklepů. Televizní záběry ukazují lidi, modlící se na ulicích. Novinář deníku Guardian Luke Harding v Kyjevě na Twitteru uvádí, že na ulicích je málo lidí a lidé stojí fronty u bankomatů.

07:17 – Současnou situaci okomentuje v 11 hodin i prezident Miloš Zeman.

07:14 – „Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti,“ napsal na sociální sítě expremiér Andrej Babiš.

07:11 – Několik ruských letišť omezilo provoz v souvislosti s probíhající situací na Ukrajině, uvádí se v prohlášení ruské Federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviatska. „V kontrastu se složitou situací kolem Ukrajiny byly od 24. února od 3.45 moskevského času pozastaveny lety na řadě letišť na jihu Ruska,“ stojí v dokumentu. Omezení bude podle leteckých úřadů platit do 2. března.

07:07Ukrajinská armáda oznámila, že v Luhanské oblasti na východě země bylo sestřeleno pět ruských letadel a jedna helikoptéra, píše Reuters.

07:05Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na kroky Moskvy podle něj odpoví jednotně a rozhodně.

07:03Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) svolala kvůli ruskému útoku na Ukrajinu štáb ministerstva obrany. Rusko podle ní porušilo mezinárodní právo, ruského prezidenta Vladimira Putina označila za banditu. 

07:01 – Ukrajinské ozbrojené síly zveřejnily prohlášení, podle nějž ruská armáda zahájila „intenzivní ostřelování“ jejich jednotek na východě země. Rusko rovněž zahájilo raketové údery na letiště Boryspil u Kyjeva a několik dalších letišť, informuje BBC. Ukrajinské letectvo se brání leteckému útoku Ruska. Prohlášení popřelo zprávy o ruských výsadkových jednotkách v jižním přístavním městě Oděsa.

06:56Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska, uvedla ráno ukrajinská pohraniční stráž. Hlásí útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva i těžké vojenské techniky. V tuto chvíli není zcela jasné, zda se k útoku připojily rovněž běloruské jednotky. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

06:47Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že nepodniká žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům, napsala RIA Novosti.

06:42 – „Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO. Na dnešních 11:00 svolávám mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastním mimořádného jednání Evropské rady,“ reagoval na událost český premiér Petr Fiala (ODS).

06:40 – Kyjevem se rozezněly sirény.

06:35Ruskou invazi na Ukrajinu dnes ráno odsoudil ministr ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem. 

06:20 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav, uvádí agentura Unian. Prezident uvedl, že Rusko útočí na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. „Bez paniky, jsme silní, jsme připraveni na všechno, zvítězíme,“ citovala Unian ukrajinského prezidenta.

06:07 – Vojenské letiště u Kyjeva, kde mají základnu ukrajinské bombardéry, se stalo terčem ruských náletů. Rakety dopadají na Kyjev, Charkov či Dněpr.

06:00Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá lidi, aby zůstali v klidu doma. Tvrdí, že už hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem.

05:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svolal zasedání bezpečnostní rady, zřejmě s cílem vyhlásit válečný stav, informuje ukrajinský portál Strana.today. 

05:36 – Ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, oznámil  ráno na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Putin právě zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu,“ napsal Kuleba. „Ukrajina se bude bránit a vyhraje. Svět musí Putina zastavit. Nyní je čas jednat.“ zdůraznil.

05:19Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost. Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.

04:50Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na „nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských sil“ na Ukrajinu podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Podle agentury Reuters prezident doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě a ještě dnes oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

04:47 – V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil začátek speciální vojenské operace na Ukrajině. V Kyjevě bylo slyšet několik silných zvuků znějících jako střelba dělostřelectva, uvádí agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa, včetně svého zpravodaje. U hlavního letiště Boryspil v Kyjevě byla slyšet střelba, píše agentura Interfax.

04:45 – Vše nasvědčuje tomu, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel Severoatlantické aliance. Stalo se tak krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu.

2:10CNN.com: „Rusko vydalo oznámení o zákazu letů civilních letadel na trasách sousedících se severovýchodní Ukrajinou. Rusko vydalo NOTAM (oznámení pro letce nebo oznámení pro letecké mise), které se vztahuje na koridor území, kde se v posledních týdnech shromažďovaly ruské síly. NOTAM zůstává v platnosti do 18. května.“

01:56Ministr zahraničí Spojených státu Antony Blinken odhaduje, že k ruskému útoku na Ukrajinu dojde ještě tuto noc.

01:38Kyiv Independent: „Nejméně šest vládních webových stránek je mimo provoz. Kybernetický útok zasáhl také webové stránky ministerstev infrastruktury, strategického průmyslu a školství.“

01:10Kyiv Independent hlásí další kybernetický útok na webové stránky ukrajinských úřadů. 

01:05 – Rada bezpečnosti OSN zasedne kvůli situaci na Ukrajině ještě dnes v noci ve 3:30 našeho času.

01:02Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si stěžuje na agresivitu proruských separatistů vůči jejím pozorovatelům na východě Ukrajiny, napsala agentura DPA.

00:31 – Podle slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se zdá, že ruská invaze na Ukrajinu může začít každou chvíli. Ukrajinskému lidu, prezidentu Zelenskému, dnes večer znovu zdůrazňuji naši podporu, naši oddanost svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Francie bude i nadále poskytovat podporu v hospodářských a finančních záležitostech a v oblasti obranného vybavení,“ napsal na sociální síti.

00:24 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že šéf Kremlu Vladimir Putin dal souhlas k ofenzivě proti Ukrajině.

00:06 – Francie ve středu večer vyzvala své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu. „V souvislosti s vysokým napětím vyvolaným soustředěním ruských vojsk na hranicích Ukrajiny, ruským rozhodnutím uznat nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti a s ohledem na výjimečný stav, o němž ve středu rozhodl ukrajinský parlament, by měli francouzští státní příslušníci na Ukrajině neprodleně opustit zemi,“ uvedla francouzská diplomacie. Cestování na Ukrajinu se podle ní až do odvolání nedoporučuje.

00:05Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve svém krátkém projevu obrátil rusky k ruským občanům. „Dělí nás společná hranice dlouhá více než 2000 kilometrů. Téměř 200 tisíc vašich vojáků a tisíce vojenských vozidel stojí podél ní. Vaše vedení jim nařídilo, aby se přesunuli vpřed na území jiné země.“ 

ČTVRTEK 00:04 – Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že se pokoušel dovolat svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Bezúspěšně.

23:58 – V Kyjevě je ponurá nálada, město je stále vzhůru a šíří se zvěsti, že ruská vojenská akce začne ve čtyři hodiny ráno místního času, popisuje atmosféru v ukrajinské metropoli novinář z deníku The Guardian.

23:50 – Satelitní snímky ukazují rozmístění nových ruských jednotek v západním Rusku. Řada z nich je od hranic s Ukrajinou vzdálená méně než 16 kilometrů. Některé dělí od druhého největšího ukrajinského města Charkova jen 80 kilometrů, oznámila agentura Reuters s odvoláním na soukromou americkou společnost Maxar Technologies, která aktivity ruských vojsk monitoruje už několik týdnů.

