V pondělí ve dvě hodiny po poledni přiletěl do Česka čínský prezident Si Ťin-pching. Jeho příjezd už včera doprovázely různé protestní i vítací akce (psali jsme zde, unikátní snímky najdete ve fotogalerii zde). Nejinak je tomu dnes. Od 14:30 se na Kampě uskuteční akce pod názvem Svědomí není na prodej. V 17 hodin pak navazuje na Hradčanském náměstí setkání, na kterém chtějí iniciátoři připomenout dodržování lidských práv v Číně, Tibetu i na Tchaj-wanu. Prezidenta zároveň čeká pestrý program. Již dopoledne se na Hradě setkal s českým prezidentem Zemanem, oba si vyslechli hymny obou zemí a prošli před nastoupenou jednotkou Hradní stráže. Kolem poledne prezidenti obou zemí podepsali dohodu o strategické spolupráci.  Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že se zde díky pečlivé organizaci návštěvy cítí jako doma. Ve stejnou dobu už probíhaly různé protesty.

18:58
Shromáždění se rozpustilo, část lidí přešla do parku Maxe van der Stoela, kde pokračují tiché protesty. Končíme on-line přenos a děkujeme za pozornost.

18:36
Kalousek promlouvá k davu a vysvětluje, že propustky k tomu, aby aktivisté mohli jít dál dává hradní kancléř Mynář. „Ten, který nemá bezpečnostní prověrku,“ dodává Kalousek. „Doporučuji jít pryč, a vzít to nikoli jako konec, ale jako začátek. Protože my jsme neskončili.“

18:15
Aktivisté zpívají českou hymnu a cinkají klíči.

18:11
Bursík: „Přátelé, nechceme vás hnát do konfliktu s policií. Proto vás prosím, otočte se a půjdeme zpátky do parku Maxe van der Stoela.“

18:08
Mezi aktivisty dorazil Karel Schwarzenberg. Bere si mikrofon: „Jenom bych chtěl všem připomenout, že toto shromáždění neslouží k nenávisti. Opravdu nemáme nic proti Číňanům, ale máme něco proti diktátorům.“

17:56
Kateřina Jacques-Bursíková se vpředu snaží vyjednávat s policisty a varuje Miroslava Kalouska před nabádáním davu k tomu, aby vyšli proti těžkooděnci.

17:51
Kalousek: „Připravte se prokopnout ty zátarasy.“

17:46
Miroslav Kalousek prohlásil, že dav za 5 minut vyrazí, ať se děje, co chce.

17:34
Na místě jsou bratr Václava Havla Ivan, také jeho žena Dagmar Havlová nebo hudebník Michael Kocáb. Mluví Martin Bursík: „Policie ČR oznámila, že o tom, zda můžeme vyjádřit názor na lidská práva potřebujeme názor magistrátního úředníka. Přátelé, hledá se magistrátní úředník!“

17:25
Před demonstranty vystoupil Miroslav Kalousek a řekl, že žádal policii, aby mohli projít dál na Hradčanské náměstí. Policie po něm žádá propustku, nechce pustit dál ani demonstranty, ani Kalouska nebo europoslance Štětinu. Na místo dorazil i Martin Bursík. Aktivisté volají: Máme na to právo. Kalousek kontruje: Máte na to právo! Těžkooděnci brání davu jít dál.

Dav skanduje: Rozejděte se! Policejní stát!

17:20
Demonstranti se blíží k Ministerstvu zahraničí. Skandují: Už jsme tady, Miloše do koše!, nebo Kavárna je tady!

17:10
Situace se zkomplikovala na rohu Keplerovy a Parléřovy ulice. Aktivisté zjišťují, že je mnoho ulic uzavřených. Po dohodě s policií přecházejí k druhé skupině, která už čeká u Ministerstva zahraničí.

16:53
Odpůrci čínského prezidenta se blíží k Pohořelci. Nesou tibetské vlajky, velký transparent s červeně pomalovanou fotografií zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tungem, nebo srdce s fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy.

16:32
Aktivisté prošli kolem Malostranského náměstí za současného skandování: Svobodu Tibetu.

12922248_10206183896061175_554285285_o

S čínským prezidentem se má dnes odpoledne sejít sedm členů vlády. Mimo premiéra Bohuslava Sobotky také vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a pětice dalších členů vlády. Podle úřadu vlády by měl na jednání být i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ten ale ČTK sdělil, že má jiný program. Ministři budou s čínským prezidentem diskutovat především o vzájemném obchodu.

Česká republika dnes zároveň potvrdila ve společném prohlášení dodržování své politiky jedné Číny a respekt ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky (ČLR)

16:29
Dav se právě zastavil a skanduje: Lidská práva! Lidská práva!

