Babišův syn k soudu dorazí. Otec za něj mohl podepsat dokumenty, zaznělo od znalce

Andrej Babiš (ANO) u soudu s advokáty Brunou (na fotografii vpravo) a Bartončíkem (ČTK / Šimánek Vít)

Andrej Babiš (ANO) u soudu s advokáty Brunou (na fotografii vpravo) a Bartončíkem | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

V úterý pokračovalo jednání Městského soudu v Praze k dotační větvi kauzy Čapí hnízdo výpověďmi některých svědků a dvou soudních znalců. Na lavici obžalovaných usedla vedle bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Soud se zabývá okolnostmi získání padesátimilionové dotace pro stavbu areálu Čapí hnízdo. Andrej Babiš ml. deníku FORUM 24 potvrdil, že se soudu zúčastní.

Advokáti Jany Nagyové a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) Josef a Michael Bartončíkovi během pondělního jednání soudu odmítli vinu svých klientů. Obžaloba i provedené přípravné řízení podle nich trpí zásadními vadami. Babišův právník označil obžalobu za pouhou snůšku hypotéz, kterou státní žalobce nahradil absolutní absenci důkazů. Někdejší předseda vlády podle něj navíc pro trestný čin, jak je nyní popsán v obžalobě, nebyl poslaneckou sněmovnou zbaven imunity.

Dokumenty mohl Babiš podepsat za svého syna

Podpis Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti Farma Čapí hnízdo pravděpodobně není pravý. U soudu to v úterý uvedl písmoznalec Aleš Čulík. Zároveň řekl, že našel podobnosti s písmem staršího z Andrejů Babišů, tedy obžalovaného expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO. Podle znalce ale nelze učinit kategorický závěr, a to kvůli nedostatku srovnávacího materiálu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Babiš mladší tvrdí, že předmětnou listinu nepodepsal. Trvá také na tom, že jeho otec ho nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym, aby proti němu nemohl svědčit v kauze dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo.

Čulík zkoumal v kauze pravost celkem tří podpisů Babiše juniora. U pražského městského soudu řekl, že nalezl rozdílné znaky, ale že jeho závěr je „ve formě pravděpodobnosti“. Při porovnání s písmem Babiše staršího pak našel „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“. Formulovat jednoznačný závěr by podle něj ale bylo předčasné, protože nejdřív by se musel doplnit srovnávací materiál k písmu Babiše juniora. Tento materiál se shání obtížně, protože Babišův syn není českým občanem a žije ve Švýcarsku, doplnil znalec.

K ekonomické kondici společnosti Farma Čapí hnízdo se v úterý u soudu vyjadřoval znalec z oboru ekonomika Vítězslav Hálek. Sdělil, že firma nebyla v době 2008 až 2013 – tedy po poskytnutí dotace pro malý a střední podnik – schopná hradit své závazky bez podpory holdingu Agrofert. Holding podle něj Farmu podporoval zejména na základě plateb spojených s reklamou. „Kdybyste odstranili reklamu, byla by společnost životaneschopná,“ uzavřel.

Obžalovaná Nagyová reagovala mimo jiné připomínkou, že Česko zasáhla v roce 2008 hospodářská krize. „Hodně se projevila v kongresovém a cestovním ruchu a měla významný dopad na ekonomiku Farmy,“ podotkla. Babiš na Hálka neměl žádný dotaz, ale po jeho odchodu ho v soudní síni zkritizoval. „Nestačím se divit, co tady předvedl pan takzvaný znalec, považuji ho za velmi nedůvěryhodnou osobu,“ prohlásil. Zmínil také, že Hálkova společnost Česká znalecká chybovala podle ministerstva spravedlnosti ve 25 případech. „Jeho posudky jsou chybné a účelové,“ řekl.

Advokáti obžalovaných vznesli proti znalci námitku podjatosti. Poukázali na to, že „se s úsměvem vzdal znalečného“ a že „vytváří účelové konstrukce“.

Přijde k soudu Andrej Babiš mladší?

Soudce Jan Šott stále neví, kdy a jakou formou vyslechne syna obžalovaného expremiéra Andreje Babiše (ANO). Původně ho předvolal na tento pátek, Andrej Babiš mladší ale soudu sdělil, že je ve Švýcarsku a nepřicestuje. Soudce poté domluvil se Švýcary videokonferenci na říjen, z médií pak ale zjistil, že Babiš junior nakonec v pátek hodlá na hlavní líčení přijít. Podle informací deníku FORUM 24, který syna bývalého premiéra přímo oslovil, k soudu v pátek přijde.