Snímky ukazují ruské armádní ležení, vojenské konvoje, dělostřelectvo a obrněné transportéry s podpůrným vybavením a vojáky v bezprostřední blízkosti Ukrajiny. Agentura Reuters poznamenává, že se jí satelitní fotografie poskytnuté firmou nepodařilo nezávisle ověřit.

23:42 – Kyjev reaguje na žádost lídrů separatistických oblastí na východě Ukrajiny žádostí o nové mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

23:28 – Bylo uzavřeno letiště v Charkově a Dněpropetrovsku.

23:07 – Kamery na hraničních přechodech na Krymu přestaly fungovat.

22:45 – Lídři dvou separatistických oblastí na východě Ukrajiny podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova požádali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jim pomohl odrazit agresi ze strany ukrajinské armády, napsala agentura Interfax.

Peskov řekl, že šéfové Doněcké lidové republiky Denis Pušilin a Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik v dopise Putinovi napsali, že ostřelování ze strany ukrajinské armády způsobilo smrt mnoha civilistů a přinutilo mnoho lidí k útěku.

22:26 – Poblíž Donbasu byl zachycen konvoj speciálních jednotek. Podle reportéra Bildu je v něm více než 300 vozidel.

22:15 – Premiér Petr Fiala (ODS): Dnes byly přijaty sankce, které zasahují konkrétní osoby a banky a týkají se agresivního kroku Ruska. Je připraven i další balík sankcí, který by ho zasáhl mnohem významněji.

21:30 – V Polsku dnes večer přistály americké bitevní vrtulníky AH-64 Apache. Podle tamního ministra obrany Mariusze Błaszczaka jde o další posilu spojencům, kteří nyní stojí „tváří v tvář vyostřujícímu se agresivnímu počínání Ruska“.

Dvanáct vrtulníků, které dosedly na základně u obce Powidz v centrální části Polska, Američané přesunuli z Řecka, uvedla televize TVN 24. Připomněla, že další dvě desítky amerických bitevních helikoptér se přesouvají do Pobaltí z Německa. Východní křídlo Severoatlantické aliance má posílit také osm stíhaček F-35. Do Lotyšska se tento týden přepraví přibližně 800 amerických vojáků ze základny v Itálii.

21:20 – Ukrajinský parlament schválil vyhlášení výjimečného stavu. Platit má od dnešní půlnoci 30 dnů na celém území 44milionové země s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, kde byl již v roce 2014 zaveden zvláštní režim. Opatření, které přinese řadu omezení, má Ukrajině pomoci co nejlépe se připravit na možný rozsáhlý útok ze strany Ruska.

20:59 – Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil americký prezident Joe Biden. Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

19:55 – Maďarský premiér Viktor Orbán, který patří mezi největší stoupence Vladimira Putina v Evropské unii, chce svoji zemi držet stranou konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Odmítá proto poslat na Ukrajinu zbraně a vojáky, což navrhuje maďarská levice, informovala agentura APA. Orbán na facebooku situaci mezi Ukrajinou a Ruskem označil za „vážnou a napjatou“ a Maďarsko podle něho musí hrát roli při obnovení míru.

19:40Na Ukrajinu dorazily z Lotyšska protiletadlové přenosné raketové komplety země-vzduch Stinger.

18:38Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonu svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že Ankara neuznává kroky Moskvy proti teritoriální jednotě Ukrajiny. Zároveň podle agentury Reuters nabídl pomoc s řešením krize a zdůraznil, že je potřeba snažit se o dialog. Putin si Erdoganovi postěžoval, že Západ nebere vážně jeho bezpečnostní požadavky.

18:35Sněmovní zahraniční výbor odsoudil jednostranné uznání nezávislosti separatistických regionů na Ukrajině ze strany Ruska a následnou invazi ruských ozbrojených sil do Doněcké a Luhanské oblasti. Vyjádřil jednoznačnou podporu a solidaritu Ukrajině, jejíž územní celistvost a svrchovanost v mezinárodně uznaných hranicích podporuje. 

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

18:05 – Spojené státy informovaly ukrajinského prezidenta Zelenského, že Rusko velmi pravděpodobně do 48 hodin začne velkou invazi. Podle Pentagonu půjde o kombinaci náletů, střel s plochou dráhou letu a pozemní invaze. Útoky začnou nejpravděpodobněji v noci a předcházet budou kyberútoky. Informoval o tom web Newsweek.

17:25 – Výjimečný stav začne na Ukrajině podle všeho platit od dnešní půlnoci na 30 dnů. Bude se vztahovat na celé území státu s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, přinese řadu omezení. Týkat se mohou shromažďování, šíření informací nebo častějších kontrol.

V návrhu, který by dnes večer měl schválit parlament, je podle agentury Reuters řeč o regulaci rozhlasového a televizního vysílání nebo zavedení zvláštních pravidel pro šíření informací přes počítačové sítě. Zřejmě podle agentury také zakáže masová shromáždění a stávky, zavede kontroly osobních průkazů a omezí svobodu pohybu armádních rezervistů.

16:49 – Ukrajina podle místních úřadů čelí dalšímu rozsáhlému kybernetickému útoku. Nefungují weby vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí ani některých bank, zasaženy mají být také stránky ministerstva vnitra a obrany. Původ útoku zatím není zřejmý, ale Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takovéto napadení může chystat Moskva, která podle Západu připravuje i široký vojenský útok na Ukrajinu.

16:35Navržené sankce mají podle europoslance Luďka Niedermayera potenciál určité škody na ruské ekonomice napáchat. Je to mnohem slabší varianta než vyloučení ze systému SWIFT, ale ministři zahraničí chtějí tuhle možnost držet jako poslední odrazující nástroj, řekl v rozhovoru pro DVTV.

15:44 – Kabinet Petra Fialy schválil dva programy na pomoc Ukrajině a spouští i webové stránky, na nichž budou informace pro ty, kteří chtějí pomoci.

15:40 – Bílý dům ve středu uvedl, že očekává další sankce vůči Rusku, což naznačuje, že i kdyby Rusko na Ukrajině nepodniklo žádné další kroky, USA a spojenci budou na zemi nadále uvalovat sankce.

15:31Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s australskou ministryní zahraničí Marise Payneovou shodl na tom, že je namístě se jednoznačně ohradit vůči krokům Ruska na východní Ukrajině. Šéf české diplomacie na tiskové konferenci po dnešním bilaterálním jednání přivítal, že se Austrálie též rozhodla uvalit sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny.

15:25 – Dnes je v Rusku státní svátek věnovaný ozbrojeným silám. V Rostově na Donu, který leží necelých 100 km od ukrajinských hranic, pochodují po náměstí dospívající školáci. Mají na sobě uniformy ve vojenském stylu. U městského památníku obětem druhé světové války pokládají návštěvníci kolem věčného ohně červené karafiáty. „Samozřejmě, že je to děsivé,“ říká reportérovi BBC jedna z přítomných žen. „Ale co můžeme dělat? Nemůžeme dělat nic,“ dodává.