16:17
Aktivisté jsou na cestě na Pohořelec, do parku park Maxe van der Stoela, kde se propojí dvě skupiny. Cestou z Kampy aktivisté skandují: „Miloše do koše!“ nebo „Svědomí neprodáme“, případně i „Free Tibet“ a „Pojďte s náma!“

12922375_10206183643334857_2047606973_o

15:55
Zhruba 800 aktivistů se z Kampy přesouvá na Pohořelec.

 

15: 40
Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil na Pražský hrad. Po uvítání s vojenskými poctami má na programu jednání s hlavou českého státu Milošem Zemanem. Během uvítacího ceremoniálu bylo na počest čínského prezidenta vypáleno 21 dělostřeleckých salv, naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech.

15:38
Na Kampě mluví doktor Němec z iniciativy Vraťte nám stát. „Miloš Zeman odmítá svého hosta kritizovat, je to varovné znamení, že mu je lhostejný život lidí, že jsme mu lhostejní my, “ říká.

14:28
Na Kampě mluví právník a aktivista Jan Vrobel: „Na úvod chci říct, že nemám nic proti Číňanům a Rusům, vážím si jich, jsou to oběti mafiánů a přeji jim co nejvíce svobody“. Na místě je již několik set lidí. „Ještě pořád máme ústavu a jsme součásti západní demokracie,“ připomíná Vrobel.

12935420_10206183149802519_458003017_n

15:24
Neobvyklou formu protestu zvolila také známá Erhartova cukrárna v Praze. Na svůj oficiální facebookový profil k otmu uvedli: Nevíme, jak vy, ale… (zbytek textu je na cedulce u dortu).
11254701_983626125006290_1697525244140091873_o

15:12
Mluví Josef Bílek: „Neprotestujeme proti Číňanům, proti jejich kultuře, ale proti tomu, jakým způsobem byla navázána tato spolupráce. Nepadlo ani slovo o lidských právech! Prezident Zeman nás táhne na východ do náruče Moskvy a Pekingu.“

U příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku se dnes večer uskuteční u Karlova mostu ohňostroj. Organizuje ho Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s čínským velvyslanectvím v Praze. Přijít se může podívat každý obyvatel či návštěvník hlavního města. Si Ťin-pching se ho zřejmě nezúčastní.

15:04
Přítomné vítá zástupce hnutí Politika a svědomí. „To, co se tady děje, je za hranicí běžné diplomacie,“ říká. „Reálný ekonomický dopad je výhodný jen pro ty, kteří na něm profitují.“ Z pročínské strany se ozývá nesouhlasné pískání. Na bezpečnost dohlížejí desítky policistů i těžkooděnců. Bezpečnostní složky také mimo jiné pomocí aut oddělily skupinky pro a protičínských aktivistů.
12894365_10206183041959823_1297560835_o

15:00
Účastníci akce Svědomí není na prodej skandují: „Svobodu Tibetu!“

14:50 
Již za 10 minut se očekává příjezd čínského prezidenta do Lichtenštejnského paláce. Na Kampě začínají projevy. Mluví první řečník: „Čína se snaží vystupovat jako moderní země, ale není, potlačuje lidská práva.“ Poté vystupuje jeden z organizátorů, Tomasz Peszynski. „Vytvořilo se zdání, že je tady vítán (prezident), ale je to Potěmkinova vesnice,“ říká.

14:40
Několik desítek příznivců prezidenta Si Ťin-pchinga již čeká na svém místě.

14: 28
Kvůli uzavření okolí Pražského hradu přeložili organizátoři tichého protestu, který se měl odehrát od 17:00 na Hradčanském náměstí, akci na nedaleký Pohořelec. „Vzhledem ke svévolnému uzavření prostoru Hradčanského náměstí, kde byla tato akce řádně nahlášena, přesouváme shromáždění na nejbližší možné místo, a to do parku Maxe van der Stoela poblíž tramvajové zastávky Brusnice a Pohořelec,“ uvedli organizátoři protestu. Připomenuli, že protest chystali až na podvečer jako tichý – jejich záměrem bylo nevyvolávat žádné střety.

Protest organizuje několik nevládních organizací, promluví na něm například exministr životního prostředí a člen petičního výboru Češi Tibet podporují Martin Bursík, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg a starosta šesté městské části Ondřej Kolář. K akci se plánují přidat lidé, kteří budou proti čínské lidskoprávní politice demonstrovat odpoledne na Kampě.

14: 11
Na Kampě se chystá akce s názvem Svědomí není na prodej. Sešlo se tam několik desítek aktivistů, kteří chtějí protestovat proti čínskému režimu. Na místě jsou i názoroví oponenti z řad Číňanů a jejich příznivců. Obě skupiny odděluje policie. Do míst, na která z Lichtenštejnského paláce uvidí čínský prezident, pouští policie pouze jeho příznivce z řad Číňanů. Čínský prezident bude po dopolední návštěvě sídla svého českého protějšku jednat odpoledne s dalšími politiky právě v Lichtenštejnském paláci na Kampě.

 

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner