Zelenskyj vyhlásil všeobecnou mobilizaci. Ukrajina čeká útok na Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (Velvyslanectví Ukrajiny / se souhlasem)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Velvyslanectví Ukrajiny / se souhlasem

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o život 137 ukrajinských občanů, vojáků i civilistů. Dalších 316 lidí bylo zraněno. V projevu krátce před čtvrteční půlnocí to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten kvůli ruské invazi ve čtvrtek večer nařídil všeobecnou mobilizaci. Ukrajinska pravda napsala, že po dobu válečného stavu, který nyní v zemi platí, nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku od 18 do 60 let.

Situaci kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme on-line:

04:00 On-line pro tuto chvíli končíme. O vývoji na Ukrajině vás budeme informovat v dalších článcích.

02:20 Nový Zéland v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu oznámil cílený zákaz vstupu ruským činitelům a zákaz obchodu s ruskými vojenskými a bezpečnostními složkami. Japonsko a Austrálie sdělily, že své sankce vůči Rusku posílí. 

PÁTEK 01:20Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o život 137 ukrajinských občanů, vojáků i civilistů. Dalších 316 Ukrajinců bylo zraněno. V projevu krátce před čtvrteční půlnocí to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

23:35 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu podepsal dekret vyhlašující všeobecnou mobilizaci. Mobilizace se má realizovat 90 dnů počínaje dnem nabytí účinnosti výnosu.

Mobilizace se bude týkat Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti a záložníků. Vztahuje se na území celé Ukrajiny s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, které zčásti ovládají separatisté.

(Týdeník FORUM)

21:40 Šéfové unijních států zároveň rázně odsoudili dnešní ruský útok na Ukrajinu a vyzvali Moskvu k jeho okamžitému ukončení. Vyzvali rovněž k přípravě dalšího balíku sankcí, který se bude týkat i Běloruska, z jehož území Rusko na Ukrajinu také útočí. Lídři vyjádřili podporu Ukrajině, které jsou podle nich unijní země připraveny poskytovat další politickou, finanční a humanitární pomoc.

21:38 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy podle závěrů dnešního summitu míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele.

Závěry dnešního summitu zveřejnil předseda Evropské rady Charles Michel. Další detaily sankcí lídři ještě projednávají, finální podobu by pak zítra v Bruselu ve tři hodiny odpoledne měli oficiálně schválit ministři zahraničí.

20:55 Ve 47 městech v Rusku lidé demonstrovali proti Putinovi a jeho válce. Policisté na protestech zatkli více než tisíc lidí.

20:20 Premiér Petr Fiala (ODS) krátce před 20. hodinou přistál v Bruselu, kam zamířil na mimořádné zasedání Evropské rady. Hlavy států Evropské unie probírají situaci na Ukrajině v reakci na nevyprovokované a neodůvodněné vojenské akce Ruska, které hrubě porušují mezinárodní právo a ohrožují evropskou a celosvětovou bezpečnost a stabilitu. Jednání sledujeme na místě, o výsledcích budeme informovat.

20:10 Před ruskou ambasádou v Praze demonstrují asi dva tisíce lidí.

20:06 Joe Biden: USA uvalily sankce na ruské banky, které dohromady drží aktiva zhruba za 1 bilion dolarů.

19:55 Prezident USA Joe Biden: Rusko z této krize vyjde výrazně oslabené, demokratické země naopak výrazně posílené. USA se spojenci omezí schopnost Ruska být součástí globální ekonomiky. Cílem nových sankcí je maximalizovat dlouhodobý dopad na Rusko.

19:45 Rusové mohutně ostřelují přístavní město Mariupol. Město v ranních hodinách dobyli, Ukrajinci je ale později z oblasti vyhnali. Nyní se okupanti pokoušejí o další zvrat.

19:33 Dana Drábová na twitteru: Nenechme se vykejvat. Teď jsou podstatnější problémy než Černobyl. Ten nás věru neohrozí.

18:56 V Praze a dalších městech v České republice protestovaly tisíce lidí proti ruské agresi.

18:40 Černobyl je údajně v rukou okupantů.

18:15 Premiér Petr Fiala odletěl na mimořádné jednání do Bruselu.

18:06 Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského zastavila armáda ruské útoky. Ukrajinci nyní tvrdě bojují s ruským výsadkem na letišti poblíž Kyjeva. S Rusy tam údajně bojují specialisté Ukrajinské armády, kteří za sebou mají výcvik NATO.

17:35 Ukrajinský prezident: Pokud nám dnes nepomůžete, zítra zaklepe válka na vaše dveře.

17:24 České dráhy nabídly vypravení zvláštních evakuačních vlaků z Ukrajiny do ČR s kapacitou 6000 míst.

17:04 Andrej Babiš: Nebudeme v této věci vládě opozicí. Hnutí ANO podporuje Petra Fialu a jeho vládu v krocích souvisejících se situací na Ukrajině.

16:58 Ruští vojáci se pokoušejí obsadit černobylskou elektrárnu, ukrajinští vojáci zde podle prezidenta bojují s nasazením životů.

16:50 Veškerá média v Rusku dostala upozornění, že o válce musí uvádět jen informace, které jim dají oficiální úřady. Jde o mnohdy zcela zkreslené informace. Pokud tak neučiní, stát je odojí.

16:35 Petr Pavel: Rusko nenapadlo jen Ukrajinu. Napadlo principy západního světa, a tudíž napadlo i nás. Musíme Ukrajině ukázat, že v tom není sama. Jednotně uplatnit veškeré myslitelné sankce vůči Rusku a Ukrajině poskytnout pomoc: humanitární, materiální, finanční i dodávky zbraní a munice.

16:16 Petr Fiala v Poslanecké sněmovně: K přátelům se nesmíme stavět zády, i za cenu vlastního nepohodlí. Musíme jednat společně, rozhodně, tvrdě a morálně. Jménem ČR budu večer v Bruselu navrhovat co nejtvrdší postup vůči Rusku.

16:05 Čeští poslanci zahájili svoji mimořádnou schůzi přivítáním ukrajinského velvyslance v Praze při poslechu hymny Ukrajiny.

Česká televize
Jednání poslanecké sněmovny

15:45 V Moskvě a několika dalších městech v Rusku protestovali lidé proti Putinem vyvolané válce. Policie je pozatýkala.

15:40 Rychetský: Za rozpoutání války by bylo na místě postavit Putina před tribunál

15:24 Přinášíme fotogalerii: Na Václavském náměstí se protestuje proti ruské agresi

15:21 Překvapivá zpráva: Mezinárodní lyžařská federace (FIS) prozatím neplánuje navzdory vpádu Ruska na Ukrajinu zrušení Světových pohárů, jež se tento víkend mají konat na ruském území. V plánu jsou závody ve skikrosu v Sunny Valley na Uralu a soutěž akrobatických skokanů v Jaroslavli.

15:11 Podle CNN je údajně plánem Rusů obklíčit Kyjev a donutit vedení země k odstoupení.

14:58 Komentář Pavla Šafra: Putin je zločinec a patří před soud v Haagu. Útok na Ukrajinu je útok na nás a podle toho jednejme

14:45 Vedení Ukrajiny zveřejnilo obavy, že Rusové chystají letecký výsadek poblíž vládní čtvrti v Kyjevě s cílem zajmout vedení země.

14:15 Česko pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů, oznámil premiér Fiala.

14:04 Ministryně obrany Jana Černochová: Armáda ČR je připravena na všechny scénáře.

14:02 Petr Fiala: Odvoláváme souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a v Brně.

13:56 Petr Fiala po jednání Bezpečnostní rady státu: Nejsou jakékoliv informace o hrozbě pro Českou republiku. Naše země je připravena na výpadky zemního plynu. Máme dostatečné zásoby.

13:42 Francouzský prezident Emmanuel Macron: Francie stojí po boku Ukrajiny. Její svoboda je i naše svoboda. Události dnešní noci jsou historické. Ovlivní naše životy. Ovlivní uspořádání. Budeme chránit naše občany doma i na Ukrajině. Budeme řešit všechny dopady této krize. Nevzdáme se jednoty a demokracie.

13:36 Ukrajinská armáda svádí těžké boje s ruskými okupanty u letiště Hostomel, které se nachází nedaleko Kyjeva. Uvedla to kancelář ukrajinského prezidenta.

13:29 – Ukrajina tvrdí, že některá její vojenská velitelská střediska byla zasažena ruskými raketovými údery. Kousek od Kyjeva, ve městě Brovary, bylo podle úřadů při sérii raketových úderů zabito nejméně šest lidí.

13:24 – Ve Washingtonu se u ruského velvyslanectví sešli lidé na protest proti invazi na Ukrajinu. Protestující nesli vedle amerických vlajek také ukrajinské vlajky s nápisy „Putin shoří v pekle“ a „Už nikdy více”.

13:20 – Oficiální twitterový účet Ukrajiny vyobrazil ruského prezidenta Vladimira Putina jako pokračovatele Adolfa Hitlera.“Tohle není ‚mem‘, ale naše a vaše současná realita,“ uvedl oficiální účet země.

13:15 Britský premiér Boris Johnson: Nedovolíme, aby Ukrajina přišla o svoji svobodu. Toto tažení musí pro Putina skončit nezdarem. Neútočí na Ukrajinu, ale na svobodu a demokracii.

13:10 Slovensko má připravených 1500 vojáků, kteří mají posílit hlídky na hraničních přechodech s Ukrajinou.

13:05 Před ambasádou RF v Praze se sešly desítky lidí. Protestují proti invazi a Putinovi. Podporují Ukrajinu. Dva mladí muži postříkali zeď ambasády červenou barvou.

12:39 – Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie chtějí na dnešním večerním summitu schválit nové sankce, které budou mít pro Rusko masivní následky. Shodli se na tom ve společném prohlášení, v němž odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému ukončení. Země EU jsou také okamžitě připraveny poskytnout humanitární pomoc lidem na Ukrajině a napadenou zemi dále podporovat politicky a finančně.

12:36Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude závist na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měl ruský útok „vyčistit zemi od nacistů“ a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters. Kremelský mluvčí dále sdělil, že nikdo nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj „nepřijatelné“ používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.

