Babiš u soudu zaútočil na mezinárodní banku i novináře. Mluvil o polistopadovém kartelu

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se svými advokáty u soudu ke kauze Čapí hnízdo (Profimedia)

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se svými advokáty u soudu ke kauze Čapí hnízdo | FOTO: Profimedia

Soudní řízení ke kauze Čapí hnízdo v úterý pokračovalo. Na programu dne bylo pouze čtení listinných důkazů. Nebyli tedy předvoláni žádní další svědkové. Vzhledem k tomu, že obžalovaní budou vypovídat až v prosinci, přidal soudce Jan Šott další termíny jednání, a to 4. až 6. ledna 2023. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová v pondělí na Městský soud v Praze dorazili. Dění v soudní síni jsme sledovali on-line.

Soud se v úterý věnoval konstatování listinných důkazů. Státní zástupce pak přečetl listiny týkající se finanční udržitelnosti projektu či definici veřejné podpory projektu. Obhajoba četla listiny související s definicí malého a středního podniku, účetní závěrky či části usnesení policie, kterým vyšetřovatelé odložili tzv. reklamní větev kauzy Čapí hnízdo. Babišův advokát Eduard Bruna nevyloučil, že obhajoba navrhne další důkazy.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Andrej Babiš využil své možnosti vyjádřit se k listinným důkazům. „Až dnes ráno jsem četl, co všechno HSBC banka napsala. Dokumentace, kterou musela přesvědčit svou centrálu v Londýně. Jsem v šoku, co všechno si navymýšleli, aby přesvědčili Londýn, aby byl úvěr přidělen,“ komentoval obžalovaný a pokračoval tím, že tvrzení, že by byl stoprocentním vlastníkem Farmy Čapí hnízdo, je „megalež“.

Po tom, co v krátkosti okomentoval postupy banky HSBC, se předmět jeho tématu přesunul ke kritice médií a jejich podle jeho slov významné roli v tomto politickém procesu, politickém trestním stíhání a politické obžalobě. Prohlásil, že žádná média nejsou nezávislá. „Média v tomto procesu hrají důležitou aktivní roli. Jsou součástí polistopadového kartelu, který mě dostal před soud,“ rozčílil se Babiš. Po skončení hlavního líčení jednání komentovat nechtěl.

Jana Nagyová řekla po jednání novinářům, že po všech výpovědích svědků a provedených důkazech se pro ni nic nezměnilo. „Stále vnímám svoji – a obou obžalovaných – nevinu, byla bych ráda, aby to co nejdříve skončilo zprošťujícím rozsudkem,“ řekla.

Obžalovaní v pondělí požádali soudce Jana Šotta, aby mohli vypovídat až v dalším jednacím týdnu od 19. prosince. Ten jim vyhověl. Stále zvažují, zda se rozhodnou odpovídat na otázky soudce či povedou monolog. Šott se obává, že by se vzhledem k výpovědím mohlo řízení protáhnout, a stanovil tedy další jednací dny na 4. až 6. ledna příštího roku. Šott počítá s tím, že by v prosinci mohly v případu zaznít závěrečné řeči, lednová jednání nařídil „do rezervy“. 

()

V prosincovém týdnu se budou zároveň projednávat znalecké posudky a budou vyslyšeni znalci. Jde o zdravotní posudek Andreje Babiše ml. v oboru psychologie a psychiatrie a o posudek v oboru písmoznalectví. Písmoznalec Aleš Čulík by se mohl vyjádřit k tomu, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo patří obžalovanému Babišovi. Čulík v září uvedl, že podpis Babišova syna Andreje na listině k nabytí akcií společnosti pravděpodobně není pravý a že našel některé podobnosti s písmem Babiše staršího, nemohl ale učinit kategorické závěry.

Mluvčí státního zástupce Aleš Cimbala v pondělí řekl, že termín zpracování znaleckého posudku v oboru písmoznalectví byl stanoven do 10. prosince tohoto roku. K jeho zhotovení byl opět přizván expert Aleš Čulík. Ten by se měl zabývat otázkou, zda podpisy na třech listinách, které souvisí s převodem akcií ve společnosti Farma Čapí hnízdo, odpovídají podpisu Andreje Babiše st., a ne jeho syna, který trvale odmítá, že by takové dokumenty podepsal. Státní zástupce Jaroslav Šaroch požaduje, aby Andrej Babiš poskytl vzor svého podpisu k posouzení. Ten to ale zatím neplánuje.

„Já mu budu radit, aby to nedělal. Ze zásady. Vždy klientům radím, ať se raději nepodepisují. Nikdy nevíte, jak se to povede nebo nepovede,“ řekl Eduard Bruna, advokát obžalovaného. Pokud Andrej Babiš st. neposkytne svůj vzorek podpisu ke zkoumání, záleží podle mluvčího státního zástupce na tom, jak se s tím vypořádá expert. Státní zástupce Šaroch nechápe, proč zatím obhajoba nechce poskytnout podpisy k porovnání. „Bez těch podpisů se zřejmě nikam nehneme,“ uvedl.

