Potvrzeno. Banka věděla, že za Čapím hnízdem stál Babiš. Šlo prý o jeho „srdeční záležitost“

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

Pražský městský soud pokračuje v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo. Obžalobě čelí šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, oba vinu odmítají. Oba dva byli přítomni. Na programu druhého týdne hlavního líčení jsou výslechy svědků. Vyslýcháni budou manažeři banky HSBC, která Farmě Čapí hnízdo poskytla úvěr na rekonstrukci. Filip Koutný, někdejší zaměstnanec HSBC banky, jejímž klientem byl Agrofert, potvrdil, že za projektem stál přímo Andrej Babiš.

Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS).

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Jan Šott v pondělí dopoledne potvrdil, že Andrej Babiš mladší bude muset do konce listopadu podstoupit znalecká psychologická a psychiatrická vyšetření. Na základě této nové skutečnosti bylo potřeba přidat další líčení, a to ve dnech 19. až 22. prosince. Soudce uvedl, že by do konce prosince mohly proběhnout závěrečné řeči.

V pondělí proběhl výslech zaměstnanců banky HSBC, jejímž klientem byl Agrofert. Filip Koutný, někdejší šéf oddělení finanční správy banky, který dostal výpověď tři měsíce po tom, co u policejního výslechu mluvil v neprospěch Andreje Babiše, potvrdil, že majitel holdingu Agrofert stál za projektem Farma Čapí hnízdo. Opakovaně mělo na jednáních zaznívat, že jde o “srdeční záležitost pana generálního”. V úvěrové dokumentaci zveřejněné Skupinou Šuman na twitteru roku 2017 doslova stojí, že Andrej Babiš je vlastníkem Farmy. Koutný řekl, že v HSBC bylo k Farmě přistupováno jako k součásti Agrofertu.

Andrej Babiš se vůči výpovědi Filipa Koutného na závěr jednacího dne ohradil. Narozdíl od výpovědí zbylých svědků z banky HSBC, kteří řekli, že záruka Agrofertu za Farmu Čapí hnízdo proběhla standardně, byla bankéřova výpověď podle obžalovaného založena na pouhých domněnkách svědka a jeho výpověď je tudíž nevěrohodná a nepravdivá.

Bankéři vypověděli, že úvěr pro Farmu zařizovala finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Bývalý šéf oddělení finanční správy Filip Koutný a František Kopřiva, někdejší generální ředitel české pobočky banky HSBC řekli, že kdyby za projektem nestál Agrofert, úvěr na realizaci by pravděpodobně nezískal.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Soudce Jan Šott na závěr dopoledního jednání vyhověl obhájcům a vyloučil veřejnost ze čtení posudku o duševním stavu další svědkyně ⁠– Babišovy dcery Adriany Bobekové. Ta se minule nedostavila k výslechu a omluvila to zdravotními důvody.

Soud plánuje mimo jiné opakovaný výslech úřednice Evy Filipové, která dohlížela na čerpání padesátimilionové dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc. Úřednice bude znovu svědčit 17. října.

Dění u soudu sledujeme on-line:

 • Soudce Jan Šott přerušil jednání do zítřejší 9. hodiny

 • Andrej Babiš opakovaně označil svědka Koutného za nevěrohodného

  Andrej Babiš se omluvil za dnešní vyrušení, za které byl napomenut. Prý se mu to stává při politických debatách, když slyší nepravdu.

  Svědek Filip Koutný podle Babiše vypovídal o tom, co si myslí, nikoli o skutečnostech. Babiš poukázal na to, že Koutný vypovídal na základě svých doměněk a jeho výpověd je nevěrohodná a nepravdivá. “Koutný ani neměl přístup do systému CARM, takže je jasné, že má své představy a neříká pravdu,” zopakoval znovu obžalovaný.

 • Jana Nagyová bere slovo

  Jana Nagyová si vzala soudu, aby se vyjádřila k průběhu dne. K financování řekla, že předpokládala, že projekt bude financován ze soukromých zdrojů akciionářů. Finanční ředitelka Procházková za ní přišla s tím, že HSBC hledá investiční příležitosti a chce expandovat na českém trhu. To Nagyovou zarazilo, jelikož šlo o unikátní projekt, ale banka podle ní měla evidentní zájem. Jako podklady pro banku použila stejné dokumenty jako pro ROP Střední Čechy, které žádala o dotaci. Následně se situace změnila a banka požadovala garanci, kterou měl tedy zajistit Agrofert.