12:10 – Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil projev prezidenta Miloše Zemana k dění na Ukrajině zasažené ruskou vojenskou agresí. Je dobře, že si uvědomuje důležitost společného postupu a že hlavní političtí představitelé mluví stejně, napsal na twitteru. Napsal také, že se spolu s prezidentem v pátek zúčastní videokonferenčního jednání lídrů Severoatlantické aliance.

12:07 – Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval na projev Miloše Zemana. „Pan prezident popsal situaci přesně a jeho razantní postoj sdílím. Dneškem definitivně končí romantické představy o Rusku. Nedělejme si iluze. Rusko, které 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, není to Rusko, které nás pomáhalo osvobozovat za 2. světové války,“ napsal na twitteru.

12:01 Severoatlantická aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom dnes na mimořádném zasedání velvyslanci aliančních zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Počínání Moskvy podle nich ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. Zároveň bude i nadále podporovat Ukrajinu v její legitimní snaze chránit vlastní suverenitu, dodali zástupci aliančních států ve společném prohlášení.

12:00 Evropská unie zatím asi nepodnikne kroky k tomu, aby odpojila Rusko od mezinárodního platebního systému SWIFT. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní evropští diplomaté. EU nyní pracuje na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho útok na sousední Ukrajinu.

11:50Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimum se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu korun).

11:49 – Ukrajina se podle polského prezidenta Andrzeje Dudy stala obětí brutálního, nevyprovokovaného a neopodstatněného útoku ze strany Ruska. Duda Ukrajině slíbil, že ji její západní spojenci nenechají bez podpory.

11:37 – Během ruského útoku na Ukrajinu zahynulo zatím přes 40 ukrajinských vojáků. Podle ruskojazyčné verze BBC to dnes oznámil poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Podle agentury Unian rovněž uvedl, že u východoukrajinského Charkova probíhají těžké boje, přičemž armáda odrazila tankový útok. Ukrajinu mezitím zasáhla druhá vlna raketových útoků, píše Reuters.

11:33Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera poskytne pomoc lidem, kteří prchají z Ukrajiny před válkou. Slováky předseda vlády vybídl, aby pro ně měli pochopení a soucit. Heger to řekl novinářům po jednání bezpečnostní rady státu. Slovensko-ukrajinská hranice o délce 98 kilometrů je vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob.

11:23Kraje jsou připravené spolupracovat s vládou na řešení událostí spojených s děním na Ukrajině. Podle Asociace krajů ČR mohou být problémy vzniklé z konfliktu bezprecedentní. Česko by se mělo připravit na možnou migrační vlnu a na případnou energetickou krizi. Na zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje to řekl předseda asociace Martin Kuba (ODS). Uvítal by, kdyby asociace byla zapojena do Bezpečnostní rady státu. Podle Kuby nyní nikdo nedokáže odhadnout, kam až současný konflikt na Ukrajině může dospět.

„Evropa a celý svět se nachází v situaci, která od druhé světové války nebyla. Byl bych rád, aby Asociace krajů ČR byla zapojena do bezpečnostní rady státu,“ prohlásil jihočeský hejtman.

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem)

11:10 Rusko se dopouští zločinu proti míru, jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. V televizním projevu to dnes uvedl prezident Miloš Zeman. Podle prezidenta je na čase sáhnout k výrazně důraznějším sankcím proti Rusku, než byly plánovány. Omezen by měl být bankovní styk, uvedl.

Zeman vyjádřil plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. S premiérem Petrem Fialou (ODS) se zúčastní on-line summitu NATO. Občany prezident vyzval ke klidu.

10:44Ukrajina přerušuje diplomatické vztahy s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co ruská vojska ráno napadla jeho zemi. Podle ukrajinské hlavy státu utrpěl nepřítel vážné ztráty. Zelenskyj také podle agentury Reuters nabídl zbraně k obraně vlasti všem lidem, kdo je budou chtít.

10:33Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko navrhl zprostředkovat přímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Minsku, informovala agentura Ria Novosti.

10:26 – V cestovatelském systému Drozd je registrováno zhruba 150 Čechů na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Lipavského jde víceméně o občany, kteří dlouhodobě v zemi žijí. Před invazí nevyjádřili přání odejít, není jasné, jakým způsobem se toto nyní promění, dodal šéf české diplomacie.

10:24 – Rusko po letech pracně budované stability přináší do Evropy válku, chaos a utrpení nejen nevinných ukrajinských, ale i vlastních občanů a Evropanů, prohlásil na tiskové konferenci po jednání resortního krizového štábu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Ačkoli se Západ snažil o vyřešení situace diplomatickou a mírovou cestou, Rusko si vybralo cestu války,“ řekl s tím, že jsme svědky neobhajitelné, ničím nepodložené a nevyprovokované agrese Ruska vůči Ukrajině,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

10:23 – Rusko útokem na Ukrajinu před zraky celého světa porušilo základy mezinárodního práva, bude za to čelit tvrdým sankcím. Dnes to v prohlášení před zasedáním německého bezpečnostního kabinetu prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Dodala, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se nikdy nepodaří porazit ukrajinskou touhu po svobodě a demokracii.

„Milí spoluobčané, dnes ráno jsme se probudili do úplně jiného světa,“ řekla na úvod Baerbocková. „Vojenským útokem na Ukrajinu porušila ruská vláda před zraky světa základní pravidla mezinárodního řádu. Samo Rusko si tuto cestu vybralo. My jsme v posledních měsících využili každou možnost pro diplomatické a mírové řešení ruské krize,“ zdůraznila. Baerbocková o sporu mezi Kyjevem a Moskvou a Západem a Ruskem hovoří výhradně jako o ruské krizi, protože podle ní situaci vyhrotil Kreml.

10:18Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) reagoval na slova ruského v Praze Alexandra Zmejevského, který byl včera předvolán k podání vysvětlení na ministerstvo zahraničí v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Vina je podle ambasády na straně Západu. Ruského velvyslance Zmejevského jsem měl „na koberečku“ několikrát. Nikdy to nebylo milé jednání. Jane Lipavský, teď už bych jen podepsal dokumenty, po kterých by si ještě dnes Zmejevský sbalil kufry.“ reagoval Petříček na twitteru.

10:17Podle Číny nemají zahraniční média pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi, oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. To také konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy. Japonsko naopak „jednostranné akce Ruska“ vůči Ukrajině rezolutně odsoudilo. Austrálie oznámila rozšíření sankcí vůči Rusku; uvalit sankce na Moskvu je připravena také Jižní Korea.

10:15 – Obydlená část Čuhujiva v charkovské oblasti se podle agentury Bellingcat stala terčem ruských útoků. Ty měly pravděpodobně směřovat na poblíž ležící letiště. Zda jsou v místě nějaké oběti, zatím není jasné.

10:13Evropské akcie zahájily dnešní obchodování výrazným propadem, panevropský index STOXX Europe 600 odepisoval přes tři procenta a dostal se nejníže od loňského jara. Zároveň je v pásmu korekce, což znamená, že z lednového maxima už klesl o více než deset procent. Trh reaguje na ruskou invazi na Ukrajině.

10:02 – „Pouze Rusko je teď odpovědné za oběti na životech a lidském utrpení na Ukrajině! Putin si vybral cestu válečného zločince! Doufám, že jednou skončí před Mezinárodním trestním tribunálem,“ reagoval na ruskou agresi pro deník FORUM 24 europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

09:55 – K zemím, které dnes s rozhodností kritizovaly ruský vpád na Ukrajinu, se připojili také balkánští členové NATO Chorvatsko a Slovinsko. „Co nejrozhodněji odsuzujeme ruskou agresi proti Ukrajině,“ napsal chorvatský premiér Andrej Plenković na twitteru. Ničím nevyprovokované útoky jsou podle něj vážným porušením mezinárodního práva. Zároveň vyzval Rusko, aby útoky okamžitě zastavilo.

09:50„Ruskou invazi nelze označit jinak, než akt agrese vůči suverénnímu státu. Útok Ruska nemůže zůstat bez odpovědi,“ prohlásil premiér Petr Fiala na krátké tiskové konferenci. 

09:40Běloruská armáda se neúčastní ruské vojenské operace v Donbasu, prohlásil dnes podle agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

09:34 – „Putin je novodobý Hitler,“ prohlásil bývalý ukrajinský prezident a současný poslanec Petro Porošenko. Také řekl, že „dnešní den je tragický“, ale že Ukrajina zvítězí. Promluvil před parlamentem v době, kdy poslanci vedou v Kyjevě krizové rozhovory. Situace v ukrajinském parlamentu je napjatá, uvnitř je mnoho ozbrojených lidí, řekl pro BBC ukrajinský novinář, který je v budově.

09:14 – Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes zareagoval na invazi ruských vojsk na území jeho země. Podle jeho slov se jedná o snahu Vladimira Putina zničit ukrajinský národ. Perebyjnis proto vyzval spojence, aby na Rusko uplatnili nejpřísnější sankce. Napadená země se podle jejího velvyslance v České republice bude bránit za použití všech dostupných prostředků. Ukrajinská vojenská morálka je podle něj vysoká.

09:13Podle Číny nemají zahraniční média pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. To také konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy.

09:01 – Ukrajina požádala Turecko o uzavření úžin Bospor a Dardanely pro ruská plavidla. Podle agentury Reuters to sdělil ukrajinský velvyslanec v Ankaře. O možnosti, že Kyjev k takovému kroku v případě invaze sáhne, hovořil ukrajinský velvyslanec Vasyl Bodnar už ve středu. „Vyzýváme k uzavření vzdušeného prostoru a úžin Bospor a Dardanely. Příslušný požadavek jsme předali turecké straně. Zároveň žádáme sankce na Rusko,“ řekl Bodnar na tiskové konferenci.

08:52České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy. Konzulární pomoc občanům podle resortu poskytuje generální konzulát ve Lvově.

