Zvítězil Petr Pavel, utká se s Babišem. Pavlovi vyjádřili podporu Fischer, Nerudová i Hilšer

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel (FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel | FOTO: FORUM 24

První kolo třetí přímé prezidentské volby v České republice skončilo. Podle očekávání ho provázel vysoký zájem voličů. Volební účast je podle Českého statistického úřadu vysoká a pohybuje se okolo 70 %. Celkem mohlo svůj hlas odevzdat 8,3 milionu voličů. Na celkové výsledky 1. kola se podívejte  ZDE.

Zájem byl o volby i na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. Například v Bruselu volilo 1267 Čechů, což je zhruba o dvě stovky více než v minulých volbách před pěti lety.

()

Kandidát na prezidenta Petr Pavel poděkoval voličům, že přišli hlasovat, a uvítal vysokou průběžnou volební účast. Poděkoval také svým soupeřům za způsob vedení kampaně, podle něj byla většinou korektní. Armádní generál ve výslužbě to považuje za důkaz, že to s politickou kulturou v Česku není tak špatné.

Po sečtení necelých tří čtvrtin okrsků se vyčlenila dvojice Petr Pavel a Andrej Babiš, která postoupí do druhého kola, jež se uskuteční za čtrnáct dní.

Ostatní kandidáti, a to včetně Danuše Nerudové, ve volbě propadli. Zatímco zisk dua Pavel⁠–Babiš se pohybuje přes 30 %, Danuše Nerudová zatím získala jen něco přes 13 %.

Deník FORUM 24 vám během volby hlavy státu poskytuje kompletní servis. Na našem webu jsme po uzavření volebních místností spustili grafické sčítání hlasů a naši reportéři jsou ve volebních štábech všech tří největších favoritů na výhru v prvním kole, aby vám mohli zprostředkovat aktuální dění.

PRŮBĚH VOLEB JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI:

 • Danuše Nerudová vyjádřila podporu vítězi prvního kola prezidentských voleb Petru Pavlovi.

 • Sečteno 100 procent okrsků. Babiš klesl pod 35 %, v porovnání s Petrem Pavlem získal o 22 843 hlasů méně

  Po sečtení 100 % okrsků se ukázalo, že volební účast v prvním kole prezidentské volby byla 68,24 %.

  Navrhující
  strana
  Politická
  příslušnost
  hlasy              %
  1 Fischer Pavel Senátoři BEZPP 376 705 6,75
  2 Bašta Jaroslav Poslanci SPD 248 375 4,45
  4 Pavel Petr Občan BEZPP 1 975 056 35,40
  5 Zima Tomáš Senátoři BEZPP 30 827 0,55
  6 Nerudová Danuše Občan BEZPP 777 022 13,92
  7 Babiš Andrej Poslanci ANO 1 952 213 34,99
  8 Diviš Karel Občan BEZPP 75 479 1,35
  9 Hilšer Marek Senátoři MHS 142 908 2,56
 • Babiš ukázal, co je zač, na své tiskové konferenci, naznačil vítěz prvního kola Petr Pavel

  Pokud bude kampaň bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) vypadat jako jeho tisková konference po prvním kole prezidentské volby, lze z jeho strany očekávat pouze samé lži. Řekl to vítězný kandidát prvního kola Petr Pavel. Babišovy výroky, v nichž ho označil za komunistického rozvědčíka, Pavel popsal jako kňučení. Uvedl také, že má zajištěné financování na druhé kolo kampaně.

  Pavel řekl, že Babišova kritika ukázala, že ztrácí hlavu už při rozdílu tří desetin procenta mezi oběma vedoucími kandidáty. Podotkl, že pokud Babiš tak snadno ztratí hlavu, nebude druhé kolo pro něj těžké.

  Pavel také uvedl, že bude v příštích dnech jednat o konkrétní podobě spolupráce v kampani s Danuší Nerudovou, Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem, kteří ho podpořili. V nadcházejících dvou týdnech plánuje cesty do regionů, setkávání s občany i účast v debatách.

 • Danuše Nerudová je ráda, že pootevřela dveře mladé generaci

  „Rozhodně to nepovažuji za prohru, protože si myslím, že se podařilo pootevřít dveře mladé generaci v naší zemi. Bude to určitě dlouhá a trnitá cesta a já jsem nesmírně ráda, že ti, kteří jí půjdou za mnou, to budou mít jednodušší. Myslím si, že nikdo z těch, kdo nám pomáhali, to jako prohru neberou a věděli, že skutečně jdou do podniku, který není jednoduchý, pro někoho, kdo je mimo Prahu, nemá žádné lobbistické vazby, jde z regionu, nikdy nebyl v politice. Všichni tomu projektu věřili a já si myslím, ze byl úspěšný,“ prohlásila po prvním kole prezidentské volby Danuše Nerudová, která získala necelých 14 % hlasů.