(Týdeník FORUM)

Babiš junior původně v kauze dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda rovněž čelil obvinění, jeho stíhání ale státní zástupce zastavil stejně jako stíhání dalších Babišových příbuzných. Babiš mladší dlouhodobě tvrdí, že ho jeho otec nechal v roce 2017 odvézt proti jeho vůli na Krym, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat právě v dotační kauze.

Úterní program hlavního líčení otevřel soudce Šott čtením několika výpovědí svědků, které soud, státní zástupce ani advokáti obžalovaných nepokládali za nutné slyšet naživo – například někdejší účetní holdingu Agrofert. „Já jsem velice spokojenej, protože jsme slyšeli výpovědi sedmi svědků a z nich jednoznačně vyplývá, že obžaloba je nepravdivá. Dokonce ta první svědkyně, která byla členka rady regionálního rozvoje, kteří to schvalovali, řekla policii: ´proč jsem tady´? No protože Babiš. V tom máte všechno,“ shrnul svůj pohled na dění v soudní síni.

Ve hře je i rozšíření žaloby

„Upozorňuji na případnou změnu právní kvalifikace u obviněného Ing. Andreje Babiše oproti podané obžalobě. Jednání obviněného by se mohlo potenciálně posuzovat i jako zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ prohlásil v pondělí soudce Šott poté, co z úst státního zástupce Jaroslava Šarocha zazněla obžaloba.

Rozšíření obžaloby je tak ve hře a může přijít na řadu v případě, že soud uzná obžalované vinnými a uloží jim tresty. Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání dotace. Podle státního zástupce si byl přitom vědomý toho, že společnost je přes něj a jeho blízké propojená s firmami z holdingu Agrofert. Měl tak pomoci tehdejší místopředsedkyni představenstva Čapího hnízda Nagyové k dotačnímu podvodu.

Soudce Jan Šott zatím hlavní líčení nařídil na termíny 12. až 16. září, 26. až 30. září a 17. až 21. října. Délku trvání procesu podle soudce není nyní možné přesně odhadnout, záležet prý bude na vývoji dokazování, důkazních návrzích stran, dostupnosti svědků a řadě dalších faktorů.

 • Viděli jsme podvodníka s úsměvem na tváři, prohlásil Babiš při odchodu ze soudu

  „I když se pan státní zástupce snažil znalce přesvědčit, že jsme měl něco falšovat, což je nesmysl, tak to nepotvrdil. Jednoznačně nic takového neřekl a je to nesmysl,“ okomentoval po odchodu ze soudní síně výpověď znalce Aleše Čulíka.

  Druhý znalec, který v úterý přenesl svoji výpověď, Vítězslav Hálek je podle expremiéra podvodník, který dělá podivné znalecké posudky. „Na jeho základě jsem byl v roce 2017 stíhán. Paradoxně to říká i pan Svoboda (bývalý pražský primátor za ODS, pozn. red.), kteří říkal, že tento znalec, který má neuvěřitelnou kariéru, měl přijít o licenci. Vypadá to, že to dělá všechno na objednávku,“ opřel se do soudního znalce. Podle něj je Hálek součástí polistopadového kartelu, o kterém i u soudu několikrát mluvil.

  Vyjádřil se i k tomu, že jeho advokát naznačoval únik informací k senátoru Goláňovi (SEN 21). „Podle našich informací jsou velcí kamarádi. Goláň se angažuje proti Babišovi. Já to nechci komentovat. Viděli jsme podvodníka s úsměvem na tváři.“

 • Jednání soudu bylo přerušeno. Pokračovat bude opět zítra od 9:00

 • Můj syn není způsobilý vypovídat před soudem

  Andrej Babiš se vyjádřil i k prvnímu ze znalců, který zkoumal pravost podpisů. „Zásadně odmítám, že bych falšoval nějaký podpis. Státní žalobce griloval znalce, který jednoznačně nepotvrdil, že je to tak. Odmítám to,“ řekl expremiér.

  Připomněl také, jakou roli jeho syn v případu hraje. „Nikomu nepřeji, aby se někomu stalo to, co se stalo mně. Celý čas ho novináři přesvědčovali, že je jeho táta špatný. Potom tam byla nějaká paní, která ho ovládala a před volbami ho zneužili,“ prohlásil Babiš. Jeho syn podle něj není způsobilý vypovídat před soudem.