Dění u soudu jsme sledovali on-line:

 • Obhajoba možná navrhne další svědky a důkazní materiály

  „Myslím si, že to odsýpá. Je na rozhodnutí soudu, jestli to takhle rychle rozhodne,“ řekl advokát Eduard Bruna k soudnímu procesu s tím, že obhajoba možná navrhne další svědky nebo listiny k doplnění dokazování. „Pan předseda senátu dal prozřetelně ještě lednové termíny,“ dodal.

  Podle Bruny se objevily nové argumenty. Obhajoba je hodlá analyzovat. „Předpokládám, že se může klidně stát, že tam najdeme novinky, které se budou vztahovat ke skutkovému stavu a začneme navrhovat svědky nebo listiny k doplnění dokazování,“ vysvětlil s tím, že budou argumentovat skutečností, že jde o nové věci, které byly zjištěny teprve při jednání. „Z logiky věci vycházím, že by se mohlo stát, že nám to soud umožní. Reálně bych to viděl tak do deseti návrhů,“ dodal.

  Eduard Bruna nechal zároveň doplnit znalecké posudky o soubor otázek a materálů. O tom, zda Andrej Babiš poskytne vzor svého podpisu, budou teprve hovořit.  „Teď jdeme na oběd a tam se o tom budeme bavit,“ vysvětlil.

 • Žít jako obžalovaná není příjemné

  „Žít jako obžalovaná Nagyová rozhodně není příjemné. Byla bych ráda, kdyby to co nejdříve skončilo zprošťujícím rozsudkem,“ okomentovala soudní řízení obžalovaná Jana Nagyová, podle které se po všech výpovědích a důkazech nic nezměnilo a stále vnímá svou nevinu.

 • Soudce Jan Šott ukončil jednací den

  Trestní řízení bude pokračovat v 19. prosince, kdy by již měly být známy výsledky znaleckých posudků.

 • „Média jsou součástí polistopadového kartelu, který mě dostal před soud,“ ohradil se Babiš

  Andrej Babiš si vzal slovo, aby se po Janě Nagyové vyjádřil k přečteným materiálům. K tomu ovšem nedošlo. Místo toho přednesl řeč o významné roli médií v tomto podle jeho slov politickém procesu, politickém trestní stíhání a politické obžalobě. Žádná média podle něj nejsou nezávislá.

  „Média v tomto procesu hrají důležitou aktivní roli. Jsou součástí polistopadového kartelu, který mě dostal před soud,“ rozčílil se Babiš.

 • Obhajoba požádala o založení nového důkazu

  Obhájce Michael Bartončík požádal soud o přidání nového materiálu mezi důkazy. Jedná se o usnesení Nejvyššího soudu o znaleckém posudku znalce Vítězslava Hálka, který byl již dříve označen za nepřesný. Posudek se týkal životaschopnosti projektu. Došel k závěru, že bez zisků z reklamy, by nebyl možný.

 • Obhajoba čte: Farma Čapí hnízdo není součástí Agrofertu

  Advokát obhajoby si vzal slovo. Čte části z dokumentů jako je auditní zpráva z ministerstva financí, účetní uzávěrka společnosti ZZN Pelhřimov a. s., komunikace banky HSBC v systému CARM nebo příručku malého a středního podniku.

  V dokumentu ze systému CARM banky HSBC stojí, že společnost Farma Čapí hnízdo není součástí Agrofertu.

 • Zpráva o finanční udržitelnosti Farmy

  Jaroslav Šaroch přečetl výňatek ze zprávy o finanční udržitelnosti Farmy Čapí hnízdo.

  Obžalovaná Jana Nagyová se ke zprávě vyjádřila. Pozastavila se nad motivačním účinkem žádosti o dotaci, který v případě Farmy znamenal, že by bez ní projekt ve výsledku vypadal úplně jinak.

  Zároveň poukázala na skutečnost, že se ve zprávě píše o akcionářích, ne o jednom akcionáři. Podle ní to tedy znamená, že nemohlo jít o Andreje Babiše.

 • Program dne

  Soudce Šott čte seznam materiálů, listinných důkazů, které budou projednány. Jde o smlouvy, čestná prohlášení, výpisy z účtů, faktury, články v médiích, přepis zápisu ze schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a další.

 • Řízení se protáhne do ledna příštího roku

  V prosincovém týdnu se budou v soudní síni projednávat znalecké posudky. Jde o zdravotní posudek Andreje Babiše ml. v oboru psychologie a psychiatrie a o posudek v oboru písmoznalectví.

  Dále v prosinci proběhnou výpovědi obžalovaných. Ti se teprve rozhodnou jakým způsobem, zda pouze ve formě monologu nebo budou odpovídat na otázky soudce. Jan Šott není schopen odhadnout, kolik času výpovědi obsáhnou. Stanovil tedy další termíny trestního řízení na 4. až 6. ledna 2023.

 • Soudce Jan Šott zahájil další jednací den

   

   

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články