 • Senátor Marek Hilšer také navštívil volební štáb generála Petra Pavla. „Držme palce celé České republice,“ prohlásil při odchodu

 • Vítězství generála Pavla je nadějí pro druhé kolo, myslí si Pekarová Adamová

  „Vítězství Petra Pavla je nadějí i pro kolo druhé. Zvláště když jej podporují i mnozí protikandidáti, za což jim patří poděkování. Je ale nesmírně důležité, aby lidé přišli za dva týdny k volbám znovu, protože konečně máme velkou šanci zvolit si prezidenta na nějž budeme moci být hrdí. Andrej Babiš už nám řadu let ukazuje, že slušnost je mu cizí, a proto se dá očekávat mnoho podpásovek v následujících dnech, ale věřím, že nakonec zvítězí nepopulistický, slušný a důstojný kandidát, tedy Petr Pavel,“ řekla na dotaz deníku FORUM 24 předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

 • V Praze získal Petr Pavel přes 51 procent, Babiš jen 20,09 %

  V Praze zvítězil v prvním kole prezidentských voleb generál ve výslužbě Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 51,02 procenta voličů. Druhý je podle údajů Českého statistického úřadu bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s 20,09 procenta hlasů. Třetí je bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kterou volilo 14,55 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 70,95 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 67,56 procenta.

 • Reuters si myslí, že pro Babiše nebude druhé kolo jednoduché

  O výsledcích prvního kola prezidentských voleb v České republice dnes podrobně informovaly všechny hlavní světové agentury. Agentura Reuters si všímá malého rozdílu mezi kandidáty na prvních dvou místech, Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Petr Pavel si podle ní prvním místem zajistil „solidní základ“ pro druhé kolo za dva týdny. Jak rovněž poznamenává, druhé kolo nebude pro bývalého premiéra Babiše jednoduché. Nový prezident nahradí Miloše Zemana, který byl hlavou státu po dvě funkční období.

 • Kalousek považuje Babiše za největší riziko pro právní stát

  „Doufám, že všichni demokratičtí kandidáti a jejich voliči udělají všechno pro to, aby v druhém kole nevyhrál Andrej Babiš. Andrej Babiš je největší riziko pro právní stát,“ hodnotí výsledky voleb pro deník FORUM 24 Miroslav Kalousek. Na dotaz, zda ho výsledek překvapil, řekl, že ho „bere na vědomí, když si to tak voliči přejí“.

 • Danuše Nerudová přijela do volebního štábu generála Pavla. Jednat budou o podpoře pro druhé kolo voleb

 • V Průhonicích byl u Babiše Jaroslav Foldyna z SPD

  Podle reportéra České televize byl u Babiše doma v Průhonicích Jaroslav Foldyna, poslanec za Okamurovo SPD.

 • Od Babiše očekávám v kampani fauly. Styl své kampaně měnit nehodlám, řekl Petr Pavel

  Kandidát na prezidenta Petr Pavel očekává, že ve druhém kole voleb se bude rozhodovat o tom, zda Česko zůstane na prozápadním a prodemokratickém kurzu posledních 30 let. Od svého soupeře, kterým bude podle predikce bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), očekává v nadcházející kampani fauly. Vlastní kampaň armádní generál ve výslužbě měnit nehodlá.

 • Pavel Fischer: V druhém kole podporuji Petra Pavla, Babiš není budoucností naší republiky

  Na tiskové konferenci po oznámení předběžných výsledků prezidentské volby oznámil Pavel Fischer, že veškerá podpora v druhém kole patří generálu Petru Pavlovi.  „Je potřeba spojit síly,“ prohlásil Fischer. Česká republika rozhoduje o své budoucnosti. „Jsem přesvědčen, že Andrej Babiš není budoucností naší republiky,“ řekl senátor Pavel Fischer.

 • Danuše Nerudová řekla, že Babiš je zlo a naznačila možnou podporu Petra Pavla

  Danuše Nerudová poděkovala všem za podporu, která se jí během kampaně dostalo. Začal se psát příběh, který je inspirací pro ostatní, má smysl se snažit, všichni máme moc měnit věci. Stojíme na začátku nového příběhu, na jehož konci je zlo jménem Andrej Babiš, nezapomeňte na to, že by chtěl vlastnit celou republiku. Chci pogratulovat demokratickému vítězi, což je Petr Pavel a budeme spolu večer hovořit o tom, jaké jsou možnosti a poté budeme dál něco prezentovat.

 • Petr Pavel popsal taktiku pro druhé kolo prezidentských voleb

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články