08:49Poté, co Rusko oznámilo vojenskou operaci v zemi, byly slyšet exploze a sirény náletu ve městech po celé Ukrajině. Korespondenti agentury AFP viděli občany v Kyjevě, jak míří do podzemních stanic metra, aby se ukryli, protože úřady vyhlásily stanné právo

08:40 – Česká reakce na ruský útok na Ukrajině by měla být co nejtvrdší, došlo k bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi. České televizi to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Očekává, že NATO nyní požádá Česko o posílení východního křídla aliance. O situaci v těchto chvílích jedná krizový štáb ministerstva obrany, zasedá na generálním štábu.

„Bohužel se naplnil ten úplně nejhorší scénář z těch možných scénářů, které byly,“ řekla ministryně. České instituce podle ní nyní svolávají své krizové štáby, zasedat bude Bezpečnostní rada státu, severoatlantická rada a uskuteční se telefonáty mezi jednotlivými zeměmi. „Můj osobní názor je, že by naše reakce měla být co nejtvrdší, protože skutečně došlo k zcela bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi a je to země, ke které náš jako Českou republiku váže nejen část naší historie, ale možná i společný osud,“ řekla.

08:35 – „Prezident Putin opět přináší do Evropy válku. Evropská unie stojí za Ukrajinou. Cílem Ruska není jen Ukrajina, ale celá Evropa a celý mírový řád. Dnes představíme další sankce. Těsně spolupracujeme s našimi partnery, jako jsou USA, Velká Británie, ale také Japonsko. Sankce míří na to, aby Rusko nemělo možnost financovat válku. Vyzývám Rusko, aby okamžitě zastavilo válku,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Tohle jsou nejtemnější chvíle od Druhé světové války. Nastavíme nejtvrdší sankce, které byly doposud použity. Uděláme maximum, aby ruské vedení mělo co dělat s absolutní izolací,“ přidal se Joseph Borrell, šéf unijní diplomacie.

08:29 – Následky ruského bombardování.

08:27Po ruském útoku na Ukrajinu se tvoří zácpy na výjezdu z Kyjeva, z něhož se snaží odjet jeho obyvatelé. Metropole i druhé největší ukrajinské město Charkov zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako bombový kryt. Informovaly o tom zpravodajský portál Meduza a stanice BBC.

08:20Na uživatelská data a firemní sítě na Ukrajině zaútočil ve středu odpoledne nový škodlivý kód HermeticWiper. Virus, který maže pevné disky, byl instalovaný na stovkách zařízeních v zemi. Uvedla to bezpečnostní firma Eset. Firma zatím nesdělila, kdo za útoky stojí.

08:15„Jsou ostřelována mírumilovná ukrajinská města. Jedná se o agresivní válku. Ukrajina se bude bránit a zvítězí. Svět může a musí Putina zastavit. Jednat je třeba teď, okamžitě,“ sdělil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

08:03Ostřelování se odehrává napříč Ukrajinou, řekl podle agentury Reuters poradce ukrajinského ministerstva vnitra. Ve městě Brovary v Kyjevské oblasti byl podle něj jeden člověk zabit a další je zraněný. Ukrajinské ministerstvo vnitra už dříve informovalo o stovkách „obětí“ ruského útoku z řad civilistů i vojáků, počty mrtvých nebo raněných nebyly zřejmé.

07:58 – Metro v Kyjevě slouží jako protiraketový kryt.

07:57 – Na Downing Street bude jednat tým pro krizové situace Cobra. Výsledek oznámí britský premiér Boris Johnson.

07:55Letecká základna v ukrajinském městě Čuhujiv.

07:48 – Zpravodajka BBC pro východní Evropu Sarah Rainsfordová, která je v Kramatorsku v ukrajinském Donbasu, říká, že obyvatelé jsou „šokováni a zděšeni, když si představí, co by mohlo přijít“. Situace v oblasti je podle ní „zcela nepřehledná“.

07:39Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska, uvedla ráno ukrajinská pohraniční stráž. Hlásí útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva, těžké vojenské techniky i ručních zbraní. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

07:36 – „Na ruský barbarský útok musíme odpovědět rázně,“ napsala na twitter předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

07:30Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odsoudila protiprávní agresi Ruské federace vůči Ukrajině a dala najevo „plnou podporu a solidaritu ukrajinskému lidu i vedení země“. Čaputová to uvedla na sociální síti v reakci na zahájenou vojenskou operaci Ruska na Ukrajině.

07:23 – Ukrajinský parlament vyhlásil stanné právo.

07:21 – Svědectví na sociálních sítích hovoří o rostoucí panice. Někteří lidé píší, že jsou nahnáni do protiatomových krytů a do sklepů. Televizní záběry ukazují lidi, modlící se na ulicích. Novinář deníku Guardian Luke Harding v Kyjevě na Twitteru uvádí, že na ulicích je málo lidí a lidé stojí fronty u bankomatů.

07:17 – Současnou situaci okomentuje v 11 hodin i prezident Miloš Zeman.

07:14 – „Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti,“ napsal na sociální sítě expremiér Andrej Babiš.

07:11 – Několik ruských letišť omezilo provoz v souvislosti s probíhající situací na Ukrajině, uvádí se v prohlášení ruské Federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviatska. „V kontrastu se složitou situací kolem Ukrajiny byly od 24. února od 3.45 moskevského času pozastaveny lety na řadě letišť na jihu Ruska,“ stojí v dokumentu. Omezení bude podle leteckých úřadů platit do 2. března.

07:07Ukrajinská armáda oznámila, že v Luhanské oblasti na východě země bylo sestřeleno pět ruských letadel a jedna helikoptéra, píše Reuters.

07:05Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na kroky Moskvy podle něj odpoví jednotně a rozhodně.

07:03Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) svolala kvůli ruskému útoku na Ukrajinu štáb ministerstva obrany. Rusko podle ní porušilo mezinárodní právo, ruského prezidenta Vladimira Putina označila za banditu. 

07:01 – Ukrajinské ozbrojené síly zveřejnily prohlášení, podle nějž ruská armáda zahájila „intenzivní ostřelování“ jejich jednotek na východě země. Rusko rovněž zahájilo raketové údery na letiště Boryspil u Kyjeva a několik dalších letišť, informuje BBC. Ukrajinské letectvo se brání leteckému útoku Ruska. Prohlášení popřelo zprávy o ruských výsadkových jednotkách v jižním přístavním městě Oděsa.

06:56Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska, uvedla ráno ukrajinská pohraniční stráž. Hlásí útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva i těžké vojenské techniky. V tuto chvíli není zcela jasné, zda se k útoku připojily rovněž běloruské jednotky. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

06:47Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že nepodniká žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům, napsala RIA Novosti.

06:42 – „Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO. Na dnešních 11:00 svolávám mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastním mimořádného jednání Evropské rady,“ reagoval na událost český premiér Petr Fiala (ODS).

06:40 – Kyjevem se rozezněly sirény.

06:35Ruskou invazi na Ukrajinu dnes ráno odsoudil ministr ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem. 

06:20 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav, uvádí agentura Unian. Prezident uvedl, že Rusko útočí na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. „Bez paniky, jsme silní, jsme připraveni na všechno, zvítězíme,“ citovala Unian ukrajinského prezidenta.

06:07 – Vojenské letiště u Kyjeva, kde mají základnu ukrajinské bombardéry, se stalo terčem ruských náletů. Rakety dopadají na Kyjev, Charkov či Dněpr.

06:00Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá lidi, aby zůstali v klidu doma. Tvrdí, že už hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem.

05:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svolal zasedání bezpečnostní rady, zřejmě s cílem vyhlásit válečný stav, informuje ukrajinský portál Strana.today. 

05:36 – Ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, oznámil  ráno na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Putin právě zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu,“ napsal Kuleba. „Ukrajina se bude bránit a vyhraje. Svět musí Putina zastavit. Nyní je čas jednat.“ zdůraznil.

05:19Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost. Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.

04:50Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na „nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských sil“ na Ukrajinu podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Podle agentury Reuters prezident doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě a ještě dnes oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

04:47 – V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil začátek speciální vojenské operace na Ukrajině. V Kyjevě bylo slyšet několik silných zvuků znějících jako střelba dělostřelectva, uvádí agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa, včetně svého zpravodaje. U hlavního letiště Boryspil v Kyjevě byla slyšet střelba, píše agentura Interfax.

04:45 – Vše nasvědčuje tomu, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel Severoatlantické aliance. Stalo se tak krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu.

2:10CNN.com: „Rusko vydalo oznámení o zákazu letů civilních letadel na trasách sousedících se severovýchodní Ukrajinou. Rusko vydalo NOTAM (oznámení pro letce nebo oznámení pro letecké mise), které se vztahuje na koridor území, kde se v posledních týdnech shromažďovaly ruské síly. NOTAM zůstává v platnosti do 18. května.“

01:56Ministr zahraničí Spojených státu Antony Blinken odhaduje, že k ruskému útoku na Ukrajinu dojde ještě tuto noc.

01:38Kyiv Independent: „Nejméně šest vládních webových stránek je mimo provoz. Kybernetický útok zasáhl také webové stránky ministerstev infrastruktury, strategického průmyslu a školství.“

01:10Kyiv Independent hlásí další kybernetický útok na webové stránky ukrajinských úřadů. 

01:05 – Rada bezpečnosti OSN zasedne kvůli situaci na Ukrajině ještě dnes v noci ve 3:30 našeho času.

01:02Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si stěžuje na agresivitu proruských separatistů vůči jejím pozorovatelům na východě Ukrajiny, napsala agentura DPA.

00:31 – Podle slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se zdá, že ruská invaze na Ukrajinu může začít každou chvíli. Ukrajinskému lidu, prezidentu Zelenskému, dnes večer znovu zdůrazňuji naši podporu, naši oddanost svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Francie bude i nadále poskytovat podporu v hospodářských a finančních záležitostech a v oblasti obranného vybavení,“ napsal na sociální síti.

00:24 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že šéf Kremlu Vladimir Putin dal souhlas k ofenzivě proti Ukrajině.

00:06 – Francie ve středu večer vyzvala své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu. „V souvislosti s vysokým napětím vyvolaným soustředěním ruských vojsk na hranicích Ukrajiny, ruským rozhodnutím uznat nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti a s ohledem na výjimečný stav, o němž ve středu rozhodl ukrajinský parlament, by měli francouzští státní příslušníci na Ukrajině neprodleně opustit zemi,“ uvedla francouzská diplomacie. Cestování na Ukrajinu se podle ní až do odvolání nedoporučuje.

00:05Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve svém krátkém projevu obrátil rusky k ruským občanům. „Dělí nás společná hranice dlouhá více než 2000 kilometrů. Téměř 200 tisíc vašich vojáků a tisíce vojenských vozidel stojí podél ní. Vaše vedení jim nařídilo, aby se přesunuli vpřed na území jiné země.“ 

ČTVRTEK 00:04 – Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že se pokoušel dovolat svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Bezúspěšně.

23:58 – V Kyjevě je ponurá nálada, město je stále vzhůru a šíří se zvěsti, že ruská vojenská akce začne ve čtyři hodiny ráno místního času, popisuje atmosféru v ukrajinské metropoli novinář z deníku The Guardian.

23:50 – Satelitní snímky ukazují rozmístění nových ruských jednotek v západním Rusku. Řada z nich je od hranic s Ukrajinou vzdálená méně než 16 kilometrů. Některé dělí od druhého největšího ukrajinského města Charkova jen 80 kilometrů, oznámila agentura Reuters s odvoláním na soukromou americkou společnost Maxar Technologies, která aktivity ruských vojsk monitoruje už několik týdnů.

Snímky ukazují ruské armádní ležení, vojenské konvoje, dělostřelectvo a obrněné transportéry s podpůrným vybavením a vojáky v bezprostřední blízkosti Ukrajiny. Agentura Reuters poznamenává, že se jí satelitní fotografie poskytnuté firmou nepodařilo nezávisle ověřit.

23:42 – Kyjev reaguje na žádost lídrů separatistických oblastí na východě Ukrajiny žádostí o nové mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

23:28 – Bylo uzavřeno letiště v Charkově a Dněpropetrovsku.

23:07 – Kamery na hraničních přechodech na Krymu přestaly fungovat.

22:45 – Lídři dvou separatistických oblastí na východě Ukrajiny podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova požádali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jim pomohl odrazit agresi ze strany ukrajinské armády, napsala agentura Interfax.

Peskov řekl, že šéfové Doněcké lidové republiky Denis Pušilin a Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik v dopise Putinovi napsali, že ostřelování ze strany ukrajinské armády způsobilo smrt mnoha civilistů a přinutilo mnoho lidí k útěku.

22:26 – Poblíž Donbasu byl zachycen konvoj speciálních jednotek. Podle reportéra Bildu je v něm více než 300 vozidel.

22:15 – Premiér Petr Fiala (ODS): Dnes byly přijaty sankce, které zasahují konkrétní osoby a banky a týkají se agresivního kroku Ruska. Je připraven i další balík sankcí, který by ho zasáhl mnohem významněji.

21:30 – V Polsku dnes večer přistály americké bitevní vrtulníky AH-64 Apache. Podle tamního ministra obrany Mariusze Błaszczaka jde o další posilu spojencům, kteří nyní stojí „tváří v tvář vyostřujícímu se agresivnímu počínání Ruska“.

Dvanáct vrtulníků, které dosedly na základně u obce Powidz v centrální části Polska, Američané přesunuli z Řecka, uvedla televize TVN 24. Připomněla, že další dvě desítky amerických bitevních helikoptér se přesouvají do Pobaltí z Německa. Východní křídlo Severoatlantické aliance má posílit také osm stíhaček F-35. Do Lotyšska se tento týden přepraví přibližně 800 amerických vojáků ze základny v Itálii.

21:20 – Ukrajinský parlament schválil vyhlášení výjimečného stavu. Platit má od dnešní půlnoci 30 dnů na celém území 44milionové země s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, kde byl již v roce 2014 zaveden zvláštní režim. Opatření, které přinese řadu omezení, má Ukrajině pomoci co nejlépe se připravit na možný rozsáhlý útok ze strany Ruska.

20:59 – Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil americký prezident Joe Biden. Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

19:55 – Maďarský premiér Viktor Orbán, který patří mezi největší stoupence Vladimira Putina v Evropské unii, chce svoji zemi držet stranou konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Odmítá proto poslat na Ukrajinu zbraně a vojáky, což navrhuje maďarská levice, informovala agentura APA. Orbán na facebooku situaci mezi Ukrajinou a Ruskem označil za „vážnou a napjatou“ a Maďarsko podle něho musí hrát roli při obnovení míru.

19:40Na Ukrajinu dorazily z Lotyšska protiletadlové přenosné raketové komplety země-vzduch Stinger.

18:38Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonu svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že Ankara neuznává kroky Moskvy proti teritoriální jednotě Ukrajiny. Zároveň podle agentury Reuters nabídl pomoc s řešením krize a zdůraznil, že je potřeba snažit se o dialog. Putin si Erdoganovi postěžoval, že Západ nebere vážně jeho bezpečnostní požadavky.

18:35Sněmovní zahraniční výbor odsoudil jednostranné uznání nezávislosti separatistických regionů na Ukrajině ze strany Ruska a následnou invazi ruských ozbrojených sil do Doněcké a Luhanské oblasti. Vyjádřil jednoznačnou podporu a solidaritu Ukrajině, jejíž územní celistvost a svrchovanost v mezinárodně uznaných hranicích podporuje. 

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

18:05 – Spojené státy informovaly ukrajinského prezidenta Zelenského, že Rusko velmi pravděpodobně do 48 hodin začne velkou invazi. Podle Pentagonu půjde o kombinaci náletů, střel s plochou dráhou letu a pozemní invaze. Útoky začnou nejpravděpodobněji v noci a předcházet budou kyberútoky. Informoval o tom web Newsweek.

17:25 – Výjimečný stav začne na Ukrajině podle všeho platit od dnešní půlnoci na 30 dnů. Bude se vztahovat na celé území státu s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, přinese řadu omezení. Týkat se mohou shromažďování, šíření informací nebo častějších kontrol.

V návrhu, který by dnes večer měl schválit parlament, je podle agentury Reuters řeč o regulaci rozhlasového a televizního vysílání nebo zavedení zvláštních pravidel pro šíření informací přes počítačové sítě. Zřejmě podle agentury také zakáže masová shromáždění a stávky, zavede kontroly osobních průkazů a omezí svobodu pohybu armádních rezervistů.

16:49 – Ukrajina podle místních úřadů čelí dalšímu rozsáhlému kybernetickému útoku. Nefungují weby vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí ani některých bank, zasaženy mají být také stránky ministerstva vnitra a obrany. Původ útoku zatím není zřejmý, ale Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takovéto napadení může chystat Moskva, která podle Západu připravuje i široký vojenský útok na Ukrajinu.

16:35Navržené sankce mají podle europoslance Luďka Niedermayera potenciál určité škody na ruské ekonomice napáchat. Je to mnohem slabší varianta než vyloučení ze systému SWIFT, ale ministři zahraničí chtějí tuhle možnost držet jako poslední odrazující nástroj, řekl v rozhovoru pro DVTV.

15:44 – Kabinet Petra Fialy schválil dva programy na pomoc Ukrajině a spouští i webové stránky, na nichž budou informace pro ty, kteří chtějí pomoci.

15:40 – Bílý dům ve středu uvedl, že očekává další sankce vůči Rusku, což naznačuje, že i kdyby Rusko na Ukrajině nepodniklo žádné další kroky, USA a spojenci budou na zemi nadále uvalovat sankce.

15:31Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s australskou ministryní zahraničí Marise Payneovou shodl na tom, že je namístě se jednoznačně ohradit vůči krokům Ruska na východní Ukrajině. Šéf české diplomacie na tiskové konferenci po dnešním bilaterálním jednání přivítal, že se Austrálie též rozhodla uvalit sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny.

15:25 – Dnes je v Rusku státní svátek věnovaný ozbrojeným silám. V Rostově na Donu, který leží necelých 100 km od ukrajinských hranic, pochodují po náměstí dospívající školáci. Mají na sobě uniformy ve vojenském stylu. U městského památníku obětem druhé světové války pokládají návštěvníci kolem věčného ohně červené karafiáty. „Samozřejmě, že je to děsivé,“ říká reportérovi BBC jedna z přítomných žen. „Ale co můžeme dělat? Nemůžeme dělat nic,“ dodává.

15:20 – Podle reportéra The Kyiv Independent civilisté na Ukrajině nakupují velké množství munice. Jen v únoru bylo zaregistrováno 10 000 kusů střelných zbraní. Obecně má země přes 700 000 legálních držitelů zbraní.

15:14Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda.

14:50Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. Prezidenti Litvy a Polska dnes na návštěvě v Kyjevě vyzvali k přijetí důrazných sankcí proti Rusku. Duda zdůraznil, že Polsko odsuzuje rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost dvou republik vyhlášených na východě Ukrajiny proruskými separatisty.

14:30Čína nesouhlasí se sankcemi, které některé země uvalily na Rusko kvůli uznání dvou proruských separatistických regionů na východě Ukrajiny. Sankce nejsou nejlepší způsob, jak řešit problémy, prohlásila dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dotaz novinářů, zda se Peking k západním sankcím připojí.

14:09Ruská ambasáda na Ukrajině stáhla z budovy svou vlajku.

14:05 Rusko začalo evakuovat pracovníky všech svých zastupitelských úřadů na Ukrajině, informuje agentura TASS s odvoláním na ambasádu v Kyjevě. Její představitel zároveň agentuře potvrdil informaci z ukrajinských médií, že pracovníci diplomatické mise začali pálit dokumenty.

„Evakuace personálu již začala,“ sdělil zdroj z ambasády. Rusko má velvyslanectví v Kyjevě a generální konzuláty v Charkově, Oděse a Lvově.

Zprávu, že zaměstnanci diplomatické mise pálili dokumenty, okomentoval ruský diplomatický pracovník poznámkou, že se jedná o plánovaný postup. „V případech, jako je tento, existuje soubor opatření, která musí být dodržena, a to i z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlil.

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem)

13:33 Vojenská mobilizace separatistů na Donbase zrychluje, řekl dnes podle agentury Reuters lídr takzvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Vůdce doněckých separatistů zároveň popřel, že by v oblasti byli ruští vojáci, upozornil ale, že se to může v budoucnu změnit, a vyhradil si právo požádat Moskvu o pomoc.

12:36Velvyslanci zemí EU schválili balík sankcí proti Rusku dohodnutý v úterý. Na sankčním seznamu je ministr obrany Šojgu či velké banky.

12:30 Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému tlumočil rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

12:13 – „Ve světle posledních událostí se ukazuje, jak správné bylo vyloučení ruského Rosatomu z tendru na dostavbu Dukovan. Nejen jaderná energetika je v Rusku přímo spojena s politikou a vydíráním. Tak strategickou zakázku musí dostat jedině firma z demokratické země,“ napsala na twitteru předsedkyně senátu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

11:48Ukrajina zavede výjimečný stav ve všech regionech, kromě Luhanské a Doněcké oblasti, řekl dnes šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Trvat podle něj bude 30 dní a poté bude moci být prodloužen o další měsíc. Rada národní bezpečnosti a obrany žádá parlament o schválení tohoto kroku.

11:22Ukrajina ode dneška povolává do armády zálohy. Týká se to rezervistů ve věku od 18 do 60 let, informovala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na ukrajinskou armádu. Maximální délka služby bude jeden rok. O povolání záloh rozhodl v úterý prezident Volodymyr Zelenskyj, který ale zároveň odmítl všeobecnou mobilizaci. Parlament mezitím v prvním čtení schválil návrh zákona o volném držení zbraní u obyvatel. Ukrajinské ministerstvo doporučilo Ukrajincům, aby necestovali do Ruska.

10:48Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij po zhruba 25 minutách opustil ministerstvo zahraničí. Byl předvolán k náměstku ministra pro řízení sekce právní a konzulární Martinu Smolkovi, jemuž měl podat vysvětlení k nynějším krokům Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

10:45 – Podle ruských provládních médií byly reakce Západu na poslední kroky Moskvy včetně uznání nezávislosti dvou povstaleckých republik na východě Ukrajiny předvídatelná a nových protiruských sankcí se netřeba příliš obávat.  Experti oslovení oficiálními médii obviňují z prohloubení napětí v rusko-ukrajinských vztazích Kyjev a poukazují na potřebu zlepšit situaci Rusů žijících na ukrajinském Donbasu.

10:20 – Ukrajinský parlament schválil uvalení sankcí na 351 Rusů, včetně zákonodárců, kteří podpořili uznání nezávislosti dvou separatistických regionů na východě země a vyslání ruských vojáků do regionu. Podle agentury Reuters jim mimo jiné zakazuje vstup na Ukrajinu, odepírá přístup k majetku, kapitálu či nemovitostem.

09:35Ruský prezident Vladimir Putin by měl být podle eurokomisařky Věry Jourové první na seznamu sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho agresivnímu postupu vůči Ukrajině. Fakt, že Putin na unijním seznamu chybí, je podle Jourové spíše projevem slabosti než diplomatického umu. Místopředsedkyně Evropské komise to řekla Hospodářským novinám.

08:57 Předseda Evropské lidové strany Manfred Weber jednal s litevskou premiérkou Ingrydou Šimonité. Shodli se na tom, že Evropa musí pro svoji bezpečnost udělat víc.

08:10Kanadská armáda dopravila na Ukrajinu druhou dodávku vojenské pomoci. Na twitteru o tom v noci informovala kanadská ministryně obrany Anita Anandová. Další invaze Ruska je podle ní nepřijatelná.

7:50Ruská ambasáda v Londýně ve středu podle stanice CNN odsoudila britské sankce, které jsou podle ní „z hlediska mezinárodního práva protizákonné“. Obvinila také Velkou Británii z protiruské hysterie a ignorování situace v Doněcku a Luhansku.

7:30 – Ukrajinské úřady za poslední den zaznamenaly 96 případů ostřelování svého území ze strany separatistických regionů na východě země. Zemřel přitom jeden ukrajinský voják a dalších šest jich bylo zraněno, informoval web RBK Ukrajina s odvoláním na armádu. Porušování příměří hlásí také zástupci povstaleckých republik, takzvaná Luhanská lidová republika informuje o třech mrtvých v důsledku ostřelování ukrajinských sil.

Andrej Zubov na Masarykově univerzitě v Brně (2014) (ČTK (Václav Šálek))

„Ruští ozbrojenci stříleli z tanků, minometů ráže 120 mm a 82 mm, protitankových granátometů, těžkých kulometů, ručních zbraní, protitankových děl,“ píše ukrajinský web RBK Ukrajina, který používá kromě termínu „ruští ozbrojenci“ také výraz „okupanti“. Ukrajinská strana tato označení pro síly na separatistických územích používá dlouhodobě.

7:19 – Sankce uvalené na Rusko podle ruského velvyslance ve Spojených státech Anatolije Antonova poškodí světové finanční a energetické trhy. Ušetřeny podle něj nebudou ani Spojené státy, kde běžní občané pocítí plný dopad rostoucích cen.

„Nevzpomínám si na jediný den, kdy by naše země žila bez nějakých restrikcí ze západního světa. Naučili jsme v takových podmínkách pracovat. A nejen přežívat, ale také rozvíjet náš stát,“ napsal na sociální síti, kde zároveň vyčetl Washingtonu, že nepřiměl Kyjev jednat se zástupci separatistických regionů na východě Ukrajiny.

7:11Kuba a Venezuela podpořily Rusko v současné krizi kolem Ukrajiny a ve sporu se západními zeměmi. Podle kubánského stranického deníku Granma si ruský prezident Vladimir Putin počíná opatrně, zatímco Evropa rozdělává požár. Veškerou podporu Putinovi vyjádřil také venezuelský prezident Nicolás Maduro.

7.00Na fotografiích je v jižním Bělorusku nedaleko hranic s Ukrajinou vidět více než stovka armádních vozidel a desítky vojenských stanů. U vojenské posádky v západním Rusku u ukrajinských hranic přibyla nová polní nemocnice. S odvoláním na společnost Maxar Technologies o tom informovala agentura Reuters.

6:48 – Schůzku se svým ruským protějškem v úterý zrušil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle něj setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem po začátku ruské invaze nedává smyl. „Pokud Moskva změní přístup, tak jsem připraven vést jednání,“ řekl Blinken.

6:45 – Summit mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem není v plánu. Setkání obou státníků bude podle Bílého domu možné, až Rusko sníží napětí na Ukrajině. „V tuto chvíli to určitě není v plánu,“ oznámila podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní ale Spojené státy úplně nezavírají dveře diplomacii.

6:40Japonská vláda se rozhodla uvalit nové sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny. Tokio omezí obchodování s ruskými státními dluhopisy a zmrazí majetek některých ruských představitelů.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

STŘEDA 6:10 – Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že invaze na Ukrajinu byla „celou dobu plánem” ruského prezidenta Vladimira Putina, a označil celou situaci za „uměle vyvolanou krizi”.

23: 45 – Spojené státy a Francie dnes zrušily plánovaná setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Šéf americké diplomacie Antony Blinken uvedl, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu čtvrteční schůze s Lavrovem v Ženevě nedává smysl, informovala agentura Reuters. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který se měl sejít s Lavrovem v pátek, obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z porušení mezinárodních závazků včetně minských dohod, uvedla agentura AFP.

„Nyní, když vidíme, že invaze začala a Rusko zcela odmítlo diplomacii, nedává smysl, abychom se (s Lavrovem) setkali,“ uvedl Blinken. Pokud však Rusko změní přístup, Spojené státy jsou ochotné pokračovat v jednání, dodal šéf americké diplomacie.

22:05 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že podepíše dekret o povolání záložních jednotek. „Zdůrazňuji, že se jedná pouze o občany zapsané v operační záloze,” řekl. Dodal, že zatím nevyhlašuje všeobecnou mobilizaci.

21:14Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes zrušil na pátek plánovanou schůzku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruského prezidenta Vladimira Putina zároveň šéf francouzské diplomacie obvinil z porušení mezinárodních závazků včetně minských dohod, píše agentura AFP.

20:52Ruský prezident Vladimir Putin bezpochyby věří v to, co říká. Je to svět, ve kterém žije. Teď v tom světě budeme muset žít i my všichni, varuje v komentáři k Putinově pondělnímu projevu list Novaja gazeta. Ten je jedním z mála nezávislých médií, která v Rusku nadále fungují, patrně i díky udělení Nobelovy ceny za mír šéfredaktorovi listu.

20:31 – Rusko plně podporuje územní nároky separatistů na východě Ukrajiny, uvedl v úterý večer prezident Vladimir Putin. „Uznali jsme je. A to znamená, že jsme uznali všechny jejich základní dokumenty včetně ústavy. A ústava stanovuje hranice v rámci Doněcké a Luhanské oblasti v době, kdy byly součástí Ukrajiny,“ řekl Putin podle informací The Moscow Times na tiskové konferenci.

20:24 – „Sankce, které proti Rusku hodláme uplatnit, budou sahat dále než v roce 2014. Je to flagrantní porušení mezinárodního práva. Řekl jsem přímo do očí Putinovi, že v případě, že podnikne nějaké kroky proti Ukrajině, bude čelit sankcím. Dnes tedy přichází první část a budou pokračovat,“ řekl na tiskové konferenci Joe Biden. Sankce budou podle prezidenta USA platit pro vůdce Ruska a jejich rodinné příslušníky. Spojené státy budou poskytovat obrannou asistenci Ukrajině. Americký prezident upozornil, že nechtějí zahájit válku, ale budou bránit každý centimetr území NATO. „Není žádné ospravedlnění pro ruské akce,“ řekl Biden.

20:22Ukrajinci se na možný vojenský střet připravovali měsíce a mnoho civilistů se po celé zemi připojilo k jednotkám ukrajinské teritoriální obrany a dostalo se jim vojenského výcviku. Nálada v hlavním městě Kyjevě ale dnes byla ponuřejší i vzdorovitější, píše list The New York Times

19:54Lidé se sešli v centru Prahy na Václavském náměstí, aby vyjádřili solidaritu s Ukrajinou.

19:46Rusko evakuuje své diplomatické pracovníky z Ukrajiny, učiní tak v co nejbližší budoucnosti. Oznámilo to podle zahraničních agentur ruské ministerstvo zahraničí, které zároveň obvinilo ukrajinské úřady, že dostatečně nezajišťuje bezpečnost diplomatů.

19:25 – Černínský palác v ukrajinských barvách.

19:05Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes vyzval západní spojence Ukrajiny, aby Kyjevu poskytli další zbraně. Od Evropské unie žádá záruky budoucího členství, informovala agentura AFP. Šéf ukrajinské diplomacie doufá, že tím Západ podpoří jeho vlast proti Rusku.

18:37 – „Jsme jen krůček od války mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Alexandr Vondra v Interview ČT24.

18:20Státy Evropské unie se dnes jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na dosavadní sankční seznam podle něj přibudou více než tři stovky poslanců Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Sankce postihnou také na dvě desítky dalších činitelů či subjektů. EU zároveň potrestá ruské banky a omezí přístup ruského režimu na finanční a kapitálový trh unie, uvedl Borrell. Unie rovněž omezí obchod se zmíněnými regiony Donbasu.

18:13Rusko uznalo povstalecké republiky v Donbasu na východě Ukrajiny v hranicích stanovených jejich ústavami, což odpovídá celé Doněcké a Luhanské oblasti. Vyplývá to z dnešního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina před novináři. Většinu tohoto území ovšem nyní kontroluje Kyjev. Podle Putina se veškeré sporné otázky mají vyřešit dialogem mezi Kyjevem a vedením donbaských republik.

Michail Gorbačov a George H. W. Bush při společném setkání v Helsinkách (Prezidentská knihovna a Muzeum George W. Bushe / Wikimedia Commons / Public Domain)

18:10Rusko podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové vůči Ukrajině podniklo akt vojenské agrese a okupaci. Hlava státu to řekla v reakci na uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny ze strany Moskvy a následné vyslání ruských vojáků na tato území. Premiér Eduard Heger se vyslovil pro zastavení ruského imperialismu, Bratislava se také připravuje na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny.

18:05Rusko od uznání nezávislosti separatistických enkláv nepřestalo plánovat rozsáhlou invazi na Ukrajinu, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliance očekává masivní útok, uvedla proto své síly rychlé reakce do pohotovosti na obranu spojenců, řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu.

17:59 – Rusko bude uznávat hranice Doněcké a Luhanské lidové republiky podle toho, kde působí jejich orgány a kde mají jurisdikci. Podle agentury Interfax to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko.

17:57 – Podle informací CNN vystoupí v 19:00 SEČ americký prezident Joe Biden s projevem, v němž zhodnotí současnou situaci a oznámí, jaké sankce na Rusko budou uvaleny.

17:52Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro demilitarizaci Ukrajiny, která by se sama zřekla ambicí vstoupit do NATO a stala se neutrální. „Po zuby ozbrojená země s jadernými ambicemi je naprosto nepřijatelná,“ řekl Putin před novináři.

17:36Neznepokojujte se, nic katastrofálního se dosud nestalo, nabádá ruský list Kommersant čtenáře, kteří se obávají se drakonických sankcí Západu, jež by mohly zničit ruskou ekonomiku po rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost povstaleckých republik v Donbasu na východě Ukrajiny. Moskva podle komentátora zatím vytáhla jen nízké trumfy, a tak Západ sice odpoví sankcemi, ale vůbec to nebudou „pekelné sankce“. A velká hra bude pokračovat, předvídá deník. Informaci přinesla ČTK.

17:33 – Jedna z pražských dominant se zabarví do modro-žluté.

17:07Prezident Miloš Zeman se on-line zúčastní pátečního summitu devíti středoevropských a východoevropských členských zemí NATO, takzvané skupiny B9. Jednat se bude o Ukrajině. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

16:38Ukrajina si dosud nepřevzala 5000 vojenských přileb, které se Německo rozhodlo Kyjevu darovat. Dnes to na dotaz novinářů sdělilo německé ministerstvo obrany, podle kterého jsou helmy již řadu dní připraveny k odběru. Dar vyvolal nejen na Ukrajině rozporuplné reakce, protože ostatní západní země včetně Česka dodávají Kyjevu zbraně i munici, což Německo odmítá.

16:01Ukrajinský parlament označil rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných útvarů na „dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti“ na východě Ukrajiny za jednostranné odstoupení Moskvy od mírových dohod, které podepsala. V dnešním prohlášení ukrajinští poslanci vyzvali svět k odmítnutí ruského rozhodnutí a k uvalení tvrdých sankcí na Rusko, aby jej odradily od další eskalace. Současně prohlášení ujišťuje, že Kyjev zůstává oddán myšlence urovnání ozbrojeného konfliktu politickou a diplomatickou cestou.

15:55 – Senát podle předsedy Miloše Vystrčila (ODS) podpoří veškeré kroky, které povedou k zastavení ruské agrese na Ukrajinu. Vystrčil to dnes uvedl při vyvěšení ukrajinské vlajky na sídle horní komory na znamení solidarity a podpory východoevropskému státu. Senát podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) příští týden na svém zasedání zřejmě doporučí co nejtvrdší sankce.

15:44Ruský velvyslanec v ČR Zmejevskij má podle náměstka ministra zahraničí Dvořáka podat ve středu dopoledne vysvětlení, je předvolán k náměstkovi.

15:25Na Ministerstvu práce a sociálních věcí dnes také vlaje vlajka Ukrajiny.

15:13 – Maďarsko nasadí vojáky blízko hranice s Ukrajinou, částečně v rámci příprav na plnění humanitárních úkolů. Dnes to na facebookovém profilu vlády uvedlo maďarské ministerstvo obrany.

„Bezpečnost Maďarska je nejdůležitější, posilujeme ochranu maďarsko-ukrajinské hranice,“ uvádí se v prohlášení. Ministerstvo nespecifikovalo, kolik vojáků plánuje k hranici poslat. Podotklo jen, že vzhledem ke krizi mezi Ukrajinou a Ruskem je stejně důležitá obrana hranic i příprava na humanitární misi. Maďarský premiér Viktor Orbán před několika dny řekl, že z Ukrajiny by do Maďarska mohly přijít statisíce uprchlíků.

14:45Vůdce Doněcké lidové republiky (DLR) řekl, že Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti, tedy včetně území, které separatisté nyní nekontrolují. Informovala o tom agentura Reuters. „Otázka hranic není jednoduchá, rozhodne se o ní později,“ řekl Denis Pušilin ruské státní televizi. Vůdce Luhanské lidové republiky se zatím k této věci nevyjádřil, píše ČTK.

13:54Všechny důkazy nasvědčují tomu, že ruský prezident Vladimir Putin chce provést plnou invazi na Ukrajinu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Rusko podle něj narušuje ukrajinskou suverenitu a porušuje mezinárodní právo, a Británie proto vůči němu okamžitě zavede mezinárodní sankce. První sankce cílí na pět ruských bank a tři podnikatele, kteří jsou podle Londýna blízcí Kremlu. Premiér v projevu v Dolní sněmovně uvedl, že jim Londýn zmrazí aktiva v Británii a zakáže jim vstup do země. Pokud bude Rusko v „dobývání“ Ukrajiny pokračovat, Británie podle Johnsona sankce ještě přitvrdí. Spojené království bude do poslední chvíle usilovat o diplomatické řešení, ale musí čelit možnosti, že je prezident Putin připraven nejednat, řekl ministerský předseda. Zároveň řekl, že ukrajinského prezidenta Zelenského ujistil o „neochvějné podpoře“ Británie.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko (European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0)

„Naše myšlenky by se měly obrátit k našim statečným ukrajinským přátelům, kteří nikoho neohrožují a nežádají nic jiného než žít v míru a svobodě,“ řekl Johnson. „Ať se stane cokoli, Británie v našem odhodlání nepoleví,“ zakončil svůj projev.

13:46Neziskové organizace v Česku vyhlásily sbírky na pomoc lidem na Ukrajině. Sbírkové akce zahájily Charita ČR a nezisková organizace Post Bellum, která spravuje archiv vzpomínek pamětníků Paměť národa. Přispívat je možné i společnosti Člověk v tísni. Peníze se využijí na zajištění humanitární pomoci pro lidi v oblastech bojů i pro ty, kteří budou muset z domova uprchnout, informuje ČTK.

13:38Evropská unie navrhuje přijetí sankcí vůči ruským představitelům, kteří se podíleli na uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny. Hodlá uvalit také ekonomické sankce na ruské banky financující vojenské operace na těchto územích, stejně jako omezit přístup ruského režimu na finanční a kapitálové trhy EU. Ve společném prohlášení to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.

13:16Jako symbolický výraz morální podpory těžce zkoušené Ukrajině byla dnes na budovu Poslanecké sněmovny z rozhodnutí její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové vyvěšena ukrajinská státní vlajka, informuje kancelář šéfky dolní komory parlamentu.

13:10Ministr školství Petr Gazdík (STAN) dnes ve vzkazu ukrajinským studentům v ČR odsoudil rozhodnutí Ruska uznat povstalecké republiky na východě Ukrajiny a zahájit tam vojenskou akci. Kroky Ruska označil za agresi. Vyjádřil zároveň podporu zhruba 4000 Ukrajinců, kteří studují v ČR. Připomněl, že Češi ve 20. století zažili podobné situace. Míru se podle něj nedosahuje válkou. Vyjádření ministerstva zveřejnil úřad na webu.

13:01 – Předsednictvo KDU-ČSL ostře odsoudilo vpád ruských vojsk na svrchované území Ukrajiny, který je v rozporu s mezinárodním právem. Vyjádřilo také podporu a plnou solidaritu ukrajinskému národu a představitelům ukrajinské vlády. Lidovci plně podporují veškeré kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku včetně ekonomických sankcí. Česká republika musí podle vyjádření vládní strany dále posílit obranyschopnost východního křídla NATO.

12:56Sankce proti Rusku po jeho uznání separatistických republik na východě Ukrajiny musejí být tvrdé a po rozhodnutí Moskvy je nyní třeba posílit východní křídlo NATO. Po konzultacích s ministry to dnes řekl polský prezident Andrzej Duda. Duda už v pondělí v telefonickém rozhovoru ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Kyjev má tváří v tvář „ruské agresi“ plnou podporu Varšavy.

12:44 – Kreml podle BBC tvrdí, že Rusko je nadále otevřeno všem diplomatickým kontaktům ohledně Ukrajiny a že přerušení vztahů Kyjeva s Moskvou by situaci ještě zhoršilo. Stalo se tak poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že zvažuje žádost svého ministerstva zahraničí o přerušení diplomatických vztahů s Ruskem.

12:30 – „Chceme na budově Jihomoravského kraje vyvěsit ukrajinskou vlajku jako gesto solidarity,“ oznámil hejtman Jan Grolich.

12:24 – „Zítřejší vláda bude řešit situaci na Ukrajině a sankce proti Rusku. Přerušuji proto zahraniční pracovní cestu a vracím se do ČR. Nedokážu si ani představit, jaké pocity teď musí mít občané Ukrajiny, když o jejich zemi prezident cizí mocnosti mluví tak, jako Putin včera večer,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Rakušan.

12:18 – Ukrajinský prezident Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě uvedl, že akce Ruska představují „útok na svrchovanost a územní celistvost“ Ukrajiny. Zároveň však vyzval k dalšímu dialogu mezi oběma státy. „Vyzýváme Rusko, nikoli poprvé, aby tyto otázky řešilo prostřednictvím dialogu, aby usedlo k jednacímu stolu,“ řekl ukrajinský prezident. „Jsme připraveni jednat na jakémkoli fóru a Rusko to ví,“ dodal.

12:08 – Německá vláda pozastavuje schvalovací řízení k rusko-německému plynovodu Nord Stream 2.

11:50Ruská Státní duma schválila dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, které o den dříve podepsal se separatistickými regiony prezident Putin.

11:43Porušení suverenity a integrity státních hranic je porušením mezinárodního práva, hranice by se neměly narušovat. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k dohodě o dole Turów to řekl člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD). Vstup ruských vojsk na Donbas považuje za „invazi na pozvání“.

11:40Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že zváží přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Vyzvalo ho k tomu ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Unian to prezident řekl na společné tiskové konferenci s estonským kolegou Alarem Karisem.

11:31 – Podporu Ukrajině vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan.


11:21Vlajky na podporu Ukrajiny se začaly objevovat na radnicích, divadlech a institucích.

11:13Rusko bude pokračovat v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy. V dopise pro energetickou konferenci v katarském městě Dauhá to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjádření přichází v době, kdy se západní země chystají zavést proti Rusku sankce kvůli situaci na východě Ukrajiny, informovala dnes agentura Reuters.

11:09 – Premiér Petr Fiala své stanovisko představil poslancům při mimořádném jednání sněmovny.

11:06Kvůli situaci na Ukrajině zasedne ve středu Bezpečnostní rada státu (BRS). Obrana na ní předloží návrhy, jak řešit některé problematické otázky v souvislosti s pondělním rozhodnutím Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny, řekla po dnešním velitelském shromáždění armády novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ministryně stále věří tomu, že se krizi na Ukrajině podaří vyřešit diplomaticky. Rusko nemá žádný mandát diktovat suverénním státům, kam mají patřit, řekla.

10:54 – Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království prohlásil, že je velmi znepokojen plány ruského vůdce Vladimira Putina. V pondělním rozhovoru pro pořad Newsnight BBC Vadym Prystaiko uvedl, že Putinův popis Ukrajiny jako „historické chyby, kterou je třeba napravit“, je znepokojující.

10:41Příslušné výbory ruské Státní dumy dnes ráno jednomyslně doporučily dolní komoře parlamentu ratifikovat dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, informovala agentura TASS.

10:19 – Předsednictvo TOP 09 odsoudilo invazi Ruska na Ukrajině. Uznání suverenity povstaleckých území na Ukrajině a vyslání ruských vojáků tamtéž je podle strany jednoznačné porušení základních norem mezinárodního práva i Minských dohod.

10:15K zahraniční kritice, kterou vyvolalo rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat obě povstalecké republiky na východě Ukrajiny a vyslat do nich armádu, se připojilo Japonsko, Austrálie i Nový Zéland. Japonský premiér Fumio Kišida podle agentury AP označil Putinův postup za porušení ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti a uvedl, že Tokio bude s mezinárodním společenstvím jednat o možných sankcích vůči Moskvě. Australský premiér Scott Morrison vyzval Rusko, aby přestalo ohrožovat své sousedy. Respektování ukrajinské suverenity žádá také Jižní Korea.

10:06 – K situaci na Ukrajině se na začátku mimořádné schůze sněmovny vyjádřil premiér Petr Fiala. „Evropa je krok od války. Včerejší kroky Ruska jsou známkou agrese. Ukázal se způsob myšlení ruského prezidenta, který se neostýchá použít vojenskou sílu k dosažení svých cílů. Kdo by si myslel, že by snahy Vladimira Putina oživit Sovětský svaz skončily na Ukrajině, ten by se mýlil,“ zdůraznil předseda vlády. Oznámil, že sankce, které chystá Evropská unie, budou aktivovány velmi brzy. Fiala také připomněl, že Česká republika je v případě nutnosti ochotna pomoci vysláním některých vojenských specialistů, například protichemickou jednotku. Ukrajině podle premiéra poskytuje ČR i humanitární pomoc. Realizovat se bude i finanční dar 10 milionů korun na zdravotnický materiál. Fiala poděkoval všem stranám a hnutím ve sněmovně, že od nich zaznívá jednotný hlas, podporující Ukrajinu.

10:02 – Evropská unie uvalí na Moskvu sankce v souvislosti s „nepřijatelným“ vstupem ruských vojsk do ukrajinského Donbasu, uvedl v úterý francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

09:58 – Britský premiér Boris Johnson řekl, že ruský prezident Vladimir Putin porušil ukrajinskou suverenitu a „zcela rozcupoval“ mezinárodní právo. „Okamžitě zavedeme balíček mezinárodních sankcí,“ sdělil.

09:53 – „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení,“ napsal na twitter Jiří Ovčáček.

09:43 –Dnešek je Evropským dnem obětí zločinu. Letos bude mít hodně hořkou příchuť. Obyvatelé Donbasu se totiž probudili obsazeni okupačními vojsky. Jsou již první oběti, válka na evropské půdě je bohužel díky Rusku zase blízko,“ připomněla senátorka Miluše Horská.

09:39 – Svou podporu Ukrajině vyjádřila i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. „Nenecháme ukrajinský lid napospas agresorům,“ vzkázala na twitteru.

09:33Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) stále věří, že se krizi na Ukrajině podaří vyřešit diplomaticky. Rusko nemá žádný mandát diktovat suverénním státům, kam patřit, řekla.

09:32 – Evropské trhy v prvních minutách obchodování prudce klesly v důsledku prohlubující se krize na Ukrajině.

09:16 – Šéf unijní diplomacie Joseph Borrell v úterý novinářům řekl, že Evropská unie rozhodne, jaké sankce na Rusko uvalí „dnes odpoledne“. Borrell podle CNN uvedl, že na dnešní odpoledne svolal mimořádné neformální zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Ti mají projednat evropskou reakci na to, že ruský prezident Vladimir Putin po pondělním uznání nezávislosti dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny nařídil vstup ruských vojsk na tato území.

09:11Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin dva vojáci, dalších 12 jich bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

09:04Předsedkyně klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová jménem poslanců hnutí odsoudila kroky Ruska, které považuje za jednoznačné porušení mezinárodního práva. Na začátku dnešní tiskové konference tak reagovala na pondělní rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny.

08:38Předsednictvo STAN protestuje proti invazi ruských okupačních vojsk na území jiného suverénního státu – Ukrajiny.

08:35 – „Územní celistvost je základním kamenem státní suverenity. Jeho do očí bijící a opakované porušování Ruska vůči Ukrajině znamená pokračující hrozbu pro regionální bezpečnost a rostoucí nestabilitu v Evropě. Bělorusko tento nezákonný krok odsuzuje,“ napsala na twitter exilová vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

08:24 – Ruská invaze již začala, a proto Británie na Rusko uvalí sankce, prohlásil britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Můžeme konstatovat, že invaze na Ukrajinu již začala,“ řekl Javid v rozhovoru pro Sky News.

08:11Sýrie podpořila Putinovo rozhodnutí uznat nezávislost dvou oblastí v ukrajinském Donbasu. Hodlá s nimi spolupracovat.

08:08Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nejdřív je třeba ratifikovat smlouvy s nově uznanými „republikami“ a teprve poté je možné diskutovat o dalších věcech jako třeba přesných hranicích jejich území, píše RIA Novosti.

08:06Čínský ministr zahraničí Wang I po telefonickém jednání s americkým protějškem Antonym Blinkenem vyjádřil obavy o další vývoj situace na Ukrajině. Suverenita a teritoriální integrita Ukrajiny musí být podle Wanga zachována, uvedl v noci na dnešek mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

08:04 – K hrozbě vojenského střetu se v pořadu TV NOVA Napřímo vyjádřil Karel Schwarzenberg. „Inscenuje se veliké divadlo. Ale nemám dojem, že Putin by chtěl válku.Nesmíte zapomenout, on není Adolf Hitler, on není blázen. On je velmi racionálně uvažující člověk,“ myslí si bývalý šéf české diplomacie. „Je mu naprosto jasný poměr sil mezi Západem a Ruskou federací. Jakýkoliv vojenský tah by podnikl, tak to velmi vážné následky, tedy tentokrát jak Američané, tak evropské státy, promiňte to slovo, jsou opravdu nas*aný a mají dost, takže ví, že teď nemůže moc dělat,“ dodal.

07:51 – Svůj pohled na současnou situaci nabídl i bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj došlo z ruské strany k porušení mezinárodního práva.

07:49 – Čínský vyslanec při OSN v pondělí vyzval „všechny strany“, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se „rozdmýchávání napětí“ na Ukrajině. Neodsoudil však Putinovo uznání nezávislosti dvou samozvaných republik na východě země.

07:36 – Americký prezident Joe Biden plánuje uvalit nové sankce na dvě separatistická území na Ukrajině. Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že Biden podepíše exekutivní příkaz, který „zakáže nové investice, obchod a financování ze strany amerických osob v takzvaných regionech Doněcké a Luhanské lidové republiky na Ukrajině“.

07:25 – Andrej Babiš se vyjádřil k situaci na Ukrajině. Podpořil slova ministerského předsedy Petra Fialy.

07:21 – Podle prohlášení australské ministryně zahraničí Marise Payneové byli zaměstnanci a úředníci velvyslanectví vyzváni, aby opustili Ukrajinu. Zaměstnanci byli vysláni do Rumunska a východního Polska, aby pomohli Australanům, kteří se snaží Ukrajinu opustit.

07:18 – Americký ministr zahraničí Antony Blinken označil uznání „republik“ za předvídatelný hanebný čin, který USA odsuzují.

07:11 – Ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov na twitteru napsal, že Kreml neuznal samozvané republiky, ale svou agresi vůči Ukrajině. „Jsme připraveni a schopni bránit sebe a svou suverenitu,“ sdělil. 

06:46Američtí diplomaté, kteří se v minulých dnech přesunuli kvůli hrozbě ruské invaze z Kyjeva do západoukrajinského Lvova, z bezpečnostních důvodů strávili dnešní noc v Polsku. Podle agentury Reuters to oznámil šéf americké diplomacie Antony Blinken několik hodin poté, co Rusko uvedlo, že vysílá vojáky do dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.

05:55Nikaragujský prezident Daniel Ortega jako jeden z prvních světových lídrů podpořil rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat nezávislost dvou proruských separatistických regionů na východě Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zatímco západní země poslední počínání Kremlu vesměs odsoudily, Ortega prohlásil, že ruská hlava státu učinila správně.

05:24 – Americký ministr zahraničí Anthony Blinken prozatím nezrušil schůzku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Uvedla to televize CNN.

05:20 – Ukrajinský vyslanec při OSN Serhiy Kyslytsia sdělil dvě stanoviska své země. Za prvé: „Nepodlehneme žádné provokaci.“ A za druhé: „Mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny jsou a zůstanou neměnné. Bez ohledu na činy Ruska.“

05:10 – “Rusko se odhalilo”, řekla německá velvyslankyně při OSN Antje Leedertseová a obvinila Putina ze lži. “Stále trval na tom, že na východě Ukrajiny nejsou ruské jednotky. Teď shodil masku.” Uvedl to server Bild.de.

4:47 – Bílý dům oznámil uvalení nových amerických sankcí vůči Ruské federaci kvůli agresi na Donbasu.

4:38 Většina členů Rady bezpečnosti OSN na jejím mimořádném zasedání odsoudila kroky Ruska vůči Ukrajině. Čína vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti, uvedla agentura ČTK.

4:30 – Od 3:00 SEČ jedná Rada bezpečnosti OSN o situaci na východní Ukrajině. 

4:06 „Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

04:00 – Ukrajina požaduje okamžité jednání na nejvyšší úrovni s účastníky Budapešťského memoranda.

03:46 – „Ukrajinská strana zná ruské záměry a snahy vyprovokovat Ukrajinu. Jsme si vědomi všech rizik a provokacím se nepoddáme, zůstáváme věrni politickému a diplomatickému řešení rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu,“ prohlásilo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

3:35 – Japonsko odsoudilo ruské uznání nezávislosti části ukrajinského Donbasu, stejně se vyjádřil i Generální tajemník OSN. Australský premiér označil vyslání ruských „mírových“ jednotek za nesmysl, stejně se vyjádřila i americká velvyslankyně v OSN.

03:22 – Ukrajinské ministerstvo zahraničí  uvedlo, že Rusko uznáním nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky „hrubě pošlapalo“ základy mezinárodního práva, Chartu OSN, a také porušilo suverenitu a územní celistvost země.

02:40Kanada ohlásila ekonomické sankce vůči Rusku. Mají být jiné než ty, které připravila pro případ útoku na dosud neokupované ukrajinské území, oznámila ministryně zahraničí Mélania Joyová.

01:40 – Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že Evropská unie rozhodne zítra nebo pozítří o zavedení balíčku sankcí proti Rusku.

01:35 – Rusko uznáním dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny opustilo minský a normandský formát, který měl zajistit mír v této oblasti, řekl ve svém projevu Volodymyr Zelenskyj. Moskva se tak podle něj snaží legalizovat svou vojenskou přítomnost v Donbase, která de facto trvá od roku 2014, dodal prezident. Zároveň zdůraznil, že od Západu očekává jasnou podporu.

01:30 – Ještě v noci na úterý má na základě žádosti Ukrajiny zasednou Radu bezpečnosti OSN.

01:15Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj vyzval obyvatele Ukrajiny, aby zachovali klid. Kroky Ruska označil za „porušení integrity a suverenity ukrajinského území“. Hranice podle něj navzdory ruskému rozhodnutí zůstanou v současné podobě.

01:10Podle videa zveřejněném francouzským deníkem Le Figaro míří ve směru na Doněck desítky ruských tanků, náklaďáku s děly a další vojenská auta.

00:59 – „Právě jsem mluvil s prezidentem Zelenskym a ujistil ho, že Ukrajina má plnou podporu Polska v boji proti agresi Kremlu. Neporušitelnost hranic je pro nás jednou ze základních norem mezinárodního práva,“ oznámil na twitteru polský prezident Andrzej Duda. Ten zároveň vyzval k tvrdým sankcím proti Rusku. 

00:48 – Britský premiér Boris Johnson podle agentury Reuters řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že ruská invaze možná nastane během několika hodin nebo dnů, Británie proto zváží možnost vyslání další obranné podpory Ukrajině.

„Premiér vyjádřil své vážné znepokojení nad nedávným vývojem v regionu. Prezidentovi Zelenskému sdělil, že podle něj je invaze v nadcházejících hodinách a dnech reálnou variantou,“ uvedla Johnsonova kancelář po telefonátu obou lídrů. 

00:42 – Ráno se mimořádně sejdou velvyslanci zemí EU. Na svém twitterovém účtu o tom informoval zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk.

00:39 – Spojené státy, Velká Británie a Francie vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby se kvůli vývoji kolem Ruska sešla v příštích hodinách, informovala agentura Reuters.

00:35 – „Ukrajina si zaslouží naši plnou podporu. Proč Babiš, Tomio a Zeman nyní mlčí?“ napsal na twitteru poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL).

00:31 – Americký prezident Joe Biden podle agentury Reuters podepsal exekutivní příkaz, který Američanům zakazuje investovat nebo obchodovat v separatistických regionech na východě Ukrajiny.

00:29Obyvatelé Doněcku – bašty proruských separatistů – podle RFE/RL pozorovali velkou kolonu tanků a obrněných vozidel, která kolem 21:00 SEČ projela centrem města a poté vyrazila směrem k městu Jasynuvata a dále k takzvané linii dotyku. Údajný přesun ruských vojsk zaznamenali mezitím i další svědci.

00:23 – Velká Británie v úterý oznámí sankce vůči Rusku. „Zítra oznámíme nové sankce vůči Rusku v reakci na porušení mezinárodního práva a jeho útoku na suverenitu a územní celistvost Ukrajina,“ napsala krátce před půlnocí na twitteru šéfka tamní diplomacie Liz Trussová.

00:22 – „Stojím za Ukrajinou. Agresor je vždy jen jeden. Kdo zná historii, tak ví, že v našich dějinách okupanti taky ‘chránili’ zájmy svého obyvatelstva na našem území. Dost slov, na řadě jsou sankce a tvrdý boj se všemi typy desinformací. Rusko porušuje všechno, k čemu se kdy zavázalo,“ reagoval na sociální síti vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

00:16 – Turecké ministerstvo zahraničí dnes tureckým občanům důrazně doporučilo, aby opustili východní Ukrajinu. Turecko, které je členem NATO, sdílí s Ukrajinou a Ruskem společnou námořní hranici v Černém moři. Ankara vyzvala k mírovému řešení krize a nabídla, že bude v konfliktu působit jako prostředník.

„V rámci posledního vývoje ve východních oblastech Ukrajiny důrazně doporučujeme našim občanům, aby tuto část země opustili,“ uvedlo ministerstvo na twitteru.

00:15 – Spojené státy varují ruské opoziční politiky, protikorupční aktivisty a disidenty na Ukrajině, že by se je Rusko mohlo pokusit zadržet nebo zabít.

00:10 – Britský premiér Boris Johnson svolal na 6:30 ráno mimořádné zasedání bezpečnostní rady, na které chce schválit balík protiruských sankcí.

ÚTERÝ 00:08Spojené státy se nemohou zavázat k summitu s Vladimirem Putinem. Podle agentury Reuters to řekl vysoký představitel americké administrativy. Podle něj došlo z ruské strany k řadě kroků, které jsou záminkou pro další invazi na Ukrajinu.

23:58 – Ukrajina vyzvala k jednání Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s ruským uznáním suverenity Doněcké a Luhanské republiky. „Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

23:55Spojené státy podle televize NBC řešily s ukrajinskou vládou případný přesun prezidenta Zelenského. V případě ruského útoku by se mohl přesunout do Lvova, který se nachází blíže polským hranicím.

23:52 – Jednotky ruské armády podle svědků, na které se odvolává stanice Rádio svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL), vstoupily do povstaleckých republik v Donbasu a míří k tzv. linii dotyku, která proruské separatisty dělí od ukrajinských vládních sil.

PONDĚLÍ 23:40Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj probral po jednání bezpečnostní rady současnou situaci s britským premiérem Borisem Johnsonem. Nyní připravuje projev před národem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]