 • Námitka na podjatost

  Advokát Jany Nagyové nyní podal námitku na podjatost. K ní se připojil i jeho bratr a advokát Andreje Babiše. „Bylo zcela zjevné, že se z věci, která je nesouvisející, vsunout segment reklamy,“ vysvětlil advokát Andreje Babiše Michael Bartončík. Podle něj soudní znalec prezentoval závěry vztahující se k reklamě a nereflektoval závěry. Bartončík mám za to, že se pokouší vsunout myšlenky, které do případu nepatří.

  K podjatosti se vyjádřil i obžalovaný Andrej Babiš. „Nestačím se divit, co tady předvedl pan takzvaný znalec. Považuji ho za nedůvěryhodnou osobu,“ prohlásil.

  Šaroch to ale považuje za zavádějící. „Argumentovat tím, že se snaží akcentovat problematiku reklamy není na místě, protože ve znaleckých posudcích se o ní mluvilo,” odpověděl státní zástupce.

 • Znalec čelí tvrdým otázkám advokátů

  Soudní znalec Hálek čelil tvrdým otázkám advokáta Andreje Babiše. Mimo jiné se ho ptal na kondici Farmy Čapí hnízdo v letech 2008 a 2009, nebo na jeho vztahy se senátorem Tomášem Goláněm (SEN 21). Po námitce státního zástupce Šarocha Babišův obhájce sdělil, že tyto otázky souvisí s důvěryhodností soudního znalce. 

  Hálek se na advokáta Michaela Bartončíka ani jednou nepodíval, i když odpovídal na jeho otázky, díval se na předsedu senátu soudců Jana Šotta.

 • Reklama na Farmě Čapí hnízdo byla iracionální

  Podle soudního znalce byla reklama zadaná holdingem Agrofert na farmě Čapí hnízdo iracionální. „Minimální cena stejných vzorků je 14 351 a maximální cena je 287 311. Iracionální je zaplatit za takovou reklamu tři miliony korun,“ vysvětlil ve své výpovědi soudní znalec Hálek. Agrofert podle něj za reklamu zaplatil o 1044 procent více.

 • Firma Farma Čapí hnízdo nebyla schopna z vlastní činnosti hradit své závazky

  V období mezi roky 2008 až 2013 nebyla firma Farma Čapí hnízdo schopna z vlastní činnosti hradit své závazky, tvrdí ve své výpovědi soudní znalec. Finance na svoji činnost zajistila díky propojení se společností Agrofert. V roce 2013 byla firma podle Vítězslava Hálka jednoznačně předlužena a měla skončit v úpadku.

  Podle posudku měla firma příjem ve 340 milionů korun. Z toho 324 milionů přišlo z firem z holdingu Agrofert. Přes 280 milionů korun pak získala firma z reklamy.

 • Prodej akcií firmy Farma Čapí hnízdo

  Soudní znalec Vítězslav Hálek v úvodu své výpovědi konstatoval, že prodej akcií firmy Farma Čapí hnízdo proběhl podle jeho posudku za cenu obvyklou. Za v té době obvyklé ceny proběhly i další finanční převody a pronájmy nemovitostí.

 • Bez jednoznačného závěru

  Soudní znalec Aleš Čulík nyní není schopen říci jednoznačný závěr. K rozhodnutí by potřeboval více vzorů podpisů Andreje Babiše mladšího. Jeho výpověď končí a odchází z jednacího sálu.

  Následovat bude výpověď soudního znalce na oceňování všech druhů majetku, stanovování hodnoty firem a přezkoumávání smluv a vztahů Vítězslava Hálka, který ještě před jejím zahájením rozdal soudců, státnímu zástupci i advokátům několik dokumentů, které se případu věnují. Podle jeho slov jsou k pochopení jeho výkladu zásadní.

 • Obhájci Andreje Babiše nemají na soudního znalce žádné otázky

  Soudního znalce Aleše Čulíka se na několik otázek ptal státní zástupce Jaroslav Šaroch i soudce Jan Šott. Podle slov Čulíka ale nelze formulovat znalecký závěr kvůli nedostatku srovnávacího materiálu. Pokud by získal dostatek podpisů Andreje Babiše mladšího z inkriminované doby, mohl by rozhodnout. 