 • Soudce čte výslech Gestingera

  Soudce Jan Šott čte zápis policejního výslechu Marka Gestingera, bývalého manažera banky HSBC. Gestinger se z výslechu u soudu omluvil.

  Gestinger si většinu záležitostí souvisejících s Farmou Čapí hnízdo nepamatuje. Nevěděl s kým o úvěru jednal, ani o jaké částky šlo. Na otázku o vlastnictví Agrofertu policistům odpověděl, že to nelze říci, jelikož držitelé akcií se mohou rychle měnit.

 • Jana Nagyová se ptá

  Jana Nagyová se zeptala na pojem malý a střední podnik v souvislosti s tím, zda bylo k dispozici něco víc, než to, co bylo v pokynech a příručkách. Svědkyně ale neví.

  “Jakou máte zkušenost s tím, když se dnes zjistí, že podnik nemá status malého a středního podniku?” zeptala se obžalovaná Nagyová. Kratochvílová odpověděla, že s tím nemá zkušenost.

  Výslech Kratochvílové končí.

 • Vypovídá svědkyně Lenka Kratochvílová

  Lenka Kratochvílová, úřednice Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy, se nedostavila před týdnem, tudíž její výslech proběhne dodatečně až dnes. Svědkyně začala tím, že uvedla, že Andreje Babiše osobně nezná, s Janou Nagyovou se několikrát osobně setkala v rámci jednání o poskytnutí dotace.

  V ROP pracovala na oddělení realizace projektů. Na Farmě Čapí hnízdo byla jednou na inspekci v rámci analýzy rizik. Ani Andreje Babiše, ani Janu Nagyovou tam tehdy nepotkala. O tom, že by Andrej Babiš v projektu nějakým způsobem vystupoval, svědkyně nevěděla.

 • Vztah mezi Agrofertem a Čapí hnízdo

  Jediná souvislost mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem, o které měla v té době svědkyně informace je ta, že Agrofert poskytl záruku na úvěr Farmy. Tím výslech Slancové končí.

 • Čapí hnízdo nezapadalo do strategie bankdy HSBC

  “Některé informace jsou ověřitelné do určité míry,” odpověděla Slancová na dotaz státního zástupce Šarocha, zda v bance ověřovali pravdivost informací o klientech a žadatelích o úvěr. Informace o Farmě a Agrofertu měla svědkyně získat od Marka Gestingera.

  Farma Čapí hnízdo podle svědkyně nezapadla do strategie banky HSBC. “Získala úvěr díky Agrofertu,” řekla.

  Slancová odpověděla na dotaz Eduarda Bruny, že si nevzpomíná, zda při úvěrování společnosti Čapí hnízdo roku 2008 byla Farma v systému CARM součástí skupiny Agrofert.

 • Slancová byla s Babišem na Farmě Čapí hnízdo

  Když Farmu na pozvání navštívila, Andrej Babiš byl přítomný společně Petrou Procházkovou. Mělo jít o inspekci ještě před otevřením a dvojice je po pozemku provedla. Na detaily si svědkyně nevzpomíná.

 • Svědkyně Karolína Slancová, manažerka banky HSBC, u výslechu

  S Andrejem Babišem se v minulosti setkala při jednom jednání v bance HSBC. Později řekla, že se s ním mohla setkat až pětkrát při různých jednáních a na Farmě Čapí hnízdo. Na setkání s Janou Nagyovou si nevzpomíná.

  Finanční analytička a manažerka banky HSBC Karolína Slancová zpracovala úvěrový návrh pro projekt Farma Čapí hnízdo. Proces podle ní probíhal standardně.

  Slancová vypověděla, že jednala s Petrou Procházkovou, finanční ředitelkou Agrofertu, dále zmínila Josefa Nenadála, manažera Farmy Čapí hnízdo. Agrofert se zaručil za úvěr, ale na vztah mezi Farmou a Agrofertem se neptala, odpověděla soudci.

 • Soud pokračuje

  Na odpoledním jednání jsou přítomni i obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová.

 • Co když se Jana Nagyová stane senátorkou?

  Mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala sdělil novinářům, že v případě, že by se obžalovaná Jana Nagyová stala senátorkou a tudíž získala imunitu, žádost o vydání k trestnímu stíhání by měl v rukou soud, nikoli státní zastupitelství.

 • Přerušeno

  Veřejné jednání bude pokračovat od 12:30

 • Soudce vyzval veřejnost k opuštění soudní síně

  Jan Šott vyhověl návrhu obžaloby, aby znalecký posudek Adriany Bobekové, dcery Andreje Babiše proběhl v soukromí.

 • Čapí hnízdo potřebovalo ručitele

  Kopřiva soudu sdělil, že by bylo velice nepravděpodobné, kdyby Farma získala úvěr bez větší společnosti, která by se za ni zaručila.

 • Čapí hnízdo patřilo pod Agrofert

  Kopřiva před soudem vypověděl, že měl informace, podle kterých byla Farma Čapí hnízdo součástí holdingu Andreje Babiše. Nijak více po tom podle svých slov nepátral.

 • Systém CARM

  Systém CARM banka měla na vyhodnocování projektů. Obsahoval klíčové materiály a dokumenty. Systém vyhodnotil že Farma Čapí hnízdo může získat úvěr. Šlancar ani Kopřiva se nikdy nesetkali s případem, že by údaje v CARM byly nepravdivé.

 • Dalším svědkem je František Kopřiva, tehdejší generální ředitel české pobočky banky HSBC

  Tehdejší generální ředitel české pobočky banky HSBC Andreje Babiše zná od té doby, kdy začal v České republice podnikat, jelikož jeho firmy byly klienty společnosti, kde pracoval. Janu Nagyovou nezná.

  Byl nadřízeným Marka Gestingera. Jednání o úvěrování projektu Farma Čapí hnízdo se nikdy neúčastnil. Petru Procházkovou zná jako finanční ředitelku Agrofertu.

 • Šlancar úvěr neschválil

  Šlancar se k procesu schvalování úvěru pro Farmu vyjádřil, že v pozici schvalovatele nestál. Podle jeho slov se možná někdy vyjadřoval k návrhu financování farmy.

  Státní zástupce Šaroch se zeptal, zda byly informace o klientech ověřovány. Svědek měl odpovědí problém, nakonec řekl, že předpokládá, že ano.

 • Před soudem stojí bankéř Pavel Šlancar, tehdejší vedoucí oddělení risku

  S Janou Nagyovou se nezná a s Andrejem Babišem se setkal jednou nebo dvakrát.

  Hovoří o jednání, které proběhlo mezi lety 2007 a 2009. Účastnili se ho Petra Procházková a ředitel Marek Gestinger a týkalo se poskytnutí úvěru na projekt Farma Čapí hnízdo. V rámci schůzky se řešilo, zda by banka poskytnutí úvěru “zvážila”. Farma v té době neměla korporátní historii.

  Svědek řekl, že neví, jestli se konkrétně jednalo o projekt Farma Čapí hnízdo. Zároveň si nepamatuje, že by jednal s někým jiným než s Petrou Procházkovou a na otázku, proč probíhala jednání zrovna s ní a v jakém vztahu k Farmě vystupovala, odpověděl, že neví. Spojitost Farmy s Andrejem Babišem nikdy neřešil.

  Žádných dalších jednání se Šlancar osobně neúčastnil.

 • Jednání pokračuje

  Obhajoba nemá další otázky. Státní zástupce Jaroslav Šaroch položil poslední otázku a výslech Filipa Koutného je u konce.

 • Přerušení jednání

  Soudce Jan Šott vyhověl obhajobě a řízení na moment přerušil.

 • Soudce musel Babiše opět napomínat

  Soudce napomenul Andreje Babiše, který komentoval výpověď svědka, když odpovídal na otázky Eduarda Bruny.

 • Vyjmenujte všechny subjekty holdingu Agrofert

  Obhájce Bruna se zeptal, zda svědek přicházel oficiálně do styku s Agrofertem. Koutný řekl, že jednali o více subjektech, které byly součástí Babišova holdingu a většinu z nich zastupovala Petra Procházková.

  Advokát Bruna chtěl, aby Koutný vyjmenoval všechny firmy Agrofertu. To Koutný samozřejmě nedokázal.

  Koutný vypověděl, že nazná systém, na jehož základě byly subjekty řazeny pod skupinu Agrofert. Vycházel z jednání s představiteli, konkrétně z jednání s paní Procházkovou.

 • Zdroje informací

  Josef Bartončík se zeptal na zdroje informací Koutného. Ten je označil za věrohodné a myslel jimi zaměstnance banky, například ředitele Gestingera, a na úrovni klienta finanční ředitelku Agrofertu Petru Procházkovou.

 • Vypovídal proti Babišovi a dostal výpověď

  Koutný na otázku soudce, zda měl kvůli úvěrování projektu Farma Čapí hnízdo problémy v zaměstnání, odpověděl, že byl tři měsíce po policejním výslechu, při kterém vypovídal v Babišův neprospěch, propuštěn.

 • Integrita krytého bankéře

  Koutný vypověděl, že se nikdy nesetkal s tím, že by zaměstnanci banky pracovali s nepravdivými údaji. “Integrita krytého bankéře to vylučuje,” prohlásil.

  Tuto otázku získal od soudce Šotta kvůli úvěrové dokumentaci zveřejněné Skupinou Šuman na twitteru, ve které doslova stojí, že Andrej Babiš je vlastníkem Farmy. Svědek řekl, že v HSBC bylo k Farmě přistupováno jako k součásti Agrofertu.

  Jaroslav Šaroch se Koutného zeptal, zda bylo v bance známé, že za projektem Čapí hnízdo stojí Andrej Babiš. Svědek to potvrdil.

 • Srdeční záležitost pana generálního

  Informace o Farmě Čapí hnízdo prý získal od finanční ředitelky Petry Procházkové, původně se mělo jednat o soukromé sídlo Andreje Babiše.

  Od finanční ředitelky se Koutný dozvěděl, že jde o srdeční záležitost Andreje Babiše.

 • Jako první předstoupil před soud Filip Koutný

  Bývalý šéf oddělení finanční správy vypověděl, že se nepodílel na rozhodování, zda HSBC poskytne Agrofertu úvěr na přestavbu Farmy.

  Na otázku soudce Šotta, zda by byl úvěr schválen, kdyby za něj neručil Agrofert odpověděl, že není úvěrář, ale pravděpodobně by schválen nebyl.

  V době schválení úvěru šlo podle svědka již o subjekt Farma Čapí hnízdo, který navazoval na jiný projekt, který byl v minulosti uskutečněný. Koutný ovšem neřekl, o co se konkrétně jednalo.

  Koutný se zmínil, že v souvislosti s Farmou několikrát zaslechl zmínky o společnosti Imoba, která následně odkoupila akcie od rodinných příslušníků Andreje Babiše.

 • Písmoznalecký posudek

  Státní zástupce Jaroslav Šaroch požádal soud, aby se obžalovaný Babiš podílel na písmoznaleckém posudku. Podle Babišova obhájce Michaela Bartončíka je to ovšem předčasné.

 • Konec jednání v prosinci?

  Na konci prosince by podle soudce Šotta mohly zaznít závěrečné proslovy.

 • Jsou potřeba další posudky o duševní způsobilosti Andreje Babiše mladšího

  Soudce Jan Šott vyhověl obhajobě a Andrej Babiš mladší bude muset podstoupit znalecká psychologická a psychiatrická vyšetření do konce listopadu. Na základě toho bylo potřeba přidat další líčení, a to ve dnech 19. až 22. prosince.

 • Pro Babiše nic překvapivého

  „Neočekávám nic překvapivého. Vypovídali na policii, tak předpokládám, že budou říkat pravdu,“ nechal se slyšet Andrej Babiš při příchodu k Městskému soudu.

 • Gestinger nedorazí

  Svědek Marek Gestinger, někdejší šéf divize firemního bankovnictví v pražské HSBC,  se z jednání omluvil a dnes k výslechu nedorazí.

 • Filipová bude znovu vyslýchána

  Výslech svědkyně Evy Filipové, která po odchodu ze soudní síně naznačila, že mohla říci více, proběhne 17. října.

 • Soudní řízení pokračuje

  Soudce Jan Šott zahájil další jednací den projednávání kauzy Čapí hnízdo. Očekávají se výslechy pěti svědků, manažerů z banky HSBC, která Farmě poskytla úvěr na rekonstrukci areálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články