15:20 – Podle reportéra The Kyiv Independent civilisté na Ukrajině nakupují velké množství munice. Jen v únoru bylo zaregistrováno 10 000 kusů střelných zbraní. Obecně má země přes 700 000 legálních držitelů zbraní.

15:14Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda.

14:50Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. Prezidenti Litvy a Polska dnes na návštěvě v Kyjevě vyzvali k přijetí důrazných sankcí proti Rusku. Duda zdůraznil, že Polsko odsuzuje rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost dvou republik vyhlášených na východě Ukrajiny proruskými separatisty.

14:30Čína nesouhlasí se sankcemi, které některé země uvalily na Rusko kvůli uznání dvou proruských separatistických regionů na východě Ukrajiny. Sankce nejsou nejlepší způsob, jak řešit problémy, prohlásila dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dotaz novinářů, zda se Peking k západním sankcím připojí.

14:09Ruská ambasáda na Ukrajině stáhla z budovy svou vlajku.

14:05 Rusko začalo evakuovat pracovníky všech svých zastupitelských úřadů na Ukrajině, informuje agentura TASS s odvoláním na ambasádu v Kyjevě. Její představitel zároveň agentuře potvrdil informaci z ukrajinských médií, že pracovníci diplomatické mise začali pálit dokumenty.

„Evakuace personálu již začala,“ sdělil zdroj z ambasády. Rusko má velvyslanectví v Kyjevě a generální konzuláty v Charkově, Oděse a Lvově.

Zprávu, že zaměstnanci diplomatické mise pálili dokumenty, okomentoval ruský diplomatický pracovník poznámkou, že se jedná o plánovaný postup. „V případech, jako je tento, existuje soubor opatření, která musí být dodržena, a to i z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlil.

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

13:33 Vojenská mobilizace separatistů na Donbase zrychluje, řekl dnes podle agentury Reuters lídr takzvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Vůdce doněckých separatistů zároveň popřel, že by v oblasti byli ruští vojáci, upozornil ale, že se to může v budoucnu změnit, a vyhradil si právo požádat Moskvu o pomoc.

12:36Velvyslanci zemí EU schválili balík sankcí proti Rusku dohodnutý v úterý. Na sankčním seznamu je ministr obrany Šojgu či velké banky.

12:30 Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému tlumočil rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

12:13 – „Ve světle posledních událostí se ukazuje, jak správné bylo vyloučení ruského Rosatomu z tendru na dostavbu Dukovan. Nejen jaderná energetika je v Rusku přímo spojena s politikou a vydíráním. Tak strategickou zakázku musí dostat jedině firma z demokratické země,“ napsala na twitteru předsedkyně senátu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

11:48Ukrajina zavede výjimečný stav ve všech regionech, kromě Luhanské a Doněcké oblasti, řekl dnes šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Trvat podle něj bude 30 dní a poté bude moci být prodloužen o další měsíc. Rada národní bezpečnosti a obrany žádá parlament o schválení tohoto kroku.

11:22Ukrajina ode dneška povolává do armády zálohy. Týká se to rezervistů ve věku od 18 do 60 let, informovala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na ukrajinskou armádu. Maximální délka služby bude jeden rok. O povolání záloh rozhodl v úterý prezident Volodymyr Zelenskyj, který ale zároveň odmítl všeobecnou mobilizaci. Parlament mezitím v prvním čtení schválil návrh zákona o volném držení zbraní u obyvatel. Ukrajinské ministerstvo doporučilo Ukrajincům, aby necestovali do Ruska.

10:48Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij po zhruba 25 minutách opustil ministerstvo zahraničí. Byl předvolán k náměstku ministra pro řízení sekce právní a konzulární Martinu Smolkovi, jemuž měl podat vysvětlení k nynějším krokům Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

10:45 – Podle ruských provládních médií byly reakce Západu na poslední kroky Moskvy včetně uznání nezávislosti dvou povstaleckých republik na východě Ukrajiny předvídatelná a nových protiruských sankcí se netřeba příliš obávat.  Experti oslovení oficiálními médii obviňují z prohloubení napětí v rusko-ukrajinských vztazích Kyjev a poukazují na potřebu zlepšit situaci Rusů žijících na ukrajinském Donbasu.

10:20 – Ukrajinský parlament schválil uvalení sankcí na 351 Rusů, včetně zákonodárců, kteří podpořili uznání nezávislosti dvou separatistických regionů na východě země a vyslání ruských vojáků do regionu. Podle agentury Reuters jim mimo jiné zakazuje vstup na Ukrajinu, odepírá přístup k majetku, kapitálu či nemovitostem.

09:35Ruský prezident Vladimir Putin by měl být podle eurokomisařky Věry Jourové první na seznamu sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho agresivnímu postupu vůči Ukrajině. Fakt, že Putin na unijním seznamu chybí, je podle Jourové spíše projevem slabosti než diplomatického umu. Místopředsedkyně Evropské komise to řekla Hospodářským novinám.

08:57 Předseda Evropské lidové strany Manfred Weber jednal s litevskou premiérkou Ingrydou Šimonité. Shodli se na tom, že Evropa musí pro svoji bezpečnost udělat víc.

08:10Kanadská armáda dopravila na Ukrajinu druhou dodávku vojenské pomoci. Na twitteru o tom v noci informovala kanadská ministryně obrany Anita Anandová. Další invaze Ruska je podle ní nepřijatelná.

7:50Ruská ambasáda v Londýně ve středu podle stanice CNN odsoudila britské sankce, které jsou podle ní „z hlediska mezinárodního práva protizákonné“. Obvinila také Velkou Británii z protiruské hysterie a ignorování situace v Doněcku a Luhansku.

7:30 – Ukrajinské úřady za poslední den zaznamenaly 96 případů ostřelování svého území ze strany separatistických regionů na východě země. Zemřel přitom jeden ukrajinský voják a dalších šest jich bylo zraněno, informoval web RBK Ukrajina s odvoláním na armádu. Porušování příměří hlásí také zástupci povstaleckých republik, takzvaná Luhanská lidová republika informuje o třech mrtvých v důsledku ostřelování ukrajinských sil.

Andrej Zubov (ČTK / Václav Šálek)

„Ruští ozbrojenci stříleli z tanků, minometů ráže 120 mm a 82 mm, protitankových granátometů, těžkých kulometů, ručních zbraní, protitankových děl,“ píše ukrajinský web RBK Ukrajina, který používá kromě termínu „ruští ozbrojenci“ také výraz „okupanti“. Ukrajinská strana tato označení pro síly na separatistických územích používá dlouhodobě.

7:19 – Sankce uvalené na Rusko podle ruského velvyslance ve Spojených státech Anatolije Antonova poškodí světové finanční a energetické trhy. Ušetřeny podle něj nebudou ani Spojené státy, kde běžní občané pocítí plný dopad rostoucích cen.

„Nevzpomínám si na jediný den, kdy by naše země žila bez nějakých restrikcí ze západního světa. Naučili jsme v takových podmínkách pracovat. A nejen přežívat, ale také rozvíjet náš stát,“ napsal na sociální síti, kde zároveň vyčetl Washingtonu, že nepřiměl Kyjev jednat se zástupci separatistických regionů na východě Ukrajiny.

7:11Kuba a Venezuela podpořily Rusko v současné krizi kolem Ukrajiny a ve sporu se západními zeměmi. Podle kubánského stranického deníku Granma si ruský prezident Vladimir Putin počíná opatrně, zatímco Evropa rozdělává požár. Veškerou podporu Putinovi vyjádřil také venezuelský prezident Nicolás Maduro.

7.00Na fotografiích je v jižním Bělorusku nedaleko hranic s Ukrajinou vidět více než stovka armádních vozidel a desítky vojenských stanů. U vojenské posádky v západním Rusku u ukrajinských hranic přibyla nová polní nemocnice. S odvoláním na společnost Maxar Technologies o tom informovala agentura Reuters.

6:48 – Schůzku se svým ruským protějškem v úterý zrušil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle něj setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem po začátku ruské invaze nedává smyl. „Pokud Moskva změní přístup, tak jsem připraven vést jednání,“ řekl Blinken.

6:45 – Summit mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem není v plánu. Setkání obou státníků bude podle Bílého domu možné, až Rusko sníží napětí na Ukrajině. „V tuto chvíli to určitě není v plánu,“ oznámila podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní ale Spojené státy úplně nezavírají dveře diplomacii.

6:40Japonská vláda se rozhodla uvalit nové sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny. Tokio omezí obchodování s ruskými státními dluhopisy a zmrazí majetek některých ruských představitelů.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

STŘEDA 6:10 – Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že invaze na Ukrajinu byla „celou dobu plánem” ruského prezidenta Vladimira Putina, a označil celou situaci za „uměle vyvolanou krizi”.

23: 45 – Spojené státy a Francie dnes zrušily plánovaná setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Šéf americké diplomacie Antony Blinken uvedl, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu čtvrteční schůze s Lavrovem v Ženevě nedává smysl, informovala agentura Reuters. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který se měl sejít s Lavrovem v pátek, obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z porušení mezinárodních závazků včetně minských dohod, uvedla agentura AFP.

„Nyní, když vidíme, že invaze začala a Rusko zcela odmítlo diplomacii, nedává smysl, abychom se (s Lavrovem) setkali,“ uvedl Blinken. Pokud však Rusko změní přístup, Spojené státy jsou ochotné pokračovat v jednání, dodal šéf americké diplomacie.

22:05 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že podepíše dekret o povolání záložních jednotek. „Zdůrazňuji, že se jedná pouze o občany zapsané v operační záloze,” řekl. Dodal, že zatím nevyhlašuje všeobecnou mobilizaci.

21:14Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes zrušil na pátek plánovanou schůzku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruského prezidenta Vladimira Putina zároveň šéf francouzské diplomacie obvinil z porušení mezinárodních závazků včetně minských dohod, píše agentura AFP.

20:52Ruský prezident Vladimir Putin bezpochyby věří v to, co říká. Je to svět, ve kterém žije. Teď v tom světě budeme muset žít i my všichni, varuje v komentáři k Putinově pondělnímu projevu list Novaja gazeta. Ten je jedním z mála nezávislých médií, která v Rusku nadále fungují, patrně i díky udělení Nobelovy ceny za mír šéfredaktorovi listu.

20:31 – Rusko plně podporuje územní nároky separatistů na východě Ukrajiny, uvedl v úterý večer prezident Vladimir Putin. „Uznali jsme je. A to znamená, že jsme uznali všechny jejich základní dokumenty včetně ústavy. A ústava stanovuje hranice v rámci Doněcké a Luhanské oblasti v době, kdy byly součástí Ukrajiny,“ řekl Putin podle informací The Moscow Times na tiskové konferenci.

20:24 – „Sankce, které proti Rusku hodláme uplatnit, budou sahat dále než v roce 2014. Je to flagrantní porušení mezinárodního práva. Řekl jsem přímo do očí Putinovi, že v případě, že podnikne nějaké kroky proti Ukrajině, bude čelit sankcím. Dnes tedy přichází první část a budou pokračovat,“ řekl na tiskové konferenci Joe Biden. Sankce budou podle prezidenta USA platit pro vůdce Ruska a jejich rodinné příslušníky. Spojené státy budou poskytovat obrannou asistenci Ukrajině. Americký prezident upozornil, že nechtějí zahájit válku, ale budou bránit každý centimetr území NATO. „Není žádné ospravedlnění pro ruské akce,“ řekl Biden.

20:22Ukrajinci se na možný vojenský střet připravovali měsíce a mnoho civilistů se po celé zemi připojilo k jednotkám ukrajinské teritoriální obrany a dostalo se jim vojenského výcviku. Nálada v hlavním městě Kyjevě ale dnes byla ponuřejší i vzdorovitější, píše list The New York Times

19:54Lidé se sešli v centru Prahy na Václavském náměstí, aby vyjádřili solidaritu s Ukrajinou.

19:46Rusko evakuuje své diplomatické pracovníky z Ukrajiny, učiní tak v co nejbližší budoucnosti. Oznámilo to podle zahraničních agentur ruské ministerstvo zahraničí, které zároveň obvinilo ukrajinské úřady, že dostatečně nezajišťuje bezpečnost diplomatů.

19:25 – Černínský palác v ukrajinských barvách.

19:05Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes vyzval západní spojence Ukrajiny, aby Kyjevu poskytli další zbraně. Od Evropské unie žádá záruky budoucího členství, informovala agentura AFP. Šéf ukrajinské diplomacie doufá, že tím Západ podpoří jeho vlast proti Rusku.

18:37 – „Jsme jen krůček od války mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Alexandr Vondra v Interview ČT24.

18:20Státy Evropské unie se dnes jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na dosavadní sankční seznam podle něj přibudou více než tři stovky poslanců Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Sankce postihnou také na dvě desítky dalších činitelů či subjektů. EU zároveň potrestá ruské banky a omezí přístup ruského režimu na finanční a kapitálový trh unie, uvedl Borrell. Unie rovněž omezí obchod se zmíněnými regiony Donbasu.

18:13Rusko uznalo povstalecké republiky v Donbasu na východě Ukrajiny v hranicích stanovených jejich ústavami, což odpovídá celé Doněcké a Luhanské oblasti. Vyplývá to z dnešního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina před novináři. Většinu tohoto území ovšem nyní kontroluje Kyjev. Podle Putina se veškeré sporné otázky mají vyřešit dialogem mezi Kyjevem a vedením donbaských republik.

Michail Gorbačov a George H. W. Bush při společném setkání v Helsinkách (Prezidentská knihovna a Muzeum George W. Bushe / Wikimedia Commons / Public Domain)

18:10Rusko podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové vůči Ukrajině podniklo akt vojenské agrese a okupaci. Hlava státu to řekla v reakci na uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny ze strany Moskvy a následné vyslání ruských vojáků na tato území. Premiér Eduard Heger se vyslovil pro zastavení ruského imperialismu, Bratislava se také připravuje na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny.

18:05Rusko od uznání nezávislosti separatistických enkláv nepřestalo plánovat rozsáhlou invazi na Ukrajinu, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliance očekává masivní útok, uvedla proto své síly rychlé reakce do pohotovosti na obranu spojenců, řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu.

17:59 – Rusko bude uznávat hranice Doněcké a Luhanské lidové republiky podle toho, kde působí jejich orgány a kde mají jurisdikci. Podle agentury Interfax to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko.

17:57 – Podle informací CNN vystoupí v 19:00 SEČ americký prezident Joe Biden s projevem, v němž zhodnotí současnou situaci a oznámí, jaké sankce na Rusko budou uvaleny.

17:52Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro demilitarizaci Ukrajiny, která by se sama zřekla ambicí vstoupit do NATO a stala se neutrální. „Po zuby ozbrojená země s jadernými ambicemi je naprosto nepřijatelná,“ řekl Putin před novináři.

17:36Neznepokojujte se, nic katastrofálního se dosud nestalo, nabádá ruský list Kommersant čtenáře, kteří se obávají se drakonických sankcí Západu, jež by mohly zničit ruskou ekonomiku po rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost povstaleckých republik v Donbasu na východě Ukrajiny. Moskva podle komentátora zatím vytáhla jen nízké trumfy, a tak Západ sice odpoví sankcemi, ale vůbec to nebudou „pekelné sankce“. A velká hra bude pokračovat, předvídá deník. Informaci přinesla ČTK.

17:33 – Jedna z pražských dominant se zabarví do modro-žluté.

17:07Prezident Miloš Zeman se on-line zúčastní pátečního summitu devíti středoevropských a východoevropských členských zemí NATO, takzvané skupiny B9. Jednat se bude o Ukrajině. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

16:38Ukrajina si dosud nepřevzala 5000 vojenských přileb, které se Německo rozhodlo Kyjevu darovat. Dnes to na dotaz novinářů sdělilo německé ministerstvo obrany, podle kterého jsou helmy již řadu dní připraveny k odběru. Dar vyvolal nejen na Ukrajině rozporuplné reakce, protože ostatní západní země včetně Česka dodávají Kyjevu zbraně i munici, což Německo odmítá.

16:01Ukrajinský parlament označil rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných útvarů na „dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti“ na východě Ukrajiny za jednostranné odstoupení Moskvy od mírových dohod, které podepsala. V dnešním prohlášení ukrajinští poslanci vyzvali svět k odmítnutí ruského rozhodnutí a k uvalení tvrdých sankcí na Rusko, aby jej odradily od další eskalace. Současně prohlášení ujišťuje, že Kyjev zůstává oddán myšlence urovnání ozbrojeného konfliktu politickou a diplomatickou cestou.

15:55 – Senát podle předsedy Miloše Vystrčila (ODS) podpoří veškeré kroky, které povedou k zastavení ruské agrese na Ukrajinu. Vystrčil to dnes uvedl při vyvěšení ukrajinské vlajky na sídle horní komory na znamení solidarity a podpory východoevropskému státu. Senát podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) příští týden na svém zasedání zřejmě doporučí co nejtvrdší sankce.

15:44Ruský velvyslanec v ČR Zmejevskij má podle náměstka ministra zahraničí Dvořáka podat ve středu dopoledne vysvětlení, je předvolán k náměstkovi.

15:25Na Ministerstvu práce a sociálních věcí dnes také vlaje vlajka Ukrajiny.

15:13 – Maďarsko nasadí vojáky blízko hranice s Ukrajinou, částečně v rámci příprav na plnění humanitárních úkolů. Dnes to na facebookovém profilu vlády uvedlo maďarské ministerstvo obrany.

„Bezpečnost Maďarska je nejdůležitější, posilujeme ochranu maďarsko-ukrajinské hranice,“ uvádí se v prohlášení. Ministerstvo nespecifikovalo, kolik vojáků plánuje k hranici poslat. Podotklo jen, že vzhledem ke krizi mezi Ukrajinou a Ruskem je stejně důležitá obrana hranic i příprava na humanitární misi. Maďarský premiér Viktor Orbán před několika dny řekl, že z Ukrajiny by do Maďarska mohly přijít statisíce uprchlíků.

14:45Vůdce Doněcké lidové republiky (DLR) řekl, že Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti, tedy včetně území, které separatisté nyní nekontrolují. Informovala o tom agentura Reuters. „Otázka hranic není jednoduchá, rozhodne se o ní později,“ řekl Denis Pušilin ruské státní televizi. Vůdce Luhanské lidové republiky se zatím k této věci nevyjádřil, píše ČTK.

13:54Všechny důkazy nasvědčují tomu, že ruský prezident Vladimir Putin chce provést plnou invazi na Ukrajinu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Rusko podle něj narušuje ukrajinskou suverenitu a porušuje mezinárodní právo, a Británie proto vůči němu okamžitě zavede mezinárodní sankce. První sankce cílí na pět ruských bank a tři podnikatele, kteří jsou podle Londýna blízcí Kremlu. Premiér v projevu v Dolní sněmovně uvedl, že jim Londýn zmrazí aktiva v Británii a zakáže jim vstup do země. Pokud bude Rusko v „dobývání“ Ukrajiny pokračovat, Británie podle Johnsona sankce ještě přitvrdí. Spojené království bude do poslední chvíle usilovat o diplomatické řešení, ale musí čelit možnosti, že je prezident Putin připraven nejednat, řekl ministerský předseda. Zároveň řekl, že ukrajinského prezidenta Zelenského ujistil o „neochvějné podpoře“ Británie.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko (European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0)

„Naše myšlenky by se měly obrátit k našim statečným ukrajinským přátelům, kteří nikoho neohrožují a nežádají nic jiného než žít v míru a svobodě,“ řekl Johnson. „Ať se stane cokoli, Británie v našem odhodlání nepoleví,“ zakončil svůj projev.

13:46Neziskové organizace v Česku vyhlásily sbírky na pomoc lidem na Ukrajině. Sbírkové akce zahájily Charita ČR a nezisková organizace Post Bellum, která spravuje archiv vzpomínek pamětníků Paměť národa. Přispívat je možné i společnosti Člověk v tísni. Peníze se využijí na zajištění humanitární pomoci pro lidi v oblastech bojů i pro ty, kteří budou muset z domova uprchnout, informuje ČTK.

13:38Evropská unie navrhuje přijetí sankcí vůči ruským představitelům, kteří se podíleli na uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny. Hodlá uvalit také ekonomické sankce na ruské banky financující vojenské operace na těchto územích, stejně jako omezit přístup ruského režimu na finanční a kapitálové trhy EU. Ve společném prohlášení to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.

13:16Jako symbolický výraz morální podpory těžce zkoušené Ukrajině byla dnes na budovu Poslanecké sněmovny z rozhodnutí její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové vyvěšena ukrajinská státní vlajka, informuje kancelář šéfky dolní komory parlamentu.