 • U některých podpisů se objevila částečná shoda

  Soudní znalec Čulík tvrdí, že u některých podpisů Babiše mladšího se objevila částečná shoda s podpisy jeho otce. Jenže nemohl to podle svých slov určit jednoznačněji, protože neměl dostatečný vzorový materiál. Pokud by měl k dispozici podpisy Andreje Babiše mladšího z doby, kdy došlo k podepsání smlouvy o akciích Farmy Čapí hnízdo, mohl by rozhodnout s větší přesností. Naznačil tak, že dokumenty mohl za Andreje Babiše mladšího podepsat jeho otec. Rozhodnout jednoznačně ale nemůže.

 • Podpis nevybočuje z vývoje

  „Podpis z roku 2002 ukazoval znakovou propojenost s podpisy pozdějšími. Tato znaková propojenost značí  to, že došlo postupným vývojem k zjednodušení. Znaková propojenost spočívá v zachování iniciály. To svědčí proti tomu, že by podpis vybočoval z tohoto vývoje,“ pokračuje soudní znalec Aleš Čulík.

 • Byly podpisy Andreje Babiše mladšího pravé?

  Soudní znalec Aleš Čulík hodnotil celkem tři podpisy Andreje Babiše mladšího, o kterých tvrdil, že nejsou jeho. Otázka zněla, zda podpisy Andreje Babiše mladšího na smlouvě o akciích Farmy Čapí hnízdo, jsou jeho, popřípadě, zda je mohl zfalšovat Andrej Babiš. „Podpisy, jsem vyhodnotil jako zpracovatelné. Jeden z podpisů vyhodnotil jako těžko zpracovatelný. Nepodařilo se zajistit ukázky podpisů s přesnější časovou vazbou,“ komentuje proces znalec.

 • Přestávka skončila. Následovat budou výpovědi dvou soudních znalců

  První ze znalců bude mluvit o možnosti zfalšování podpisu Andreje Babiše mladšího. Druhý z nich se bude věnovat ekonomice.

 • Obžaloba je nepravdivá, zopakoval Babiš

  „Jsem velice spokojený, protože jsme slyšeli výpovědi sedmi svědků a z nich jednoznačně vyplývá, že obžaloba je nepravdivá. První svědkyně, která byla členkou Rady regionálního rozvoje, která to (dotaci, pozn. red.) schvalovala, řekla policii: „Proč jsem tady? Protože Babiš.“ V tom je všechno,“ řekl Andrej Babiš novinářům při odchodu z budovy soudu.

 • Soudce Šott přerušil jednání. Pokračovat bude ve 12:30 výpověďmi soudních znalců

 • Podle soudu Andrej Babiš mladší do Česka nepřijede

  Soudce přerušil čtení výpovědí svědků a představil další program soudního jednání. Ve středu by měl vyslechnout manželku bývalého premiéra Moniku Babišová, její bratr Martina Herodese, nebo poslance Jaroslava Faltýnka. Ve čtvrtek u soudu promluví Bendl, Kratochvílová a Kořínek.

  Na pátek předseda senátu soudců Jan Šott počítal s výpovědí Andreje Babiše mladšího. Do Česka ale podle soudu ze Švýcarska nepřicestuje. Soud se snažil dojednat se švýcarskou stranou videokonferenci, která by se měla odehrát v říjnu. Andrej Babiš mladší se už dříve v médiích vyjádřil, že u soudu bude vypovídat. Soud proto nemá na pátek jednoznačně určený program.

 • Neměla jsem sebemenší důvod o zpochybňování nezávislosti této společnosti

  Po přečtení dalších výpovědí si vzala slovo Jana Nagyová. „Z výslechu jednoznačně vyplynulo, že farma čapí hnízdo nebyla v konsolidaci. Neměla jsem sebemenší důvod o zpochybňování nezávislosti této společnosti,“ řekla.

 • Po přečtení všech výpovědí svědků budou následovat výpovědi dvou soudních znalců. Dnešní jednání by mělo skončit okolo 16. hodiny

 • Podmínky nešlo obejít

  Jedna z první výpovědí, kterou soudce Jan Šott přečetl, patřila člence Regionální rady Miroslavě Bukové, která schvalovala žádosti o dotace. Z její výpovědi vyplývá, že podmínky nešlo obejít. Uvedla také, že kdyby obžalovaný expremiér nevstoupil do politiky, soud by kazu Čapí hnízdo neřešil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články