13:10Ministr školství Petr Gazdík (STAN) dnes ve vzkazu ukrajinským studentům v ČR odsoudil rozhodnutí Ruska uznat povstalecké republiky na východě Ukrajiny a zahájit tam vojenskou akci. Kroky Ruska označil za agresi. Vyjádřil zároveň podporu zhruba 4000 Ukrajinců, kteří studují v ČR. Připomněl, že Češi ve 20. století zažili podobné situace. Míru se podle něj nedosahuje válkou. Vyjádření ministerstva zveřejnil úřad na webu.

13:01 – Předsednictvo KDU-ČSL ostře odsoudilo vpád ruských vojsk na svrchované území Ukrajiny, který je v rozporu s mezinárodním právem. Vyjádřilo také podporu a plnou solidaritu ukrajinskému národu a představitelům ukrajinské vlády. Lidovci plně podporují veškeré kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku včetně ekonomických sankcí. Česká republika musí podle vyjádření vládní strany dále posílit obranyschopnost východního křídla NATO.

12:56Sankce proti Rusku po jeho uznání separatistických republik na východě Ukrajiny musejí být tvrdé a po rozhodnutí Moskvy je nyní třeba posílit východní křídlo NATO. Po konzultacích s ministry to dnes řekl polský prezident Andrzej Duda. Duda už v pondělí v telefonickém rozhovoru ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Kyjev má tváří v tvář „ruské agresi“ plnou podporu Varšavy.

12:44 – Kreml podle BBC tvrdí, že Rusko je nadále otevřeno všem diplomatickým kontaktům ohledně Ukrajiny a že přerušení vztahů Kyjeva s Moskvou by situaci ještě zhoršilo. Stalo se tak poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že zvažuje žádost svého ministerstva zahraničí o přerušení diplomatických vztahů s Ruskem.

12:30 – „Chceme na budově Jihomoravského kraje vyvěsit ukrajinskou vlajku jako gesto solidarity,“ oznámil hejtman Jan Grolich.

12:24 – „Zítřejší vláda bude řešit situaci na Ukrajině a sankce proti Rusku. Přerušuji proto zahraniční pracovní cestu a vracím se do ČR. Nedokážu si ani představit, jaké pocity teď musí mít občané Ukrajiny, když o jejich zemi prezident cizí mocnosti mluví tak, jako Putin včera večer,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Rakušan.

12:18 – Ukrajinský prezident Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě uvedl, že akce Ruska představují „útok na svrchovanost a územní celistvost“ Ukrajiny. Zároveň však vyzval k dalšímu dialogu mezi oběma státy. „Vyzýváme Rusko, nikoli poprvé, aby tyto otázky řešilo prostřednictvím dialogu, aby usedlo k jednacímu stolu,“ řekl ukrajinský prezident. „Jsme připraveni jednat na jakémkoli fóru a Rusko to ví,“ dodal.

12:08 – Německá vláda pozastavuje schvalovací řízení k rusko-německému plynovodu Nord Stream 2.

11:50Ruská Státní duma schválila dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, které o den dříve podepsal se separatistickými regiony prezident Putin.

11:43Porušení suverenity a integrity státních hranic je porušením mezinárodního práva, hranice by se neměly narušovat. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k dohodě o dole Turów to řekl člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD). Vstup ruských vojsk na Donbas považuje za „invazi na pozvání“.

11:40Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že zváží přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Vyzvalo ho k tomu ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Unian to prezident řekl na společné tiskové konferenci s estonským kolegou Alarem Karisem.

11:31 – Podporu Ukrajině vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan.


11:21Vlajky na podporu Ukrajiny se začaly objevovat na radnicích, divadlech a institucích.

11:13Rusko bude pokračovat v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy. V dopise pro energetickou konferenci v katarském městě Dauhá to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjádření přichází v době, kdy se západní země chystají zavést proti Rusku sankce kvůli situaci na východě Ukrajiny, informovala dnes agentura Reuters.

11:09 – Premiér Petr Fiala své stanovisko představil poslancům při mimořádném jednání sněmovny.

11:06Kvůli situaci na Ukrajině zasedne ve středu Bezpečnostní rada státu (BRS). Obrana na ní předloží návrhy, jak řešit některé problematické otázky v souvislosti s pondělním rozhodnutím Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny, řekla po dnešním velitelském shromáždění armády novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ministryně stále věří tomu, že se krizi na Ukrajině podaří vyřešit diplomaticky. Rusko nemá žádný mandát diktovat suverénním státům, kam mají patřit, řekla.

10:54 – Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království prohlásil, že je velmi znepokojen plány ruského vůdce Vladimira Putina. V pondělním rozhovoru pro pořad Newsnight BBC Vadym Prystaiko uvedl, že Putinův popis Ukrajiny jako „historické chyby, kterou je třeba napravit“, je znepokojující.

10:41Příslušné výbory ruské Státní dumy dnes ráno jednomyslně doporučily dolní komoře parlamentu ratifikovat dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, informovala agentura TASS.

10:19 – Předsednictvo TOP 09 odsoudilo invazi Ruska na Ukrajině. Uznání suverenity povstaleckých území na Ukrajině a vyslání ruských vojáků tamtéž je podle strany jednoznačné porušení základních norem mezinárodního práva i Minských dohod.

10:15K zahraniční kritice, kterou vyvolalo rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat obě povstalecké republiky na východě Ukrajiny a vyslat do nich armádu, se připojilo Japonsko, Austrálie i Nový Zéland. Japonský premiér Fumio Kišida podle agentury AP označil Putinův postup za porušení ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti a uvedl, že Tokio bude s mezinárodním společenstvím jednat o možných sankcích vůči Moskvě. Australský premiér Scott Morrison vyzval Rusko, aby přestalo ohrožovat své sousedy. Respektování ukrajinské suverenity žádá také Jižní Korea.

10:06 – K situaci na Ukrajině se na začátku mimořádné schůze sněmovny vyjádřil premiér Petr Fiala. „Evropa je krok od války. Včerejší kroky Ruska jsou známkou agrese. Ukázal se způsob myšlení ruského prezidenta, který se neostýchá použít vojenskou sílu k dosažení svých cílů. Kdo by si myslel, že by snahy Vladimira Putina oživit Sovětský svaz skončily na Ukrajině, ten by se mýlil,“ zdůraznil předseda vlády. Oznámil, že sankce, které chystá Evropská unie, budou aktivovány velmi brzy. Fiala také připomněl, že Česká republika je v případě nutnosti ochotna pomoci vysláním některých vojenských specialistů, například protichemickou jednotku. Ukrajině podle premiéra poskytuje ČR i humanitární pomoc. Realizovat se bude i finanční dar 10 milionů korun na zdravotnický materiál. Fiala poděkoval všem stranám a hnutím ve sněmovně, že od nich zaznívá jednotný hlas, podporující Ukrajinu.

10:02 – Evropská unie uvalí na Moskvu sankce v souvislosti s „nepřijatelným“ vstupem ruských vojsk do ukrajinského Donbasu, uvedl v úterý francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

09:58 – Britský premiér Boris Johnson řekl, že ruský prezident Vladimir Putin porušil ukrajinskou suverenitu a „zcela rozcupoval“ mezinárodní právo. „Okamžitě zavedeme balíček mezinárodních sankcí,“ sdělil.

09:53 – „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení,“ napsal na twitter Jiří Ovčáček.

09:43 –Dnešek je Evropským dnem obětí zločinu. Letos bude mít hodně hořkou příchuť. Obyvatelé Donbasu se totiž probudili obsazeni okupačními vojsky. Jsou již první oběti, válka na evropské půdě je bohužel díky Rusku zase blízko,“ připomněla senátorka Miluše Horská.

09:39 – Svou podporu Ukrajině vyjádřila i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. „Nenecháme ukrajinský lid napospas agresorům,“ vzkázala na twitteru.

09:33Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) stále věří, že se krizi na Ukrajině podaří vyřešit diplomaticky. Rusko nemá žádný mandát diktovat suverénním státům, kam patřit, řekla.

09:32 – Evropské trhy v prvních minutách obchodování prudce klesly v důsledku prohlubující se krize na Ukrajině.

09:16 – Šéf unijní diplomacie Joseph Borrell v úterý novinářům řekl, že Evropská unie rozhodne, jaké sankce na Rusko uvalí „dnes odpoledne“. Borrell podle CNN uvedl, že na dnešní odpoledne svolal mimořádné neformální zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Ti mají projednat evropskou reakci na to, že ruský prezident Vladimir Putin po pondělním uznání nezávislosti dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny nařídil vstup ruských vojsk na tato území.

09:11Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin dva vojáci, dalších 12 jich bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

09:04Předsedkyně klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová jménem poslanců hnutí odsoudila kroky Ruska, které považuje za jednoznačné porušení mezinárodního práva. Na začátku dnešní tiskové konference tak reagovala na pondělní rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny.

08:38Předsednictvo STAN protestuje proti invazi ruských okupačních vojsk na území jiného suverénního státu – Ukrajiny.

08:35 – „Územní celistvost je základním kamenem státní suverenity. Jeho do očí bijící a opakované porušování Ruska vůči Ukrajině znamená pokračující hrozbu pro regionální bezpečnost a rostoucí nestabilitu v Evropě. Bělorusko tento nezákonný krok odsuzuje,“ napsala na twitter exilová vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

08:24 – Ruská invaze již začala, a proto Británie na Rusko uvalí sankce, prohlásil britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Můžeme konstatovat, že invaze na Ukrajinu již začala,“ řekl Javid v rozhovoru pro Sky News.

08:11Sýrie podpořila Putinovo rozhodnutí uznat nezávislost dvou oblastí v ukrajinském Donbasu. Hodlá s nimi spolupracovat.

08:08Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nejdřív je třeba ratifikovat smlouvy s nově uznanými „republikami“ a teprve poté je možné diskutovat o dalších věcech jako třeba přesných hranicích jejich území, píše RIA Novosti.

08:06Čínský ministr zahraničí Wang I po telefonickém jednání s americkým protějškem Antonym Blinkenem vyjádřil obavy o další vývoj situace na Ukrajině. Suverenita a teritoriální integrita Ukrajiny musí být podle Wanga zachována, uvedl v noci na dnešek mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

08:04 – K hrozbě vojenského střetu se v pořadu TV NOVA Napřímo vyjádřil Karel Schwarzenberg. „Inscenuje se veliké divadlo. Ale nemám dojem, že Putin by chtěl válku.Nesmíte zapomenout, on není Adolf Hitler, on není blázen. On je velmi racionálně uvažující člověk,“ myslí si bývalý šéf české diplomacie. „Je mu naprosto jasný poměr sil mezi Západem a Ruskou federací. Jakýkoliv vojenský tah by podnikl, tak to velmi vážné následky, tedy tentokrát jak Američané, tak evropské státy, promiňte to slovo, jsou opravdu nas*aný a mají dost, takže ví, že teď nemůže moc dělat,“ dodal.

07:51 – Svůj pohled na současnou situaci nabídl i bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj došlo z ruské strany k porušení mezinárodního práva.

07:49 – Čínský vyslanec při OSN v pondělí vyzval „všechny strany“, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se „rozdmýchávání napětí“ na Ukrajině. Neodsoudil však Putinovo uznání nezávislosti dvou samozvaných republik na východě země.

07:36 – Americký prezident Joe Biden plánuje uvalit nové sankce na dvě separatistická území na Ukrajině. Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že Biden podepíše exekutivní příkaz, který „zakáže nové investice, obchod a financování ze strany amerických osob v takzvaných regionech Doněcké a Luhanské lidové republiky na Ukrajině“.

07:25 – Andrej Babiš se vyjádřil k situaci na Ukrajině. Podpořil slova ministerského předsedy Petra Fialy.

07:21 – Podle prohlášení australské ministryně zahraničí Marise Payneové byli zaměstnanci a úředníci velvyslanectví vyzváni, aby opustili Ukrajinu. Zaměstnanci byli vysláni do Rumunska a východního Polska, aby pomohli Australanům, kteří se snaží Ukrajinu opustit.

07:18 – Americký ministr zahraničí Antony Blinken označil uznání „republik“ za předvídatelný hanebný čin, který USA odsuzují.

07:11 – Ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov na twitteru napsal, že Kreml neuznal samozvané republiky, ale svou agresi vůči Ukrajině. „Jsme připraveni a schopni bránit sebe a svou suverenitu,“ sdělil. 

06:46Američtí diplomaté, kteří se v minulých dnech přesunuli kvůli hrozbě ruské invaze z Kyjeva do západoukrajinského Lvova, z bezpečnostních důvodů strávili dnešní noc v Polsku. Podle agentury Reuters to oznámil šéf americké diplomacie Antony Blinken několik hodin poté, co Rusko uvedlo, že vysílá vojáky do dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.

05:55Nikaragujský prezident Daniel Ortega jako jeden z prvních světových lídrů podpořil rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat nezávislost dvou proruských separatistických regionů na východě Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zatímco západní země poslední počínání Kremlu vesměs odsoudily, Ortega prohlásil, že ruská hlava státu učinila správně.

05:24 – Americký ministr zahraničí Anthony Blinken prozatím nezrušil schůzku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Uvedla to televize CNN.

05:20 – Ukrajinský vyslanec při OSN Serhiy Kyslytsia sdělil dvě stanoviska své země. Za prvé: „Nepodlehneme žádné provokaci.“ A za druhé: „Mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny jsou a zůstanou neměnné. Bez ohledu na činy Ruska.“

05:10 – “Rusko se odhalilo”, řekla německá velvyslankyně při OSN Antje Leedertseová a obvinila Putina ze lži. “Stále trval na tom, že na východě Ukrajiny nejsou ruské jednotky. Teď shodil masku.” Uvedl to server Bild.de.

4:47 – Bílý dům oznámil uvalení nových amerických sankcí vůči Ruské federaci kvůli agresi na Donbasu.

4:38 Většina členů Rady bezpečnosti OSN na jejím mimořádném zasedání odsoudila kroky Ruska vůči Ukrajině. Čína vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti, uvedla agentura ČTK.

4:30 – Od 3:00 SEČ jedná Rada bezpečnosti OSN o situaci na východní Ukrajině. 

4:06 „Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

04:00 – Ukrajina požaduje okamžité jednání na nejvyšší úrovni s účastníky Budapešťského memoranda.

03:46 – „Ukrajinská strana zná ruské záměry a snahy vyprovokovat Ukrajinu. Jsme si vědomi všech rizik a provokacím se nepoddáme, zůstáváme věrni politickému a diplomatickému řešení rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu,“ prohlásilo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

3:35 – Japonsko odsoudilo ruské uznání nezávislosti části ukrajinského Donbasu, stejně se vyjádřil i Generální tajemník OSN. Australský premiér označil vyslání ruských „mírových“ jednotek za nesmysl, stejně se vyjádřila i americká velvyslankyně v OSN.

03:22 – Ukrajinské ministerstvo zahraničí  uvedlo, že Rusko uznáním nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky „hrubě pošlapalo“ základy mezinárodního práva, Chartu OSN, a také porušilo suverenitu a územní celistvost země.

02:40Kanada ohlásila ekonomické sankce vůči Rusku. Mají být jiné než ty, které připravila pro případ útoku na dosud neokupované ukrajinské území, oznámila ministryně zahraničí Mélania Joyová.

01:40 – Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že Evropská unie rozhodne zítra nebo pozítří o zavedení balíčku sankcí proti Rusku.

01:35 – Rusko uznáním dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny opustilo minský a normandský formát, který měl zajistit mír v této oblasti, řekl ve svém projevu Volodymyr Zelenskyj. Moskva se tak podle něj snaží legalizovat svou vojenskou přítomnost v Donbase, která de facto trvá od roku 2014, dodal prezident. Zároveň zdůraznil, že od Západu očekává jasnou podporu.

01:30 – Ještě v noci na úterý má na základě žádosti Ukrajiny zasednou Radu bezpečnosti OSN.

01:15Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj vyzval obyvatele Ukrajiny, aby zachovali klid. Kroky Ruska označil za „porušení integrity a suverenity ukrajinského území“. Hranice podle něj navzdory ruskému rozhodnutí zůstanou v současné podobě.

01:10Podle videa zveřejněném francouzským deníkem Le Figaro míří ve směru na Doněck desítky ruských tanků, náklaďáku s děly a další vojenská auta.

00:59 – „Právě jsem mluvil s prezidentem Zelenskym a ujistil ho, že Ukrajina má plnou podporu Polska v boji proti agresi Kremlu. Neporušitelnost hranic je pro nás jednou ze základních norem mezinárodního práva,“ oznámil na twitteru polský prezident Andrzej Duda. Ten zároveň vyzval k tvrdým sankcím proti Rusku. 

00:48 – Britský premiér Boris Johnson podle agentury Reuters řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že ruská invaze možná nastane během několika hodin nebo dnů, Británie proto zváží možnost vyslání další obranné podpory Ukrajině.

„Premiér vyjádřil své vážné znepokojení nad nedávným vývojem v regionu. Prezidentovi Zelenskému sdělil, že podle něj je invaze v nadcházejících hodinách a dnech reálnou variantou,“ uvedla Johnsonova kancelář po telefonátu obou lídrů. 

00:42 – Ráno se mimořádně sejdou velvyslanci zemí EU. Na svém twitterovém účtu o tom informoval zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk.

00:39 – Spojené státy, Velká Británie a Francie vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby se kvůli vývoji kolem Ruska sešla v příštích hodinách, informovala agentura Reuters.

00:35 – „Ukrajina si zaslouží naši plnou podporu. Proč Babiš, Tomio a Zeman nyní mlčí?“ napsal na twitteru poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL).

00:31 – Americký prezident Joe Biden podle agentury Reuters podepsal exekutivní příkaz, který Američanům zakazuje investovat nebo obchodovat v separatistických regionech na východě Ukrajiny.

00:29Obyvatelé Doněcku – bašty proruských separatistů – podle RFE/RL pozorovali velkou kolonu tanků a obrněných vozidel, která kolem 21:00 SEČ projela centrem města a poté vyrazila směrem k městu Jasynuvata a dále k takzvané linii dotyku. Údajný přesun ruských vojsk zaznamenali mezitím i další svědci.

00:23 – Velká Británie v úterý oznámí sankce vůči Rusku. „Zítra oznámíme nové sankce vůči Rusku v reakci na porušení mezinárodního práva a jeho útoku na suverenitu a územní celistvost Ukrajina,“ napsala krátce před půlnocí na twitteru šéfka tamní diplomacie Liz Trussová.

00:22 – „Stojím za Ukrajinou. Agresor je vždy jen jeden. Kdo zná historii, tak ví, že v našich dějinách okupanti taky ‘chránili’ zájmy svého obyvatelstva na našem území. Dost slov, na řadě jsou sankce a tvrdý boj se všemi typy desinformací. Rusko porušuje všechno, k čemu se kdy zavázalo,“ reagoval na sociální síti vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

00:16 – Turecké ministerstvo zahraničí dnes tureckým občanům důrazně doporučilo, aby opustili východní Ukrajinu. Turecko, které je členem NATO, sdílí s Ukrajinou a Ruskem společnou námořní hranici v Černém moři. Ankara vyzvala k mírovému řešení krize a nabídla, že bude v konfliktu působit jako prostředník.

„V rámci posledního vývoje ve východních oblastech Ukrajiny důrazně doporučujeme našim občanům, aby tuto část země opustili,“ uvedlo ministerstvo na twitteru.

00:15 – Spojené státy varují ruské opoziční politiky, protikorupční aktivisty a disidenty na Ukrajině, že by se je Rusko mohlo pokusit zadržet nebo zabít.

00:10 – Britský premiér Boris Johnson svolal na 6:30 ráno mimořádné zasedání bezpečnostní rady, na které chce schválit balík protiruských sankcí.

ÚTERÝ 00:08Spojené státy se nemohou zavázat k summitu s Vladimirem Putinem. Podle agentury Reuters to řekl vysoký představitel americké administrativy. Podle něj došlo z ruské strany k řadě kroků, které jsou záminkou pro další invazi na Ukrajinu.

23:58 – Ukrajina vyzvala k jednání Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s ruským uznáním suverenity Doněcké a Luhanské republiky. „Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

23:55Spojené státy podle televize NBC řešily s ukrajinskou vládou případný přesun prezidenta Zelenského. V případě ruského útoku by se mohl přesunout do Lvova, který se nachází blíže polským hranicím.

23:52 – Jednotky ruské armády podle svědků, na které se odvolává stanice Rádio svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL), vstoupily do povstaleckých republik v Donbasu a míří k tzv. linii dotyku, která proruské separatisty dělí od ukrajinských vládních sil.

PONDĚLÍ 23:40Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj probral po jednání bezpečnostní rady současnou situaci s britským premiérem Borisem Johnsonem. Nyní připravuje projev před národem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články